Моля, помогнете!

  • 502
  • 6
  •   1
Отговори
Моята дъщеря е вече на една година. Давам й да яде почти всичко, освен това и продължавам да я кърмя. По принцип е много злояда. Храним се все с увещания и номера. В последно време, обаче почна да държи храната в устата си по 5-10 мин. Първо, че страшно се изнервям и после, че ме е страх да не би да повреди зъбчетата си. Знае ли някой дали това оказва влияние върху емайла на зъбите? Виждала съм малки деца с почти черни млечни зъби и въобще не са приятна гледка. Не искам и мойта дъщеря да има такива зъби от 3-4 годищна възраст. Дали това е генетично или се влияе от други фактори?

# 1
  • Мнения: 4 915
Държането на храна в устата би могло да повлияе върху емайла, ако храната е с по-висока киселинност, да речем - като суровата ябълка, или e с високо съдържание на захар. От друга страна се повишава слюнкоотделянето и концентрацията на храната се разрежда...Може би  дългото държане на храна в устата се приравнява на  дълго като време хранене например - не съм се сещала, че може да увреди зъбките... newsm78 Не би трябвало... Rolling Eyes

Но най-добре посетете детски стоматолог за всеки случай, може да ви даде ценен съвет. Зъбките миете ли ги вече? За черните зъби и аз не зная от какво се предизвикват и как се предотвратява увреждането им, но ето още нещо,  което може да ви каже специалиста.

Последна редакция: вт, 06 сеп 2005, 22:09 от Free Soul

# 2
  • София
  • Мнения: 488
Поне мога да ти кажа да не се ядосваш - от лекар знам, че злоядите деца са по-жизнени и по- здрави от другите.

# 3
  • По-близо до звездите
  • Мнения: 274
Черните зъби, освен от редовно ядене на бонбони, се получават и поради наследствени причини. Детето на моята кръстница е с такива зъби (момиченце на 5 години) и е много неприятна гледка като отвори уста. То детето не е виновно за това Cry
Баща му има много лоши зъби.
По принцип храната уврежда зъбния емайл и причинява кариеси само ако, след ядене частици от нея останат полепнали по зъбите, защото започват процеси на разлагане на хранителните частици - по тази причина ако не си измиеш зъбите, познай какъв дъх ще има на сутринта в устата ти Sick

# 4
  • София
  • Мнения: 6 999
.... храната е с по-висока киселинност, да речем - като суровата ябълка...

Не си права за суровата ябълка, дори напротив. Чела съм съвети на стоматолози, че една изядена ябълка е като да си измиеш зъбите. Увреждащи за зъбите са най-вече бисквити, хляб и др. който съдържат нещо си/мисля скорбяла/, което под влияние на слюнката се превръща в захари. Тъпо го обясних, но химията ми е слабо място

bojana_mima, може да е реакция към начина по който я храниш. Спри да се впечатляваш колко е злояда и я остави да яде каквото иска и колкото иска. Тя знае най-добре от какво се нуждае организмът й, а не ти. Не искам да звуча грубо, но не разбирам как може храненето да е такава фикс идея на повечето майки? Погледни себе си - винаги ли ти се яде еднакво количество храна? - Не. Същото е и при децата. Само дето след дълго насилие за хранене, ако сега оставиш детето си само да определя колко да яде - гаранция поне седмица нищо няма да хапне.

Бившата ми бавачка насилваше Дариа "да си изяде всичко", затова като я гледах аз през отпуската/песни не пея, приказки не разказва, никакви играчки, нито я насилвам/  3 дни стоя гладна и после всичко се нормализира.

Пробвай - няма да умре от глад - няма такъв случай в историята.

# 5
  • Мнения: X
Виждам, че си нова във Форума, затова си позволявам да ти обърна внимание, че подобни заглавия не се толерират, все пак има и много по-уплашени майки на бебчета на по няколко дни, които отказват да се хранят или нещо подобно, с което не умаловажавам твоя проблем, разбира се!  Wink

Ти си познаваш най-добре детето, аз ще ти кажа какво правя с моята едногодишна дъщеря и мога да ти кажа, че благодарение на тази тактика яде, като ламя.

Предлагам храната, когато е врем, ако яде - хубаво, ако не, прибирам и давам чак на следващото ядене. Ела да видиш, като огладнее какво става. Ама никакви бъзикни между храненията или постоянно навиране на лъжица - ей това може да откаже всеки от храненето Wink

За зъбките - разбира се, не е добре, но какво би могла да направиш newsm78, консултирай се със стоматолог.

# 6
Момичета, благодаря за съветите. Ще взема да пробвам с храненето пожелание.Май наистина малко прекалих с моите притеснения.  Embarassed 

Общи условия

Активация на акаунт