За яслите и градините в България - как и кога?

  • 589
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 780
Мили мами настоящи и бъдещи,
Надявам се да можете да ми помогнете с информация.
От каква възраст приемат деца в яслите и детските градини в България? Какви са условията и изискванията? Какъв е реда за записване на детето и не на последно място какви са долу-горе цените?
Благодаря предварително на всички, които ще отделят време да ми отговарят!  Hug

# 1
  • Мнения: 5 183
Мили, да не се местите там окон4ателно?! Shocked newsm78

# 2
  • Мнения: 780
Мили, да не се местите там окон4ателно?! Shocked newsm78

Става въпрос за 3 месеца.. и това ме интересува - дали ще може да ги запиша за кратък период от време?? Или таксите са за цяла година?

# 3
  • Мнения: 148
Здравей,
Виждам че никоя от по-компетентните мами не ти е отговорила, затова ще ти кажа каквото знам, макар че нямам собствен опит.
В детските ясли вземат децата мисля след 9 месечна възраст, но предпочитат да са стабилно проходили. Аз питах за моето дете и ми казаха, че ако искам да я вземат през пролетта трябва да подам молба през Януари.
В детските градини вземат децата след навършване на 3 години и там е още по-сложно с местата. Не зная за кой град в България става дума, но колкото е по-голям градът - толкова по-сложен е проблемът. Някъде се подават молби година предвалително.
Има и частни градини. Може би там е по-лесно. Но май ще ти е по-добре за такъв кратък период да си намериш детегледачка.
Успех

# 4
  • Мнения: 967
Здравей, наистина е важно за кой град става въпрос. В малките градчета имат свободни места в яслите и не се чака, но в големите градове записването е проблем - в София се чака почти година след като подадеш молба. Иначе таксата е 40лв. месечно. Приемат деца над 10мес. до 3 год. След товае детска градина, но и там записването е трудно. В частна ясла можеш да ги запишеш без чакане, но и таксата си я бива - 250-450лв. на месец  Rolling Eyes
Аз за себе си избрах за сега вариантаа с бавачка. Хем дететнцето си е вкъщи и се спазва собствения му режим за спане и хранене, хем няма опасност от зарази и постоянни болести (в държавните ясли са по 30-35деца в група  #Crazy) Плащам по 250 лв на месец и за сега виждам това като на-читав вариант. Ти попитай как стоят нещата с яслите в града, където ще живеете - колко предварително се записваи по колко деца са в група и сама ще си прецениш

# 5
  • Мнения: 544
Ами, с уговорката, че и аз не съм съвсем на ясно, но все пак Wink

Най-добре е, ако има кой, да пратиш да ти провери на място. Да се говори с директора на ОДЗ-то! Дори и в София, не всички имат проблем с местата. Може и да намери начин за 3 месеца да ги приеме. Цените за София са 40лв.- за първо дете, 20лв.- за второто (месечно). Другите градове май са с по-ниски таски. Реда за записване - молба и здравни изследвания.

А, и не знам, дали има значение гражданството, т.е. дали децата са български граждани. newsm78

# 6
  • Мнения: 780
Благодаря на всички за отговорите!!  Hug Вече си мислех, че на никого не му се занимава с мен..
Децата са и български граждани, така че с това няма да имам проблеми. А детегледачка не искам.. искам да запиша децата на ясла за някой ден от седмицата заради контакта с другите деца, игрите, а и все пак там има възможност за по-разнообразни игри, учат ги.. изобщо за децата си е добре... не само в къщи да стоят и да се чудим с какво да ги занимаваме. Аз съм от по-малък град и да се надяваме, че ще могат да направят нещо за нас.
Още веднъж ви благодаря, майчета!  Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт