книги и филми като повод за разговори с децата

  • 26 711
  • 123
  •   1
Отговори
# 15
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
мили мамчета, в нас гледаме Тарзан - мисля така както е направен филма е добър начин да се покаже нагледно какво е да те отгледа мама, дори да имаш друга мама
аз не съм с осиновени деца, но сина е впечателен примерно от сцената където Тарзан се опитва визуално да прилича на маймунче и се цапа с кал - повод да се обясни какво е да се чувстваш различен, а сцената с майката, която обяснява как сърцата на всички ни са еднакви е за мен добър повод да кажа как всички сме еднакви!
разпрострях се, но съм впечатлена колко богати теми повдига филма без да бъде груб и жесток

за "БЕЗ ДОМ" ще кажа, че за мен романтичната страна на книгата липсваше като дете - бях потресена как някой може да бъде пропъден от родителя си, ка кможе да замръзнеш и умреш от глад, как са загивали в шахтите....боли ме и до сега, защото това са неща от живота

"Сърце" е една идеалистична, но толкова силна за мен книга - като дете ме разтърси хубавото в нея, простата й поучителност достигаща лесно до моето детско сърце! -

# 16
  • Мнения: 273
Какво ще кажете за "Малката кибритопродавачка".
Направих опит да я чета на Ради и не можах да стигна до края.

И още една такава книжка имам от моето детство - "Майчина сълза" , ако не се лъжа Ангел Каралийчев (но никак не съм сигурна, ще проверя в къщи) - за лястовичка, която отлита на юг и оставя малкото си, защото е със счупено крило. Тази май няма и да се опитвам да я давам, защото и на нея много плача.

# 17
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Сетих се за споделеното пред мен от една възрастна майка-осиновителка. Тя преди четвърт век е започнала разговора с 5-годишната си тогава дъщеря с библейската история за Мойсей.

# 18
  • Мнения: 11 870
"Без  дом" прочетох на един дъх, но бях в ІV клас, не зная при сегашен прочит как бих я оценила.
С подобна тематика имаше една книга в моето детство, дори и тогава не много популярна-"Изпитанията на малката Пиарета".Много ми се иска да я намеря.Но синът ми е още малък за тези книжки.
"Майчина сълза", да, Ани, от А.Каралийчев е. Мисля че не бих я прочела на детето си, поне не на тази възраст.Само като се сетя за нея и ми тръгват сълзи от очите.А на нас ни я четяха в детската градина, всички деца плачеха, чак ми се стяга сърцето като се сетя.

 

# 19
  • Мнения: 955
Сега се сетих за още една чудесна книга - "Братята с лъвски сърца" от Астрид Лингрен. Темата е за страха, за смъртта и разни други неща, за които на децата като че не е прието да се говори. Преводът не е много хубав обаче. Може би има по-добри издания от стари години.

# 20
  • Мнения: 11 870
"Златно сърце" Калина Малина



П.С. Какво ще кажете, да помолим Маймуна, като автор на темата да поиска да се закове?
Това според мен е тема, към която непрекъснато ще се връщаме, а е и полезна за тези, които само четат и не пишат тук.

Последна редакция: пт, 03 юли 2009, 15:23 от Светкавица

# 21
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
"Мио, мой МИо" е добра книга - може да повдигне въпроси
става дума за момченце, което е отгледано от роднини и намира своя път към вълшебната страна, къде се бори с лошия рицар...
дава почва на малките деца, да се идентифицират и да видят, че въпреки трудното начало някъде там някой ни обича и че винаги се побеждават трудностите!

# 22
  • Мнения: 955
"Мио, мой МИо" е добра книга - може да повдигне въпроси
става дума за момченце, което е отгледано от роднини и намира своя път към вълшебната страна, къде се бори с лошия рицар...
дава почва на малките деца, да се идентифицират и да видят, че въпреки трудното начало някъде там някой ни обича и че винаги се побеждават трудностите!
мда, също от Астрид Лингрен Simple Smile

# 23
  • Мнения: 3 246
Боби също гледа с интерес изброените до  тук филмчета, но ще споделя и още едно, той беше на четири когато го гледа за първи път и провокира доста въпросчета, ами филмчето е игрално и се казва "Хлапе под наем" - на кратко е за три дечица, на различна възраст, изоставени от майка си, които живеят в един дом, но управителят на този дом заминава на почивка за няколко дни, а в дома идва баща му  да го замести. Бащата обаче има бизнес - "всичко под наем". Идеята е че трите деца са доста палави и си имат своите проблеми, но искат да бъдат заедно,  в същото време никой не иска и трите. Е човека вечеря и става свидетел на разгвора на млада двойка, която спори иска или не да има дете,  той съответно им предлага "под наем" трите деца. В края на филма, който е и доста смешен на моменти, децата остават при семейството, а жената казва "аз не искам просто дете,  искам точно тези деца". Може да ви се стори доста провокиращ, но Боби много обича да го гледа.
Снежанка също е  любима приказка и  любимо филмче, но старият филм на Дисни

# 24
**Читанка за 4 клас - на Булвест, урокът е откъс от "Мили мой Мио" на Астрид Линдгрен. От целия роман, който е над 150стр. е избpан откъс, в който дебело се подчертава, че осиновеното дете Босе е нежелано, че денят, в който е влязло в къщата им е черен и че, цитирам: "... мама умряла при раждането ми. За татко ми пък изобщо нищо не се знаело. "Но не е трудно да се досети човек какъв негодник ще да е бил" ..."

Моето дете е осиновено. Денят, в който са взели урока беше смазано, говорихме дълго и плакахме... Не го пуснах на училище на другия ден, за да не изживява всичко отново...
Питам се колко ли осиновени деца са се почувствали като моето, когато са учили този урок... и колко отвратени са били от него...
Не спирам да се питам на какво точно този откъс учи децата и не мога да си отговоря?
Единственият въпрос от авторите на учебника към учениците е: "По какво се различава този герой на А. Линдгрен от Пипи и Карлсон..."
 
Вече съм сигурна, че независимо колко високо са в научната иерархия авторите на учебници, в живота са обикновени дебили, по-точно дебилки - Татяна Борисова, Екатерина Котова, Катя Николова и Николина Димитрова.

 Да пази Господ от Булвест!**

Tova be6e li4noto ni prejiviavane v 4etvarti klas, spodeleno v *Na6ite detca*.

Mili mami, ako vi se slu4i sa6tiat u4ebnik, v dnite, v koito detcata vi izu4avat tozi otkas ne gi puskaite na u4ili6te!


   





# 25
  • Мнения: 1 249
Какво ще кажете за "Малката кибритопродавачка".
Направих опит да я чета на Ради и не можах да стигна до края.

И още една такава книжка имам от моето детство - "Майчина сълза" , ако не се лъжа Ангел Каралийчев (но никак не съм сигурна, ще проверя в къщи) - за лястовичка, която отлита на юг и оставя малкото си, защото е със счупено крило. Тази май няма и да се опитвам да я давам, защото и на нея много плача.

Много мами избират "Малката кибритопродавачка" за четене пред осиновени деца.
На мен също ми бе четена многократно и изразително  преди първи клас.
Кое кара мамите да я избират за четене на деца ?
По статистика на детски психолози е една от най-четените в тези ситуации.
Преодоляла съм нещата, така че приемам всякакви отговори.

А Ангел Каралийчев е много известен и наложил се у нас детски автор и "Майчина сълза" е доста разпространена - книги, плочи, записи, има я в читанките, така че и без да иска една мама може да попадне в ситуация да я чете на детето и без да я е избрала, но с "Малката кибритопродавачка" нещата не стоят така и там определено има избор.
Това ми е много интересно.

Последна редакция: пт, 03 юли 2009, 23:18 от Miraetta

# 26
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Аз лично Андерсен не бих чела (или предоставила за четене) на децата си докъм 9 - 10 годишна възраст. Не че не го харесвам. Напротив! Но считам, че е нужно достигане на известна зрялост за неговите приказки.

Преди година някой подари на Ваньо диск с "Малката русалка". Не исках да я пускаме, но детето настоя. Много се притеснявах как ще реагира накрая. Оказа се някакъв захаросан анимационен вариант с щастлив край (русалката се жени за принца) и си отдъхнах.

# 27
  • Мнения: 1 249
Сетих се за споделеното пред мен от една възрастна майка-осиновителка. Тя преди четвърт век е започнала разговора с 5-годишната си тогава дъщеря с библейската история за Мойсей.

Била е умна и ерудирана жената и не е имала голям избор от филми и книги като сега.
Като гледах преди 2-3- год. за пръв път с най-малкото дете Мойсей в детския вариант (американската цветна и занимателна анимация) много се вълнувах и си поревах на песните за неговите размисли за дома и как всичко отрича първоначално. Много близко и верно психологически.


Но има нещо основополагащо, което не бива да се замазва и пропуска. Мойсей е бил пуснат по реката защото майка му е имала само два варианта - да го види мъртъв на момента  или да го остави на съдбата като се раздели с него. Имало е заповед да бъдат избити всички еврейски бебета от мъжки пол и т.н.  После се урежда за дойка на детето си и т.н. Това е безсмъртната библейска история със своите персонажи и изводи.

Та аз не съм убедена, че сравнението с Мойсей е най-доброто и че си струва дори и индиректно  да приравнявате тази майка с масовите майки, които оставят.
Не съм убедена, че това няма да наведе на други идеи децата, които при срещата с реалността биха донесли и на тях и на вас други усещания.

 

# 28
  • Мнения: 3 715
Точно другите идеи ме притесняват мен при почти всички изброени книги, филми и истории. Сетих се и за Оливър Туист.

Затова се чудя дали не съм прекалено мнителна или пък жестока, не знам, защото повечето истории, колкото и да са тъжни в началото, винаги са със захаросан край. Детето изгубено или откраднато, после се намират с майката, бащата, дядото или не знам кой си и всичко вече е по мед и масло. И почти винаги тези, при които живее детето, докато намери биологичното си семейство, са лошите. Не че действително няма такива случаи, но аз определено не смятам, че съм от тях. Предпочитам детето да има по-реалистична представа, естествено на по-късен етап, не когато е на 4-5 години.
Дотогава, смятам, че "Палечка", филчето "Динозавър", дават една доста по-добра идея. Има и други, ще се поразровя. 

Разбира се, говоря от позицията на майка на малко дете и изобщо не претендирам да съм права.

П.С. От два дни търся линка на по-стара тема с тази тематика, най-накрая го намерих: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=159739.0


Последна редакция: сб, 04 юли 2009, 11:03 от ku[d]ku[d]yaka

# 29
  • Мнения: 1 249
Точно другите идеи ме притесняват мен при почти всички изброени книги, филми и истории. Сетих се и за Оливър Туист.
...

Радвам се, че срещам разбиране.
В един момент другите идеи доминират над тази, която уж имате да споделите с децата.

Мойсей не е изоставен, а спасен по този начин от майка си. Тя го подхвърля на семейството на фараона, защото вече минават египетските войниците от къща на къща и избиват еврейските младенци.

Заливащото ни море от чалга-култура и културата на бюти центровете дано не ни изпие мозъците до степен, да не мислим с тях за нищо по-задълбочено щото ни навява дисконфорт Simple Smile .
С нищо не критикувам майката преди четвърт век, даже и се възхищавам, както и на Гъни, че е помислила за стойностен пример за начало на разговора.
Просто другите идеи може на нас да ни допадат и да отговарят на болките ни, но пращат децата по неведоми пътеки, които едва ли бихме избрали.




Последна редакция: сб, 04 юли 2009, 16:25 от Miraetta

Общи условия

Активация на акаунт