искам да кърмя бебето

  • 3 467
  • 45
  •   1
Отговори
Помогнете ми,бебчо не наддава много добре,сигурно не му достига млякото,а лекарят не ми дава никакви надежди и съвети,направо ме отряза,че нищо не мога да направя и искадахраня с АМ. Иска ми се да мога да кърмя,бебчо суче много мързеливо и бързо заспива,трудно ми е да се справя с това,с помпата почти нищо не мога да изцеждам,но пък,когато яде,от другата страна тече мляко и ми намокря блузата,това ми дава надежда,че има все паккърма. Греша ли? Бебчо овича да суче,така се успокоява и се приспива,не искам да го лишавам от това. А се чувствам лоша  майка,че не мога да му осигурявам нужната кърма. Тук при нас никой не подкрепя кърменето и не знам каквода правя,за да се подобри положението,прочетох съвети,но и много ме е страх да не гладува детето ми,как да постъпя,лоша майка ли съм,наистина ли е голям инат,че искам дететода яде кърма,както ме обвини таткото?

# 1
slushaite kakvo shte vi kaja mila gospojo ne se pritesnqvaite za vasheto bebe,ako 4uvstvate 4e busta vi natejava zna4i imate kurma,nemislete 4e shtom bebeto vi zaspiva burzo ne se e nasukalo to prosto e oshte malko vsqko bebe koeto emalko se izmorqva burzo i zaspiva.Istinata e takava:vie mojete da go dohranvate s nqkakuv nan ili s kiselo mlqko,ako mislite razbirase,4e ne se e nahranilo dostatu4no,i shte vidite 4e vsi4ko shte e nared,kato ne spirate da go kurmite zashtoto e mnogo vajno e za edno bebe blizostta s maikata,deistva uspokoqvashto.I nakraq shte vi kaja 4e az imam 2 prekrasni deca i imam opit,ednoto sum go kurmila 1god. a drugoto 2god,jelaq vi priqtno otglejdane na vasheto bebe.

# 2
  • Мнения: 2 376
мама_гали, на колко време се храните? На поикване ли кърмиш? Колко е голямо детето? Ползвате ли залъгалка? Даваш ли вода?
Ако не даваш вода и има напишкани 5-6 памперса на ден, всичко е ок. Напишкан памперс = чист памперс +2 супени лъжици вода, за да се ориентираш колко тежи. Новородените трябва да се кърмят максимум на 2,5 часа, а ако поискат на 10  мин.
Според мен, усамотете в някоя стая и давай колкото често се събуди. Виж в библиотеката статийте за събуждане на сънливо бебе. Стреми се да си почиваш максимално и да пиеш вода, при първите признаци на жажда.

# 3
  • Мнения: 763
Помогнете ми,бебчо не наддава много добре,сигурно не му достига млякото,а лекарят не ми дава никакви надежди и съвети,направо ме отряза,че нищо не мога да направя и искадахраня с АМ. Иска ми се да мога да кърмя,бебчо суче много мързеливо и бързо заспива,трудно ми е да се справя с това,с помпата почти нищо не мога да изцеждам,но пък,когато яде,от другата страна тече мляко и ми намокря блузата,това ми дава надежда,че има все паккърма. Греша ли? Бебчо овича да суче,така се успокоява и се приспива,не искам да го лишавам от това. А се чувствам лоша  майка,че не мога да му осигурявам нужната кърма. Тук при нас никой не подкрепя кърменето и не знам каквода правя,за да се подобри положението,прочетох съвети,но и много ме е страх да не гладува детето ми,как да постъпя,лоша майка ли съм,наистина ли е голям инат,че искам дететода яде кърма,както ме обвини таткото?
mama_gali, нека първо ти кажа няколко неща от човешка гледна точка. Като прочетох поста ти си припомних чувствата и емоциите, които ме владееха, когато голямата ми дъщеря се роди - любов-неувереност и самоинквизиця. Самият факт, че пишеш тук, търсиш отговор и искаш да вървиш по трудния път в името на доброто на бебето / с АМ всеки може/ те прави прекрасна майка. Самата пишеш, че бебето се чувства добре и че му харесва. Това единствено е от значение. Доколкото разбирам твоето бебе е мъничко, то има нужда от сигурност за да се адаптира, да започне да свиква със света, с това което му се е случило и да приема без притеснение новите емоции. И ти му го даваш! Един съвет от мен - слушай лекарите, но не робувай на авторитети. Лекарите понякога се водят от съвсем различни мотиви, които изобщо не засягат бебето ти /ако не наддава, няма да може да му се постави ваксина и да се попълни картона и ще имам проблеми после с администрацията...например/  Имаш кърма, имаш  и бебе което харесва да суче....събери двете неща и се успокой! Това че с помпата не изцеждаш нищо е напълно нормално. Няма шанс с помпата да изкараш това количество, което бебето е в състояние да изсуче. При мен в самото начало нищо не потичаше, сега с къртовски усилия изцеждам по 20--30 мл., а моят мъник изяжда по 100-120-130, та дори и по 200 мл. Детето ти няма да гладува, дори и ако се наложи по-честичко да го храниш. Ако това е инат - добре дошла в Страната на опърничевите! Simple Smile
В Библиотеката можеш да намериш много статии за това как правилно да го храниш, как да го събудиш и пр.
Ако пък още не съм те убедила, напиши повече информация за бебенцето - на каква възраст е, колко пъти на ден се храни, колко се е родило, колко наддава, как се храните...
Бебето ти е случило на майка! Имам ги две - можеш да ми вярваш!!! Wink

# 4
  • Мнения: 4 292
Помогнете ми,бебчо не наддава много добре,сигурно не му достига млякото,а лекарят не ми дава никакви надежди и съвети,направо ме отряза,че нищо не мога да направя и искадахраня с АМ. Иска ми се да мога да кърмя,бебчо суче много мързеливо и бързо заспива,трудно ми е да се справя с това,с помпата почти нищо не мога да изцеждам,но пък,когато яде,от другата страна тече мляко и ми намокря блузата,това ми дава надежда,че има все паккърма. Греша ли? Бебчо овича да суче,така се успокоява и се приспива,не искам да го лишавам от това. А се чувствам лоша  майка,че не мога да му осигурявам нужната кърма. Тук при нас никой не подкрепя кърменето и не знам каквода правя,за да се подобри положението,прочетох съвети,но и много ме е страх да не гладува детето ми,как да постъпя,лоша майка ли съм,наистина ли е голям инат,че искам дететода яде кърма,както ме обвини таткото?
Успокой се първо.  Simple Smile Как ще си лоша майка, лошите майки не си задават въпроси, нито се чувстват виновни, нито пък смятат, че грешат някъде.
Прекрасно е, че си решила да кърмиш, това е най-доброто, което можеш да дадеш на своето бебе. Таткото те обвинява много неуместно, но едва ли го прави от лоша умисъл, по-скоро е притеснен, което е нормално и неинформиран.
Трябва да знаеш, че помпата изобщо не е показател за това, колко кърма имаш. Освен, че най-добрата помпа е самото дете, кърма се произвежда и при самото кърмене.
Присъединявам се към другите майки преди мен, с молба да опишеш по-подробно на какъв интервал се храните, колко е голямо бебчето, как наддава и какви мерки си предприела, за увеличаване на лактацията? След това пак ще поговорим.  Simple Smile

# 5
  • Мнения: 2 132
Напиши малко подробности - колко е голямо детето, по колко пъти суче, пълни ли памперсите, колко е наддало и т.н.
И се успокой. Hug Най-важното за кърмата е майката да е спокойна.

# 6
първо искам да ви благодаря на всички,вече се бях отчаяла и много плача тия дни.Бебчо сега е на месец и половина,роди се 3 600,така и не успях да разбера колко го изписаха,никой в болницата не си направи труда да го отбележи някъде.Всичките му памперси са напишкани и аз мислех,че това е добре.На три седмици той беше станал 3800,а после след десетина дни си беше пак толкова...Лекаря каза,че детето е добре,но след седмица беше размислил,пита ме по колко изцеждам и като чу 20 г,каза на всяко хранене да дохранвам с по 100 г,аз си мисля,че така и малкото ми мляко ще спре, а пък бебчо беше пораснал до 4000 г.Храним се много често,даже пичти на всеки час,защото аз така и не можах да се науча дали плаче от глад или не.Ако наистина му е малко млякото , как да съчетавам кърмене и АМ,без да го отбия,само въз основа на помпата ме накараха да дохранвам,преди да кажа по колко изцеждам се твърдеше,че бебето изглежда добре и си има бузки,а като изразих съмнение за количеството на кърмата - веднага ми казаха дохранване и то с толкова много.Аз четох съвети да не бързам,но ме е страх на моя глава да не го дохранвам,ами ако му навредя.Забравих да кажа,че вкъшти е почти 30 градуса и сигурно и това го тормози бебчето...

# 7
Храня го колкото мога по-често,всъщност почти само това правя последните две седмици,започнах чай на hipp и бирена мая,казаха ми,че при 3600,колкото се е родил той,на 40 дни трябва да е поне 4500 ,а ние сме само 4000

# 8
Иначе не иска биберон,нито вода от бутилка,отначало и мляко отказваше от бутилка,но успях да го накарам,защото бях изплашена,че е недохранен.

# 9
  • Мнения: 2 376
Нормално наддаване за седмица на бебе е между 130-250 гр. Видях, че твоето е наддало 200, което е далеч от долната граница  Wink Бебе, което гладува, спи по много и трудно се буди, за да пести енергия. Здравото силно бебе суче колкото често му дадеш - на час например Simple Smile
Рекордът ми с помпата е 10 мл... , а бебето ми наддаде 1,5 кг първия месец Simple Smile до ден днешен сме основно на кърма, в някои дни само на кърма. Simple Smile Т.е. това не е критерии. Ако бебето ти изглежда жизнено и доволно, не се притеснявай.

И ако едно бебе не наддава добре е редно да се разбере, защо е така, преди да се препоръчва дохранване. И да, ако даваш АМ без да се налага наистина ще е за сметка на кърмата ти.

# 10
  • Мнения: 763
Храня го колкото мога по-често,всъщност почти само това правя последните две седмици,започнах чай на hipp и бирена мая,казаха ми,че при 3600,колкото се е родил той,на 40 дни трябва да е поне 4500 ,а ние сме само 4000
mama_gali, два пъти прочетох поста ти, просто не можах да повярвам на това, което чета. Извинявай за грубостта, но първото което ми дойде на ум е да му занесеш помпата на този лекар и да му я дадеш да се изцеди той! #2gunfire Не мога да повярвам, че не знае елементарни неща. Ако има съмнения колко яде бебчо, да му направи пробно кърмене. Гледай си бебенцето и не се притеснявай! Справяш се повече от отлично! Де да можех и аз навремето с голямата си дъщеря да слушам повече себе си, а не да се връзвам на всякакви експертни мнения! Sad

# 11
  • Мнения: 656
Здравей! Поздравления, че си взела решението да кърмиш бебчето, това е най-доброто, което можеш да направиш за него  Hug

Моята история беше подобна в началото - бебето много малко наддаде първия месец (440 гр., въпреки че честно казано по бг стандарти първият месец са 500 гр., които трябва да наддаде, но това е друга тема); втория си навакса с 1600  Grinning Моята грешка беше, че не го будех, а той беше много мъничък, изморявал се е бързо и затова е спял много, а аз си мислех, че е сит. След като разбрах къде бъркам почнах да го храня често - на 2 часа и нещата се оправиха постепенно. Та искам с това да ти кажа, че ти вече правиш каквото е необходимо - кърмиш го начесто  Peace А относно начините за увеличаване на кърмата - сукане, сукане и пак сукане  Grinning Те другите момичета са ти казали да прочетеш из библиотеката, но аз лично мисля, че след като се кърмите така често не би трябвало да имаш проблеми с кърмата  Simple Smile И за помпата са ти обяснили. Аз сега с 300 зора изцеждам по 10-20 мл... ама бебо си папааа.

Относно близките ти - дай му на мъжа ти също да прочете из библиотеката статиите относно ползите от кърменето, информирай го и него малко, защото ще имаш нужда от подкрепата му. А той просто има нужда от информация  Peace Успех!!!  Hug

# 12
  • Мнения: 429
mama_gali , първо искам да те поздравя и да ти кажа, че си СТРАХОТНА МАЙКА! Аз самата все още се боря с къремене и злоядо бебе.  Моят съвет: отдели 2-3 дни само за вас двамата- гушкайте се, кърмете се и спете..въобще не ставайте от леглото. Ще се сближите много, а бебо ще стимулира по естествен начин лактацията ти! Не ти разказвам моята история, защото не искам да те объркам излишно! Момичетата тук са ти дали страхотни съвети, но най-важният е УСПОКОЙ СЕ! Ще следя с интерес темата ти, защото знам как се чувстваш  Hug  Hug  Hug

# 13
  • Мнения: 1 705
ние това и се опитваме да направим от няколко дни,бебчо заспива и се събужда в  мен и яде на всеки час,но една близка ме уплаши,че ефекта няма да е добър,защото така начесто като го слагам,той яде само рядкото предно мляко и не достига до другото.Иначе го дохранвамнай-много 3 пъти на ден,а вчера беше спокоен и му дадох само веднъж,дано не греша.

# 14
  • Мнения: 4 292
За 40 дена 400 гр. наддаване наистина не е много, но  предполагам, че бебето е било изписано с тегло около 100-200 гр. по-малко от рожденото. Личният ти лекар би трябвало да знае точно колко е тежало детето и прави сравнение на базата на него, а не на рожденото тегло. Предполагам, че се е притеснил от този десет дневен застой и по-скоро  от там е дошла препоръката за дохранване.
Честото слагане на гърда не предполага прием само на предното мляко, когато спазваш няколко правила.
Изчакваш детето да пусне само първата гърда и го оригваш.
Предлагаш втората гърда, а на следващото хранене започаваш пак от нея именно, за да достигне до задното мляко.
Наблюдавай дали преглъща добре. След това предложи добавката, като постепенно намаляш количеството. Имам чувството, че скоро няма да ви е необходима. Не давай никаква вода защото създава усещането за ситост и  допълнително може да влоши нещата. Достатъчно е това, че кърмиш на поискване.
Следи мокрите памперси, но имай предвид, че лятото уринирането не е така ефективно, както през студените месеци, защото бебето се изпотява и това предполага по-малко напишкани памперси.


Общи условия

Активация на акаунт