Кога се прехвърля земята на строителя при обезщететние?

  • 2 799
  • 16
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 27
Сключихме договор за строеж на апартамент върху наша земя с фирма. Все още нямаме Акт 15, някой може ли да ми каже кога се прехвърля земята на фирмата защото вече напират да я прехвърляме а пък аз не съм съгласна, защото според мен губим всички права върху нея и може да ни влачи с Акт 16 години наред?

# 1
  • Мнения: 672
На акт 14 прехвърлихме земята, а инвеститорът ни прехвърли собствеността върху имотите, представляващи обезщетението по учреденото право на строеж. 

# 2
  • Мнения: 2 100
Ние при правото за ползване (или А16)  Peace

# 3
  • Мнения: 970
Ние прехвърлихме 1кв.м. при сключване на даговора и като взехме Право за ползване/акт16/ ни го върнаха обратно този 1кв.м.  Thinking

# 4
  • София
  • Мнения: 7 815
Ами при суперфиция не е нужно да я прехвърляте. След изминаване на 10 години земята си става собственост по право на тия които са закупили апартаментите.

# 5
  • София
  • Мнения: 471
Ами при суперфиция не е нужно да я прехвърляте. След изминаване на 10 години земята си става собственост по право на тия които са закупили апартаментите.
Tова пък от къде го измисли. Ние не сме прехвърляли земята, тя си е наша, фигурира в нотариалния акт на единия апартамент и си плащаме данък върху нея. Как така нещо, което е наша собственост след 10 години щяло да стане и на другите собственици на апартаменти. Това е аналогично на старите блокове, където земята си е държавна собственост и повечето нямат идеална част от земята под блока. Трябва да си я закупят, но на повечето не им я дават.

# 6
  • Мнения: 243
За препоръчване след въвеждане на сградата в експлоатация. В противен случай наистина рискувате, ако строителя е недобросъвестен, да не спази уговорения срок или да има някакви недостатъци. То и без това може да го направи, но запазването до последно на собствеността върху земята, все пак е някаква гаранция за Вас.

# 7
  • Мнения: 672
Би ли ми обяснила как точно земята ще принуди строителят да си спази договора?

# 8
  • Мнения: 11 571
Мисля, че ще има проблем, ако евентуален купувач иска да  закупи апартамент с ипотечен кредит  Peace

# 9
  • Мнения: 672
Мисля, че ще има проблем, ако евентуален купувач иска да  закупи апартамент с ипотечен кредит  Peace

 Shocked Значи хилядите продадени апартаменти на груб строеж и то с ипотечен кредит, всъщност са продадени след прехвърлянето на земята. Не знаех.

# 10
  • Мнения: 11 571
_Nat_  ще има проблем в банката, ако върху земята вече има ипотека. И моля използвайте емотиканите по постеливо. И да не съм права не е нужна такава реакция  Peace

# 11
  • София
  • Мнения: 117
Повече от година сградата има разрешение за ползване, но земята все още е на наше име.

# 12
  • Мнения: 243
"Би ли ми обяснила как точно земята ще принуди строителят да си спази договора? "
Естествено, че няма да го принуди, но вероятно строителят има предварителни договори за прехвърляне правото на собственост върху земята на купувачите на имоти в сградата. Ако има срок в тези договори, който изтича скоро /защо иначе строителя ще напира да му се прехвърли земята спешно?/, както и ако има уговорени неустойки за неспазването на този срок - е, значи строителят ще има интерес да си спази и договора със собственика на земята.

# 13
  • Мнения: 243
Извинявайте, не видях, предишното Ви съобщение, че сградата е вече с разрешение за ползване. Защо тогава се притеснявате да прехвърлите собствеността върху земята? Ако нямате сключен предварителен договор със строителя, не сте длъжна сега да му я прехвърляте.

# 14
  • Софето
  • Мнения: 616
Моят съвет е да прехвърлите земята след акт 15, защото :

преди акт 15 строителят има само учредено право на строеж, той няма реална собственост (защото все още няма реален обект)
ако прехвърлите земята на акт 14 нищо освен съд не може да ви помогне при евентуална недобросъвестност на строителя, а иначе учреденото право на строеж има давност 5 години, тоест след 5 години ако строителя няма акт 15 той губи всичко, цялата собственост върху строежа се връща при собствениците на земята.
Това не е така след акт 15. Тогава вече съществуват реални обекти и правото на строеж автоматично се трансформира в собственост.
т.е. след акт 15 земята вече не ви помага срещу недобросъвестност, защото строителя е станал собственик на реални апартаменти (макар и без акт 16) и ще ви е по-изгодно да му прехвърлите полагащия му се дял вместо да плащате данъци

Всичко зависи все пак и от договора, който сте сключили Simple Smile ако там се задължавате Sad значи не питате на време

Късмет !

Общи условия

Активация на акаунт