Гости веднага след изписването?

  • 2 810
  • 43
  •   1
Отговори
  • в дяволитите очички на моето тормозче
  • Мнения: 1 001
Здравейте, мами Simple SmileСъвсем скоро очаквам  дъщеричката ми да се роди и съм поставена  пред един проблем. Най- близките  ми   от моя страна/ майка ми, сестра ми и зет ми, две двойки баби и дядовци, един племенник  и  любяща леля/    отдавна са заявили, че нямат  търпение  бебка да се роди и да дойдат  още  на  изписването  да я видят. Преди 10 години, когато  сестра ми роди,  точно така направихме- най- близките  от страна на сестра ми и зет ми от АГО- то  отидохме  у родителите ми, които живеят съвсем наблизо,, порадвахме се дискретно  на  бебока, почерпихме се скромно и кой- откъде е.  Понеже сестра ми и зет ми живеят в град на 60 км.  от нашия, след   краткото празненство  те си заминаха . Сега , въпреки моето първоначално крайно нежелание, майка ми предложи  да направим същото, ръководейки се от  две причини- че, първо, сърце не  й дава  да каже  на  бабите и дядовците ми / които вече са доста възрастни/, че   няма да видят веднага бебето, а поне след месец, месец и нещо и  второ, че ако  близките   му се порадват в същия ден, след като си се приберем с  мъжа ми в нашия дом / живеем в същия град/, ще ни бъде спестено мъкненето  на  разни  роднини  на гости   почти всекидневно. От тази гледна точка, намирам логика в предложението , защото надали след раждането на детето  ще съм в състояние  да  посрещам нон- стоп някой у дома  и  да се правя на  гостоприемна, когато  вероятно ще съм скапана от преумора. Да, обаче, когато споделихме идеята със свеки, тя категорично  каза: "Глупости, какви са тези неща... хора се събират след 40-тия ден  на детето", синът й я контрира, че  това не е погребение, че да се чака  40 ден и я попита   тя ли  ще се занимава после с  този и онзи, дошли да видят малката примерно  след втория или третия ден от изписването. Отношенията се натегнаха / неразбираемо за мен/, макар че таткото има много малко останали  близки  роднини. И това са родителите му, сестра му и зет му, племенницата му, синът му от първия брак и  един дядо. В  крайна сметка става дума за около 20 човека, които да поканим  на обяд/ нямам предвид цялата тази група да идва до АГО, а просто    да дойдат  за два- три  часа  на обяд/. Пак казвам, ако пропуснем този момент, после всичките тези хора  ще идват в различни дни и аз ще трябва да се справям с бебе, домакинство, посрещане  на гости и т.н. С мъжа ми живеем самостоятелно и  няма кой да ни помага. Та въпросът ми е- как се постъпва   при изписване на бебе? Кое е редно и кое- не? Щото в крайна сметка  ние  решихме да поканим хората, които сме планирали. Който дойде- добре дошъл, който се цупи и не иска- проблемът си е негов. Какво ще ме посъветвате все пак?

# 1
  • Мнения: 1 796
Аз лично не знам да има ''правила'' за това-както вие решите.Когато моята сестра роди отидохме след изписването за не повече от час без почерпки и т.н.Имай в предвид че докато се приберете от болницата вече ще е станало време за следващото хранене и смятам че няма да ти е до гости.Аз лично нямам против да дойдат най-близките за около час и кой от къде както се казва,нямам намерение да правя банкети и гощавки.

# 2
  • Мнения: 2 334
Всеки сам решава кое е най добре.Аз когато родих дъщеря ми януари месец имаше грипна епидемия и лекарите ми казаха да няма никакви хора при бебето до 40-я ден и аз така и направих.Майка ми и свеки бяха при мен първите няколко дни и никой друг не е идвал до 40-я ден.Мисля че дори и да не беше грипна епидемия тогава пак не бих посрещала гости в деня на изписването ни.

# 3
  • На тиха улица
  • Мнения: 902
Няма писани правила кое как се прави и хората постъпват според собствените си разбирания. Нашите най-близки ( от семейството) са малко на брой и пак беше натоварващо изписването и имах търкания и с майка ми и със свекърва ми Embarassed.20 души ми се виждат много, а чакането на 40 дни абсурдно.Пак казвам - всеки сам решава, не родители и роднини.

# 4
  • Мнения: 10 982
Направете го както на вас ви е удобно, роднините ви просто са длъжни да се съобразят с вас.
На нашето изписване бяхме само аз, мъжът ми и бебето. Същия ден в късния следобяд поканихме бабите и дядовците на кафе и торта да си видят внучката, но това беше кратко и неангажиращо събиране, така че не беше проблем да го направим в деня на изписването. Някои хора правят доста по-големи събирания, с много ядене и пиене и съответно голяма суматоха и ангажименти - това вече би могло да бъде изнервящо, ако се случи веднага след прибирането ви вкъщи.

# 5
  • Мнения: 240
След като се прибрахме от болницата дойде само майка ми- ако имаме нужда от помощ да е насреща. Стоя половин час и си тръгна. После започнаха да идват само най- близките ми и то за много кратко. Аз се радвах на всяко посещение. Но най- важно е как се чувстваш ти и от какво имаш нужда. Аз лично не бях настроена за шумни събирания, ядене, пиене и много хора  Peace

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 2 163
Дойдоха в болницата да ни вземат близки , след това бяха вкъщи .Не са ме натоварвали , бяха подготвили всичко , почерпихме се и си тръгнаха .

# 7
  • Мнения: 8 999
Честно казано, радвах се на всеки човек, който решаваше да мине през вкъщи, в първите дни след изписване от болницата. Беше ми ужасно скучно. Чак такова домакинстване не съм развъртала, с таткото карахме на бързи ястия, а бебето беше на кърма. Детето спеше по цял ден и цяла нощ, будеше се само в часовете за хранене, а между тях имах по три часа напълно пусти. Когато ми се спеше - спях, когато ми се излизаше - излизах, когато ми се шеташе - шетах. Но и за гости намирах време, да не кажа, че гостите ми уплътняваха деня.
В самия ден на изписването вкъщи дойдоха само най-близките - двата чифта родители и сестрата на мъжа ми. Трапезата беше скромна - сладки, соленки, ядки и питиета. Никой и не е очаквал от мен да размятам ленените покривки и да сервирам седем предястия, супа, основно и десерт!
Големият купон е бил в деня на раждането на детето, аз естествено не присъствах. Мъжът ми се е справил със ситуацията, предполагам от най-близкия супермаркет, където предлагат нарязани мезета.
В края на краищата хората не идват да се нядат и напият, а да видят бебока и да поздравят майката. Останалото е суета и не е нужно да се доказваш пред родата, точно в този момент, каква къщовница и домакиня си. Нужно е да подсигуриш повечко лед за алкохола и достатъчно солети.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 2 058
Направете го както на вас ви е удобно, роднините ви просто са длъжни да се съобразят с вас.
На нашето изписване бяхме само аз, мъжът ми и бебето. Същия ден в късния следобяд поканихме бабите и дядовците на кафе и торта да си видят внучката, но това беше кратко и неангажиращо събиране, така че не беше проблем да го направим в деня на изписването. Някои хора правят доста по-големи събирания, с много ядене и пиене и съответно голяма суматоха и ангажименти - това вече би могло да бъде изнервящо, ако се случи веднага след прибирането ви вкъщи.
Ако държиш гостите да са вденя на изписването това е най добрия вариант.Имай предвид че прибирането в къщи е като завръщане от далечно пътеществие, поне при мен беше така.
Пожелавам ти успешно раждане, а за гостите по-добре решавай след това.

# 9
  • Мнения: 2 013
След изписането у нас дойдоха само родителите и сестрата на мъжа ми.Други не съм канила или искала поне за в началото.
Ти преценяваш кой да поканиш и как да стане.Правила няма.
Според мен пълната къща с народ едва ли ще ти се отрази добре,особено в първите дни.
Можеш да поканиш най-близките първо,а другите по-нантатък...На погачата например.Тъкмо ще имаш време да се възтановиш и свикнеш с новия член на семейството.
И аз ти желая леко раждане. Wink

# 10
  • Мнения: 306
Хубаво е човек да сподели с най-близките си голямата радост. Но аз все още си спомням как свеки безумно ме изнерви в деня на изписването.  Аз бързах да си накърмя бебето, а тя ми подаряваше някакви албуми, неща, едвам я изтраях...Но мисля, че всичко е до това как си се настроила. Аз още от болницата исках само тишинка и спокойствие и да си се занимавам само с бебето, не можех да му се нарадвам  Simple Smile

# 11
  • Мнения: 46 434
Ти си решаваш.
Аз посрещнах гости, защото исках, беше ми приятно и честно казано имах нужда да се разсея от бременността, раждането и болницата, определено ми подейства добре.

# 12
  • Мнения: 4 290
Двамата с мъжа ти трябва да решите и другите да се съобразят. Аз не съм канила никой, най-близките роднини сами дойдоха на изписването и после вкъщи. Почерпихме се с кафе, безалкохолно и някакви сладки, видяха бебето и си тръгнаха. И в последствие идваха когато искат, без ограничение от моя страна. Нямам спомен да ми е било неприятно. Да ги карам да чакат 40 дена не ми е минало и през ум - не понасям тази традиция, смешна ми е.

# 13
  • София
  • Мнения: 3 064
Честно казано, радвах се на всеки човек, който решаваше да мине през вкъщи, в първите дни след изписване от болницата. Беше ми ужасно скучно. Чак такова домакинстване не съм развъртала, с таткото карахме на бързи ястия, а бебето беше на кърма. Детето спеше по цял ден и цяла нощ, будеше се само в часовете за хранене, а между тях имах по три часа напълно пусти. Когато ми се спеше - спях, когато ми се излизаше - излизах, когато ми се шеташе - шетах. Но и за гости намирах време, да не кажа, че гостите ми уплътняваха деня.
В самия ден на изписването вкъщи дойдоха само най-близките - двата чифта родители и сестрата на мъжа ми. Трапезата беше скромна - сладки, соленки, ядки и питиета. Никой и не е очаквал от мен да размятам ленените покривки и да сервирам седем предястия, супа, основно и десерт!
Големият купон е бил в деня на раждането на детето, аз естествено не присъствах. Мъжът ми се е справил със ситуацията, предполагам от най-близкия супермаркет, където предлагат нарязани мезета.
В края на краищата хората не идват да се нядат и напият, а да видят бебока и да поздравят майката. Останалото е суета и не е нужно да се доказваш пред родата, точно в този момент, каква къщовница и домакиня си. Нужно е да подсигуриш повечко лед за алкохола и достатъчно солети.

И аз така! Радвах се и ми беше приятно. В деня на изписването дойдоха моите и неговите родители, донесоха си почерпката, хапнаха, пийнаха и си отидоха. Не ми е било тежко или неприятно. Детето им е внуче, в края на краищата. Но 20 човека наведнъж, точно в този ден, много ми се виждат.

# 14
  • Мнения: 41
Единствените, които дойдоха вкъщи бяха свекървата и свекъра. Но не можах да им обърна много внимание за съжаление.

Общи условия

Активация на акаунт