"Тwilight"/"Здрач"- сагата: тема 20 (за по-напреднали)

  • 19 270
  • 445
  •   1
Отговори

Анкета

На колко сте години ? (само за "Здрач" фенове и без послъгвания!:-) )

Опции:

  • Мнения: 21


Въведение за новодошлите Темата е посветена на поредицата "Здрач"/"Twilight" -сагата на Стефени Майер, състояща се от 4 публикувани книги и 1 недовършена, както и филмовия франчайз, който пренася книгите на големия екран. Първият филм- "Здрач" излезе по кината през декември 2008 г. (вече и на DVD),  докато снимките на вторият- "Новолуние" приключиха неотдавна, с очаквана премиера на 20.11.2009 г. Третият филм- "Затъмнение" ще започне снимки през август т.г. и се очаква по кината през м.юни 2010 г., а и драматизацията на четвъртата книга "Зазоряване" е планирана да започне догодина (евентуално като 2 филма). Макар предварително предназначени за тинейджъри, "Здрач"- сагата и първият филм се оказват феномен, обхващаш по-широка публика, включително майки и жени над 25 години, както доста от нас в темата тук. Главният артист- 23 годишния англичанин Робърт Патинсън, изпълняващ ролята на вампира Едуард, в момента е най-"горещото име" в Холивуд и обект на внимание от женската публика между 10 до 70 годишна възраст. Никой не може напълно да обясни манията по "Здрач" поредицата (особено защото и книгите, и филма имат своите слабости), но благодарение на интернета- блогове, фенски сайтове и форуми- тя непрекъснато расте и ние се радваме, че сме част от нея, и че по някакво щастливо стечение на обстоятелствата сме открили тази вселена от герои Laughing . Надяваме се да ви заразим и Вас, или да Ви посрещнем, ако вече сте заразени (и близките Ви мислят, че имате нужда от терапия). Освен като място за обсъждане на поредицата между "стари" фенове, темата ще се старае да е в полза и на незапознатата публика или новите фенове, особено защото ентусиазмът, с който феновете произвеждат и пускат в интернет снимкови монтажи, фен-постери, видеоклипове, фен-трейлъри, песни, фен-фикшън (дописване или пренаписване  на части от книгите) с любимите си герои или артисти е невероятен и понякога е трудно да се ориентираш кой материал е истински/официален, и кой - не.

Темата има следните  правила (приети след демократично, понякога бурно, обсъждане  Laughing)

Обсъждат се свободно филма ”Здрач”, снимките на ”Новолуние” и "Затъмнение", и всичко свързано с тях. От книгите свободно се обсъждат "Здрач"/"Twilight", "Новолуние"/"New Moon", "Среднощно слънце"/"Midnight Sun" и "Затъмнение"/"Eclipse". Мненията за "Зазоряване"/"Breaking Dawn" трябва да започват с името на книгата с главни букви и ”спойлер” в скоби, маркирани в червено
 
    примерЗАЗОРЯВАНЕ(спойлер!!) Я кажете, защо мислите, че Бела …еди-  какво си  …"

Ако се цитира мнение със спойлер, цитирания текст трябва също да влючва предупреждение за това.
Маркирането на текста в червено става по следния начин.


На новите фенове се препоръчва да не четат спойлери (т.е. информация как ще се развие сюжета или как ще завърши дадена книга). Решението си е Ваше, това е просто препоръка, но доста от нас са на мнение, че книгите страдат от недостатъци, текста на места е доста тромав и ако се знае предварително какво се очаква, удоволствието от четенето се разваля.


Дискусията в темата се стреми да избягва циничен или вулгарен език и заяждания межу пишещите.

Ако ще се обсъжда деликатна тематика (от изрично сексуално естество, анатомия, физиология и т.н. ) мненията следва да се маркират в бяло, като преди това се пише, че следва текст в бяло. Маркирането става както обяснението по-горе, като в скобите, ограждащи маркирания текст, на мястото на "red" се изписва "white". (няма готова опция за бяло, затова трябва да се изпише изрично)
Всеки ден за темата отговаря по един “дежурен”, които играе ролята на “редактор”- пуска бюлетин с новини и връзки, посреща новите членове и при нужда, напомня или разяснява правилата на общуване и писане в темата. Тъй като информацията за "Здрач" в интернета е всеобхватна и невинаги вярна, желателно е  “новите” фенове да не публикуват постове от рода на “Не знам дали е пускано преди, но намерих това…” или “Чухте ли, че еди-какво си..”, за да не се разводнява дискусията.
За всички - ако имате предложения и въпроси, винаги можете да пуснете лично съобщение към "редактора" за деня, включително с предложения за включване на "стар" материал в бюлетина (любими интервюта, снимки, видео, гифове и т.н.). Ако пускате линкове и  вмъквате снимки в постовете си, желателно е да не е спам, а да вземете лично отношение към тях (харесва ми, не ми харесва, съгласна съм, не съм съгласна, забелязахте ли еди какво си). Правилата на бг-мама са, че снимките трябва да са с максимални размери 400х600 пиксела. Можете на намалите вмъкнатата снимка в поста си, като влезете в скобите преди адреса на снимката и след "img" допишете празен интервал и "height=400" (или 300, 200, 100, 150..., като така снимката се намаля до съответната височина. ( т.е. между "[" "]" да пише "img height=400")  Ако се цитира мнение със снимка, желателно е в цитата тя да се намали (до 150 или 200 пиксела), за да не се обременява темата. Също така, правилата на бг-мама не позволяват чат-постове само с "добро утро" и "лека нощ" или съобщения от една дума, затова прибавяйте снимка/и и/или коментар. 

Ако желаете да станете ”редактор" или ако имате предложения към организацията на темата, можете да го заявите в пост в темата.

Полезни линкове

Официални сайтове
Официален сайт на филма "Здрач"   Официален сайт на филма "Новолуние"            Официален сайт на Стефени Майер


Български фен-страници с форуми:                      английски фен-страници с актуални новини и надеждна информация:
www.twilightladies.com                                              http://www.robsessedpattinson.com      http://www.twilightmoms.com
www.bgtwilight.com                                                   http://twicrackaddict.blogspot.com/       http://www.hisgoldeneyes.com
www.twilight.foromotion.net/                                      http://www.edwardandbella.net            www.newmoonmovie.org
                                                                           
Туайлайт-хумор
www.twilightwidower.blogspot.com                 www.funnytwilight.wordpress.com

Дневните бюлетини и фен-материали от съфорумки в темата- включително фенфикшън, писан от WomanitKa- можете да намерите на www.twifanzone.wordpress.com

Филмът можете да изтеглите от тук в следните варианти:
Bluray 1 | Bluray 2 | DVD-R 1 | DVD-R 2 | DVDRip 1 DVDRip 2 | DVDRip 3 | Mobile 1 |Mobile 2

Бонус материалите към ДВДто можете да видите тук        Becoming Edward and Bella part 1  part 2 | Bella's Lullaby Remix |Conversation with Stephanie Meyer | Deleted scenes | Edward's piano concert | Extended comic con phenomenon | Extended scenes | Special feature | The beginning and the partnership |The vampires and capturing the action part 1 part 2 part 3 | The Vampire baseball | The Vampire kiss montage

Официалният саундтрак можете да изтеглите от тукКнигите можете да изтеглите от тук на английски и от тук на български (фен-преводи). Недовършената и непубликувана книга "Среднощно слънце" можете да свалите от тук.

Благодаря на Дени за линковете. По-подробна информация за всяка от книгите (вдъхновението зад тях, инспирационен саундрак, докато са писани, допълнителен материал, въпроси и отговори) можете да намерите организирана по категории тук: Здрач, Новолуние, Затъмнение и Зазоряване.

Предишни теми
Тема 19/ Тема 18 / Тема 17/- Забележка! В темата след 20та страница има спойлери за "Затъмнение" и "Зазоряване" без предупреждение, четете внимателно! / Тема 16/ Тема 15 / Тема 14 / Тема 13 / Тема 12 / Тема 11 / Тема 11 / Тема 10 Забележка! В темата има спойлери без предупреждение, ако не сте чели "Затъмнение" и "Зазоряване", се препоръчва да я четете много предпазливо или въобще да не я четете! / Тема 9 Забележка! В темата има спойлери без предупреждение, ако не сте чели "Затъмнение" и "Зазоряване", се препоръчва да я четете много предпазливо или въобще да не я четете! / Тема 8/ Тема 7/ Тема 6 /Тема 5 /Тема 4 /Тема 3 /Тема 2 /Тема 1

                

# 1
  • Мнения: 229
 Hug
Ето ме тук Peace
Абе,хора zа какви години говорите  ooooh! 40 да не е цифра  Mr. GreenДа zнаете какви мадами поzнавам на 40 Sunglasses.Аz имам намерение 30-50 да са най-хубавите ми години Grinning

# 2
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
 Mr. Green
Мислих си и аз за подобна анкета ...

# 3
  • Мнения: 1 775
Избързах с гласуването, макар че рожденият ми ден ми ден е чак утре. Laughing
Ето една любима моя картинка:

# 4
  • Мнения: 243
И аз гласувах

# 5
  • Мнения: 0
Здравейте и тук! Много бързо сменяте темите, не мога да ви хвана сирите Grinning
Аз също гласувах - е аз съм на 20 и трябва да направя през октомври 21, но определено съм  #Crazy на тема Здрач.

# 6
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 432
Аз в момента съм на 30, но след няколко месеца, през октомври, правя 31 та затова гласувах с тази опция Peace

# 7
  • Мнения: 21
дотук 5 са се разписали и 20 са гласували....
 Grinning
много публика ли имаме, и/или някои редовно четящи ги е срам да пишат и/или някои от редовно пишещите ги мързи да се включат с пост?

ще обсъждаме ли нещо?

аз предложих в края на миналата тема, но.... може и нещо друго, ако предложите.. Sunglasses

# 8
  • София
  • Мнения: 5 826
Аз нямам много време за коментиране, обаче се разписвам да следя новините  Grinning

# 9
  • София, България
  • Мнения: 5 573
Между 26 и 30  Blush
бюлетина скоро  Mr. Green  - топъл топъл

# 10
  • Мнения: 34
Ох, пробвах с 16-20, ама компютъра ми се изсмя  Sunglasses Тина, много  ми хареса това за десетилетието /29-30/, ама преминах тази година в другото - 31, приятно ми е!
Да обсъждаме остров Есме или цялото Зазоряване, предлагаш?а защо Здрач се харесва на "старите дами" - защото:
1. дори и на 31 искам да ми случват силни емоции като на 17, но уви, в живота нещо не се получава и за това си ги набавям със Здрач
2. Защото съм се оженила за "Джейкъб", а искам да разбера какво щеше да бъде с Едуард
3. Обичам да чета истории за хора/вампири, които преодолават себе си в името на нещо по-голямо /Карлайл/
4. Според мен е много важно какво е емоционланото състояние, в което  си когато попаднеш на сагата - може да те промени мног/ като мен/ или да си кажеш "Е ква е тая тъпотия?". Аз имах остра нужда от шут и Здрач беше този шут - накара ме да помисля за много неща /не ми се е случвало с книга или филм/ и да търся варианти да променя много неща и да стана по-добра. А ето Уоми прописа покрай сагата, което е просто великолепно.....
Има още много причини, но те са различни за всяка от нас.

# 11
  • Мнения: 21
Какво искам да обсъждаме ли? ... Ние преди сме си говорили кой какво е намерил в Здрач-сагата и как се възприема романтиката, доколко е реалистичен Едуард, и т.н.- но в случая по-скоро си мислех за по-възрастна тематика... Не за подробностите, ами по-скоро как може една поредица за 14 годишни да съдържа толкова подтекст, че възрастни дами да се впечатляват и запълват мисленно празните места в сагата, които са изключени именно защото книгите са за много по-млада публика? Това е едната страна на нещата- а другата е, как може ако има толкова голям подтекст или определено сюжетно развитие, текстът все пак да се води за подрастващи?
Чудя се, ако имах дъщеря на 12-13 години, бих ли й дала да чете книгите? Вероятно да- на фона на всички филми, които не бих следяла дали гледа или не гледа по телевизията, пък и в кой романтичен филм днес няма същия подтекст?... Съвсем младите и невинните някак си успяват да блокират подробностите от главата си- или не им стига въображението за тях- но дадени филми и книги, и образи от романтични връзки им остават в главата години за напред, нали? И като им дойде времето за собствени преживявания, се сещат за тях... Това ли е направила и Стефени? И то успешно- намерила е някаква формула, която дава достатъчно подробности на по-зрелите, но достатъчно завоалирано на неопитните. Например, сигурна съм, че сцените в Затъмнение, където Едуард преметва крака на Бела през хълбока си, или където Бела иска да си съблече ризата, носят едни асоциации за нас и съвсем други за 12 годишните... (надявам се). А пък референциите в Зазоряване спойлер Зазоряване за скъсани възглавници и счупена облегалка на леглото май хвърчат над главите/под радара на подрастващите... или греша? край на спойлера
Та, нещо в този ред на мисли- как може сагата да е интересна за такъв голям диапазон от женското население- и дали е трябвало да бъде направо сага за възрастни, или може би именно защото някои неща са недоизказани и неописани, е интересна за нас тук?....

# 12
  • Мнения: 17
И аз гласувах- през април станах на 21.  Simple Smile А относно тази мания около Здрач, по едно време си мислех, че всички около мен ги четат тези книги и аз тогава бях супер скептична, викам си "Кой знае каква тъпотия е". След това обаче една колежка така ме запали, а и точно бях по време на сесия и си търсех извинение да не чета за изпитите, естествено и от там се почна...  smile3529

# 13
  • Мнения: 0
Я, колко сте активни днес!! И нова тема започнали- браво! Hug Ами аз си признах- 29 Mr. Green, на косъм от старостта- шегувам се!!! Да не се зесегне някой  bouquet Казвайте какво ще обсъждаме, че чакам с нетърпение и аз да се включа- напоследък все нямам време Sad Старо -ново знаеш ли работя с тийнейджъри и смея да се похваля, че заздрачих много от тях, но и без мен са си напълно обзети от книгата и непрекъснато ме подпитват къде по скайп, къде в училище, това онова по сюжета. Моите впечатления са, че са съвсем наясно с книгата и я приемат доста задълбочено даже! Естествено гледната точка е по -скоро от страна на пленителен любовен роман и "искам и мен така да ме обичат" , което е зле, защото  Едуард тотално ще обезнадежди девойките относно намирането на идеалния мъж,   newsm78 но живота ще ти очука и ще го преодолеят. Естествено никоя тийнейджърка няма да се включи в дебат като нашите по темата за ада и рая, или културните референции в книгата и поп-културни ефекти  Mr. Green, но и те се задълбават достатъчно в идейния свят на Стефани  Peace  Освен това темата за любовта е интересна във всяка възраст- откриването на това чувство, първите трепети , надеждите и т. н са привлекателни за всички- а пък ако има и вампири- също любима тема за тийнейджърите - още по- добре!!

Последна редакция: сб, 27 юни 2009, 15:52 от valka1979

# 14
  • Мнения: 21
Валка, може би има нещо в това, което казваш- че тинейджърите гледат романтиката в сагата...и си мечтаят някой като Едуард да им угажда и да ги глези...
А явно тези, които знаят, че романтиката е мъртва, обръщат внимание на други подробности в сагата  Grinning
Сега, като преглеждам фен-фикшъните, за да направя списък, има доста, в които Едуард не е добър по душа или не е джентълмен, или пък не е вампир (а човек), - така че голяма част от очарованието на героя или романтичната му страна е променена- но като гледам по броя на отзивите, тези разкази са доста популярни...  И като гледам рейтинга (М за възрастна тематика), авторите и читателите явно се интересуват от друг аспект на сагата, която се доразвива или променя във фенфикшъна  Thinking  Но Стефени е отворила тази врата, така да се каже...

Общи условия

Активация на акаунт