Защо не е добре да се слагат децата в проходилка

  • 26 513
  • 160
  •   1
Отговори
  • Монтана
  • Мнения: 1 010
Каката не съм е слагала в проходилка и проходи на 8м и половина, но сега за дребната се чудя иначе дребната от 2 седмици се изправя сама в леглото а стабилно седи от около 1 м.
Чувам много мнения не е добре да се слага в проходилка но никой не ми дава обяснение като питам защо ми казват ще се изкривят крачетата не мисля, че това е логичното обяснение.

# 1
  • Мнения: 1 155
Това за крачетата е пълна глупост. Съдя по моето дете, което съм слагала в проходилка и не са му криви крачетата. Проходи нормално. Има мами, които не одобряват проходилките, има и такива като мен, които са слагали децата си ...всеки има различни разбирания по този въпрос.

# 2
  • Мнения: 805
За да проходи детето минава през определени етапи на двигателно развитие.
Така да се каже - изправя се постепенно и то когато само е готово за това.
Макар, че не всички деца го правят, повечето пълзят и след това прохождат.
Воденето за ръка и ползването на проходилка отнема на детето възможността само да опознае тялото си и неговите движения. То свиква на тази изкуствено създадена опора.
Не казвам, че това непременно ще доведе до проблем, но аз няма да бързам да уча детето да ходи. То може и трябва да се научи САМО.
Също така за мен проходилката е опасна. С нея детето не може да контролира скоростта, с която се придвижва и не може да преценява опасностите.

Пак ще стане спор в тази тема, неминуемо е.
Но това е моята лична убеденост!

# 3
  • Мнения: 718
Аз като питам ми казват, че можело да му се изкривят крачетата или да проходи на пръсти  Thinking Аз и брат ми на времето не сме излизали от проходилката и сме нямали никакви проблеми. Има доста теми по въпроса из форума, потърси, прочети и вземи решение  Peace

# 4
  • Монтана
  • Мнения: 1 010
Аз търся  обяснение т.е от някоя майка на която е казано да не слага детето в проходилка от лекар-ортопед.

# 5
  • Мнения: 9 467
v.pluemper  Peace

И защото-детето в нея НЕ ходи, то се изтласква.
-измества се центъра на тежестта, а сега главите им са най-тежката част от тялото.
-нямат рефлекс за предпазване с ръчички при падане, така директно се удря главичката  в пода..
-не се развиват добре мускулите и ставите, защото детето не сяда и става, както това движение го има без проходилката
-от най-малкия ръб/кабел, проходилката би могла да се обърне
-детето виси на седлаката, то не усеща тежестта си на крачетата

Всичко това ми го обясни детски ортопед, и аз проходилка не ползвах, и не бих ползвала и препоръчала Peace
Консултирай се с дет.ортопед, да ти обясни колко са травмите при деца ползвали проходилки и такива които не са Wink

# 6
  • Мнения: 57
здравей tanq_mt
на нас ортопеда ни каза че всичките проходилки ,бънджита и люлки са създадени за удобство на родителите а не за децата и причината е именно в изкривяването на крачетата,детето само ще си усети момента в които се чувства уверено и ще проходи само.същото ни каза и за подпирането с възглавници,че трябва да  оставим дъщеря ми сама да седне. и наистина на 5 месеца и полувина тя седна и е много стабилна не се люшка.
За да проходи детето минава през определени етапи на двигателно развитие.
Така да се каже - изправя се постепенно и то когато само е готово за това.
Макар, че не всички деца го правят, повечето пълзят и след това прохождат.
Воденето за ръка и ползването на проходилка отнема на детето възможността само да опознае тялото си и неговите движения. То свиква на тази изкуствено създадена опора.
Не казвам, че това непременно ще доведе до проблем, но аз няма да бързам да уча детето да ходи. То може и трябва да се научи САМО.
Също така за мен проходилката е опасна. С нея детето не може да контролира скоростта, с която се придвижва и не може да преценява опасностите.

Пак ще стане спор в тази тема, неминуемо е.
Но това е моята лична убеденост!

аз съм на същото мнение и не смятам да ползваме проходилка

# 7
  • Мнения: 27 524
Аз го слагах. От 7-ми месец, та чак до година и половина. Има толкова прави крака, че няма накъде повече  Wink
Наистина са за удобство на родителите, но не виждам абсолютно нищо лошо в това. Не съм чувала да са вредни от лекарско лице  Peace

# 8
  • Мнения: 1 473
И на мен лекарско лице не ми е казало нещо което да говори против проходилките.
Както по всеки въпрос има привърженици и противници.

# 9
  • Мнения: 14 654
Първото го слагах в проходилка за кратко. На 8 месеца и половина го сложих, като стана на 10 му я взех, защото освен да се вози, изтласквайки се с двата крака едновременно, не се научава да крачи. Плюс е, че на детето му беше интересно да се вози в проходилката и да си обикаля, минус - че няма желание да пълзи и да се учи да ходи. Затова и реших, че ще му я взема. Иначе краката му са прави  Laughing
За второто няма да купувам проходилка, защото заради опита с първото, не я намирам за полезен и незаменим уред при отглеждането на дете, а и вече нямаме толкова място у дома, че да може да се вози, без да се пребие някъде.

# 10
  • Мнения: 3 478
Няма да се изкривят краката ooooh!
Но Янечек, MTV, Pluemper са казали и моето мнение. (от двоен опит също)... Има и много писано за това каква скорост се развива с проходилките Peace Даже скоро четох някъде, че били забранени в Канада май Thinking(я да каже някой)
Да не говорим, че повечето проходилки са направени с такова пестене на материал, че като се засили хлапето и срещне пречка някъде, направо се обръща проходилката

# 11
  • Мнения: 3 929
Не знам защо е вредно да се слагат децата в проходилка, но аз бях много доволна и за мен беше голямо удобство и улеснение, като имам предвид, че синът ми постоянно искаше да е около мен, а аз не можех да го разнасям с мен на ръце постоянно.
Има опасност от контузии и фрактури обаче. Няколко пъти забелязах, че синът ми си мушкаше крачето под долния обръч, за който са заклрепени колелцата, а така може да си извие крачето и направо да го счупи. Внимавайте все пак!

# 12
  • Мнения: 6 713
Не съм се замисляла дали е вредна проходилката, защото аз съм я оставяла в нея за 20-30 минути максимално, колкото да свърша нещо.

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 4 126
Когато на 5 масеца ортопед я преглежда питах за проходилка: мога ли да ползвам и от кога.Той не я препоръча, защото според неговите обяснения детето стъпва на пръсти в проходилката и това води до скъсяване на ахилесовото сухожилие и деформация на стъпалото.Но с уговорката, че всичко си е индивидуално.Както каза и самият лекар не всички пушачи са болни от рак на белия дроб.Аз наистина съм виждала деца, които на 4-5 години стъпват на пръсти все едно пружинират.Имам дори 18 годишен познат който ходи така, ама дали е от проходилките newsm78Аз въпреки всичко, когато си стъпи стабилно на краката мисля да пробвам, без да прекалявам.

# 14
  • На тиха улица
  • Мнения: 902
Проходилката (по принцип) забавя прохождането и пречи на детето да се научи да  пази по-рано равновесие. Аз също съм говорила с ортопед( Алексиев), каза, че мога да я слагам , ако искам.И сме използвали много проходилка,без я да е стъпвала на пръсти и няма деформации.проходилката по-скоро е за улеснение на родителя.

Общи условия

Активация на акаунт