Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 27
Здравейте - казаха ми, че тук могат да ми помогнат и затова задавам въпроса си:

Тази сутрин със събуждането ни - дъщеря ми, която е на десет месеца се кърмеше както обикновенно..
Хапваше си от дясната гърда..
по едно време - незнам какво точно направи но започнах да чувствам силно "потичане" от въпросната гърда..
и така..криси се нахрани, всичко беше наред - освен постоянното усещане за потичане на въпросната дясна гърда..

Мина един час и ето ме сега - чувствам гърдата си мека, но в същото време по-голяма и по-тежка от лявата..
Започвам да кърмя дъщеря ми и ........
тук е големия проблем - още при най-малкото докосване от страна на дъщеря ми усетих ужасна остра болка..
Първоначално си помослих, че е нещо случайно - я ме натиснала или нещо друго - но понечих да я докосна и аз и усетих ужасната болка като от огромна синина..
В момента преустанових кърменето с тази гърда..
звъннах на лекарката си - но тя си е изключила телефона и затова сега търся помощ тук..
Моля ви - кажете ми какво да направя - гърдата ме боли мноооогоооо..
На лявата й няма нищо, но не мога и с нея да кърмя, защото докато кърмя и с лявата - дъщеря ми с ръце си играе с дясната - а не мога да издържа на болката..
Опитах да се "изцедя" с дясната - но едно, че потича и спира като "чешма" и второ е много болезнено..
Пишете дали ви се е случвало и какво сте правили в този случай..

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 27
Само да добавя, че болката е най вече отдолу и вътре в гърдата - отгоре не е болезнена..
Болката започва от зърното надолу и на вътре..

Благодаря предварително!

# 2
  • Мнения: 77
А нещо твърдо има ли в гърдата, като я опипваш? Да не би да се е запушила някоя жлезичка или каналче и от това да се е получило или да е било запушено и след това като се е отпушило да се е натъртило и за това да те боли. Според мен звънни на АГ, при който ходиш и му обясни проблема или ако можеш иди на мамолог, защото той най-добре ще ти каже.. че иначе е опасно да не се развие някаква инфекция..

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 27
здравей..
на пипане няма бучки..а и не съм имала и преди това, доколкото знам..
Когато докосвам гърдата усещам, че освен че вътре, ме боли и самата кожа .. просто самата гърда е много чувствителна от болката..
Сега съм сложила един повдигащ сутиен, защото дори и при ходене и движения ме боли..а със сутиена е поне малко обездвижена..
незнам за запушените канали..незнам какво трябва да усещам при тях..
преди час изцедих гърдата - колкото имам ъзможност - на пипане е мека ..

Звъня на лекаря си - не ми отговаря - явно защото е неделя...
До утре ще изчакам и ако не ми мине - следобяд ще ида до кабинета..

# 4
  • Мнения: 2 401
Здравей, недей да чакаш до утре защото положението  може да се влоши. От това, което описваш предполагам, че имаш запушено каналче, за да облекчиш болката  и предотвратиш по-сериозен проблем мога да ти дам следните съвети:
-започни да си правиш топли компреси преди кърмене на гърдата(може да използваш памперс за целта) и студени след кърмене        
-трябва задължително да кърмиш от тази гърда за да се изпразва добре и редовно, пробвай да кърмиш наведена над бебето това също помага, ако има бучка да се разкара по-лесно, добре е ако можеш и да я изцеждаш
-слагай компреси от зелев лист като го намачкаш за да си пусне сока, изрежи една дупка за зърното и го сменявай като увехне
-купи си лецитин от 1200милиграма и пий по 3-4 бр. докато не отмине проблема, а след това постепенно намали бройката и можеш да пиеш по 1бр. известно време
Надявам се това да ти помогне! Виж и тази тема, в нея можеш да намериш и други полезни съвети.

Последна редакция: нд, 14 юни 2009, 18:07 от Звездичка!

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 246
Здравей, напълно съм съгласна със Зездичка. Само да добавя, че ако вдигнеш температура, можеш да вземеш парацетамол. Той се взема на 4 часа. Задължително кърми от болезнената гърда и си прави компреси топли непосредствено преди кърмене.

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 27
Здравейте отново и благодаря за напътствията  Hug но не мисля, че имам запушено каналче ...
чета всичко възможно по темата в интернет и всички майки го описват като "бучка, подутина, бели топчета" и т.н. съпроводени с температура ..
При мен не е така - цял ден опипвам гърдата с цел да намеря по-горните неща,..но нямам..
гърдата е единствено пълна като за кърмене и след това мека, след като я изцедя..

Това, което обаче усещам - е и ужасната болка, когато млякото "потича само"..
Например преди малко както си стоях с Кристина и млякото потече, без да кърмя дори и с другата гърда и от това напотичане последва ужасна, прерязваща болка и като че ли млякото буквално "минава" през болното място..

все пак благодаря..
опитвам се да слагам Криси само на тази гърда, ..цедя се.. направих си горещ, а после и студен душ на гърдата....засега промяна няма..

До утре ако е така ще съм на лекар..

Не искам да взимам лецитин, без да съм сигурна, че ще ми помогне...
Благодаря!  Hug

# 7
  • Мнения: 2 401
Може да имаш запушено каналче без бучки и температура, температурата често се вдига  известно време след появата на болката, а лецитинът е хранителна добавка и най-вероятно ще помогне, но дори и да не е така няма да навреди. Успех!

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 246
Аз май пак ще повторя, но започни с лецитина и най-вече сложи си поне 2 компреса със зелев лист. Без централната жилка, надупчи го с вилица и го увий около зърното. На мен първият път като ми се запуши канал, също нямах бучка. Но това, което ти казваме, няма да ти навреди, така че по-добре пробвай. Успех!

# 9
  • Мнения: 2 376
Ксения, и аз имах такова болезнено чувство преди да се появи бучката на следващия ден. Студените компреси(спях с влажен студен компрес) и сукането на бебето решиха проблема. Дори и да не е така, при тази свръх лактация, която описваш, ако млякото се задържа в гърдата, ще се получи запушване. Затова стисни зъби кърми и слагай компресите. Дълбоко отрязани обелки от краставица също облекчават.

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 27
Здраве момичета! Благодаря за съветите..вчера не успях да пиша...
С постоянно предлагане на гърдата,..изцеждане и зелеви листа - днес проблема вече отшумя...
Благодаря на всички ви  Hug  newsm51

Общи условия

Активация на акаунт