разкъсвания при нормално раждане

  • 6 911
  • 37
  •   1
Отговори
  • Мнения: 941
Имам нужда от съвет
Скоро ще раждам (ноември)решила съм да е нормално без упойка,бих понесла всичко освем едно много ме е страх от разкъсванията които мога да получа и после да ме шият(чувала съм че е мн.болезнено)може ли да се направи някаква подготовка(и каква)за да се намали максимално възможноста за поява на разкъсвания по време на раждане?

# 1
  • Мнения: 1 938
Трябва да правиш упражнения за перинеума. Твоята гинеколожка ще ти обясни какви трябва да са те. За избягване на разкъсванията се прави епизиотомия, но тя също трябва да се зашие. Wink

# 2
  • Мнения: 1 107
Свивай и отпускай мускулите на тазовото дъно по няколко пъти на ден, поне по 20 пъти на сесия. Мисля, че при мен помогна много - разминах се само с епизиотомия, направена за всеки случай, че главата на бебето беше доста голяма за таза ми.
Пусни търсачка на думата "перинеум" - вероятно ще излязат по-добри обяснения на това упражнение  Simple Smile

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 903
Според мен най-важно е да изпълняваш точно каквото ти казва в момента лекаря - кога да напъваш и как. На мен ми казваха да напъвам с дупето, не с лицето. Има само три шева, но те ме кръцнаха, че Силви се беше запънала. Иначе кръцването не го усетих изобщо, така бях уморена, че само исках да спя. В момента в който ми сложиха упойката за да ме зашият заспах веднага. Обаче след като излезох от нея не можех да се засмея от болка дори.
Е това са моите преживявания. Надявам се при теб всичко да мине по-леко. Не се страхувай от сега, мисли само за мъничкото бебче. Леко раждане.

# 4
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
По принцип се правят упражнения за разтягане на перинеума, но незнам дали ще мога да ти ги обясня тук. Те трябва да се правят още в по-ранна бременност. Сега би трябвало да правиш по няколко пъти на ден. Поне това си спомням от училището на сп. 9 месеца. Там имаше една такава лекция от едно училище за родители.
Аз имах три външни шева, защото главичката и е била доста голяма. На мене ми сложиха пълна упойка, защото имах неизлекувани гъбички и съм кървяла доста при шиенето. Нещо не усетих от самата манипулация.
Успех и леко раждане. Не се притеснявай допълнително и излишно.   bouquet

# 5
  • Мнения: 1 744
Не се притеснявай , ако се наложи да те шият слагат местна упойка.Дори да си алергична /като мен към Лидокаин/ пак слагат някаква упойка и нищо не усещаш. Чувала съм за някакви упражнения , но не знам доколко и дали въобще помагат.
Важно е да слушаш акушерките и като ти казват да не напъваш , наистина да се опиташ да не напъваш.Успех! newsm07

# 6
  • Мнения: 7 640
Според мен най-важно е да изпълняваш точно каквото ти казва в момента лекаря - кога да напъваш и как

освен това зависи и от твоите тъкани и от това доколко е печена акушерката.
Ако се наложи да те шият и не издържаш, ще ти сложат локално нещо обезболяващо, не се плаши Grinning

# 7
  • Мнения: 1 722
Епизиотомията не е толкова страшна - разреза не го усетих, защото от контракциите и напъните бях напълно изтръпнала, само чух докторката да ми казва, че ме е цепнала. После шиенето също - напръскаха ме с местна упойка и нищо не усетих. А колкото до упражненията за стягане на перинеума - правих ги и въпреки всичко не се разминах без шевове.

# 8
  • Мнения: 941
Благодаря ви за съветите сега ще търся информация за перинеума

# 9
  • UK
  • Мнения: 1 334
освен упражнения можеш да правиш и масаж на перинеума с малко зехтин-така ми каза акушерката,ама мене ме мързеше нещо. също смятам ,че е най-добре да правиш каквото ти казват и да не се стягаш при напъните,защото това само ще допринесе за разкъсвания. аз имам един шев и то защото като ми казаха да спра да напъвам продължих Mr. Green

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Аз упражнения правих от дъжд на вятър, епизиотомия решиха да не ми правят, но в следващия момент напъвах не точно когато трябва и имах малко разкъсване, но изобщо не го усетих. Шиенето не болеше особено, защото ми сложиха упойка местна

# 11
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Не искам да те навивам, само ще ти цитирам майка ми, която е акушерка с 25 години стаж. "защо да се мъчиш и да те боли, като може и да не те боли?" И в двата случая ти си раждаш детето с твоите си напъни.

Мога да я питам все пак за някакви трикове и без упойка, ако искаш...

# 12
  • Мнения: 2 032
Масаж на перинеума от около 34-тата седмица. Аз имах проблеми с кървене и не правех.
Също така, практиката тука е да не кръцкат веднага, защото казват, че естествените скъсвания са по-малки и по-малко болят. И с двете раждания бях помолила да ме оставят без рязане, ако има само да се скъса, и по малко имаше цепване, но нищо не усетих, първият път беше без шевове, зарастна много бързо, втория път (родих много бързо) пак имаше малко разкъсване, пак не болеше и не беше дълбоко, но ме зашиха да не губя кръв, че бях станала много анемична: пак зарастна без никакви проблеми, и въобще не усещах шевовете. Това е моят опит.

# 13
  • Мнения: 2 467
Аз се направих на пич да си раждам без упойка. Родих. Още трудно сядам. Само че лекаря не цепна, а беба го направи и е доста гадничко. Сложиха ми лидокаин, но пак си усещах всичко и си болеше. Обаче виждах беба и не ми пукаше! На мама златото  Hug Иначе се подготвях за раждането, ама в родилна зала всичко забравих!
Успех и леко раждане!

# 14
  • София
  • Мнения: 2 958
Все едно чета за себе си! Беше ме повече страх от шевовете отколкото от самото раждане! И се сдобих само с един външен и един вътрешен шев. Мен не ме боля особено шиенето, но предполагам, че ме обезболиха повече. Аз по време на  раждането бях доста шумна и те май се презастраховаха, че ги боляха главите от мен! Crazy Само спокойно. Може да си от късметлийките като мен, които нямат нужда от шевове. Само за справка: докато бях в родилното имаше само 2 момичета, които бяха шити. Акушерките споделиха, че не са слушали какви инструкции им са давали.
Моя съвет е да слушаш максимално и да мислиш само за това как да напъваш. То бебето ще излезе щеш не щеш. По-добре по време на напъните мисли за това как искаш да си без шевове и всичко ще е ОК.
Леко и безболезнено раждане ти желая!

Общи условия

Активация на акаунт