Схващане на мускулите

  • 17 587
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 257
Здраейте!От известно време много често ми се случва да ми се схваща някой мускул.Преди само бях чувала за такова нещо.Сигурно е нормално от време на време ,но на мен напоследък да не кажа всеки ден ми се случва.Нощем например когато се обръщам и при определено движение ми се схваща прасецът или пръстчето на крака.На какво може да се дължи,трябва ли да отида на лекар.Четох в интернет,но нищо конкретно не научих.

# 1
  • София
  • Мнения: 1 343
Може би са т.нар. крампи-болезнени схващания на мускулите,получават се при липса на магнезий в организма,но за компетентно мнение,отиди на лекар!

# 2
  • Мнения: 257
Да,това пише и в интернет.Но явно трябва да отида и на лекар.

# 3
  • Мнения: 222
Пий магнезий.

# 4
  • Мнения: 2 898
Пусни изследване на калций, магнезий и фосфор и посети ендокринолог. Не само магнезия, но и ниския калций прави подобни неща.

# 5
  • Мнения: 1 100
Отиди на ендокринолог. Случва се и при нарушения във функциите на щитовидната жлеза. Дано не е това, но за да си спокойна, отхвърли тази възможност. В общия случай магнезият помага.

# 6
  • Мнения: 3 112
Същите проблеми при мен се оказаха от липса на витамин Д.

# 7
  • Мнения: 45
Миналата година имах един период от време,в който бях физически претоварена и почети без почивка.По това същото време много често ми се случваше да ми се схване прасеца или някой пръст на крака предимно вечер когато си легна.И когато минах на стария си начин на живот,отминаха и схващанията.Може би се иска повече почивка.

# 8
  • Мнения: 257
Не съм физически натоварена.Явно има някаква липса в организма.Ще ходя при джипито,видяло се е.

# 9
  • Мнения: X
И при мен се случваше през нощта,
 когато бях бременна.
Много е болезнено Confused
Така и не разбрах от какво е,
а и отшумя за няколко седмици.
Пускала съм си и изследвания,
но всички показатели си бяха в норма !

# 10
  • Мнения: 2 603
Схващане на прасеца и дори на стъпалото много често ми се е получавало. Страшно болезнено е. При мен е било винаги, заради нови обувки и при смяна на сезонните. Също така ако ходиш повече на ток, след това на маратонки или обратното много често се случва.

# 11
  • Мнения: 2 898
Пусни изследване на калций, магнезий и фосфор и посети ендокринолог. Не само магнезия, но и ниския калций прави подобни неща.
Същите проблеми при мен се оказаха от липса на витамин Д.

  Ниският калций е следствие от липса или недостиг на вит.Д, съответно намален паратхормон на околощитовидните жлези. preyala, при теб как се развиха нещата?

# 12
  • Мнения: 3 112
На мен първо започнаха да ми се схващат мускулите на краката най-напред, в началото рядко и само вечер като легна, след това по-често и по-всяко време, включително и докато карам кола, тогава се замислих да ходя на лекар, преди да съм катастрофирала, но лекарят нямаше обяснение. Също постепенно получих постоянни болки в мускулите, нещо средно между чувство на умора и мускулна треска и потрепервания на най-различни мускули. Най-накрая имах и чувство за изтръпване на ръцете и краката.
Всичко това не стана изведнъж, а се разви в продължение на почти една година. Пробвах по моя инициатива да пия магнезий, в началото помагаше малко, но след това въобще.
Една вечер гледах предаване по телевизията, в което някой обясняваше симптомите на фибромиалгия и че се получава от липса на витамин Д. Лекувало се с витамин Д, но много важно било да е витамин Д3, а не Д2. Симптомите бяха много подобни на моите, затова реших да пробвам. На третия ден, след като започнах да взимам 2000 IU на ден, болката в мускулите ми изчезна, но схващанията и изтръпването не. Отидох на лекар и казах, че искам изследване за липса на витамин Д. Оказа, се че съм много под нормалните стойности, въпреки че вече вземах голяма доза. Изписаха ми 7000 IU Д2(аз настоях да се смени с вит Д3) дневно в продължение на 8 седмици, след това трябва да направя нов тест и ако вече съм в норма да се намали дозата.
Междувременно, до една седмица след като започнах лечението, болките, умората, изтръпванията и потреперванията изчезнаха напълно, схващанията много намаляха и не са толкова болезнени, вървят към изчезване и те.
Та си мисля, имало полза от безцелното гледане на телевизия. Моят лекар едва ли щеше да се сети, че оттам идва проблема.

# 13
да допълня, че КАЛЦИЕВАТА ОБМЯНА е сложно взаимодействие на компонените й: Калций, фосфор, магнезий, витамин Д3, паратхормон, калцитонин.
Човек не бива да се самолекува, ами да настоява за търсене на първопричините да се разстрои калциевата обмяна.
За съжаление бг лекарската практика е на принципа - 'лекувай само като опре до кокала ..или носилка ..и то лекувай на парче..'.
preyala, сам по себе си дефицита на витамин Д3 не бива да удовлетворява лекарите ви като диагноза.
Дефицита може да е симптом дори за рак.
preyala, Какви бяха основните ви заболявания и терапии ..нещо бъркам ли се ..или имахте сериозни имунни дефицити и неясната тактика на лекарите ви, да ги повишат имунните клетки с кортикостероиди?

# 14
и аз имам периодични мекотъканни болки по цялото тяло и крампи.
Най болезнено е на бедрата и прасците, не съм открила точно причината, но съм забелязала че като си пръжна моркови и яйца се освестям много бързо.
Аз си имам подозрения за лимфом от шийни лимфни възли, скапвам се да си плащам изследвания докато лекарите ми отказват съдействие и не съм стигнала до мерене на вит.Д3.
Мерила съм калций и йонизиран ка.- единия на долна граница другия понижен.
Мерила съм калцитонин в бодимед, което малко е несериозно .. защото в бодимед го броят за тум.маркер, а някъде в литература се обясняваше че 'калцитонин'-а и 'паратхормонон'-а са КОНКУРЕНТИ.
Смятам като ми дойде калциева криза да премеря паратхормон, но просто вече нямам сили и съм безработна и не смогвам да плащам това което би трябвало да ми осигури здравната система като диагностика и респективно ефективно лечение.

Общи условия

Активация на акаунт