Да отпадне ли изучаването на Вазов?

  • 10 468
  • 358
  •   1
Отговори
  • Мнения: 488
Някой, който е гледал "Здравей, България" вчера сутринта 24.06 може ли да ми каже кои бяха участниците в диспута с тази безумна тема, и въобще нещо повече по въпроса...
Разбрах само, че на сегашните ученици им бил труден Вазов за разбиране,защото езикът му е архаичен...Ще се радвам да се включите  Peace

# 1
  • София
  • Мнения: 62 595
Не съм го гледала.
Езикът наистина е архаичен, но това да са му кусурите. Ясно е, че Вазов е класика и няма да го махнат (или ще го махнат, пък после пак ще го върнат), но като цяло клишетата още от времето на соца действат с пълна сила. Няма значение какво мисли детето, дали изобщо е разбрало нещо от произведението - важното е да напише и каже това, което се очаква от него. А се очаква да работи със заучени фрази. И другото, което важи не само за Вазов, а изобщо за подбора на произведенията. Важно е да се прави много сериозен анализ на това какъв социален опит имат децата на определена възраст и дали поради тази причина могат да разберат замисъла на едно произведение. Ако детето няма необходимата зрялост то не само няма да прочете произведението, а ако се излъже да го прелисти ще е с голямо неудоволствие и няма нищо да разбере от него. И ще си остане със заучените фрази, които ще забрави до матурата. Например, аз разбрах какви точно са били идеите в Политическа зима на Ботев и какво точно описва и има предвид другите си статии не в осми клас, когато ги учихме, а едва когато станах на двадесет и няколко години.

# 2
  • Мнения: 2 792
 Аз лично нямам нищо против да отпадне, от Вазов не съм научила нищо друго в училищните си години, освен това колко досадна може да бъде литературата.
 Може би ако се вкара нов автор, ще се раздвижи малко клишираната и полирана до блясък тематичност  на тема Вазов.
 За първи път ми стана интересен, когато разбрах градската клюка за неговата смърт.
  Статуквото Вазов= на българска литература, не го разбирам.

# 3
  • Мнения: 836
О, не! Поредната безумна тема.

# 4
  • Мнения: 295
Няма значение дали е досаден Вазов или не. И на мен не ми е бил любим автор нито в училище, нито после в университета. Но пък да отпадне от учебната програма - това е абсурд. Та той е цял раздел в литературната история на България. Просто нямам думи докъде може да стигне абсурдът, наречен бг държава.

# 5
  • Мнения: 1 236
А като го махнат, какво ще остане?? Българските писатели и без това се броят на пръсти (изключвам съвременните "въздух под налягане"). Аз пък не си спомням да ми е бил труден за разбиране, архаичен и т.п. Е, вместо да изчета Под Игото, използвах "намалението", че ни заведоха от училище да го гледаме на театър  Joy Но откъсите дето ги имаше по учебниците ми харесваха като стил и ми звучеше много разбираемо и дори лесно за четене.

# 6
  • София
  • Мнения: 2 840
Как ще отпадне, бе? Това е любимият автор на Ивайла Бакалова!

# 7
  • Мнения: 8 999
Това е пълна простотия. Един българин трябва да познава собсвената си литература. Езикът на Паисий Хилендарски и на Софроний Врачански е още по-архаичен, ако това е проблемът. И не мога да разбера, как преди 20 г. съм разбирала езикът на Вазов, а на сегашните хлапета им е труден. И какво изобщо значи архаичен език - та това е български език и колкото повече думи знаем /били те архаични, неологизми или чуждици/, толкова по-добре ще се изразяваме.
Защото всяка дума носи своя нюанс, който трудно би могъл да бъде заместен със синоним. Това, в случай че изобщо на някой му пука дали речникът му е богат или са му достатъчни стотина нечленоразделни думи, с които да си мучи със себеподобните си.
Не искам да обиждам никого, но много трудно общувам с тийнейджъри. И това, че не знаят български, не ги прави яко яки.

# 8
  • Мнения: 2 792
 Вазов е стереотипа за бг. литература,  на чиято база са изписани множество трудове. Иначе не е единствения писател в България, най- удобно пасивния е, това няма как да не му го призная.

# 9
  • Мнения: 7 837
За кой клас става въпрос?

# 10
  • Мнения: 136
Един народ , колкото и да върви напред , тръгне ли да забравя миналото си , нищо добро не го чака . Участниците в диспута бяха една ученичка и една преподавателка по литература , които бяха за това да остане Вазов . Освен тях - един индивид ......... , който беше против . Следващият диспут да не би да е за отпадане на Кирилицата  Shocked.
Аз лично нямам нищо против да отпадне, от Вазов не съм научила нищо друго в училищните си години, освен това колко досадна може да бъде литературата.
 
 За първи път ми стана интересен, когато разбрах градската клюка за неговата смърт.
  Статуквото Вазов= на българска литература, не го разбирам.
   По тази логика жълтите ли вестници да се изучават  #Crazy ?

# 11
  • София
  • Мнения: 2 840
Това тема за Вазов ли ще е, или за изучаването му в българското училище?

Защото ако ще си говорим за Вазов, опасявам се, че ще има няколко монолога, които обаче няма да са диалог.

Всичко останало ще са празни приказки.

# 12
  • Мнения: 393
  Аз гледах,но се ядосах и превключих-видях чичко брадат,подпухнал и космат ,с много лошо устна хигиена,буквално дъха ми насмърдяваше през ТВто(той беше да отпадне Вазов) и младо момиче с лилава рокля,която защитаваше изучаването на творчеството.

    Не мога да си представя училището без Вазов,без Епопеята,без родолюбието на което ни учи! Та нали част от многообразието на езика ни се крие и в неговите стари думи и изрази,дори и архаични.Ми дай тогава поговорките -вън,приказките-вънка,а за по-горния курс никакви такива Питагор,Архимед и не знам си какво-от това има ли нещо по - глупаво ooooh!

# 13
  • Мнения: 136
Това е пълна простотия. Един българин трябва да познава собсвената си литература. Езикът на Паисий Хилендарски и на Софроний Врачански е още по-архаичен, ако това е проблемът. И не мога да разбера, как преди 20 г. съм разбирала езикът на Вазов, а на сегашните хлапета им е труден. И какво изобщо значи архаичен език - та това е български език и колкото повече думи знаем /били те архаични, неологизми или чуждици/, толкова по-добре ще се изразяваме.
Защото всяка дума носи своя нюанс, който трудно би могъл да бъде заместен със синоним. Това, в случай че изобщо на някой му пука дали речникът му е богат или са му достатъчни стотина нечленоразделни думи, с които да си мучи със себеподобните си.
Не искам да обиждам никого, но много трудно общувам с тийнейджъри. И това, че не знаят български, не ги прави яко яки.
newsm10       bouquet

# 14
  • Мнения: 712
Ами... трудно ми е да изразя категорично мнение. Не че е труден езикът на Вазов, просто той самият е толкова далеч от децата, които растат сега, че съм склонна да вярвам, че не го разбират. Не езикът е архаичен, просто темите му, патосът му, идеите му са абсолютно чужди на децата, до такава степен, че те наистина не го разбират.
И на мен ми е бил досаден и още ми е досаден. Смятам, че "Под  игото" е първият български роман, но освен това, не блести с някакви други особености. Определено Йовков ми е дал много повече храна за размисъл с разказите си, много по-многопластов и интересен. Романите на Талев и Димов са на светлинни години по-добри от "Под игото" (това е лично мнение, разбира се). А ако целта е Вазов да присъства като стожер на Възраждането, ами Ботев и Стамболов могат да свършат същата работа.
Така че много зависи какво искат да махат от програмата. Месеци наред, посветени на Вазов, за мен лично са излишни и дразнещи. В този смисъл, категорично съм "за" подобна реформа.
Но пък "Опълченците на Шипка" категорично трябва да остане в програмата!

Общи условия

Активация на акаунт