Пукане и хрущене на коляното

  • 51 829
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Преди 10- ина дена, изкачвайки стъпала, чух как едното ми коляно пука. Сложих си наколенка и пукането като че ли отшумя. От няколко дена насам, обаче, отново се появи, а скоро след това коляното започна все едно да "хрущи"- един много специфичен звук, все едно мачкам хартия, примерно... Болка няма. Само може би малък дискомфорт, но е много вероятно да е следствие на звука, който не е от най- приятните... Старая се почти да не сгъвам коляното, но е невъзможно.
В понеделник съм но доктор, това е ясно. Но някой има ли представа, на какво може да се дължи това състояние и въобще, какво ми се случва в ставата? На 33 години съм, ако това има някакво значение въобще...
Предварително благодаря на всички!

# 1
  • Мнения: 27 524
Вероятно частично износване на хрущяла или течността между ставите. Поне при мен го има това, но пък е вследствие на травми, при теб - не знам. Дано всичко е наред  Hug

# 2
  • Мнения: X
Благодаря за отговора!  Hug

Травми, поне скорошни, нямам. Иначе в миналото- доста, бивш сравнително активен спортист съм. Ама доста бивш  Laughing

В момента съм доста натоварена физически, в интерес на истината.

Ти как се "лекуваш", мажеш ли се с нещо? Или нищо не помага и ще си хрущя до сетния си дъх? Натоварваш ли коляното? Шофираш ли? Аз се опитвам да не го сгъвам, докато не ида на лекар... страх ме е да не се повредя съвсем...

# 3
  • Мнения: 27 524
И моите травми са от спорт и са също стари, ама...
Не карам колело, не скачам. Мога да плувам и да тичам леко. Избягвам катерене по стълби, когато мога  Crazy
Преди, когато ме болеше много, слагах едни инжекции, бяха от хрущял на крава и помагаха, но след болестта луда крава ги забраниха и сега не знам имат ли еквивалент или не. Доста скъпи бяха  Crazy
Един доктор искаше да ми маха капачката  ooooh! , така щяло да ми мине (на Мазнейкова мъжа всъщност,а ко не се лъжа), друг да оперира, но аз не дадох. Като не се натоварвам общо взето рядко ми се обажда.
Не ти помогнах кой знае колко, но не се притеснявай от това припукване или хрущене. Много хора го имат, без да имат реални проблеми.
Но предполагам и при теб от спорта е станало, получава се едно изхабяване, но не е толкова страшно  Hug
Е, може на 88 като станем да понакуцваме, ама нейсе  Grinning

# 4
  • софия
  • Мнения: 2 542
И аз скърцам-Болки имам от 15 години, на 40 години съм. Особено при смяна на времето.Като клекна се изправям , ако се хвана за нещо.Д-р ми каза , че имам гонартроза.Трябва да ми се бият в колената хрущал от акула и други неща, но било рисковано. Много ми помага едно немско мазило-110 билки.http://www.rsi-store.com/index.php?productID=177 .При мен болката не е постоянна, само скърцането.Затова много не си обръщам внимание.На 88 не само ще понакуцвам , ами ще стържа като ръждясала панта  Simple Smile

# 5
  • Sofia
  • Мнения: 26 190
има едни китайски упражнения,които се препоръчват при болки и пукане в коленете с цел да се раздвижи синовиалната течност,която ги смазва и е от голямо знаяение за подвижността на ставите.Много са лесни и трябва да бъдат изпълнявани всеки ден,сутрин и вечер.Ще се опитам да ги обясня...Заставате прави с лек разкрач,леко се навеждате,ръцете на коленете и правите въртеливи движения,наляво нечетен брой -9-11пъти,след това надясно.Изпълняват се много бавно...След това краката се събират,ръцете отново на коленете и същото движение в двете посоки,бавно.Следващото е-Изправяте гърба,повдигате се на пръсти,краката са събрани и отпускате тежеста от петата.Това се прави повече пъти-20-30 и повече.Казват,че помагат,опитайте...

# 6
  • Мнения: X
Ще ги тествам упражненията.
Аз болки засега нямам, но всяка информация ми е много полезна.
Благодаря ви!  Hug  Hug  Hug

# 7
  • Мнения: 2 011
а как си  със стъпалата? Има вероятност  ако преди си носила токчета а сега не ... съществува риск да натоварваш крака по различен начин newsm78

# 8
  • Мнения: 1 428
Моите и двете колена хрущят и пукат, но това е вече от повече от 10 години.Казаха ми , че е от износване на ставите и няма вече синовиална течност, която да ги смазва.Налага се да пия  през известно време артростоп, глюкозамин и разни такива, за да не се усложнят нещата.Това е артроза на ставните хрущяли и за съжаление не се лекува трайно, а само може да се задържи в едно положение и да не се стига до пълно износване.
Ако с наднормено тегло трябва да отслабнеш и да се храниш здравословно, което аз не можах да го постигна за съжаление.Също така не се препоръчват натоварващи спортове, които допълнително да влошат нещата, дори и фитнеса ми е забранен.

# 9
  • Мнения: 2 011
Някой ми беше препоръчал "Колвита" - естествен колаген  ( имало го като хранителна добавка) , който спомагал за кожата и ставите. Но ми се вижда  скъпичък ! Аз също съм с проблемни стави!  newsm78....  newsm78

# 10
  • Мнения: X
Здравейте. Вчера бях на лекар, ще се прави рентгенова снимка, след около седмица. Изписа ми Zeel- хомеопатични хапчета  и се мажа с Вултарен.

Преди ходех основно на високи токове, но от около година съм все на равни ниски подметки. Нямам наднормено тегло, имам само 8 кг. да свалям от раждането, но пак боди мас индекса ми е в рамките на напълно нормалното.

Отработих схема да слизам по стълби без да чувам гадния пукот, сега остава да измисля и изкачването им...

# 11
  • Мнения: 1 428
Може да се дължи и на пропадане свода на стъпалото.Щом казваш, че си носила токчета , а сега си само на ниски обувки ,може и това да е проблема.

# 12
  • Мнения: 141
Здравейте. Вчера бях на лекар, ще се прави рентгенова снимка, след около седмица. Изписа ми Zeel- хомеопатични хапчета  и се мажа с Вултарен.

Преди ходех основно на високи токове, но от около година съм все на равни ниски подметки. Нямам наднормено тегло, имам само 8 кг. да свалям от раждането, но пак боди мас индекса ми е в рамките на напълно нормалното.

Отработих схема да слизам по стълби без да чувам гадния пукот, сега остава да измисля и изкачването им...
Тези хомеопатичните и аз съм ги пила, никакъв ефект, изписа ми ги Д-р Костадинов- ортопед.
За артрози на стави- коленна, тазобедрена, най-добре е да се взимат добавки с глюкозамин, хондроитин, МСМ. Аз си правя такива шестмесечни курсове. Освен това пия и хиалуронова киселина. Това са съставки, които поддържат структурата на ставния хрущял, забавят износването на ставата. Пукането, хрущенето показва износване, ставните повърхности на костите се трият една в друга.

# 13
  • Мнения: 69
Отиди на лекар,докато не е станало нещо сериозно....Има лекарство което се пие за изграждане на хрущяла,ако това е проблема.

# 14
  • Мнения: X
Ето ме отново. След направени рентгенови снимки на въпросната колянна става, докторът е категоричен, че няма абсолютно нищо сериозно. Евентуално възпаление на меката тъкан, резултат от претоварване... Посъветва ме да почина активно месец- месец и половина. Според него, след това безпроблемно и с фитнес ще мога да се занимавам, и ски да си карам   Hug

Общи условия

Активация на акаунт