Отговори
  • София
  • Мнения: 6 477
Мили мами, не знам дали е точно за този форум питането, ако модераторите решат да го преместят другаде.
Въпросът ми е до колко години на детето майката има някаква защита от закона срещу уволнение. За бременните разбрах, че закона ги защитава, четох и промените в закона. Но не знам за майките с малки до  2 или 3 години дали има някаква защита? Питам, понеже се притеснявам, че след като прекъснах майчинството и се върнах на работа, започнах да дочувам разни приказки от рода на - ее, сега ще изпадаш често в отпуска заради детето ли.......
Предварително благодаря за отговорите, а ако е пускана такава тема - ще съм благодарна ако дадете линк. Simple Smile

# 1
  • Севлиево
  • Мнения: 1 666
До колкото знам, законът защитава майките с деца до 3 години. Аз точно поради тази причина ще си гледам Деси до 2 годинки. Третата година не е платена.

Последна редакция: нд, 18 сеп 2005, 11:05 от майчето

# 2
  • Мнения: 2 755
Докато детето навърши 3 години.

# 3
  • Мнения: 430
Моргана, извинявай, че е малко офф, но искам да попитам мамите след края на втората година на детето работодателя плаща ли осигуровките или трябва да си ги плащам аз.
Предварително благодаря!

# 4
  • София
  • Мнения: 6 477
Mumi, не знам как стои въпроса с осигуровките след 2 годишната възраст на детето. Аз съм на държавна работа, а се и върнах когато малката беше на година и 4 месеца. Ако някоя друга от мамите знае, нека да каже. Simple Smile
Благодаря на другите мами за информацията! Laughing

# 5
  • София
  • Мнения: 6 521
Моргана, извинявай, че е малко офф, но искам да попитам мамите след края на втората година на детето работодателя плаща ли осигуровките или трябва да си ги плащам аз.
Предварително благодаря!

Плаща се само здравно осигуряване са сметка на р-дателя, защото си в неплатен отпуск, който ти се води за общ трудов стаж, но не и за трудов стаж за клас.

# 6
  • Мнения: 1 639
искам да попитам мамите след края на втората година на детето работодателя плаща ли осигуровките или трябва да си ги плащам аз.
Предварително благодаря!

Плаща се само здравно осигуряване са сметка на р-дателя, защото си в неплатен отпуск, който ти се води за общ трудов стаж, но не и за трудов стаж за клас.

 Класовете отпаднаха май  Thinking .
 Моят въпрос е дали тази трета година ми се полага по закон . Аз  работех  в частна фирма , прозводство. Много ми се иска да не се връщам там  Rolling Eyes   ....

# 7
  • Мнения: 251
Здравейте!
Извинявам, че и моя въпрос може да е малко в страни от темата, но ме вълнува следното. Смятам след изтичането на болничния от 135 дни след раждането да се върна на работа и да прехвърля майчинството на майка ми. Та въпроса ми е: мога ли да ползвам защита от съкращение при положение, че съм прехвърлила майчинските? И второ може ли прехвърлени майчински да се върнат на майката?
Благодаря много и се извинявам още веднъж ако съм ОФФ.
Поздрави!

# 8
  • София
  • Мнения: 6 477
Цитат
Плаща се само здравно осигуряване са сметка на р-дателя, защото си в неплатен отпуск, който ти се води за общ трудов стаж, но не и за трудов стаж за клас.
Цитат

 Класовете отпаднаха май  Thinking .
 Моят въпрос е дали тази трета година ми се полага по закон . Аз  работех  в частна фирма , прозводство. Много ми се иска да не се връщам там  Rolling Eyes   ....
Цитат

Класовете все още не са отпаднали - всеки месец си преглеждам внимателно фиша за заплата. Какво ще рече - не и трудов стаж за клас? Значи после класовете ще са ти с 1 година по-малко? Просто питам...Третата година мисля, че все още се полага по закон.

# 9
  • Мнения: 218
Здравейте!
Извинявам, че и моя въпрос може да е малко в страни от темата, но ме вълнува следното. Смятам след изтичането на болничния от 135 дни след раждането да се върна на работа и да прехвърля майчинството на майка ми. Та въпроса ми е: мога ли да ползвам защита от съкращение при положение, че съм прехвърлила майчинските? И второ може ли прехвърлени майчински да се върнат на майката?
Благодаря много и се извинявам още веднъж ако съм ОФФ.
Поздрави!
 
Разбира се че се ползваш от защитата при съкращение и уволнение когато имаш дете до 3 год. Това че си прехвърлила отпуска по майчинство не значи че не си майка с дете до 3 год, каквото е изискването по КТ. И да всеки един момент когато решиш до навършването на 2 год на детето можеш да ползваш отпуск по майчинство-само че ще трябва да предоставиш декларация от майкати /ако тя го е ползвала преди теб/, че се отказва от такъв отпуск. И малко в страни от темата ако причината да се връщаш на работа не е финансова, просто си ползвай отпуска. Аз също се върнах на работа след болничните, и всеки ден същелявам , че не мога да се гледам по цял ден с бебчето ми ... но пусто безпаричие...

# 10
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
Моят въпрос е дали тази трета година ми се полага по закон . Аз  работех  в частна фирма , прозводство. Много ми се иска да не се връщам там  Rolling Eyes   ....

Всъщност по право ти се полагат 6 месеца и на таткото другите шест. Той обаче може да ти ги прехвърли с декларация пред неговия и пред твоя работодател и така ще си ползваш цялата година. Още нещо - имаш право да не я ползваш наведнъж, а на части, но не по-малки от 10 дни, чак докато детето навърши 8 години.

# 11
  • Sofia
  • Мнения: 1 263
тъпи и злобни намеци,ще чуваш постоянно!!!Закона те защитва до 3 години.

Общи условия

Активация на акаунт