Случвало ли ви се е това?

  • 1 092
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 068
Момичета, аз съм нова във вашите редици и ето че се появявам с въпрос.
Вчера малката се дра цял дена като откачена. Аз и давам да суче и тя уж суче, но пак се дере после. В един момент реших и пратих таткото да купи една кутия адаптирано мляко. Като и направих яде като невидяла. Оказа се, че детето ми е било гладно, а аз съм нямала достатъчно кърма явно. Изплаших се да не би да ми е спряла кърмата. Обаче през нощта се събудих с подгизнала нощница и пълни гърди и сега пак си я кърма. Но наблюденията ми са, че през деня кърмата ми е по-малко отколкото през нощта. Нормално ли е това?
Надявам се това вчерашното да е било само някаква моментна криза, защото ми се иска да я кърмя възможно най-дълго.
Та казвайте сега. Открехнете ме в далаверата като нова и още неопитна майка.
Мерси ви предварително!

# 1
  • Германия
  • Мнения: 8 085
Момичета, аз съм нова във вашите редици и ето че се появявам с въпрос.
Вчера малката се дра цял дена като откачена. Аз и давам да суче и тя уж суче, но пак се дере после. В един момент реших и пратих таткото да купи една кутия адаптирано мляко. Като и направих яде като невидяла. Оказа се, че детето ми е било гладно, а аз съм нямала достатъчно кърма явно. Изплаших се да не би да ми е спряла кърмата. Обаче през нощта се събудих с подгизнала нощница и пълни гърди и сега пак си я кърма. Но наблюденията ми са, че през деня кърмата ми е по-малко отколкото през нощта. Нормално ли е това?
Надявам се това вчерашното да е било само някаква моментна криза, защото ми се иска да я кърмя възможно най-дълго.
Та казвайте сега. Открехнете ме в далаверата като нова и още неопитна майка.
Мерси ви предварително!
Да, при мен беше така в началото, нощем препълване, сутрин гърдите болят а привечер хищника крещи, аз се чудя какво става и т.н.  Ако искаш да уравновесиш нещата слагай начесто да суче, ако спи, леко побутваш до полусънено състояние за да засуче и оставаш да си върши работата. Не го обърквай с биберон, защото това може да доведе до привикване с лесното и отбиване. Бъди издръжлива и запази спокойствие, така ще успееш с дългото кърмене

# 2
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 911
Първо, честито бебече, да ти е живо и здраво!  bouquet
А сега по въпроса - да нормално е да имаш повече кърма вечер, защото тогава се отделя по-голямо количество от хормона пролактин, който е отговорен за производството на кърмата. Именно за това е много важно малките бебета да се хранят и нощем, а не да им се предлага шише с водичка.
За случката ти през деня бих казала, че най-вероятно е моментно явление. Ако си преуморена, недоспала, нервна - все състояния типични за една седмица след раждането нищо чудно просто рефлексът на потичане на кърмата да не сработва навреме (аз имах такъв период), но това не е необратим процес. Трябва да запомниш само, че даването на формула само обърква процеса на кърмене, макар да ти се струва на момента че бебето се засища и е спокойно. Ако го правиш системно рискуваш да нарушиш естествения баланс между търсенето и предлагането на базата на който се произвежда кърмата, а доколкото разбирам ти не искаш това.

Почивай си повече, пий достатъчно течности, ако искаш можеш да си купиш и лактогонен чай, на мен ми помагат много и овесените ядки. И най-важното вярвай в себе си и в способностите си да кърмиш. При всяко начало има проблеми, но те са преодолими и след това кърменето става песен.

Пожелавам ти скоро да запееш Wink

# 3
  • София
  • Мнения: 18 679
Ренци Sad, не се предавай толкова лесно!Кърмене, кърмене и пак кърмене, всичко ще е наред  bouquetСъстоянието вероятно е резултат на преумора, но ще премине...Не давай формула всеки път, когато кърмата ти не достига, защото ситото бебе няма да суче, а като не суче, кърмата ще намалява все повече.Ако е била малко през деня, ще се нахрани през нощта...До няколко дни организмът ще се ориентира, че трябва да произвежда повече денем и по-малко нощем и няма да има толкова ревове..Но дай шанс на тялото си, а също и на бебенцето, да си свършат сами работата GrinningТака само объркваш един естествен процес!

# 4
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Честита бебка Grinning
Не се притеснявай,тези неща са нормални за началото - и тялото ти,и бебето се учат взаимно какво да правят.Не приемай веднага,че щом бебето плаче,значи кърмата не стига - фактът,че изпива шишето след хранене на гърдата също не значи,че нещо с количеството не е наред и го държиш гладно!Бебе на една седмица до момента осъзнава само,че сученето успокоява и би го правило всеки път,когато предложиш и все едно дали на гърдата или на шише - така може да изпие и шишето,след като е погълнало пълно хранене на гърдата,просто от объркване и стремеж да си успокои някаква болка или нервност.
Не се поддавай на това обичайно объркване - невъзможно е първите дни да имаш недостиг на кърма (особено предвид че нощем преливаш),първите дни има хиперлактация,а не недостиг на мляко.Нормално е вечер да не си усещаш гърдите пълни,плюс това си уморена,изтощена,изнервена от очакването на вечерния рев (аз картинно си спомням как буквално изтръпвах с наближаването на 18ч,защото знаех какво следва - кисело бебе,което с нищо не може да се успокои,нервен хаос в къщата,приготовления за къпане,през което време детето се дере ужасяващо...всичко отвътре ми се свиваше) - но освен да блокира рефлекса на потичане,това не намалява кърмата.Скоро тези неща ще са преодолени - опитай да се отпускаш по всеки възможен начин.Ако бебето реве и имаш чувството,че млякото не потича (би трябвало вече да знаеш какво е усещането,като тръгва),връчвай бебе на някого,а ти влизай в банята на горещата вода - отпуска и съчетана с малко масаж кара млякото само да тече от гърдите.
За адаптираното момичетата всичко са казали,аз бих добавила само да го забуташ в някой дълбок шкаф,ако още нямаш смелост да го изхвърлиш въобще - просто не посягай към него и си кажи,че първо ще опитваш всичко друго и ще изчакаш един час с опити да откриете какво не е наред на детенце(неща,които обикновено помагат са - събличане на бебето голо,смяна на памперса,носене на ръце,танцуване с бебето на някаква успокояваща мелодия...) и дали няма да успееш да се справиш с кърмене,преди да посягаш към шишето.А и по принцип би било по-добре в тези случаи първо да опиташ да се изцедиш (евентуално пак с помощта на един горещ душ) - така хем допълнително стимулираш гърдата,хем веднъж като потече млякото от стимулацията с помпата,може да сложиш директно бебето на гърдата,а и ти ще се успокоиш,като видиш,че мляко има Grinning
Хайде - това са периоди и ще минат,а щом имаш желание,ще се справите Grinning

# 5
  • Мнения: 6 206
Шишето настрана!
Спокойствие, течности, позитивна нагласа и до три седмици и ти и бебето ще пеете!  bouquet

# 6
  • Мнения: 8 450
Честито бебче,Ренци!  bouquet
Всички сме минали по тоя път,някои по два пъти Wink
Нормално е това ,което ти се случва. Simple Smile
Горе има достатъчно съвети,да не ги повтарям.Искаш ли да кърмиш,трябва много търпение,никакво шише.
УСпех!

# 7
  • Мнения: 980
Честито бебче! Да сте здрави и да се кърмите дълго и спокойно! Grinning Аз минах през няколко кризи, но важното е да го слагаш често да суче и да си почиваш достатъчно. Аз първите 3 месеца използвах и помпата за кърма: ако бебето не се е събудило няколко пъти през нощта, ставах и се цедях. Но най-добре да го кърмиш и през нощта, така кърмата ще се регулира естествено. Абе другите мами са казали всичко.
Давай напред, ние сме тук за да помагаме.   bouquet

# 8
  • Мнения: 6 243
Честита щерка, Ренци!!!
Присъединявам се към съветите, нма какво повече да повтарям, това е.
А адаптето - като ти остане време - направи го на течен шоколад за щастливия Бай Фадър.

Спокойно, полека, с повече почивки и всичко ще е наред.

# 9
  • вляво от асансьора
  • Мнения: 1 262
Честита ти принцеса,Ренци!  bouquet
Не се притеснявай-и ние бяхме така,но нас коликите ни почнаха още на първата седмица и аз се чудех какво става Sad.Само че "без бой се не дадох" Grinning и не пихме формула,просто се научи че гърдата може и да го успокоява,освен да го храни и нещата си дойдоха на място.
Успех!!!

# 10
  • Bristol
  • Мнения: 9 355
Другите са ти го казали. Цаката е в кърменето.
Има си ги постоянно притесненията, стига ли кърмата или не, тъй като не виждаш колко изсуква, а пък изкуственотот мляко засища повече от кърмата (те затова изкуствено хранените наддават повече и може режим на хранене да се направи). Ако държиш да кърмиш не давай шишето.
Началото е трудно, затова много майки се предават и започват да дават формула  Rolling Eyes.

# 11
  • plovdiv
  • Мнения: 350
аз съм мама,която се явява на поправка с кърменето  Party и то много успешно!   благодарение на горните съвети Heart Eyes
Само искам да добавя, че откакто бебчо прави по-големи нощни паузи,при нас го има и това "животно", наречено следобедно кърмене с натрупвания.Бебето е най-добрият показател Peace

# 12
  • Мнения: 4 068
Благодаря ви много за съветите и подкрепата момичета! Обещавам да ги следвам стриктно пък каквото сабя покаже.
Днес при нас всичко си е наред. Имам си кърма и се храним успешно. Дано това вчерашното се окаже някаква криза и да не се повтаря повече.
Иначе при нас нощното хранене е неизменно.Тя е като часовник в това отношение. Но пък и аз смятам, че щом си го търси значи има нужда от него. Не я залъгвам изобщо с вода. То тя почти и не я пие де.

Последна редакция: пн, 29 авг 2005, 16:13 от renci

# 13
  • Мнения: 8 450
Супер,стискаме палци!

# 14
  • Мнения: 2 467
renci и ние сме така от няколко дни.  Много се притеснявам че беба гладна. Само дето още не съм давала адаптирано ( и като чета тук, май и няма да давам). Моята мома и вода не пие, нито чайчета, само цица признава. Биберон като и пъхна и започва да се дави.
Притеснява ме това, че гърдите ми са все мекички, а допреди няколко дни бяха все твърди преди хранене. Така ли трябва да бъдат?

Общи условия

Активация на акаунт