Колко ви струва първолакът?

  • 34 420
  • 291
  •   1
Отговори
 Интересно ми е какво точно е необходимо за един първолак за първата учебна година и колко ви излезе на вас? Само ще помоля за актуална информация за последните 2-3 години. Моето дете е още малко, но все пак да имам някаква представа. Разбирам че е относително и все пак- на вас колко ви струва? И каква помощ предлага държавата?

# 1
  • Мнения: 1 507
Запис в темата, че следващата година ще ме върнуват същите въпроси и ми се ще да имам някаква подготовка Peace

# 2
 Е никой ли не е имал първолак последните години? Thinking

# 3
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Моят трол ще е първолак тази есен. Още нищо не съм купувала. Пълният списък с необходимости ще ни дадат на родителската среща в началото на септември.
Със сигурност ще трябва бюро и стол за детската стая. Бюрото може да е антика от махагон, Laughing може и да е от мебели "Хоп". Така че тук може дълго да умуваме колко ще струва. Столът със сигурност трябва да е детски, удобен, но без колелца. Като си знам хората, ще направят някоя беля.  Laughing (Малкият трол умира да се катери, за да стига до забранени неща.)
Раница, здрава и голяма, може би. Не знам каква. Мисля си за някоя спортна, с много джобчета. Росиньол, някоя спортна марка. Тези, с картинките, никак не ми вдъхват доверие. То пък сега ще се окаже, че ученическите раници са специални, не може спортна. (Но винаги може да се вземе старата мешка на майката или таткото метъл, нали така? Или торба "Билла", те са здрави, хубави торби. Ама пък са пластмасови, а ние сме зелени...).
Спирам със разсъжденията, май не съм от полза.  Grinning
И продължавам да следя тихомълком.  Blush

# 4
  • Мнения: 285
Ние стартирахме с около 1000лв. И то само за най-необходимито: раница, тетрадки, моливи и флумастри, несесер за тях, анцунг за физическо и хореография, 2 чифта гуменки, 2бр. бели тениски, 2бр. бели чорапки, 2бр. черни къси панталонки. После пари за сборници и помагала, събрахме някой лев за кл. стая и за още няколо неща за които не се сещам в този момент. Задължително се купуват дрехи и обувки, с които да ходи на у-ще. Това е първоначално, а после другите нещата идват последователно и до към Нова Година истерията около първокласника отшумява. Тук не слагам парите за занималня, стол, джобни и спорт.

# 5
  • В офиса
  • Мнения: 3 995
Как 1000 лв.  ooooh! Аз си правех сметка за доста по-малко (ама без кръчмаря, явно)
* да се чете като "запис" в темата

# 6
  • Мнения: 1 507
Олеле, 1000 лв. стартова сума... имам една година да забогатея ooooh!

# 7
  • Мнения: 285
Как 1000 лв.  ooooh! Аз си правех сметка за доста по-малко (ама без кръчмаря, явно)
* да се чете като "запис" в темата
Олеле, 1000 лв. стартова сума... имам една година да забогатея ooooh!

Всичко е относително. При мен така се случи. 1000 лв. не са малко пари, но като тръгнеш по магазините разбираш, че са нищо. Погледнете цените на ученическите пособия. Синът ми не е от тези дето пази и за това има случай да купувам едно нещо по няколко пъти.
Не казвам, че 1000лв. е само закупуването на тетрадки и раница. Тук все пак влиза и част от сумата която съм дала за някоя дрешка и маратонки.

# 8
  • Мнения: 3 268
Мисля,че суми от 1000 лв са меко казано силно преувеличени.Прощавайте,но на бал ли ще ходи детето или ученик ще става.Учебниците са безплатни.Тетрадките и чантата едва ли ще са повече от 100 лв.Дрешки,обувки естествено са необходимост,но те така или иначе се купуват,независимо в кой клас е детето.Моята първокласничка ми е второ дете и може би затова приемам нещата съвсем нормално.Истерията,обхванала някои майки е наистина притеснителна.

# 9
  • Мнения: 285
Мисля,че суми от 1000 лв са меко казано силно преувеличени.Прощавайте,но на бал ли ще ходи детето или ученик ще става.Учебниците са безплатни.Тетрадките и чантата едва ли ще са повече от 100 лв.Дрешки,обувки естествено са необходимост,но те така или иначе се купуват,независимо в кой клас е детето.Моята първокласничка ми е второ дете и може би затова приемам нещата съвсем нормално.Истерията,обхванала някои майки е наистина притеснителна.

Като казвам, че сме стартирали с 1000лв. в никакъв случай не казвам, че сме ги дали за ден или седмица. Те включват периода преди 15.09 (времето в което започваме подготовката за у-ще) и периода след 15.09. (времето в което учителите казват какво ще им е необходимо). И пак казвам, че при мен така се случиха нещата.

И каква помощ предлага държавата?

Помощта от държавата е смешна. Изразява се в чифт маратонки, анцуг и още нещо. Не съм подробно запозната. Дочух разговора на една соц. работничка с една майка. Ако стойността на помоща е 100-150лв. то нещото което ще получи ученикът по моя преценка (от това което видях) е на доста по-ниска стойност. А и не съм обедена, че са качествени, т.е. дали няма да се разпаднат още при първото пране.

Последна редакция: вт, 30 юни 2009, 13:34 от KODA

# 10
  • Мнения: 581
 Дъщеря ми беше първолаче миналата година.На фона на споменатите 1000 лв. ние направо сме минали доста тънко с нашите около 200.Ето какво купихме преди 15.09.2008г.:
 - раница GABOL (голяма, удобна, ортопедична, здрава) от Метро- към 30лв.
 - два анцуга- 50 лв.
 - гуменки, бели тениски, бели чорапки- около 30 лв.
 - тетрадки, моливи, химикалки, несесери, скицници и др. пособия- 40 лв.
 - книжки и сборници- към 30 лв.
 Бюро и стол си имаше още от предната година.
 Дрехи и обувки се купуват независимо от възрастта на детето, така че не ги слагам изобщо в тези  сметки.
 Като почнаха училище купихме само помагалата по ЗИП и учебника по английски.От училището не са ни събирали никакви пари.
 

# 11
  • Мнения: 3 268
И аз така ги виждам нещата.Някъде около 200-300 лв.Далеч по-притеснено ми е за баткото,дето ще е студент наесен и Бог знае колко ще му струват учебниците,да не смятам и таксата,която в УННС ще е поне 400лв.Да са живи и здрави само децата,пък другото се купува с пари.

# 12
  • Мнения: 206
За първи клас минахме с повече от 200 и по малко от 1000 лв.Но не ги усетих толкова тежко защото започнах отрано покупките - от началото на лятото . Първо купих един несисер , после раница , тетрадки и т.н. За накрая оставих само дрехите защото там нещата са непредсказуеми  Sad . Е разбира се има и разни други непредвидени неща като сборници и нещо забравено Mr. Green
В някоя от темите съм виждала списък с необходимите неща , можеш да го потърсиш и да се подготвяте .

# 13
  • Мнения: 1 507
Добре, добре, има надежда Peace
Аз и без това страхотно съм се притеснила в бъдеще време, та и финансов крах щеше да ми дойде твърде много. Но пък може и наистина да забогатея за година време.

# 14
  • София
  • Мнения: 4 019
И на мен 1000лв. ми се струват много, не знам.За сега това , което знам е униформата - 135лв,учебниците по английски към 25 лв. и допълнително ще се взимат някакви помагала по български и математика.Тетрадките по спомен от изминалата предучилищна са м/у 50ст. и 1.50.Подвързии, цветни блокчета, моливи също са от порядъка на левчета.Раницата ще е по-скъпа, както и несесера.
Дрехите не ги броя, и без това всяка есен се купуват анцузи, фанелки, обувки и т.н.
Та 200-300 ми се струва разумно.

Общи условия

Активация на акаунт