Към мамите, чиито деца посещават частни ДГ

  • 486
  • 2
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 7 242
Здравейте Grinning Теми за ДГ се пускат постоянно, но и аз "да си кажа болката" Wink
Дъщеря ми е сменила до сега една частна и една държавна ДГ. И двете имаха своите плюсове и минуси, няма да ги коментирам.
Тъй като явно съм голям оптимист продължих да търся градина в която всичко да ми харесва, да съм спокойна, че оставям детето си за цял ден там и да съм убедена, че ще се занимават сериозно с него. Вярвах, че съм намерила такава, записах детето и след няколко дни то трябва да бъде там. Не добро впечетление ми прави обаче, че не се предвижда родителска среща, нещо, което го има във всяка държавна градина в началото на учебната година. Все пак се интересувам от режима и заниманията на детето, а не мисля, че е редно всеки интересуващ се да ангажира индивидуално учителя в работно време, за да му задава елементарни въпроси /т.е.въпроси отнасящи се до цялостната работа, а не конкретно до детето/. Все още не могат да ми дадат подробности и за транспорта, нито за допълнителните занимания. Това нормално ли е? Не съм от най-взискателните, но ако ще давам повече пари искам яснота и екстри. Иначе да си я връщам в ДГ Wink.
Всъщност молбата ми е към мамите, чиито деца посещават частни ДГ да споделят какви са условията там, децата доволни ли са, как става контактът между родитилите и учителите, получават ли достатъчно информация, какви занимания се предлагат, респективно доплащат ли се и доволни ли са, че са избрали частно, вместо държавно заведение. И най-важното това, което се рекламира от частната ДГ /по сайтове и рекламни книжки/ отговаря ли на действителността.
Много мами имат колебания дали да заделят тези, не малки, средства, за да са сигурни, че на децата им е добре, но дали си струва?! Надявам се една такава тема да им помогне да вземат правилното решение.
Преди време беше пусната "За или против частното образование", но там пишеха предимно хора, които нямаха инфо от първоизточника и бяха твърдо против частните ДГ поради високите такси /нека тук не ги обсъждаме/.
Много бих била благодарна за информация от мама, чиито деца посещават или са посещавали частна ДГ  Grinning

# 1
  • В офиса
  • Мнения: 3 994
Адашката ходи в частна ДГ от началото на юли.
Като махмем 3 седмици, в които почивахме, ходила е месец и малко.
Като инфо, което дават на родителите, организацията им е чуесна. Всеки ден за всяко дете се пише report sheet, в който се обясняват както колко е яла, кога е пишкала и колко е спала, така и с какво са се занимавали през деня, как се е чувствала и как се е държала. Въпросния sheet е страница, страница и малко. Впечатляващо. В началото на всеки месец дават програма за всеки ден с какво ще ги занимават и с какво ще ги хранят. Родителски срещи за сега не е имало. Иначе в брошурата пишеше, че са 2 пъти годишно.

Заниманията и заплащането:
Допълнително се заплаща само плуването (а през зимата ски, струва ми се). Водят ги в Хилтън веднъж в седмицата. Доволна съм. Цвета няма никакъв страх от водата и се справя доста добре (явно ги учат, не само цапат)
През лятото ги водят всеки месец за по една седмица на Витоша. Без приспиване, де. Малките ги водят до обяд, а големите остават цял ден. Събират разни камъчета, тичат, гледат поточетата, обикалят по манастирите, ей такива работи. Зимата ще видим как ще ги забавляват.
Всяка седмица е посветена на нещо - тази седмица са звездите и планетите. Имаше седмица на театъра и цирка, седмица на морето, седмица на фермата, на насекомите. Всичките им там activities - игри, рисунки са подчинени на темата.
Имат часове (ако могат да се нарекат "часове") по музика и танци няколко пъти в седмицата. Но едва ли е нещо професионално. За сега ми изглежда, че просто се забавляват. Учат за инструментите, да свързват музиката с природата, или настроение. Танцуват някак.
В програмата пише "английски", даже има допълнителна програма какво ще изучават, но в рапортите до сега не са ми писали, че са имали. Понеже аз не държа на това, не съм разпитвала. Обаче не знам от градината ли, или от компютъра и мен, но Цвета в момента поназнайва доста думички. Не съм я занимавала специално, просто в един момент почна да пита "А това как е на английски?"
Големите ги водиха по музеи, малките - не. Това е, като програма, което съм видяла за този месец.

Като цяло съм доволна. Цвети ходи с желание, вземам я щастлива, проблеми с адаптацията изобщо нямах. Сега есента просто не мога да реша как да организирам времето и финансите, че да прекарва известно време и с жената и да продължи да ходи на градината.

Дано да си придобила представа как е при нас. Когато проучвах ДГ се бях спряла на 2 - тази и прословутата тук Увекинд. По ред причини нямащи връзка с темата избрах тази. В самото начало бях леко разочарована, имаше разни организационни неуредици, но го отдавам на това, че директорката бе в отпуск. Важното е, че сега нещата са добре и ще продължаваме.

ПП Лекси, сега видях кога е родена адашката. Ами че те и по дати на раждане са кажи-речи "адашчета". Мойто Цвете е на 30.09, само че 2002.

Последна редакция: пн, 29 авг 2005, 15:47 от Tinkerbell

# 2
не точно по темата, но аз съм повече за частното образование. ние сме по-големи и отдавна вече не ходим на градина, но се наложи да изберем частна занималня (държавната работи само до четири и половина и винаги пишехме или преписвахме домашните вечер вкъщи). и да ви кажа доста съм доволна - за две години сме били само веднъж без домашно и то защото мойта хубавица решила, че може да си премълчи за него Twisted Evil. това никога повече не се повтори и вече свикна, че задължително се правят упражнения по всеки предмет Grinning, да не говорим колко и се вдигна успеха
така че съм за частното образование (като не отричам, че има и доста "примитивни" частни заведения  ooooh!)

Общи условия

Активация на акаунт