Египет или Тунис

  • 3 091
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 208
За всички пътешественици
Кажете къде е по хубаво. Знам че всяка страна си има и плюсове и минуси а пък щом става въпрос за арабска страна там има някаква магия, но много мой познати ходили и в Египет и в Тунис казват че в Тунис е много, много, много  по- хубаво. Аз съм ходила само в Египет на Тунис ще ходя другия месец и сигурно непрекъснато ще ги сравнявам. Кажете какво да очаквам?  Peace

# 1
  • Мнения: 11 747
Какво да очакваш ли?  Simple Smile
И си приличат и не си приличат.... Учудена съм, че някой е изразил мнение, че Тунис е много, много, много по- хубав от Египет  Thinking
Като начало мога да кажа, че Тунис има сравнително по- европейски облик, ако мога така да се изразя. Особено северната част - първо изобщо не е пустиня, а цялата е зелена, с безкрайни маслинови плантации, напомня Гърция. После, доста по- спретнато е, и градовете имат европейско влияние - и в архитектурата, но дори в обличането на хората.
Южната част е пустиня, тя повече напомня Египет. Картинката е по- африканска, къщите - бели, ниски и малки. Хората по- консервативно облечени. Джипове, камили, пясъци - много напомня Египет, но е и различно.
Ако някой е бил втрещен от културните различия в Египет - да, Тунис е по- меката форма... Но, като обслужване, като туризъм - Египет е на светлинни години напред, пред Тунис. Това съм видяла, за кратките си едноседмични престои и в двете страни, но за мен разликата беше огромна.
Откъм море - Червено море е толкова красиво, екзотично, впечатляващо..., а Средиземно море си е най- обикновено море. Няма коралови рифове, няма разходки с лодка с прозрачно дъно, няма подводници, няма шнорхелинг.
За исторически забележителности - има какво да се види в Тунис, но как би могло да се сравнява с Египет?! Смешно е да се прави съпоставка...
Вече сигурно стана ясно, че за мен Тунис бледнее пред Египет! Е, ако някой търси морска почивка, нали така казват някои хора - отиваме на море в Тунис - възможно е да им хареса повече там, че културния шок е много по- лек, но ако човек отива да види света, да приключенства - Египет е много по- вълнуващ!
Нашата екскурзоводка в Тунис (рускиня) през цялото време ни обясняваше, че не трябва да сравняваме Тунис с Египет и много се дразнеше - защо изобщо хората им хрумвало да сравняват Тунис с Египет   Laughing  Много лошо впечатление ми направи, как не престана 2 дни да обяснява колко е кофти Египет и колко е хубав Тунис, а аз не помня в Египет някой да ни е обяснявал колко е кофти Тунис....   Thinking

И, за да не оставя неправилно впечатление, че не харесвам Тунис - много ми хареса Тунис!  Още повече щях да го харесам, ако ми го бяха показали по- добре....
Аз обичам сътресенията, културния шок, приключенията, та може затова да предпочитам Египет, знам ли   Simple Smile   Гледам си снимките и от Египет и от Тунис с голямо умиление и мечтая да се върна пак там...  Flutter

# 2
  • Мнения: 3 215
Е хайде сега...Асефа, въпросът риторичен ли е  newsm78 Mr. Green

# 3
  • Мнения: 2 697
Зависи какво търсиш наистина. Аз не съм била още ни в Тунис, ни в Египет, но като чета отзивите на момичетата, оставам с впечатление, че май Тунис ще ми легне повече на сърце. Не си падам по тълпи туристи и туристическа "разработеност" особено...Тунис ми се струва по-привлекателен, може би защото, за разлика от pina аз не съм чак такъв ентусиаст за културен шок Wink Изобщо по някакъв начин Тунис и Мароко са ми в пъти по-атрактивни от Египет, но това наистина е безкрайно субективно Peace

# 4
  • Мнения: 914
Напълно съм съгласна с pina. Египет беше първата арабска страна, която посетих и напрво ми легна на сърцето, въпреки беднотията и мизерията. Особено морето, никъде не бях виждала такъв цвят на водата. Честно казано мисля, че за морска почивка Египет е по-добре точно заради Червено море.  Ако трябва да избирам коя от двете страни да видя отново, то несъмнено ще бъде Египет, въпреки , че за мен обслужването в хотела в Тунис беше много по-добро отколкото в Египет. Но може би всичко си зависи от класата на хотела, за Египет нямахме финансова възможност за по-хубав хотел, вероятно ако бяхме в някой петзвезден обслужването щеше да е много по- на ниво.
И ние в Египет ходехме навсякъде организирано, докато в Тунис си позволявахме да си правим сами екскурзии до съседните градове с влак. Мъжът ми също харесва повече Египет.

# 5
  • Мнения: 11 747
Шехина, за съжаление Тунис е достатъчно разработен, за да има тълпи от туристи... По- лошото - да са обиграни търговците до гадост, в играта 'преметни другарче'! За мен това е синдрома на начинаещия, който точно набира скорост - още не знае къде е границата....   Confused

# 6
  • Мнения: 2 697
Pina, жалко наистина. Явно трябва да мине време, за да се научат (ако изобщо) Confused

Между другото, разгледах снимките ти от Тунис - впечатляващи са Heart Eyes А какво е "дуз Сахара" Blush

# 7
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Египет!

В Тунис и пари да ми дават, няма да отида.

# 8
  • Мнения: 11 747
Шехина, Дуз е град, в южната част на Тунис. Наричат го 'вратата на Сахара' или на пустинята, как беше точно... Той е и нещо като столица на туарегите. Там има ежегоден туарегски фестивал, има клипчета в нета. Яздят техните арабски жребци, правят разни акробатични номера и такива работи. В центъра на градчето имаше паметник - камила и върху нея туарег - понеже такова е местното населени. Макар туарегите да са номади и да водят кервани през пустинята, в днешно време вече водят уседнал начин на живот - болшинството.

# 9
  • Мнения: 208
Спорти не въпроса не е ритори4ен просто искам да съм подготвена  newsm78 колкото по подготвен е 4овек толкова по добре  Peace

БЛАГОДАРЯ НА ВСИЧКИ КОИТО ОТГОВОРИХА  Hug   bouquet

# 10
  • Мнения: 3 215
Е, аз се пошегувах. Но ти знаеш отговора ми  Mr. Green А Пина се е обосновала добре  Peace

# 11
  • Мнения: 2 697
Pina, благодаря ти Hug Звучи много интересно Wink Иначе преди малко гледах снимки на една съфорумка от Тунис - амиии меко казано съм много впечатлена Heart Eyes

Последна редакция: пн, 15 юни 2009, 14:42 от Шехина

# 12
  • Мнения: 208
Е, аз се пошегувах. Но ти знаеш отговора ми  Mr. Green А Пина се е обосновала добре  Peace

Спорти няма проблем  Peace
Разбрах че се шегуваш знам че и ти като мене обичаш Египет Two Hearts

# 13
  • Мнения: 11 747
Pina, благодаря ти Hug Звучи много интересно Wink Иначе преди малко гледах снимки на една съфорумка от Тунис - амиии меко казано съм много впечатлена Heart Eyes
Коя? Дай линк и аз да гледам!  Crazy
Аз току що погледах на scorpios снимки от Сиди бу Саид, най- вече. Много красота, много колорит. Нооо......  Точно това градче е толкова претупвано от тунизийските екскурзоводи... Ние, слава богу, имахме възможност да го видим и то добре, но екскурзовода се опита да ни посъкрати времето там. Добре, че доста хора изпротестираха, но аз се бях надъхала да се карам вече, сериозно....   Наша съфроумка, се върна от екскурзия в Тунис и на екскурзията 'Тунис- Картаген- Сиди бу Саид' бяха минали само с автобуса от там, без да спрат и екскурзовода им казал, че било много горещо и нямало какво толкова да се види...  Tired  Българи, от нашата група, но бяха отседнали в Хамамет (който за сведение е с около 100км по- близо до тези 3 обекта, отколкото Монастир, където бяхме ние) - та те изобщо не бяха припарили до Сиди бу Саид, защото нямало време!  Shocked  Разбира се, се бяха прибрали в хотела в съвсем приличен час, не че нещо са закъснели...    И така нататък и така нататък....   Изобщо, организаторите на туризма  в Тунис искат да им го харесаш, Туниса, ама без да си го видял!

# 14
  • Мнения: 2 697
Точно тези снимки имах предвид Flutter Ще си запиша да не пропусна Сиди бу Саид, ако някой ден ми се удаде път натам Wink

А няма ли възможност да се самоорганизира екскурзията, аз поне където съм била досега, все без екскурзовод съм се справяла...Но предполагам в Тунис е проблем езикът, не е като в Европа да се справяш навсякъде относително добре с английски Thinking

Общи условия

Активация на акаунт