За еднократните помощи при раждане и майчинските....

  • 1 613
  • 29
  •   1
Отговори
  • Мнения: 619
Привет на всички! Simple Smile
Можете ли да споделите кога и как става получаването на еднократните помощи при раждане и първите майчински? Какви документи се искат и къде трябва да се ходи? Може ли мъжът ми да се занимае с това или трябва да му правя пълномощно?
Благодаря предварително на всички за съветите!  bouquet

# 1
  • Мнения: 3 360
пробвай с търсачката-много пъти е ставало на въпрос........ако не -пиши ЛС

# 2
  • Мнения: 5 577
Еднократната помощ е само за неосигурените майки, 150 лв, подава се молба 45 дена преди термин с болничен лист.
За майчинсктво и детски се иска доход от последните 6 месеца на семейството. Подават се след раждане (не съм 100% сигурна), с оригинала от акта за раждане на детето. Мисля, че трябва лично да се отиде.

# 3
  • Мнения: 248
не е вярно, че еднократната помощ е само за неосигурените майки. Всяка майка получава еднократна помощ за раждане, взависимост от броя деца, които има, но в повечето случаи - 200 лева. Тази помощ се получава от социални грижи (преди се изплащаше от работодателя на осигурените майки, но сега вече всички ги взимат от едно място). Мисля, че се получава срещу акта за раждане на детето - след като си го вземеш от общината.
За майчинските:
1. Ако си осигурена: 45 дни преди раждане излизаш в болнични - работодателя ти тегли от НОИ и ти изплаща 90% от заплатата, върху която те осигуряват. И така, докато изтекат 135 дни. След изтичането им подаваш молба за излизане в отпуск по майчинство. Пак работодателя тегли от НОИ майчинските - 130 лева и ти ги изплаща всеки месец (поне би трябвало). Ако работодателя има задължения към НОИ - неплатени осигуровки на който и да е от служителите - няма право да изтегли тези пари. Болничните и майчинските имат давност - 3 години. Ако за този срок не се изтеглят от НОИ, се губят.
2. Ако си неосигурена (не си работила): нямаш право на тези болнични от 135 дни преди и след раждане. В този случай ти изплащат еднократна помощ от 150 лева, както е написала Вергилия, от социални грижи. След това, пак от там ти изплащат една година майчински и мисля, че са 100 лева, а не 130.  При горния случай (ако си осигурена) ги взимаш 2 години. Не съм сигурна, че за майчинските искат доход от последните 6 месеца, защото какъвто и да ти е дохода - ги получаваш. За детските - със сигурност искат такъв документ - трябва да се падат под 200 лева на човек от семейството, за да имаш право на детски.
Е, това е от мен, надявам се да съм била полезна. Успех!

# 4
  • Мнения: 1 107
Еднократната помощ е в размер на 200 лв. и се полага на всички майки. Отива се в териториалния клон на Агенцията за социално подпомагане заедно с акта за раждане на бебето и се подава декларация. След около месец парите се превеждат по банка или се взимат чрез пощенски запис в най-близката до адреса ви поща.
За координати - http://asp.mlsp.government.bg/.
За майчинството пусни търсачката, четох някъде, много добре беше описано.

# 5
  • София
  • Мнения: 6 242
Реших да питам тук, за да не пускам нова тема, тъй като тази проблематика доста често е дискутирана, но път с търсачката не намерих отговор на моя въпрос. Та въпросът ми е: има ли срок за получаване на еднократната помощ за раждане на дете? Родих на 17.04. и още не сме подали молбата - декларация, (живеем в София, а се водим по лични карти в Пазарджик). Дали мога да си ги взема 5 месеца след раждането?  Embarassed newsm78

# 6
  • Мнения: 7 186
Реших да питам тук, за да не пускам нова тема, тъй като тази проблематика доста често е дискутирана, но път с търсачката не намерих отговор на моя въпрос. Та въпросът ми е: има ли срок за получаване на еднократната помощ за раждане на дете? Родих на 17.04. и още не сме подали молбата - декларация, (живеем в София, а се водим по лични карти в Пазарджик). Дали мога да си ги взема 5 месеца след раждането?  Embarassed newsm78

За еднократната помощ при раждане мисля че може да я получиш в срок до 3 години.

# 7
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Реших да питам тук, за да не пускам нова тема, тъй като тази проблематика доста често е дискутирана, но път с търсачката не намерих отговор на моя въпрос. Та въпросът ми е: има ли срок за получаване на еднократната помощ за раждане на дете? Родих на 17.04. и още не сме подали молбата - декларация, (живеем в София, а се водим по лични карти в Пазарджик). Дали мога да си ги взема 5 месеца след раждането?  Embarassed newsm78

За еднократната помощ при раждане мисля че може да я получиш в срок до 3 години.

да, така е до 3 години.Аз сега подадох документите

# 8
  • Някъде в Европа...
  • Мнения: 3 435
При горния случай (ако си осигурена) ги взимаш 2 години. Не съм сигурна, че за майчинските искат доход от последните 6 месеца, защото какъвто и да ти е дохода - ги получаваш.

За жалост не е така - и за майчинските искат доход до 200лв. на член от семейството (сестра ми не взема по тази причина)

# 9
  • Мнения: 150
само за детските добавки се иска максимален доход до 200 на член от сем., а за майчинските не се иска със сигурност- единственото което ти трябва е 6 месеца осигурителен стаж.Незнам на сестра ти защо не са и ги плащали- тя има ли необходимия стаж- ако да трябва да си ги търси, защото има право на тях независимо от дохода.

# 10
  • Там, край реката
  • Мнения: 166
Получаването на помощ за майчинство на майки с деца до 1-годишна възраст /100 лв/ и детските добавки са регламентирани с един и същи закон - Законът за  семейните помощи за деца.  И в двата  случая доходът на член от семейството не бива да надвишава 200 лв. Документи се подават и в двата случая на всеки 6 месеца. Допълвам, че в този случай майчинството не се зачита за осигурителен стаж. Още - според последните промени на закона от 2004 година, за получаването на 100-те лева са необходими 6 месеца трудов стаж, от които 3 месеца в през последната година преди раждането.
Сигурна съм в написаното от мен - получавам майчинските си от Социални. Но аз бях на работа, където не ми плащаха осигуровки. Напуснах, по тази причина /КТ го регламентира ясно/, регистрирах се в Бюрото по труда, получавах 8 месеца 140 лв. от там /зачитани за трудов стаж/ и едновременно с това 100 лв. от социални. Така че и това е вариант за тези, които са в такава ситуация.

# 11
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
И аз да се включа с въпросче: тези доходи от последните 6 месеца (преди раждането?) колко точно трябва да са, за да се вземат детски - под 400 лв (защото преди това сме били 2членно семейство) или под 600? Ще получа ли детски, ако някой от месеците имаме доходи над максимума или се смята средно аритметично за 6те месеца?
Съжалявам за глупавите въпроси!  Embarassed

# 12
  • Там, край реката
  • Мнения: 166
Смята се средноаритметично от 6 месеца. А за другия въпрос - 400 лв., когато сте били двама се смята, следващите месеци вече се дели на три.

# 13
  • Мнения: 179
a кога запо4ва изпла6тането на 1болни4ен?когато изтекат  първите 45 дни или  в края на всеки календарен месец?

# 14
  • Мнения: 1 680
Какъв е адреса на тази Агенция за Социално подпомагане? Сайтът не работи.

Общи условия

Активация на акаунт