50% такса за детска градина

  • 11 665
  • 66
  •   1
Отговори
  • Мнения: 20
Мами,  възползвате ли се от 50 % намаление на таксата в детската градина, ако  нямате брак.
в случая при мен директорката на детската градина каза, че въпреки удостоверението за семейно положение, щом не отглеждама детето си сама, нямам право на половин такса
при вас как е??

Последна редакция: пт, 10 мар 2006, 01:34 от Vivi

# 1
  • София
  • Мнения: 750
Една приятелка си ползва това право, живее си с бащата на детето и всички го знаят. Според мен ти си си в правото да отстояваш позицията. Обърни се към общината ви, не съм сигурна за отдела, но питай там кой отговаря за детските градини и искай съвет и съдействие.
В крайна сметка като държавата ти е отворила вратичка - използвай я.

# 2
  • София
  • Мнения: 13 200
Аз го ползвам! Никой не ми е правил проблем, знаят, че живея с бащата. Първоначално се чудех дали да го правя, някак ми беше съвестно. Поразпитах и разбрах, че няма значение колко плащаме, държавата отпуска средствата, т.е. допълва на всички деца издръжката, защото и 40 лв. не покриват храната, спането и престоя. Не ни е голям бюджета, така че за нас и 20 лв. са си много пари. Не стига, че си декларирам всички доходи, върнах се по-рано от майчинство с цяла година и въпреки, че ми плащаха 50% майчинство, пак си удържаха за същия фонд... Ама, ха.. на какво прилича това! Ще си ползвам всичко дето ми се полага!  Crazy

# 3
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Имаш право на 50% такса, щом си без брак - официален!

Иди и  #2gunfire  Директорката ...

П.П: Който се минал, минал се с женитба  Close

# 4
  • Мнения: 1 038
И аз се възползвам,в градината знаят че живея с бащата,но не са ми правили проблем.То не е късно де,защото още не сме платили първата такса,но дано не се заядат. Simple Smile

# 5
  • Мнения: 421
Наистина ли ако нямаш брак с таткото на детето се плаща половин такса?И кога се декларира или заявява това?Още при подаването на документи ли?И аз съм в това положение и ми стана интересно...

# 6
  • sofia
  • Мнения: 8 925
Може и пост фактум да се декларира.
В повечето детски си мълчат и не казват за тази възможност. Сестра ми действително е самотна майка и аз случайно разбрах за варианта половин такса и от скоро тя плаща само половината.

# 7
  • София
  • Мнения: 13 200
Наистина ли ако нямаш брак с таткото на детето се плаща половин такса?И кога се декларира или заявява това?Още при подаването на документи ли?И аз съм в това положение и ми стана интересно...

Аз декларирах като подавах документите. То всъщност не е деклариране, ами отиваш и вадиш Удостоверение за семейно положение. В БГ все още няма узаконено "съжителство без брак", в смисъл не ни таксува закона за семейство...

# 8
  • Мнения: 1 311
И аз не го знаех това. Цяла година етето ходи на ясла и си плащаме пълна такса и никой не ни светна, че имаме такова право.
Да, 20 лева на месец може и да не са много голяма сума, но като го умножиш по 11 месеца и си се получава 220 лева. Защо да ги давам, ако може с тях да купя нещо на детето?
Още в понеделник (че днес вече е късно) ще разпитам как стоят нещата.

Благодарности на авторката на темата.

# 9
  • Мнения: 421
Vache , откъде се вади това Удостоверение? То наистина 20 лв. не са много ама ...Като знам ,че за едно разболяване на дребната отиват няколко пъти по толкова... newsm78

# 10
  • София
  • Мнения: 13 200
Vache , откъде се вади това Удостоверение? То наистина 20 лв. не са много ама ...Като знам ,че за едно разболяване на дребната отиват няколко пъти по толкова... newsm78

Вади се в общината по постоянен адрес - струва 1,50 лв. Най-смешното е, че декларираш семейното положение (попълваш декларация) и после лелката на компа проверява и ти издава документа. Аз го вадя при всяко подаване за детски. Сега обаче май ще ми е пследното подаване, че заплатата ми станала мнооооого висока и надхвърлям с няколко лева дохода за детските  #Cussing out

# 11
  • Мнения: 114
Имаш право на 50% такса, щом си без брак - официален!

Иди и  #2gunfire  Директорката ...

П.П: Който се минал, минал се с женитба  Close

ние също живеем без брак,малката от 1,5год.е на градина и сега го научавам това. newsm78
задължително ще се разровя #Cussing out

# 12
  • Мнения: 356
То не е съвсем по темата, но да ви кажа - ако имате 2 деца и те посещават детска ясла или детска градина, на едното също се плаща 50% такса. Трябва само да се изкара бележка от другото учебно заведение. При нас е така - Руслана е предучилищна /но в детска градина/, а Любо е в ясла. Ако детето е предучилищна в училище - това не важи.

# 13
А дали е редно като нямаш брак , но живееш на семейни начала и имаш добри доходи да ползваш това намаление, Не е лошо да се замислите,защото държавата плаща , но от нашите данъци.

# 14
  • Мнения: 1 150
А дали е редно като нямаш брак , но живееш на семейни начала и имаш добри доходи да ползваш това намаление, Не е лошо да се замислите,защото държавата плаща , но от нашите данъци.
Hug
толкова много неща се НЕредни, че защо да не се възползват.
Държавата плаща и тока в Столипиново, и кво


Мами,  възползвате ли се от 50 % намаление на таксата в детската градина, ако  нямате брак.
в случая при мен директорката на детската градина каза, че въпреки удостоверението за семейно положение, щом не отглеждама детето си сама, нямам право на половин такса
при вас как е??


Какво значи щом не гледаш детето си сама?!
Ако живееш с родителите си примерно, пак ли не си гледаш детето сама?


Моята приятелка живее без прак с приятеля си и плаща 50%
много здраве на директорката от мене

Общи условия

Активация на акаунт