ципа под езичето

  • 1 613
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 228
и двете ми бебки имат ципа под езичето и лекарката каза че ще ни пращат да ни я цепнат ,някой запознат ли е с тази процедура тя не ми разясни какво точно се прави а на мен ми е много притеснено все пак са две ако се наложи да останем в болница незнам как ще се справя ,само ми каза че за сега сме много малки.Моля ако някой е преживял тази процедура да пише .

# 1
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Става много бързо, детето го държиш ти в скута си, докторът рязва ципичката, изчаквате 10-ина минути, той проверява нещо пак и ви пуска да си ходите. 1 час след това детето не се храни/не пие течности. Може би ще ти трябва още един човек, за да държи другото дете... И на мен са я правили тази манипулация (още в родилния дом), и на сина ми - беше на няколко месеца. Може би са ти казали, че ако не се направи, детето може да изговаря "р" като на френски Grinning

Последна редакция: пн, 05 сеп 2005, 21:56 от malina_m

# 2
  • Мнения: 114
НА МОЯ ПЛЕМЕННИК РЕЗНАХА ЦИПИЧКАТА КАТО БЕШЕ НА 2 МЕСЕЦА НАИСТИНА СТАВА БЪРЗО

# 3
  • варна
  • Мнения: 1 830
Аз съм се родила така с ципичка,казали на майка ми ,че трябва да се резне,но тя не се съгласила!И до  сега не са  ми я цепнали.Не ми пречи изобщо.Така,че ти сама си решаваш Heart Eyes

# 4

При нас проблема е същия, но с тази разлика че го откриха преди 1 седмица,а дъщеря ми е на 2години и 3месеца.Аз също много се притеснявам,ако не ни се беше наложило да отидем на специалист УНГ може би нямаше и да разбера. Дали не е късно вече?Опасно лие?

# 5
  • Мнения: 2 534
Аз пък съм чувала , че много от лекарите препоръчват това цепване да става по-късно , към втората третата годинка .Много често обаче то май се цепва и само дотогава .

# 6
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
Ако на храненето не пречи, въобще не бързайте.
Сега се отричат подобни манипулации, защото до 3-4 годинка на детето ципата може да се разтегне достатъчно, че да не пречи на звука "Р"
Резва се само ако пречи на храненето.
Едното ми детенце беше с много, ама много къса подезична връзка, но я коригираха на 14 месеца, когато му правиха операция на небцето, където наистина си имаше проблем.
Ти дотук не казваш нищо за ядене - явно не пречи на сукането - така че не си създавай излишни отрицателни емоции.

# 7
  • Мнения: 2 274
Не зная защо, но на мен ми направиха тази манипулация, когато бях на 5-6 години. Все още си с помням всичко и то много ясно- беше кошмарно. Имах упойка, но след като премина... Sick
Все още си Ррррррр-кам!

# 8
  • София
  • Мнения: 84
В нашето семейство това с ципата е наследствено - баща ми, аз и сина ми. Нико беще на 6 месеца когато специалист УНГ му я цепна. Манипулацията е лека и детето почти не разбра какво се случи. Нямаше рев или след това неприятни последици. На мен са ми я цепнали когато съм била на 1 месец. Мисля че ако наистина съществува такъв проблем е по-добре по-рано да се отстрани. Не се тревожи много и действай смело!!! Успех!

# 9
  • Мнения: 1 613
Сестра ми имаше такава ципа. Ама не мога да се сетя кога точно й я цепнаха  newsm78 Може би към 3-4 годинки.
Беше започнала да фъфли като говори. След цепването се оправи.

# 10
  • Мнения: 5 183
Сестра ми имаше такава ципа. Ама не мога да се сетя кога точно й я цепнаха  newsm78 Може би към 3-4 годинки.
Беше започнала да фъфли като говори. След цепването се оправи.
И моята сестра така, но беше в основното у4илише, когато "откриха" при4ината и просто го резнаха и се прибраха веднага у дома.

# 11
Здравей, разбирам много добре твоите притеснения. Искам да ти кажа, че и моят син имаше къса юзда, дори лекарите в болницата не бяха я забелязали. Видя я нашата педиатърка и още на осмия ден от раждането на Кико, вече бяхме при специалист УНГ, които отряза късата юздичика. Тя му пречеше да се храни. Знам, че звучи доста страшничко, но понякога просто няма друг начин.
Така, че смело!!!

# 12
И моят Боби има същото.Нашата лекарка каза ,че трябва да се оправи преди детето да е проговорило.

# 13
  • Мнения: 235
Здравей! Аз и по-малката ми сестра имахме същия проблем, който беше открит, когато бяхме съответно, на 6 и 2 години . Спомням си много добре процедурата, която беше извършена от зъболекар-хирург, а не от УНГ. Отне около 2 минути - отваряне на уста, впръскване на упойка локално и след това срязване. Не усетих нищо. След това само няколко дни имах странно усещане, докато се плезех на всички, за да им покажа къде са ме 'оперирали'  Simple Smile При сестра ми нещата, обаче не протекоха токова гладко. Тя нададе адски писък, когато видя зъболекаря и отказа категорично да си отвори устата. И до днес си е с френско р-р-р. Мисля, че тогава тя беше прекалено малка и може би трябваше майка ми да изчака малко, преди да я подложи на тази процедура...

# 14
  • София
  • Мнения: 3 162
Здравейте,

аз лично правя цепването на "късата юздичка на езика" след 1 - 1,6 годишна възраст, когато се убедя в ограничените движения на езичето и при наличие на някои съпътствуващи проблеми. Но! Правя го под краткотрайна обща упойка, защото често там минава кръвоносен съд, и имам свободата да преценя обема на манипулацията.

Ще цитирам един колега педиатър, чието мнение уважавам:

""Къс френулум - "Tongue Tie" (ankyloglossia). Това
състояние при бебета може да даде:
*Колики
*Рагади на гърдата
*Заспиване след поставяне на гърдата.
Ние чакаме до към 12-14 месец. Много добре се развиват и 
трябва само  търпение. Помня само едно мое дете да е стигало до хирург.
Ако има проблеми с храненето (кърменето) обаче, тогава детските хирурзи
правят разделяне на френулума в основата.""

Тоест,
потърсете правилния специалист. В това отношение ние, детските хирурзи, ревностно браним нашата територия от стоматолози и ушолози
(това е само приятелски майтап).

Общи условия

Активация на акаунт