почнаха фасоните при хранене

  • 955
  • 16
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 592
Искам да споделя как храненето ни се превръща в мъчение  Sad
Преди Сашко си ядеше без проблем пюрето и кашата. Като стане време за ядене, слагах го в сточето и си изяждаше всичко, даже понякога е мрънкал за още. Гледах да му осигуря спокойна обстановка без да го разсейва нещо.
Преди 2 седмици майка ми ни беше на гости за 3 дни и изяви желание тя да го храни. Аз имах работа и я оставих. А тя почнала едни песнички, приказки, книжки и т.н.
А то детето си ядеше и без тия щуротии  Rage
Направих и аз забележка ама кой да слуша. За съжаления не бях там винаги и не нямаше как да контролирам нещата  Sad
Та като си замина баба Сашито не иска да яде. Изяжда 1-2 лъжици и до там. Трябва да се правя на маймуна,за да изяде всичко и нещата се влошават още повече. Сутрин закуската си я изяжда почти цялата, на обед пюрето до половината и следобед кашата не иска и да я помирише. Забелязвам, че като види лъжицата се дърпа. Ако му дам парченце хляб или бисквита си яде. Ама как да му дам пюрето с ръце  Close
Не знам каква тактика да предприема.  Определено не искам да го насилвам, също и да го залъгвам, за да яде. Давам му една празна купичка и лъжичка уж той да ме храни, но вече и това не помага.
Притеснявам се, защото последните месеци много малко наддава, а миналия месец нищо не е наддал. На една годинка е 8,900кг и 73см това е на долната граница за тази възраст (роди се 3,000кг,50см)
Кърмя го сутрин като се събуди, следобед за приспиване и вечер.
Дали да не увелича кърменето  Thinking
Или да давам допълнително нещо между храненията, той си яде бисквитки като сме на разходка. Или пък да сменя обстановката, да почнем да обядваме навън...ох, знам ли вече  ooooh!
Моля ви препатили мами, помагайте с идеи и съвети  Praynig

# 1
  • Мнения: 8 459
Аз не мога да дам съвет,нека го направи някоя по-опитна от мен. Simple Smile
Мога само да ти съчувствам,моето деветгодишно магаре така го научи баба му/гледа го 3 години/ и сега няма отучване-ако не е телевизор,ще е книжка,ако не е книжка,ще е списание Rage.Нерви не ми останаха вече. smile3513И пак не яде както трябва.Затова при бебата ще процедирам така-никакви баби,дори за 1 ден.
И правилото-Когато ям,съм глух и ням. Laughing

# 2
  • Мнения: 303
Ако бях на твое място щях да давам кърма за десерт, след всяко хранене,различно от кърма- да си дояде,колкото иска Party

# 3
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Аз като майка на едно ужасно злоядо дете - сина ми, мога само да ти съчувствам.  Sad Rolling Eyes  И при нас бабите допринасят за картинката!  Twisted Evil Може би не е лоша идея да увеличиш кърменията, стига да нямаш против!  Wink Гледай да не му даваш нищо между храненията, никакви бисквитки, зрънчовци и т.н. Остави го да се храни сам (естествено, че ще се направи на нищо, но това няма толкова голямо значение в този случай!  Wink) и се направи, че не ти пука дали ще яде или не (може дори да излезеш от стаята), това също помага понякога. Айде успех в борбата!  Grinning

# 4
  • вляво от асансьора
  • Мнения: 1 262
При нас след същата ситуация,помогна храненето навън-на обед,преди да се приберем за сън и следобедна закуска.Закуската просто я пропускаше.после нещата влязоха в релси и сега няма проблеми.
Какво да ги правиш бабите-все развалят дисциплината Mr. Green

# 5
  • Мнения: 6 243
При мене няма баба да ми е виновна, просто установих, че моето диване не ще да яде от лъжица. Колкото и да не ми е приятно, от месец поне се храни само с хапки - хляб, кашкавал, пиле, риба, краставици и диня (в общи линии това е, рядко друго иска). Както те съветва Зъхи, и аз спрях всякакви залъгалки - Трохита, солети, бисквити и т.н. Давам храна само във времето за хранене и чакам да си хареса пак лъжицата. И я кърмя, разбира се. Явно яде сдостатъчно, защото ака (сори) два пъти дневно, но иначе като размери е горе - долу колкото вас.

# 6
  • Мнения: 713
Като навършат годинката и решават, че са вече много големи, не искат пюрета и каши, и искат да се хранят като голееемите хора Grinning. Шегата настрана, след годинката могат да минат на храната, с която вие се храните, нарязана на парчета с подходяща големина. Аз започнах да слагам нашата маймуна да яде с нас и каквото ядяхме ние, това ядеше и тя. Аз по принцип готвя почти безсолно и не слагам много пиперливи подправки. Ако вие си ядете по-пикантно, отсипете за детето преди да се подлютите и подсолите. Винаги са се посрещали с одобрение - грах, царевица, броколи, карфиол/добре сварени, с малко масълце навъргаляни/, маслини/на половинки докъм година и половина/ като гарнитура.
Може да не е бабата виновна или поне да не е толкова виновна Simple Smile. Може би детенце има нужда от промяна в политиката на хранене.

# 7
  • Мнения: 6 243
Така правя, давам на хапки и чакам да й светне нова идея. Ама ние и супи ядем, а тя не ще от тях. Толкова се е заинатила на лъжицата, че вече и кремове, кисели и т. н. не ще. Яде само натурално кисело мляко. Ох, оплаках се, май, а не помогнах на питащата мама, ама ще ме извинявате. Кърмачка, кво да ме прай човек. Sick

# 8
  • София
  • Мнения: 592
Благодаря ви за отговорите  Hug
Може и да не харесва лъжицата вече  Thinking , но fingerfood-а ни е много ограничен, нямаме ни един зъб още  Mr. Green
Той си дъвче с венците, но гледа бързо-бързо да гълта и се притеснявам, че повечето храна ще остава несдъвкана.
Пробвах да му дам да яде сам каша и много му хареса....ама да я размазва по плота  Rolling Eyes
Пробвах да се храним заедно, интересно му е как аз ям, но той пак не ще.
За кърменето нямам против да го увелича, но и там удрям на камък, трябва да гладен, за да суче иначе само се лигави.
Днес обядвахме на балкона, но докато не му дадох да къса салфетката не пожела да яде  Sad
Май ще пробвам да мажа пюрето на хапки хляб, но с кашата как ли да стане  ooooh!
Бисквити давам само следобед след кашата като излезем на разходка изяжда 1-2, както и едни диетични гризини дето си чеше венците с тях. Зръчовци и кроасани и темподобни не давам.
Надявам се да е период някакъв или поне докато почне сам да се храни, ще продължавам с опитите  Simple Smile

# 9
  • София
  • Мнения: 6 999
Bobolina, бившата ми /вече/ бавачка правеше така с Дариа. Детето си яде всичко и добре, но тя държше и една лъжичка да не остава и песни, танци, дори и ръцете й хващаше, за да яде  #2gunfire

Като излезнах в отпуск прозрях проблема най-силно - Дариа отказваше да яде дори без да опита, щом види лъжицата и отказва. Решението ми беше следното: Топля яденето което трябва да яде /попара, пюре, каша.../ подавам лъжицата, тя отказва, правя три опита и вдигам яденето. Следващото хранене - съответната манджа и пак така. Голямата съпротива беше 3 дни, като и Дариа ядеше най-много на закуска, а после намаляваше. След 3-тия ден всичко се нормализира, но никакви песни, танци и прочие.
Веднъж ми го направи пак номера още закуската отказа. Оставих я само на вода до обяд и на обед докато топлех пюрето ме дърпаше за крачола и крещи "Ам-ам-ам".

Иначе и ние сме сега на етап да яде сама и само на хапки - месо, маслини, банани, грозде, сирене... Ама и манджите ги яде сама и пренебрегвайки лъжицата - после се къпем направо.  Joy

# 10
  • София
  • Мнения: 592
Isa, много ме разсмя с това "Ам-ам"   Laughing
На мен ми минаха тези мисли вече, но все още се въздържам да го оставя гладен  Rolling Eyes
Този метод ще си го оставя за последно  Wink
П.С. май ни се показа първото зъбче  Grinning

# 11
  • София
  • Мнения: 6 999
Bobolina, ами то си беше смешно, но да те предупредя този метод изисква здрави нерви. Аз хем ги има, хем се бях обезпокоила, че детето неще да яде. Изкушението да му дадеш някакъв боклук /бисквита, солета, зрънчо/ или да се опиташ да го надхитриш е голямо.

Като злоядо дете/превърнало се в злояд възрастен - според свеки/ ще ти кажа, че храната е удоволствие и в момента, в който детето го осъзнае няма нужда от насилие. Но и те са хора има моменти, когато им се яде и такива, когато не им се. Обичат едно, не обичат друго, някой имат нужда от повече храна други от по-малко...

Дариа в момента е в другата крайност, след тежко изкаран ентеровирус яде на практика нон-стоп с бавачката сме шашнати, чак се обаждах на лекарката й да питам да не му стане нещо на детето, все пак стомаха й не е бездънен.

# 12
  • Мнения: 713
Аз на супите им намерих цаката - спагети на спирали или препечен хляб на малки парчета се омесва с малко супа за да не стават много кашави за малките ръчички. Доматена супа ни е най-любима.
Това за зъбите е мит - на годинката на нас ни излезнаха първите 2 зъба и то долни. Ядеше си двузъбка и хич не и пукаше. Дъвчат с венците, сигурно помага на излизънето на зъбите знам ли Rolling Eyes.
Ако някой си мисли, че ще мине без цапане много се лъже. Как ще се научи без да се изцапа малчугата Grinning! Обаче нашта ако не яде ами само си играе с храната или яде донякъде и после започне да си играе - край, вдигам, значи не е гладна. Да се научи на ред, аз на майка ми грешките няма да повтарям - да я държа с часове на масата и да я моля.
Меки плодове на парченца между храненията много я разяждат. Давам и плодове за десерт също. Мисля, че Иса е права - ако са гладни, ще ядат. Нашта след като е боледувала и е гладувала по 1 седмица омита всичко каквото и сложиш пред очите и пита за още.   

# 13
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
И аз подкрепям мнението на Иса. Гладът е много силно и болезнено чувстово дори за едногодишно дете.
Малко грубичко изглежда да го държиш гладен, докато сам не прояви желание, но пък желанието няма да се забави, ако междувременно не яде нищо друго.

# 14
  • Мнения: 6 243
Момичета, от понеделник пак съм на работа и ето какво се оказа: мома Иринка всичко можела да яде Mr. Green Бавачката казва, че яде с лъжичка най-спокойно, и то манджи и десерти, които не близна за месец и половина. Явно като съм там и като знае, че цицата й е подръка, ми прави фасони. Явно, че е трябвало да съм по-настойчива по време на отпуската, ама аз съм май една мека Мара - като ми примляска насреща, и веднага вдигам блузата. Sad

Общи условия

Активация на акаунт