домашна бисквитена торта

  • 7 097
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 19
На скоро бях в Тетевен.В заведението в което вечеряхме ми препоръчаха за десерт-домашна-бисквитена торта.Това беше най-невероятната торта ,която някога съм яла.Състоеше се от около 14 блата ,които се точат.Гледайки и размишлявайки,съм убедена ,че след изпичането си са много твърди,и след намазването е нужно да престой поне 2 денонощия.Крема също беше много лек и вкусен.А самата торта имаше наистина вкус на бисквити,явно тестото е таковаМолбата ми ако някой знае тайната да я сподели.Там ми отказаха да ми дадат рецептата/както и очаквах/

# 1
# 2
  • варненка от София
  • Мнения: 4 881
Възможно е и да е торта Добуш, нейните кори се точат и мама я правеше с млечен крем, мммммм чудесна беше.

Медовикът е с типичен меден вкус и някои я правят със заквасена сметана. Аз лично залагам на Добуша.

# 3
  • Мнения: 5 228
Сигурна ли си, че се точат блатовете, а не са бисквити, добре напоени с крем? В една механа в Рибарица пък аз съм яла страхотна бисквитена торта, с много лек и приятен крем и единственото, което успях да изкопча е, че в крема добавят и заквасена сметана.

# 4
  • Мнения: 19
Сигурна ли си, че се точат блатовете, а не са бисквити, добре напоени с крем? В една механа в Рибарица пък аз съм яла страхотна бисквитена торта, с много лек и приятен крем и единственото, което успях да изкопча е, че в крема добавят и заквасена сметана.

Сигурна съм.Имам някаква представа все пак.Интересното  е ,че вече няколко човека ми казват за "Добуш".Една моя колевка ми твърди ,че сестра й правила такава торта,но е несериозна и все още не ми е взела рецептата от нея,че да я пробвам и да ви се похваля

# 5
  • варненка от София
  • Мнения: 4 881
Сигурна ли си, че се точат блатовете, а не са бисквити, добре напоени с крем? В една механа в Рибарица пък аз съм яла страхотна бисквитена торта, с много лек и приятен крем и единственото, което успях да изкопча е, че в крема добавят и заквасена сметана.

Сигурна съм.Имам някаква представа все пак.Интересното  е ,че вече няколко човека ми казват за "Добуш".Една моя колевка ми твърди ,че сестра й правила такава торта,но е несериозна и все още не ми е взела рецептата от нея,че да я пробвам и да ви се похваля

Сега излизам, но по-късно ще потърся рецептата. Иначе пусни търсачката за Добуш и ще ти излезнат рецепти.

# 6
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
Поиграх си с търсачката, срещнах на много места торта Добуш, но без рецепта,просто е спомената.Ще следя темата, някой ако намери рецептата ще я пробвам Wink.

# 7
  • Мнения: 22 867
Поиграх си с търсачката, срещнах на много места торта Добуш, но без рецепта,просто е спомената.Ще следя темата, някой ако намери рецептата ще я пробвам Wink.

Аелис, погледни ТУК. Майка я прави, наистина е много вкусна, но мен ме спира печенето на многото блатове.......Нещо не мога да и се наканя. Може би защото има кой да ми я направи. Embarassed

# 8
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
 labrex , благодаря ти  bouquet, напоследък често ми се случва да ти го казвам - така ми се пада, като много питам Heart Eyes.

# 9
  • Мнения: 22 867
labrex , благодаря ти  bouquet, напоследък често ми се случва да ти го казвам - така ми се пада, като много питам Heart Eyes.

Лошо няма, и на мен много са ми помагали тук!  bouquet

# 10
  • варненка от София
  • Мнения: 4 881
 От линка, който е дала Лабрекс, мама правеше ето тази:
Цитат
Добуш торта


за блатовете:
2 яйца
2с.л. захар
2с.л. олио
1/2ч.л. амонячна сода
сока и кората на ½  лимон
брашно колкото поеме

за крема:
1л прясно мляко
300г захар
3с.л. нишесте ( или 2с.л. нишесте + 1с.л. брашно)
3 яйца
1 ванилия

Яйцата се разбиват до побеляване, прибавя се олиото, сока от лимона. Слага се содата разтворена в 1 с.л. вода. Прибавя се брашното и се замесва средно твърдо тесто, което се разделя на 8 топки. Всяка топка се разточва на тънка кора с размера на тортена форма ( 26см диаметър). Корите се пекат една по една в голяма тава върху пергамент до тъмно розово.
За крема: Нишестето  се размива в малко студено мляко и се изсипва във врящото подсладено мляко. Крема се вари при постоянно бъркане, добавят се жълтъците с ванилията и се бърка докато се сгъсти. Като изстине се прибавят разбитите на сняг белтъци. ( Който го е страх от птичия грип може да не слага белтъците или да използва готовите кремчета на Д-р Йоткер)
След изпичане се намазват с топлия варен крем и се нареждат един върху друг. Отгоре тортата се украсява със счукани орехи или с плодове.

# 11
  • Мнения: 1 236
Обожавам Добуш, но много време отнема в правенето. А и блатовете се пекат един по един, а са поне шест... Не мога да се съглася обаче че с 2 яйца става Добуш. Необходими са поне 6.  Най-лесно се помни този състав на блатовете: 7яйца, 7сл захар, 7сл брашно. Кремът е маслено-яйчен, без масло няма да бъде кремообразен и блатовете ще са твърде мокри. Най-отгоре се слага карамел.
Тортата се води унгарска, но оригиналът е на австрийски готвач, г-н Добуш   chef

# 12
  • Мнения: 19
Много ви благодаря момичета,винаги сте ми полезни,какво ли щях да правя без вас.Лошото е ,че вече работя на две места и скоро няма да ми се отдаде възможност да я направя за жалост,но при първа такава -веднага  chef  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт