Секцио и след това нормално ?

  • 3 427
  • 33
  •   1
Отговори
  • Мнения: 435
Здравейте мили мами . Моля за съвет
Родих дъщеря си със секцио заради седалищно предлежание (обърна се часове преди операцията ) на 30.12.2003г, а  сега на 09.октомври ми е термина на сина Simple Smile. Съветват ме да раждам пак с операция , но ме оставят аз да реша.
Има ли сред вас раждали и по двата начина ? Дайте акъл

# 1
  • Мнения: 503
По принцип, при теб разликата между 2те раждания е малка - 2 год., и затова е по-рисковано да опиташ естествено раждане.
Аз имам приятелка със секцио и 1 естествено раждане 6 години след това. В дир-а има и една мама с 2 раждания секцио и 1 естествено, но 5 години след второто секцио.
По принцип съм 4ела, 4е е добре да се из4ака около 18-24 месеца след секциото, преди жената да забременее, ако иска да опита естествено раждане. Аз по тази при4ина из4аках 2 год., преди да запо4нем опити за второ бебе.
Но да се вклю4ат и други майки, които имат раждания с по-малка разлика.

# 2
  • Мнения: 7 186
Ами след като лекарите ти препоръчват ресекцио най- добре ги послушай. Peace

# 3
  • Мнения: 435
Казват , 4е когато са минали 2 г е по-сигурно , 4е няма да се скъса матката , но и да не са това се случвало изключително рядко

# 4
  • Мнения: 1 455
Родих сина си нормално, а година след това родих и дъщеричка, но чрез секцио по спешност. Утре влизам в болница и ще ме пробват за нормално раждане, стига бебето да тръгне само (не може да се предизвиква медикаментозно, затова ще пробват да направят разкритие с пръсти, стига да имам някакъв статус). Ако бебето не тръгне самичко, тогава ще плануват операция за понеделник. МИнали са 3 години и 4 м от секциото, но знам , че минимумът е 1.5-2 години. Разрови се из интернет и ще намериш доста информация. Ако знаеш англ. търси VBAC и има да си четеш до утре. По принцип винаги има риск от руптура  и затова повечето лекари в БГ предпочитат пак да резнат, та да са  по-спокойни. Ама то риск от усложнения съществува и при нормално раждане и при планово секцио, никой не е застрахован.
Все пак, около 37 седмица трябва да се види разреза от операцията на УЗ и ако лекарите преценят, че не е побелял и изтънял, не мисля, че има от какво да се страхуваш.
А ти как предпочиташ да родиш?

# 5
  • Мнения: 435
danisport Желая ти много леко раждане . Стискам палци всичко да е наред !
Гледаха ме на УЗ и казаха , че всичко е ок . А по въпроса как искам да раждам  ....... ????  май нормално
Лекарите ми се чудят как може и ме плашат с това , че съм щяла "да се сцепя чак до дупето " и нямало да мога да си седна нормално цял месец. Така съм се ошашкала вече ?!

# 6
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 785
Лекарите ми се чудят как може и ме плашат с това , че съм щяла "да се сцепя чак до дупето " и нямало да мога да си седна нормално цял месец. Така съм се ошашкала вече ?!
Да не повярваш...родих нормално, с много положителни емоции, нито се сцепих чак до дупето, нито ми пречеше това да седя нормално... сигурно нещо съм повредена... Wink

# 7
  • Мнения: 435
штяла съм да се сцепя . защото мускулите на матката не са вече цели  newsm78

# 8
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 785
штяла съм да се сцепя . защото мускулите на матката не са вече цели newsm78
Е, надали...налли много жени по света избират VBAC и то нееднократно. Явно не става толкова лесно тази работа.

# 9
  • Мнения: 1 455
Цвети и Яна, благодаря за пожеланието. И на теб леко раждане когато му дойде времето !
Съгласна съм, че тази работа със сцепването не става толкова лесно, но все пак зависи как е правено предишното секцио. Навремето операциите са правени вертикално, а не като сега - хоризонтално и естествено, че при вертикален разрез има много по-голяма вероятност да се отвори матката. Днес това се случва изключително рядко. ИМа жени , които раждат нормално и след повече от 2 предишни операции.
ТОва, което аз четох за VBAC, e че руптура се случва най-често когато раждането е предизвикано. АКо си тръгне само бебето, тогава почти никога не се получават усложнения. Моят лекар е категоричен, че не трябва да се пробва да се предизвиква раждането, дори и с малка доза от хапчетата за предизвикване. Твърдо казва "в никакъв случай"!
Помисли си добре какво да направиш. Говори и с още лекари, ако трябва.
Успех в решението

# 10
  • Мнения: 503
Навремето операциите са правени вертикално, а не като сега - хоризонтално и естествено, че при вертикален разрез има много по-голяма вероятност да се отвори матката.
ТОва, което аз четох за VBAC, e че руптура се случва най-често когато раждането е предизвикано. АКо си тръгне само бебето, тогава почти никога не се получават усложнения. Моят лекар е категоричен, че не трябва да се пробва да се предизвиква раждането, дори и с малка доза от хапчетата за предизвикване. Твърдо казва "в никакъв случай"!

То4но така - ако разрезът е хоризонтален ниско долу, вероятността от руптура на матката е 1%. Ако разрезът е вертикален през корема, както са ржели едно време, има пове4е рискове от усложнения.
И пак да се съглася - не е добре да се предизвиква раждането, тогава има пове4е рискове.
Като цяло, това, което про4етох, беше, 4е успешното естествено раждане след секцио носи много по-малко рискове от планирано повторно секцио. Но неуспешно естествено раждане след секцио, което евентуално може да доведе до секцио по спешност, е по-рисковано от планирано секцио. С други думи, ако вси4ко мине ОК (а шансовете за това са между 50 и 75%, в зависимост от това как е направено секциото) и родиш естествено, и ти и беб4ето ще се възстановите по-бързо и това е най-добрият вариант. По-лош вариант е да не успееш да родиш естествено и да те оперират пак. А повторното планово секио е някъде по средата между двете.
Разбира се, това са само статисти4ески данни. Всеки е разли4ен и не можем да знаем, какво ще стане. Аз затова мисля да се пробвам първо естествено, живот и здраве, ако успея, това е най-доброто. Но със сигурност ще избера болница с опитни лекари, които могат да реагират във всеки един момент, ако не успея да родя естествено.
Ти си решаваш, как да родиш. Ние само можем да споделим мнение. Леко ражане ти желая!!  Hug
danisport, поздравления за смелостта да родиш 3 деца   bouquet !! Дано до няколко години и аз да съм като теб  Praynig . Пожелавам ти леко раждане и после ни пиши, как е минало!!!

# 11
  • Мнения: 5 577

danisport, поздравления за смелостта да родиш 3 деца 

Три деца  baby_neutral baby_neutral baby_neutral, а е само на 24 години!
Страшно и се възхищавам, и тайно и благородно и завиждам.
Геройня!

# 12
  • plovdiv
  • Мнения: 350
И на мен ми предложиха да избирам. Единственото нещо, което ме караше да поискам  нормално, беше кърмене веднага след раждането, но тъй като това не се практикува, реших планово. И взех правилното решение, тъй като бебето беше с по-големи обиколки и тегло от първото. Големината на бебето попречи да родя нормално първият път.
Пожелавам ти всичко да бъде наред,независимо от решението ти. Simple Smile

# 13
  • Мнения: 1 037
И аз ти се възхищавам Danisport!Винаги съм си мечтала за три деца!Но едва ли ще го осъществя,вече съм на 30год. а бебо е едва на четири месеца.Родих секцио по спешност и трябва да чакам най-малко две години.А като се замисля през две години до 35-37 години може и да ми се осъществи мечтата.Зависи как ще тръгне живота по-нататък.Мъжът ми не е много по помагането в отглуждането на деца,така че....това е моя работа и ако ми стигнат силите ще се гордея. Laughingс три деца!

# 14
  • Мнения: 1 037
Сори за отклонението Цвети и Яна!Според мен да се оставиш на вътрешния си глас и сама да решиш.

Общи условия

Активация на акаунт