Винаги ли късогледството е показание за секцио?

  • 5 528
  • 50
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 675
Лично аз не съм с висок диоптър, -3, но с дегенеративни промени в ретината на двете очи, като положението с лявото е много по-тежко.Досега ми е правен три или четири пъти серклаж и на двете очи, това е залепване на дупките по ретината с лазер.
Пускам тази статия, защото проблема с очите наистина е наистина сериозен и едно нормално раждане може да доведе до слепота. Тъй че, момичета, ако сте бременни и с миопия, консултирайте се дали наистина е наложително плановото секцио.
Ще се радвам, ако тук пишат вече родили момичета или бъдещи майки с такъв проблем.
Аз днес ще кажа на моята гинеколожка за проблема, за да може тя да ме насочи към специалист.Иначе в Пловдив съм била на прегледи при д-р Анета Иванова и д-р Терзиева от МЦ Тримонциум, и двете са категорични, че трябва да раждам само чрез секцио.
Ето и една интересна статия по проблема - http://www.moetodete.bg/bremennost/p3_610_0.html

# 1
  • Мнения: 2 521
Нямам проблем с очите,но все пак ще си позволя да пиша Wink
При това положение което ти описваш никога не бих рискувала да си повредя повече очите или недай си боже да остана сляпа.Кой ще ми гледа детето?
Моят съвет е да си раждаш секцио и да ти е мирна главата Simple Smile

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 419
gitadam, и аз съм чувала, че в твоя случай секциото е наложително.

# 3
  • Мнения: 3 675
Пуснах тази тема, защото прочетох някъде, че са затегнали медицинските показания за секцио и не винаги са съгласни за правят такова при заболяване на очите.Затова се и притесних да не възникне такъв проблем.И още нещо да попитам-дали при здравноосигурените бъдещи майки плановото секцио се поема от ЗК, ако се прави в държавна болница?Аз мисля да раждам в УМБАЛ Св.Георги, Пловдив, предполагам, че тогава се заплаща само болничния престой.Благодаря за отговорите. Peace

# 4
  • Мнения: 647
Лично аз не съм с висок диоптър, -3, но с дегенеративни промени в ретината на двете очи, като положението с лявото е много по-тежко.Досега ми е правен три или четири пъти серклаж и на двете очи, това е залепване на дупките по ретината с лазер.
Пускам тази статия, защото проблема с очите наистина е наистина сериозен и едно нормално раждане може да доведе до слепота. Тъй че, момичета, ако сте бременни и с миопия, консултирайте се дали наистина е наложително плановото секцио.
Ще се радвам, ако тук пишат вече родили момичета или бъдещи майки с такъв проблем.
Аз днес ще кажа на моята гинеколожка за проблема, за да може тя да ме насочи към специалист.Иначе в Пловдив съм била на прегледи при д-р Анета Иванова и д-р Терзиева от МЦ Тримонциум, и двете са категорични, че трябва да раждам само чрез секцио.
Ето и една интересна статия по проблема - http://www.moetodete.bg/bremennost/p3_610_0.html

Ами какво да ти кажа, на мен дори през бременността диоптърът ми порасна от -4.5 на -6.7 и на мен ми дадоха становище за секцио, също бях с дегенеративни промени в ретината. Ако исках да раждам нормално, трябваше да подпиша декларация, че аз настоявам и съответно си нося последствията. Иначе гинекологът ми до последно ме уговаряше да раждам нормално, диоптърът не бил проблем, ама като му занесох становищата на офталмолизите, каза, че не иска той да излезе виновен, ако ослепея. Така че, ти си решаваш, дали поемаш риска или не, става въпрос за твоето зрение. Имай предвид, че възстановяването след операция на очите е много по-тежко, отколкото след секцио. Да не говорим, че щетите може да са непоправими, това са очи и те са ти за цял живот. Аз лично не можех да си представя да загубя зрението си, как бих се грижила за детето си.  newsm78 Не рискувах, раждах със секцио!

# 5
  • Мнения: 3 675
Аз съм категорична, със секцио ще раждам, да не съм луда да ослепея.По-скоро ме притеснява някой да не се запъне и да ме накара да раждам нормално при това положение, е тогава вече ще падат лекарски трупове. Crossing Arms Naughty

# 6
  • Мнения: 647
Пуснах тази тема, защото прочетох някъде, че са затегнали медицинските показания за секцио и не винаги са съгласни за правят такова при заболяване на очите.Затова се и притесних да не възникне такъв проблем.И още нещо да попитам-дали при здравноосигурените бъдещи майки плановото секцио се поема от ЗК, ако се прави в държавна болница?Аз мисля да раждам в УМБАЛ Св.Георги, Пловдив, предполагам, че тогава се заплаща само болничния престой.Благодаря за отговорите. Peace

Взимаш си становище от офталмолог и го носиш с теб в болницата и НИКОЙ не може да те накара да раждаш нормално, защото можеш да ги съдиш! Плановото секцио се поема от ЗК, но аз лично не съм фен на УМБАЛ Св. Георги, особено, ако нямаш уговорка с лекар, наистина можеш да си имаш разправии за секциото. Моя позната по спешност постъпи там - раждане преди термин и въпреки, че бебето беше седалищно разположено, започнали нормално раждане. Добре че навреме се появила някаква докторка, не стажантка, която навикала дежурните, че жената е за секцио, та пристъпили към операцията.  #Crazy

# 7
  • Мнения: 3 675
Не вярвам в УМБАЛ да ми направят проблем, защото баща ми беше повече 30 години енергетик там и повечето лекари го знаят, за жалост почина през 2000 година, мога да впрегна връзките си и не вярвам да ме оставят на произвола на съдбата.

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 419
gitadam, аз защо си мисля, че бременните не заплащаме дори и болничния престой? Освен ако не си във ВИП стая (ама може и да се лъжа де). Аз бях там миналата година с мисед и нищо не съм плащала. За раждане не знам как стоят нещата, но скоро ще ми се наложи да разбера. Щом имаш връзки, задължително ги впрегни. Аз съм се насочила за раждане при д-р Димитрова.

# 9
  • Мнения: 139
В момента в България не може да раждаш секцио пожелание поне в Русе е така,но ти както си описваш проблема-при теб е разрешено и задължително би трябвало да не се запънат.

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 419
По принцип секцио по желание - само в частна клиника. Но при момичето са доста сериозни медицинските показания и мисля, че няма да има проблем. Като гледам, тя има още доста време, така че ще успее да се пребори с медицинските институции.

# 11
  • София
  • Мнения: 3 064
Късогледството само по себе си не е показател за секцио, но при теб вероятно промените в ретината ще бъдат.
При медицински показания няма да плащаш за секцио.
Болничния престой се заплаща само във ВИП стаи.

# 12
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 852
Аз съм с диоптър -7 и преди да родя ходих на преглед в кварталната поликлиника, от където ми дадоха препоръка за секцио, така - за всеки случай. Доколкото тя виждала, проблеми нямало, очите били наред.
Когато влязох в Майчин дом (по други причини), лекуващата лекарка ми каза, че шефът на клиниката бил много против секциото и затова искал много категорични показания, за да се извършва такова. Съответно не приеха за чиста монета становището на "някаква докторка"  Shocked и ме пратиха при специалист в Александровска болница. Прегледът там трая около половин час и се оказа, че имам дегенеративни промени на ретината и на двете очи. Е, все пак направиха секциото.
Мисълта ми беше, че само за диоптър може и да не решат да правят секцио, но заради другите проблеми според мен е задължително. Peace

# 13
  • Монтана
  • Мнения: 693
      Мен ме тревожеше същия въпрос и в осмия месец се консултирах с двама офталмолози(и аз съм с -3) и след прегледите и двамата ми казаха,че няма проблем да раждам нормално.При самото раждане от напъните получих кръвоизлив в едното око ,който мина сам за около две седмици...но все не намирам време да отида на преглед да видя последствията.
      На теб вече са те насочили за секцио и мисля,че няма да имаш проблем с гинеколога(лично моя ме изпрати на преглед,а завсеки случай отидох и при втори офталмолог)
      Леко бременеене newsm10

# 14
  • Мнения: 712
Аз доколкото съм запозната, не диоптъра, а точно проблемите с ретината са показател за секцио. Защото едно отлепване при раждането знаете колко необратими последствия може да има  Sad
Гита, така както описваш ситуацията, едва ли разумен лекар ще се заинати да те изражда нормално. Пък и имаш достатъчно време - предполагам ще посетиш предварително болницата, където ще раждаш, ще се срещнеш с лекар от там, дори и да не го ангажираш, ще можеш да поговориш с него, за да се успокоиш. Не вярвам да се налага да прибягваш до "връзки:, за да си свършат работата.
Лека бременност засега, пък нататък нещата ще се подредят с времето!   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт