Финансова дисциплина

  • 5 258
  • 33
  •   1
Отговори
  • Мнения: 187
Вчера се замислих - че ако искам да имам пари за големите неща, които са ми нужни, трябва да въведа някакъв ред в семейното счетоводство и реших да си водя дневник. Досега никога не съм го правила - аз съм човек с твърде широки пръсти, но сега си мисля, че това никак не е лоша идея - да се науча да си ценя парите. Вие какъв опит имате в това отношение? Водите ли си дневник? Какво правите на практика, за да харчите разумно парите си?  newsm78

# 1
  • Мнения: 93
Нали знаеш, че само глупавият харчи всичко което има.  Wink

Наскоро с една позната говорехме точно на тази тема. Тя каза следното:
Някога нямахме омекотители, ползвахме най-обикновен шампоан, децата ни имаха по 4/5 комплектчета за игра. Нямахме микровълнови, перални, миялни и прочие. Изключи всички "екстри" и ползвай само бойлера и фурната и ще видиш, че пак ще имаш пари, така както ние някога имахме. Не купувай омекотители по 4/5 лева, задоволи се с един евтин дезодорант, вместо парфюми от по 50/100 лева и ще видиш за 1 година колко ще спестиш."

Жената е права. Не е лесно да се пести. Улиците гъмжат от магазини претъпкани с всякакъв вид стоки, често купуваме неща, които дори не смятаме да ползваме.

Дали ще си водиш "дневник на разходите" или не - това няма да промени нищо. Всичко е в главата ти.  Peace

# 2
  • Мнения: 1 507
Опити за счетоводство на най-прост лист офисна хартия, таблици в Excel... при мене нищо не помага. Не мога да пестя и това си е.
От нищо не сме лишени с барбаронката, в началото на всеки месец прехвърлям мислено разходите и се опитвам да разпределя наличните пари. Изкушенията обаче, ме дебнат буквално от всеки ъгъл. И понеже вярвам на Оскар Уайлд, просто им се отдавам Blush

П.С. безкройно се гордея с това, че отказах цигарите. Сега като сгазя лука и се прибера с поредната чанта, детско списание, червило, шнолки и т.н. си казвам - ето, а тези пари можех да дам за цигари Mr. Green

# 3
  • Мнения: 613
Какво правите на практика, за да харчите разумно парите си?  newsm78

Тъй като финансовата част е най-слабото звено на това да бъда соло родител, истината е, че наистина обръщам голямо внимание на разходите ни и най-вече на съотношението приходи/разходи.

Не водя дневник, защото това по-скоро би ме подтискало, а съм по-импулсивна, но и от друга страна нямам нужда от такъв, защото по начало не харча много, не се поддавам лесно на изкушенията около мен, с две думи мога да си налагам самодисциплина. Харесва ми или не, нямам голям избор, ако искам да съм спокойна, че за належащите неща финанси ще има достатъчно.

Използвам някой "трикове" като - например винаги купувам по-голям размер дрехи за дъщеря ми, за да може да ги носи поне 2 години. Тя е от децата, които растат много бързо и няма да издържа финансово, ако на 6 месеца трябва да и подменям гардероба изцяло.
По отношение на играчки - предпочитам да купя по-малко, но качествени (по-скъпи), отколкото евтини такива, които се разпадат за един ден.
Избягвам места, където има изкушения и др. Сигурно имам още, за тези се сещам в момента и както и по-горе написах, аз лично нямам избор, наистина трябва да бъда по-внимателна, ако искам да имаме достатъчно.

Не е лесно, когато наем, консумативи, застраховки и всичко друго, което идва накуп трябва да се покрие от една, единствена заплата.
Затова и много самотни майки не могат да си позволят да живеят самостоятелно....трудно е  Sad

# 4
  • Бургас
  • Мнения: 5 979
Навремето (най-вече когато трябваше да се затяга коланът), си направих експеримент 2-3 месеца, като записвах всички разходи.
С учудване установих, че много пари "изтичат" на места, където кранчето може да се затегне. Например - даване на дрехи за ремонти, обувки за капачки и т.н. Простата сметка тогава показа, че от ремонтите на дрехите - разни стеснявания, скъсявания и преформатирания, месечно мога да спестя пари за нова дреха. Същото е и с капачките на обувките - замених ги с метални. Нищо, че се хлъзгат, но нови пластмасови капачки на две седмици - след няколко месеца все едно съм платила обувките двойно.
В магазина ходя само със списък. Зареждам хладилника веднъж седмично и през седмицата купувам само хляб, мляко, плодове и зеленчуци. Купувам по малко, за да не хвърлям храна.
Избягвам да ходя без повод по хипермаркетите.
Пера само на нощна тарифа, миялната също я пускам само нощем.
Непрекъснато съветвам детето да пести тока и водата - давам й пример как един сладолед изтича в момента от крана:)
Не карам колата, когато мога да ходя пеша.
Предпочитам да си вземам обяд от вкъщи в офиса, отколкото да купувам нещо отвън. Едно, че е по-прясно и здравословно, друго - излиза доста по-евтино.
Сега започвам преразглеждане на козметиката - оказва се, че има много хубави неща (български), които са доста по-евтини от редица други прехвалени и рекламирани марки, а не са никак лоши.
Дрехите на детето вече ги купувам предимно от разпродажбите в "Ла Редут". След тях всичко в българските магазини ми се вижда безбожно скъпо.

# 5
  • Мнения: 613
Tintina, това което си написала е много полезно. Поздравления за контрола над храната! Аз там имам доста да поработя върху себе си - хвърлям много храна, което означава, че някъде с нещо бъркам.

И да допълня с още - леките закуски, снакса за детето купувам наедро. Гледам винаги да имам нещо с мен, защото навън, особено при по-дълги часове, тя винаги огладнява, а забелязах че много пари заминават след такива дребни радости.
Същото е и с водата, скъпо ми излиза, ако трябва да купувам постоянно бутилки с вода навън. Опитвам се да имам винаги с нас и в колата.
Още - опитвам се да рециклирам и използвам повторно. Бях си намерила уебсайтове с много полезни идеи, показващи колко много неща стават за повторна употреба.

Последна редакция: пт, 26 юни 2009, 23:45 от Зукини

# 6
  • София
  • Мнения: 6 477
Някак да оставя само бойлера (в случая съм на централно отопление щото е по-евтино) и да мина без омекотители и пералня.  newsm78 не ми се връзва..с евтиния дезодорант няма да се съглася понеже не ме кефи как мирише....Но пак има решение - наливните парфюми стават за лятото - издържат поне до средата на деня да се чувстваш комфортно...
А иначе моите начини за пестене - винаги със списък в хипермаркетите, строго определени финанси за седмица - всичко спестено се прехвърля за следващата седмица. Перо сметки, лекарства, такси и транспортни разходи се калкулират отделно. И винаги малка сума за разкош - някоя книга за мен или изненадка за малката - списание, дребен подарък. От цигарите не мога да се откажа, ама и аз човек в крайна сметка! Дрехите на малката мога и сама да "уголемявам" с подходящи волани към окъселите рокли, разни дантелки, панделки  и други дребни хрумки - стават наистина оригинални. Дори и към панталони съм го прилагала. Окъселите откъм дълги ръкави блузи стават летни такива с рязани ръкави. И така пестя доста откъм дрехи, а и винаги имаме уникален гардероб. А аз самата не се притеснявам от магазините "second hand" да пазарувам за себе си и така също се пести и то в зимния сезон.

# 7
  • Мнения: 206
Номера със списъка е добър дотолкова , че показва наистина къде има големи течове и ще те насочи от къде можеш да орежеш . Освен това след като вече знаеш в какво точно потъват парите ви можеш да си направи списък на по-евтини аналози на нещата които купуваш , естествено там където има място за компромиси. Другото което при мен помага много е планирането на покупките - правя го накуп , на места където е по-евтино , вместо да ми се налага инцидентно да купувам от места където е по-скъпо.
И да , забравих най-важното-бягай от изкушенията . Стой далеч от обикалянето на магазини за развлечение!

# 8
  • Мнения: 6 441
В това отношение ми е страшно лесно.
Налгаше ми се да си правя д"дневник на разходите",когато още не бяхме разделени,защото на практика харчехме почти и само моите пари.  Tired
Сега,след като видях каква е реалността се опитвам да се поглезя и мен,и малкия с нещо дребничко,защото мога да си го позволя.
Не че парите,който вземам са много,просто разходите са ми по-малко от преди.

Иначе за спестяването.
Дрехи,обувки и за двамата пазарувам предимно от чуждите сайтве или от магазините втора употреба.Много рядко се случва да купя дреха от друг магазин.Като знам с колко по-малко ще ми излезе от е-вау примерно.
Храна-и аз като Tintina гледам да имаме толкова,колкото изяждаме.
Сметките-пестиме с нощната енергия на бойлер и пералня.Не е толкова сложно,но пести доста,според мен.

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 9 702
Преди, когато живеехме още с БНД, имахме такъв дневник по негово настояване. Наричах го "счетоводството" с графи за приходи и разходи. Никога не сме си позволявали да харчим всичко, все е оставало по нещо в края на месеца и сме го заделяли на страна - за по-големи инвестиции. Той следеше стриктно как се попълва. Но не станахме по-богати от това. От 3 години съм сама с детенце. Не водя "счетоводство", но си правя сметката за всеки разход. Заплатата ми не е голяма, издръжката - също. И аз пазарувам със списък в ръка, за да избегна купуването на излишни неща. Дрехи - основно втора употреба. В тези магазини се намират много хубави неща, чисто нови и на супер цени. От нормален магазин купувам само обувки. Хубав парфюм си купувам рядко, но винаги имам такъв, обожавам парфюми ... За детето купувам необходимото, без излишни глезотии. Добре че детенце никога не е било капризно и никога не се е тръшкало да му се купи това или онова. Знае, че мама няма достатъчно парички и не може да харчим за "глупости". Но успявам да заделя за почивка през лятото, за празник за рождения ден, за ремонт, за екскурзии извън града. 

# 10
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 677
Запис да следя темата, че нямам никаква финансова дисциплина ...

# 11
  • Мнения: 187
Благодаря за идеите!  Grinning
Има неща в темата, които определено ще ми бъдат много полезни.  Wink
  bouquet  bouquet  bouquet

# 12
  • Мнения: 54
Откакто сме сами с детето следя стриктно разходите. вече имам наблюдение от три години и знам кой месец какви извънредни фиксирани разходи се появяват. Най-критичен е март : плащане на годишни данъци + данък сгради и застраховки. Не съм на заплата, така че ако не си знам очакваните предвидими разходи на месец, ще ми е трудно да преценя за колко време напред имаме пари и т.н. 
Преди време дори посетих един курс и там ми дадоха лист с описание на перата на "семеен бюджет". Въведох го в Excel и 1-2 пъти месечно въвеждам покупките /който иска да пише на лични да му го пратя/. Имам една шарена кутия, в която след всяко пазаруване пъхам касовите бележки, платени сметки ток, вода и т.н, развлечения и други. Предимството при въвеждането по пера в електронен вид е, че веднага се вижда какви групи продукти се консумират най-често (при нас млечни произведения) и вече мога да преценя дали да мина на по-евтин такъв продукт.

Страничният ефект е, че установих, че бившият покрива не повече от 7% от разходите по детето, но това е друга тема... #2gunfire

Счетоводство трябва да се води. Досадно и скучно е, но резултатите са поучителни.

# 13
  • София
  • Мнения: 6 477
Ола, завиждам ти на търпението и времето, което отделяш да въвеждаш домашното счетоводство в ексел. Мен лично би ме депресирало много ако трябва да го правя. Но и аз си знам критичните месеци - зимата, естествено...когато парното е към небесата отлетяло, а по Коледа имам рожденичка. Данъците успявам да ги платя към края на есента със спестеното от лятото и винаги ме е много яд като давам тези пари Wink Wink
А иначе имам идея от храните кое върви най-много....но най-често просто няма как да го заменя с нещо друго. Така, че компромиси там не правя. Но с дрехите - моите са си предимно от втора употреба (а и съм доволно нестандартна за китайските размери на дрехите в редовните магазини).
Но понякога и аз му пускам края като си заделя някаква неголяма сума и решавам да я изхарча за кеф - нещо за дребната и нещо за мен Wink Wink Wink Това си е като награда за спестовността Grinning

# 14
  • Мнения: 1 196
_olla_ , прати ми го, моля те   Praynig
Този месец съм много зле с финансите.  Имах доста непредвидени разходи, прегледи, лекарства    Sad
Дано другия съм по-добре, че сме и на море   Sunglasses

Общи условия

Активация на акаунт