Захранване с лъжичка

  • 993
  • 16
  •   1
Отговори
Здравейте скъпи мами,

моля ви за съвет как да отуча моята Ети *11 месеца и 2 седмици* да яде само от биберон и да започне и с лъжичка. Чудя се как да и дам нещо по разнообразно и то от биберон. Лъжичката я бута с език и плаче. Записахме я на кухня от 3 дена. Манджичките са много вкусни, но ги бута и тях с езичето. Иначе обича да си хапва коричка хляб, бисквита, плод, но манджичка не иска и това е.

Надявам се да ми отговорите скоро.

АниМ

Последна редакция: чт, 15 сеп 2005, 21:55 от pandora

# 1
  • Мнения: 6 315
Мила АниМ,

ако трябва да съм съвсем честна - мисля си, че малко си закъсняла с ученето на хранене с лъжичка. Бебката ти явно има силен сукателен рефлекс и не може да яде с лъжицата-затова я бута с езичето. Трябва да се въоръжиш с търпение. Синът ми в началото сучеше лъжичката и постепенно се научи да яде правилно.

Успех!

# 2
  • Мнения: 3 537
Да,търпение му е майката.На Жожи му трябваха близо 4 месеца докато свикне да яде с лъжичка,на моменти даже се чудех дали изобщо ще стане това... Sick,но постепенно свикна Wink

# 3
  • Монреал
  • Мнения: 631
Ние започнахме с лъжичката от 3 месец и чак сега мога да кажа, че яде както трябва, даже и дъвче без да имаме зъби.
Ако сте започнали захранването късно - би следвало и по-късно да свикне с лъжичката.
Да не би да е от формата й. Има лъжички с различни форми и големини. Пробвайте някоя друга.
Или има едни комплекти виличка и лъжичка за бебета. Защо не под формата на игра не се запознаете първо с виличката? /която между другото е почти като лъжичка/? и след това с лъжичката? newsm78

# 4
  • Мнения: X
Ами........то е трябвало да почнеш опитите по-рано..................пробвай да даваш храната с пръст, давай лъжичката да си играе с нея....абе търпение ще ти трябва.

# 5
  • Мнения: 3 663
ще ти трябва страшно много търпение, но ще се научи Simple Smile рано или късно Simple Smile
аз на твое място бих давала всеки ден по мъничко, без да се натрапвам
нека да те гледа ти как се храниш с лъжичка
можеш да се опиташ да я забавляваш в началото и да храниш едновременно
някак си по-лесно го преживяват
аз също така бих пробвала в началото с по-мъничка лъжичка (по-малко от чаена) въпреки, че е голямо детето
някак си по-лесно им е според мен - не мога да обясня точно защо
но при всички положения - мнооого търпени за изцапаните дрешки и разпилените манджи Simple Smile
успех

# 6
  • София
  • Мнения: 2 298
Мила АниМ, не знам как сте поемали досега разни пюренца, ама ти си знаеш, а и целта не е да обсъждаме защо не си  свикнала досега Ети да се храни от лъжичка. Ние на нашата бебка давахме капките витамин Д с лъжичка, но я пъхахме и тя я облизваше, и когато на навършени 4 месеца започнахме пюренца, на практика за нея яденето с лъжичка беше ново и започнахме от нула. Избрахме много малка пластмасова бебешка лъжичка, бих те посъветвала и ти да направиш така, независимо, че сте по-големи. В началото направо я пъхахме в устата, тя се чудеше какво да прави с храната, но я чакахме да се сети да я преглътне, преди да поднесем следващата лъжичка, колкото и дълго да се налагаше да чакаме. Когато вече отказваше (севсем в началото само след 2-3 лъжички), въобще не давахме повече, дохранвахме я с мляко и на следващия ден пак започвахме отново. След 2 седмици горе-долу вече си хапваше добре с лъжичката, но не бяхме заменили изцяло храненето с пюре, та си я дохранвахме с мляко, и да видиш ситуация - от лъжичката не можеше да "превключи" веднага на биберона. Но и това мина. Сега си отваря устата, поема лъжичката, нещо дъвка и гълта и пак си отваря устата, и е недоволна ако през това време лъжичката не е напълнена и поднесена отново до устата.
Та искам да ти кажа, че ще се научи, няма ненаучено дете. Не я насилвай обаче, а бъди търпелива и го прави крачка по крачка както се прави за по-малките бебета. Вие сте по-големи и с утвърдени навици и може да се окаже по-трудно. Но имате и друго предимство - тя разбира повече от 4-месечно бебе и може да се опиташ да й привлечеш вниманието, като й показваш, че ти (или всичките вие) се храните така. Ние като се храним, нашата бебка изглежда разбира какво правим, защото започва да ни гледа настойчиво и да преглъща, така, че подобен подход при вас може и да има успех. Опитай и други подобни трикове с привличане на вниманието, за които мисля, че вече ти бяха писали. 

Последна редакция: пт, 16 сеп 2005, 14:36 от nati_nat

# 7
  • София
  • Мнения: 2 157
Някъде тук, из форумите, бях чела за един трик - изливаш съдържанието на лъжичката отстрани в устата, а не срещу езичето. Пробвай, дано помогне!
А дали пък не й харесват манджите? Пишеш, че сте само от 3 дена на кухня. Моята пикла определени неща от кухнята яде с охота, а други - не ще да ги погледне, като стисне уста, опитай да я пробиеш - абсурд.

# 8
  • София
  • Мнения: 2 271
Аз Боби го научих да яде с лъжичка, като му давах първо да опита и после лекичко я пъхвах в горната част на устата (над езичето), после малко я задържах в устата, докато започне да преглъща храната. Накрая я изваждах, като я плъзна по горните венци, за да остане храната в устата.
Определено, за да научиш бебчето на лъжичка ти трябва много търпение, а и трябва да е с нещо, което много обича, за да има желание да го яде, дори с лъжичка...
Успех~!

# 9
  • Мнения: 6 315
Някъде тук, из форумите, бях чела за един трик - изливаш съдържанието на лъжичката отстрани в устата, а не срещу езичето. Пробвай, дано помогне!

Това е за да се развива дъфкателен рефлекс - бебчето започва да си движи езика за да може да преглътне храната Simple Smile.

Извинявам се за офф-а.

# 10
  • Мнения: 7 831
Мисля, че ТАЗИ тема ще ти е полезна, ако не намериш отговор задай въпроса си в нея и ще ти помогнат с компетентно мнение.
Успех и търпение ти желая  Grinning.

# 11
  • Мнения: 4 629
Можеш да научиш бебчето само с практика. Продължавай да даваш храната с лъжичка докато детето "схване" как да я използва

# 12
  • Мнения: 157
мили4ка,аз направих така:малката я нау4их на 4 мес да яде с лажи4ка.една седмица я бута така и пла4е6е до захласване,но аз сам упорита.
УСПЕХ  newsm10

# 13
  • където има любов
  • Мнения: 307
Не от 2-3 дни се кефим,че ядем както трябва с лъжичкат.Но в началото бяха едни мъ-ъъ--ъъки...Трябваха ни 10-15 дни и вече знаем,не избутваме нищо с езичето.Така,че с риск да повторя майките преди мен ще ти кажа,не се безпокой,имай търпение,никой не се е родил научен!!!УСПЕХ и пиши как се справяте

# 14
  • Мнения: 3 153
Според мен трябва да й даваш лъжичката и да я оставиш сама да се опитва да загребва и да си слага в устата. Така най-бързо ще стане. Иво яде от 4 месечен с лъжица, но напоследък не иска да му давам аз, а той сам да си държи и да си я бута в устата (или около нея съответно). Малко мазало става, ама нямам начин!

Общи условия

Активация на акаунт