Белгия

  • 1 546
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 173
Здравейте чужбински мами!

Обмисляме предложение да заминем в Белгия и тъй като нашето бебче е още съвсем малко, бих искала да получа повече информация от първа ръка за отглеждане на дете в Белгия. Предполагам има участници във форума, които живеят или са живели там, ще съм благодарна ако ми кажете какви са най-големите трудности, а също и положителни страни на това детето да расте в тази страна.

# 1
Според списъка, който имаме в "Кои сме ние", 4-ри майчета са от там, но в интерес на истината скоро май не съм виждала нито една да се е включвала. Дано някой "захапе" та да пообясни от района Grinning

# 2
  • Мнения: 4 244
Според списъка, който имаме в "Кои сме ние", 4-ри майчета са от там, но в интерес на истината скоро май не съм виждала нито една да се е включвала. Дано някой "захапе" та да пообясни от района Grinning
Raly влиза най редовно, така че ако почакаш ще те информира

# 3
  • Мнения: 1 630
здравей,
извинявай че чак сега ти отговарям
Според мен Белгия е определено много добро място за отглеждане на деца, но разбира се аз не съм безпристрастен източник в случая, тъй като съм тук  Wink и съм си избрала да съм тук.

Имат много добра социална и здравно-усигурителна система. За съжаление последните няколко дена ми се наложи да видя как изглежда реанимация тук. Такава техника, толкова мил персонал....

По-конкретно по твоя въпрос.
Яслите взимат деца от 3 месечна възраст
В общинските таксата е 9-10% от семейния доход. После ти връщат нещо с данъците.
Частните са май към 300-400?

имат проблем с броя на местата. За "елитна" ясла, си записват децата още в началото на бремеността.   Виждам, че твоето дете е на 2 месеца. Намира се място. може би няма да е най-прехвалената ясла или най-близката да вас, но ще имате място

Нямам лични наблюдения от яслите, но майките с които съм говорила са доволни.

Училище почват от 2,5-3 годишни. Синът ми е в 5 клас. Изключително доволна съм от  училището. Детето ходи с много голямо желание

за цени на наеми можеш да се ориентираш на
www.immoweb.be
www.vlanimmo.be

Питаш за трудности в отглеждането на дете.  newsm78 Не се сещам зе нещо, което да е специфично свързано с отглеждането в Белгия. Ще имаш трудности свързани с емигрантския живот, адаптацията на ново място, отдалеченоста от семейството и тн, но това ще го имаш навсякъде в чужбина.

За кой град ви е предложението?

Питай ако се сещаш нещо друго
 

# 4
  • Мнения: 151
Здравей,

сега влизам и видях темата. Raly ти е отговорила вече, но ако мога да допълня нещо бих го направила стига да имаш по-конкретни въпроси. В коя част на Белгия ще се местите? Мисля, че има значение - най-малкото се говори на различни езици.
Друго, което се сещам е, че образованието, получено в Белгия се смята за доста добро (най-вече за начално и основно).
За медицинските услуги - дори да имаш здравна осигуровка си плащаш всеки преглед, а после здравната каса ти връща толкова, колкото смята, че струва услугата т.е. не винаги цялата сума.
Аз живея в немската част  (не знам дали и в другите е така), и тук има безплатни прегледи за всички бебенца до 3 годинки, безплатна консултация по телефона, дори и посещение в къщи е възможно ако пожелаеш.

# 5
  • Мнения: 1 630
"Mozhesh li da pusnesh w temata kakwi sa sredno razhodite na mesec za trichlenno semejstwo, kato izkljuchim naema (zashtoto toj zawisi naj-weche ot mjastoto), t.e. za hrana, transport, drehi i t.n. Syshto taka dali ti izbirash kakyw e osnownija ezik na jaslata/ uchilishteto?"

в Брюксел официални езици са френски и фламандски. Съответно общинските училища и яслите са на един от двата езика и можеш ти да си избереш на кой от двата искаш.
Отделно имаш частни учебни заведения на най-различни езици.
 
Има европейски училища в които има допълнително обучение на всичките ЕС езици. Все още няма на български, но докато детето ти стане за училище сигурно вече ще има.

За разходите на месец не мога да ти отговоря,  ужасно много варира в зависимост от това, което си позволяваш. Можеш да си купиш панталонче и за 20 евро от HM и за 2000 от някой колекция

за храната много варира. Имаш много евтини супермаркети от типа на лидл, алди. Качеството не е добро, но няма да ти продадат нещо опасно или развалено
www.lidl.be
масовите супермеркети
http://www.delhaize.be/
http://www.gb.be/Home.cfm?lang=nl

и разни малки специализирани бутици  - за био храна, хубави сирена или вино и тн.

карта за градския транспорт е 40 евро на месец, но в някои случаи работодателя ти връща половината

приличен апартамент с 2 спални в Брюксел може да се намери за 600-800 евро 

питай ако се сещаш друго

# 6
  • Мнения: 1 630
Друго, което се сещам е, че образованието, получено в Белгия се смята за доста добро (най-вече за начално и основно).

това за съжаление не е съвсем така. Класират се доста зле в разните международни класации, но това е заради голямата разлика между училищата. Има много добри и не-дотам добри. 

# 7
  • Мнения: 151
Raly, права си за училищата. Ама и аз колко тъпо сравнявам с Германия (нали ми е под носа), дето са съвсем зле в международните класации.
Все пак мисля, че е хубаво, това, че децата тук от малки свикват с повече от един език и повечето говорят по  2 дори 3 езика.

# 8
  • Мнения: 173
Bлагодаря за инфото. Нашето заминаване още не е уредено, но действаме по въпроса. Надяваме се да можем да си намерим апартамент в Брюксел или наблизо, за да не се налага да пътуваме много. От фирмата на мъжа ми ни поемат част от наема, което е добре, но не се знае дали ще се вместим в лимита или ще трябва да доплащаме.
Можете ли да ми кажете също така дали по закон в Белгия се плаща 13та заплата и сума за ваканцията или това си зависи от самата фирма и е нужно да се впише в договора? Също така кой има право на майчинство? Разбрах, че след първите 15 седмици майчинство, може да се добавят още три месеца или да се работи на половин ден в продължение на 6 месеца, като и двамата родители имат право на това. Вярно ли е?

# 9
  • Мнения: 7 605
Имаш много евтини супермаркети от типа на лидл, алди. Качеството не е добро, но няма да ти продадат нещо опасно или развалено
www.lidl.be

Иzвинявай 4е се намесвам, но не съм много съгласна с това. Лидл и Алди са немски вериги и в Германия постоянно има тестове (неzависими) на най раzли4ни продукти и много 4есто продуктите на Лидл или Алди zаемат поzиции на4ело класацийте.

Освен това много от техните продукти не са собтсвенно проиzводство, а са маркови продукти под друг (техен) етикет. Знам примерно, 4е праьът zа пране на Лидл е или на Ариел, или Персил, zабравих, но това ми го каzа едно моми4е което е бътре в не6тата. И така е с много стоки, големите проиzводители са по на кяр ако проиzвеждат по голяма бройка, дори и 4аст от тях да продадат под друго име на ниска цена.

Ли4но аz бих могла да си поzволя хи4 да не стъпвам в теzи магаzини, но не виждам zа6то, та там има много добри стоки на много по ниска цена  Wink Но и аz не купувам вси4ко от там, полzвам го по скоро като допълнение.

# 10
  • Мнения: 4 244
Имаш много евтини супермаркети от типа на лидл, алди. Качеството не е добро, но няма да ти продадат нещо опасно или развалено
www.lidl.be



Освен това много от техните продукти не са собтсвенно проиzводство, а са маркови продукти под друг (техен) етикет. Знам примерно, 4е праьът zа пране на Лидл е или на Ариел, или Персил, zабравих, но това ми го каzа едно моми4е което е бътре в не6тата. И така е с много стоки, големите проиzводители са по на кяр ако проиzвеждат по голяма бройка, дори и 4аст от тях да продадат под друго име на ниска цена.


Това е вярно - в Лидл продават Макситрат, което е Ариел, а в Алди - Тандил, което е Перзил
Договорите им са такива още от време оно, когато са отваряли веригите.
Доколкото даже знам Лидл са се отделили от Алди, поради несъгласие с политиката на братя Албрехт
Същото е и с млечните произведения които се продават там - все са на големи фирми.
Мисля че е подобна и политиката им с сирената и саламите

# 11
  • Мнения: 173
Пак за Белгия, но този път за визата. В Белгийското посолство ни дадоха един списък с документи, необходими за издаване на виза Type D. Един от тях е медицинско. Проблемът е, че не пише какво медицинско. В книжарницата има формуляр на медицинско за работа, което може да се извади за около 1 ден. Но това е стандартна форма, а не е специално за чужбина. Същевременно в една частна клиника са казали на мъжа ми, че могат да му извадят за чужбина някакво медицинско, за което се правят хиляди изследвания, включително кръв, рентген, стоматолог, ехограф и не знам още какво. То става естествено за много по-дълго време и срува по-скъпо. Такова ли е нужно или обикновеното?
За work permit от Белгия пък му искат трети вид, който е на холандски и естествено никой лекар в България не иска да го подпише. То е една смешна хартийка, в която се удостоверява, че лекарят не е открил нищо, което да индикира, че работника би бил неработоспособен в близкото бъдеще. Искали ли са ви такова медицинско и как се справихте с него?
Много благодаря.

# 12
  • Мнения: 2 825
Аз надникнах тука да видя какво я чепкате Белгията и на какво инфо попадам
....
Това е вярно - в Лидл продават Макситрат, което е Ариел, а в Алди - Тандил, което е Перзил
Договорите им са такива още от време оно, когато са отваряли веригите.
Доколкото даже знам Лидл са се отделили от Алди, поради несъгласие с политиката на братя Албрехт
Същото е и с млечните произведения които се продават там - все са на големи фирми.
Мисля че е подобна и политиката им с сирената и саламите

Това сериозно ли? Не съм го знаела .... купувала съм 2-3 пъти от техните прахове и вярно перат доста добре, ама не съм предполагала, че може вътре да има Ариел или Персил #Crazy ....

# 13
  • Мнения: 7 605
Аз надникнах тука да видя какво я чепкате Белгията и на какво инфо попадам
....
Това е вярно - в Лидл продават Макситрат, което е Ариел, а в Алди - Тандил, което е Перзил
Договорите им са такива още от време оно, когато са отваряли веригите.
Доколкото даже знам Лидл са се отделили от Алди, поради несъгласие с политиката на братя Албрехт
Същото е и с млечните произведения които се продават там - все са на големи фирми.
Мисля че е подобна и политиката им с сирената и саламите

Това сериозно ли? Не съм го знаела .... купувала съм 2-3 пъти от техните прахове и вярно перат доста добре, ама не съм предполагала, че може вътре да има Ариел или Персил #Crazy ....

Za Lidl съм 100% сигурна, zа Алди не съм понеже има и zаводи на Тандил.... Но това zа Лидл го zнам 4реz вътре6на информация  Wink

# 14
  • Мнения: 1 630
[

Иzвинявай 4е се намесвам, но не съм много съгласна с това. Лидл и Алди са немски вериги и в Германия постоянно има тестове (неzависими) на най раzли4ни продукти и много 4есто продуктите на Лидл или Алди zаемат поzиции на4ело класацийте.


извинявай не съм искала да засегна никого.  Embarassed
 Това което пробвах да кажа е, че човек може да пазарува и от скъпи и от евтини магазине и съответно е много трудно да се каже колко пари ти трябват на месец за да живееш "нормално"
 не съм сравнявала продукт по продукт кое къде е по-евтино или по качествено ниот съм чела тестовете по въпроса.
Гледам веднъж месечно да ходя за голям пазар в Колроит - не знам дали има и другаде и каква по произход е веригата. Купувам нещата които трябва да има винаги в къщи - препарати, ориз, олио, мляко и тн
от Алди съм си купувала хубаво сирене.
една приятелка всеки път като идва на гости ми носи едни разкошни пържени бадеми от Лидл,
но категорично отказвам да вляза там защото иначе няма да им останат бадеми  Embarassed

Общи условия

Активация на акаунт