Как успявате да накарате децата да си легнат?

  • 3 547
  • 77
  •   1
Отговори
  • Мнения: 390
Привет! Питането ми е как успявате да накарате децата вечер да си легнат? то и за през деня важи същото, но вечер е по-големият ми проблем. Някой път си лягат даже сами, но в по-честия случай не искат и стават от леглата и си играят и така до 22-22.30ч.  А ходят на градина и стават към 7.30-7.45 сами, там спят по 2 часа не е кой знае колко, предполага се, че се изморяват...
В началото като тръгнаха и си лягаха даже в 8.30 и аз страшно се зарадвах, така и за нас малко време да остава. Но сега вече от 9ч. нататък настава една гоненица, едно убеждаване, каквото се сетите. Струва ми се, че всичко съм опитвала. някой път се получава, но повечето не. И те като си легнат и то дошло време и ние да си лягаме...къде остава личното пространство.

Дайте идеи от вошия опит. Те са почти на три год. и преди да тръгнат на градина си лягаха към 22ч, може да им е останало..Не знам

# 1
  • Варна
  • Мнения: 2 073
здравейте, и още един въпрос по темата "как да ги отучим да си лягат в семейната спалня?

# 2
  • София
  • Мнения: 9 850
здравейте, и още един въпрос по темата "как да ги отучим да си лягат в семейната спалня?
Като никога не ги научаваш да спят там,така няма нужда от отучване. Wink
Сега сериозно.Имам две деца и откакто са родени си имаме едни ритуали при лягане,които променям само в най най крайни случаи.Зимата ги къпя към 20ч,понякога и по рано.Обличат си пижамките,целувам за лека нощ,после тати ги целува и лягат.Така са откакто са родени.Много наши близки се чудят и твърдят ,че просто децата са си такива.А аз твърдя,че е въпрос на свикване и навици.Аз също обичам да си лягам рано,чак ме е срам да кажа зимно време в колко часа Blush.Не заспиват веднага малките,понякога и около час си играят в леглата,викат ме ...но си лежат и си кротуват.От самото им раждане се бях настроила,че ще си лягат рано,откакто са изписани от болницата следваме този режим.И те никога не са го приемали като нещо затормозяващо или насилственно.
В леглото ми не спят.Когато са болни само. Peace

# 3
  • Мнения: 4 187
Привет! Питането ми е как успявате да накарате децата вечер да си легнат?


Ами не срещам трудности, обикновенно използвам тон не търпящ възражения !


здравейте, и още един въпрос по темата "как да ги отучим да си лягат в семейната спалня?


С търпение, упоритост и постоянство!

# 4
  • Мнения: 3 880
Но сега вече от 9ч. нататък настава една гоненица, едно убеждаване, каквото се сетите.
Ами не чакай да стане 9, а започвай по-отдалече с подготовката. В 7:30 някаква спокойна, тиха игра, без да позволяваш беснеене, после миене, пижамите и по леглата с приказка. Пускай плътно щори или каквото там имаш за затъмняване, че с това светлото през лятото съвсем се объркват режимите. Доколкото разбирам са близнаци децата ти, сигурно при тях е по-сложно, защото си дават взаимно кураж за беснеене- много сме, силни сме Simple Smile, но все пак трябва да знаят и кой е шефа Wink.

# 5
  • Мнения: 8 242
Никак.
Ако не му се спи достатъчно нищо не може да го накара да заспи.. И като казвам нищо - НИЩО.. от новородено..
И затова не спи на обед.. откак стана на 2.. Ляга в 22-23.. става в 9-10 сутринта.. и цял ден не се спира  ooooh!

# 6
  • Мнения: 3 804
Никак.
Ако не му се спи достатъчно нищо не може да го накара да заспи.. И като казвам нищо - НИЩО.. от новородено..
И затова не спи на обед.. откак стана на 2.. Ляга в 22-23.. става в 9-10 сутринта.. и цял ден не се спира  ooooh!

При мен е същото положение ,особенно сега през лятото.

# 7
  • Мнения: 5 987
здравейте, и още един въпрос по темата "как да ги отучим да си лягат в семейната спалня?
Никога не съм го учила да спи при нас.Имаше един момент когато искаше в нашето легло и моя мъж казваше"всяка жаба да си знае гьола",а малкия му отговаря "малките жабчета в малките гьолчета".
Колкото до лягането вечер преди 10 не ляга а сутрин става в 7,а в неделя(единствения ми почивен ден) се събужда в 6.

# 8
  • Мнения: 262
Валенце, който си умее, си умее.
А който по начало е объркал конците?

Както казва Дънов: "Изберете най-добрия начин на живот, навикът ще ви го направи приятен."
Толкова пъти съм си изработвала наум най-благоприятния режим, и толкова пъти реалността е разбивала всичко на пух и прах.

Знам, че разковничето е в "ритуалите".
Но от знание до умение да приложиш на практика...

# 9
  • Мнения: 2 614
При нас с лягането не е проблем! Когато стане време за сън, просто и казвам да си облича пижамата (разбира се с моя помощ) и лягаме, обикновено двете, защото иска да посуква за заспиване. Лошото е, че вечер е единственото време, в което сме заедно, и развалянето на дисциплината, често идва от мен с безкрайното ми желание да я прегръщам и целувам.
И спи при нас от малка, и не ни пречи, ама никак. Понякога пожелава да си легне в леглото, и малко преди да заспи се отказва и пак идва при нас.
Знам, че това не отговаря на въпроса ти ама никак.... но просто споделям как е при нас.
В събота и неделя пък, ако тя не пожелае, я оставяме да не спи наобяд, но вечер си ляга в 8.
Това е накратко нашият "режим".

# 10
  • Мнения: 1 800
Още от началото имаме вечерна подготовка- къпане във ваната, след това пижама, мляко, миене на зъби, приказка, понякога пеем, след това търсим Верди(маймуната, с която спи) и в леглото. Забравих да кажа, че след баня, сме на нощна лампа, което го  успокоява.

При нас няма вариант в леглото на мама и татко, искало ми се е, за сега стискам Wink

Подкрепям Валенцето за ритуала Peace

# 11
  • Мнения: 9 814
Привет! Питането ми е как успявате да накарате децата вечер да си легнат?

С режим, създаден преди доста време.


здравейте, и още един въпрос по темата "как да ги отучим да си лягат в семейната спалня?


Трудно, но по принцип с доста постоянство от страна на родителя и ....доста нерви.

# 12
  • Мнения: 8 999
Аз съм голям радетел на строгия режим. Просто си знаят, че е време за лягане и няма да им позволя шикалкавене. Докато спяха в една стая, имаше известни проблеми - легнали в леглата, на загасена лампа, можеха с часове да си говорят и да се кикотят. Стотици пъти са ме изкарвали извън нерви /това беше между 3 и 6 г./. Откакто спят в отделни стаи, няма проблеми. Заспиват на секундата, защото са уморени, а и нямат с кого да споделят желанието си да беснеят.
През лятото ги оставям на по-свободен режим, с тайната надежда да спят до по-късно сутрин. Обикновено навикът за ранно ставане го преодоляват чак към края на август, което е малко безсмислено, като се има предвид, че след 2-3 седмици отново трябва да се става рано.
Но от бебета ритуалите са едни и същи - вечеря, баня, зъби, пижами, "лека нощ!", гасене на лампата, зитваряне на вратата на стаята. Разговори, приказки, игри - всичко това се върши в хола преди да стане време за ритуалите.
В нашето легло никога не са били допускани. Ако някой е болен, аз се местя в неговата стая /има допълнително легло и при двете деца/.

# 13
  • Мнения: 48
моята дъщеря ще прави 4 год след месец едва преди 2 седмици започнах да я уча да си спи в стаята на леглото а не при мен спяхме на едно легло от как се е родила и мислех че ще е ужасно трудно имаше няколко дни на адаптация - моята тайна е че свалих от интернет приказки много хубави - сега пускам в нейната стая компютъра с приказките и я оставям и отивам в другата стая първите дни ме привикваше по няколко пъти да ме целува и гушка отивах целувах пазареше се за сладолед и какво ли още не ... сега вече пускам приказката целувам казваме лека нощ тя слуша много и харесват ... след 15тина минути като я нагледам вече е заспала
всичко зависи от децата ... успех

# 14
  • UK/София
  • Мнения: 7 681



   Не давам шанс за протест.Около 19.30ч. ги къпем и след това знаят, че е време за спане.Два пъти големия се раззхождаше в неговата стая, но се качих, скарах му се и го заплаших, че ще му взема уредбата.Благодарение на нея започна да спи в негова стая, казахме, че само мъжете имат такива уредби.

 При нас за всяко нещо важи насърчаването, че вече е голям.Това наистина го стимулира и прави доста неочаквано положителни за мен неща.

Общи условия

Активация на акаунт