Как да постъпя?

  • 1 524
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 206
Така, ситуацията е следната:
Когато излизаме навън пред къщи да поиграе детето ми, съседите я викат да иде при тях, закачат я, хващат я за ръчичка да я водят до тях я за вафличка, я за нещо друго.Просто детето свикна как и кажат ела, веднага да подава ръка и тръгва,без да погледне аз идвам ли, къде съм.Така и до магазина я водят без проблем.Аз просто съм със смесени чувства,не знам как да реагирам.Другото е, че вчера някакви непознати жени бяха спряли с колата си, радваха и се, едната я повика и детето хоп-веднага тръгна! Това ме наведе на мисълта, че може би не трябва да пускам детето си да ходи у съседите, че то някак си създаде нещо като условен рефлекс като му кажат ела-подава ръка и тръгва!Малка е, няма да ме разбере ако обясня да не ходи при непознати, а само при при познати! Не знам как да реагирам, вие как постъпвате в такава ситуация? 

# 1
  • Мнения: 1 988
Според мен трябва да и обясниш, че не бива да тръгва с чужди хора Peace, дори и да ги познава. С моя син имах сходни проблеми-съседи идваха направо от вкъщи да го вземат-да му се порадвали. Проблема при нас беше и друг-даваха му вафли, шоколади и т.н.-не се съобразяваха дали въобще му давам такива неща, или по кое време ги дават-аз например избягвах шоколад вечер. При нас това си мина-просто детето порасна, но сега осъзнавам, че е трябвало да му обясня защо не е трябвало да тръгва. Сега постоянно се притеснявам дали пък това да бъде толкова контактен няма да ми изиграе лоша шега и непрекъснато го наблюдавам къде е и с кого играе.

# 2
  • UK/София
  • Мнения: 7 681


 Пази си детето, не го пускай  при непознати.Като тя е малка да разбере, съседите ти със сигурност не са!Отиди и им кажи какво смяташ по въпроса по кротък и интелигентен начин!Това, че досега си мълчала е изцяло твоя грешка, за такива неща се действа от по-рано.Дръж си детето за ръка и когато някой непознат го извика му казвай тихичко "не".

 Относно разрешението ти съсседите да й купуват вафли и т.н., според мен е голяма грешка.Детето от ранна възръст трябва да се учи да не взима от чужди хора храна, но тук всеки има различно мнение.

# 3
  • Мнения: 1 008
Е, ти нали си наблизо,все пак?Говоря,когато
е в среда на непознати.По-добре така, отколкото
другата крайност-детето да стои само при теб и да
не иска да се отделя.Не знам сега колко е голяма,
но като стане по-осъзната ще и обясниш за
непознатите.

# 4
  • Мнения: 188
Обясни и че така не се прави и че това е опасно! Би могла да поговориш и със съседите,  хубаво е че и обръщат внимание, но и обясни че те са Ваши познати, но с непознати не бива да се държи така.

# 5
  • Мнения: 38
Ако съседите които я викат са някои бабички и просто и се радват мисля че няма нищо лошо
но попринцип това че взема вафлички и други такива е нещо което при моите деца се прави в мое присъствие
А да им разрешавам да ходят при непознати НЕ
в днешно време на толкова нещастия и гадости които се сеят по света нормална реакция от чужди хора към твоето дете е да му се усмихнат просто ако то реагира спрямо тях и до там

# 6
  • Мнения: 3 880
Не разбрах колко е малко детето, но явно е много малко, така че едва ли ходи още само навън- ти си винаги до него, така че можеш да контролираш нещата. Например- няма лошо да се познава със съседите и да им има доверие (ако са хубави хора) все пак един ден може да допре до помоща им, но се разбери с тях, че не искаш нито вафли, нито шоколади, нито посещения в магазина. Има хиляда други начина да забавляваш едно дете и да му привлечеш вниманието, не е нужно да е все с вафла Confused Топка нямат ли у тях?

А за чуждите хора- преценявай според цитуацията дали да я спреш и обяснявай, че  не се прави така, защото не ги познавате. Докато дойде време да обикаля сама по улиците ще знае, че не се подава ръчичка на всеки срещнат непознат.

# 7
  • Мнения: 2 587


 Пази си детето, не го пускай  при непознати.Като тя е малка да разбере, съседите ти със сигурност не са!Отиди и им кажи какво смяташ по въпроса по кротък и интелигентен начин!Това, че досега си мълчала е изцяло твоя грешка, за такива неща се действа от по-рано.Дръж си детето за ръка и когато някой непознат го извика му казвай тихичко "не".

 Относно разрешението ти съсседите да й купуват вафли и т.н., според мен е голяма грешка.Детето от ранна възръст трябва да се учи да не взима от чужди хора храна, но тук всеки има различно мнение.

Подкрепям!Много баби бяха обидени от това че детето ми не иска да вземе я вафличка,я шоколадче,но детето ми е по-важно от мнението на бабите в магазина или по улицата.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 1 383
И аз не виждам колко е голямо детето ти, но никой не може да го води където и да е и да му дава каквото и да е без твое разрешение.
Научи си детето първо теб да слуша. Кажи на съседите да те питат може ли, преди да водят/дават.

# 9
  • Varna, Bulgaria
  • Мнения: 464
И аз не виждам колко е голямо детето ти, но никой не може да го води където и да е и да му дава каквото и да е без твое разрешение.
Научи си детето първо теб да слуша. Кажи на съседите да те питат може ли, преди да водят/дават.
Peace
За каквото и да е , Валя ме пита! Дори, когато баба й я попита дали иска да отиде с нея до някой магазин, пак идва и ме пита дали може да отиде.
И тя като малка се залисваше, но си имахме доста упорити разговори за това и тя разбра, така че нямаме подобни проблеми вече.
Всички деца минават през този период, има хора, които не се съобразяват с това и отправят такива покани към малките деца(добронамерени разбира се), но ти си тази , която трябва да се намеси и обясни на тях и на детенце!

# 10
  • Мнения: 764
И аз като повечето момичета бих те посъветвала да не разрешаваш много много детето ти да ходи спокойно с чужди хора. А за купуването на разни лакомства съм твърдо против. Но аз по принцип съм малко крайна в това отношение и общо взето съм казала на хората, които по-често се навъртат вкъщи да не носят нищо.
Иначе е редно детето да свиква да общува, но това трябва да става под твоя строг контрол - когато ти си до него и го държиш за ръка (тук все пак има значение възрастта на детето).

# 11
  • Мнения: 1 473
Не бих оставила детето си на съседи, не бих им позволила да му купуват вафли и други такива с една цел, детето ми да не се учи, че може да взема и получава всичко. За малките деца е трудно да различават познати от непознати, за това по добре от малко му обеднявай, че от чужди хора не се взима нищо и не се ходи никъде без знанието на мама. Наистина може да не разбира съвсем, но децата растат бързо и ще разбере с времето. Едва ли е късно да поговориш със съседите си и да им обясниш притесненията си.

# 12
  • Мнения: 21
що за позиции? а защо не си затворите децата да не контактуват с никого?
аз бих просто се старала да упражня надзор-т.е. да знам във всеки момент с кого и къде е дететео ми

# 13
  • Мнения: 4 292
Съседите нека си ги познава. Не е хубаво детето да расте изолирано и да страни от всички. Твоя работа е да си я пазиш и да позволяваш тези контакти, които смяташ, че са подходящи за нея. Не спирай да повтаряш, че с непознати не се говори, освен в присъствието на мама и тати. Малка, голяма, след време ше разбере, зашото ще израстне с тези напътствия.
Относно ходенето до магазина - аз не бих позволила да се дават такива болкуци на децата ми и точка. Освен това, аз съм научила синът ми да ме пита може ли да приеме предложеното. Ако теб не те притеснява какво яде детето ти, не виждам какъв е проблема, при положение, че ти си там.

# 14
  • Мнения: 3 521
Може би ще бъда обявена за темерут, а и детето ми също, но още от малка не и е позволявано да взема храна от чужди хора, а за "тръгване" да не говорим. Взима единствено от нас с баща и и бабите и дядовците си. Дори от лекарят и отказва да вземе нещо сладко. Съжалявам, но детето ми не е маймуна, че да бъде развеждано и угоявано...

Общи условия

Активация на акаунт