На какъв език говорите на бебетата?

  • 6 543
  • 86
  •   1
Отговори
  • Мнения: 108
Здравейте мами от Чужбина. Имам един вапрос кам вас, който много ме валнува въпреки е че аз сам още във втория месец от бременноста. Говорите ли на вашите бебета на български език? Защото аз имам някой познати тук който говорят на децата си и на двата езика още от малки, и имам чувството че по тоя начин ги объркват повече и дечицата проговарят по късно. А има ли бъдещи и настоящи майки в Гърция?

# 1
  • Мнения: 208
Govorq na Imanuela na bul.ezik,kato ot vreme na vreme i vmakvam i dumi na ivrit.Use6tam,4e me razbira,dori ve4e izpolzva nqkoi ot tqh.Ot 2 sedmici e na detska gradina i vijdam,4e e nau4ila o6te nqkolko dumi4ki.A,tam i govorqt samo na ivrit!!!Vseizvestno e,4e decata sa kato popivatelna,osobeno v tolkova ranna vazrast. Joy

# 2
  • Мнения: 4 399
И на мене ми е още рано, но съм мислила по въпроса. Ни сме разговаряли с мъжа ми този въпрос и сме решили че аз ще говоря само и единствено  на български, а той на немски. Не мога да си представя детето ми да учи немски от мен. Вярно е че двуезичните деца проговарят по-късно, но какво от това. За сметка на това пък говорят 2 езика и ученето на следващи езици им се отдава по-лесно.

При нас проблемът е че имаме много добра детска градина към фирмата в която работя, но тя е двуезична, немски + ангалийски. Което е много хубаво за децатa по принцип. Но в нашия случай се притеснявам че 3 езика ще дойдат прекалено много. И затова се чудя дали не трябва да потърся други алтернативи.

# 3
  • Мнения: 53
Ние говорим на нашето момиченце само на български. Английски мисля, че ще научи като тръгне на детска градина и за това няма смисъл да го затормозявам от сега детето. Като излезем на детската площадка, дечицата говорят на английски и тя покрай тях се е научила на няколко думички, като "bye", "hi", "no" и др. такива. Имаме едни познати, двамата са българи, а детето и думичка на български не казва...ей това не го разбирам  newsm78

# 4
  • Мнения: 2 452
И на мене ми е още рано, но съм мислила по въпроса. Ни сме разговаряли с мъжа ми този въпрос и сме решили че аз ще говоря само и единствено  на български, а той на немски. Не мога да си представя детето ми да учи немски от мен. Вярно е че двуезичните деца проговарят по-късно, но какво от това. За сметка на това пък говорят 2 езика и ученето на следващи езици им се отдава по-лесно.

При нас проблемът е че имаме много добра детска градина към фирмата в която работя, но тя е двуезична, немски + ангалийски. Което е много хубаво за децатa по принцип. Но в нашия случай се притеснявам че 3 езика ще дойдат прекалено много. И затова се чудя дали не трябва да потърся други алтернативи.

Вяра, все си мисля, че детето ти няма да има проблем дори и с три езика. Аз пропуснах момента да науча Изабела на български, но си мисля, че още не е късно и продължавам да опитвам. Това, че ще учи интензивно френски в училище не ме притеснява. Дори и да ги бърка в началото, впоследствие ще се оправи.

# 5
  • Мнения: 464
Аз говоря на бълг. само, а съпруга ми на англ. И аз не смятам, че за дву и повече езичните деца е проблем научаването на двата или повече езика. Чувала съм, че малко по късно проговарят, но нямам опит, още сме много малки. Също съм чела, че не осъзнават, че това са различни езици  Flutter

# 6
  • Мнения: 2 452
Аз говоря на бълг. само, а съпруга ми на англ. И аз не смятам, че за дву и повече езичните деца е проблем научаването на двата или повече езика. Чувала съм, че малко по късно проговарят, но нямам опит, още сме много малки. Също съм чела, че не осъзнават, че това са различни езици  Flutter

Ако имаш възможност, гледай предаването "Oh, Baby" за развитието на езиковите умения. Всъщност, май заглавието е по-конкретно: “Baby Human, To Talk”  По принцип това са няколко програми, които разглеждат развитието на умения при бебетата/малките деца. Аз съм гледала три - развитие на говорни умения; прохождане и осъзнаване на личността. По принцип в предаването разглеждат развитието на различните умения, като използват експериментални постановки на психолози. Оказва се, че до 6 месеца (подробностите малко ми се губят) децата не са"настроени" към възприемането на даден език, т.е. способни са да възприемат детайли от всички езици т.е. ако на едно малко бебе се произнесе звук от тагалог, който за ушите на възрастния не се различава от съответния звук в английския, бебето прави разлика, т.е. идентифицира минимални разлики в произношението, докато на 9 месеца бебета загубват тази си способност. Затова се препоръчва при двуезични деца още от новородени да се говори и на двата езика, за да се "настроят" към тях.

# 7
  • Мнения: 7 430
Само на български...ама аз и не знам друг Wink

# 8
  • Мнения: 464

Ако имаш възможност, гледай предаването "Oh, Baby" за развитието на езиковите умения. Всъщност, май заглавието е по-конкретно: “Baby Human, To Talk” 

Мерси за инфото. Ще се поинтересувам от предаването и ще го гледам при първа възможност.

# 9
  • Мнения: 3 461
През деня им говоря на български,а като се върне тати на английски.Напоследък обаче започнах и през деня на английски,защото баща им прекарва много малко време с тях поради работата си,а и майка ми по цял ден им говори на български.Като резултат Дилън разбира и двата езика,обаче освен мама,ball и bye-bye,друго не може да каже.

# 10
  • Мнения: 1 072
Говорим само на български. Е, имаме и няколко книжки на холандски, и ако поиска да му чета тях му ги чета, но по принцип не може да ми се обърне езика да му говоря в нормалните разговори на холандски. Все пак целта ми е да научи и български, холандския е сигурно, че ще го говори.

# 11
  • Мнения: 2 952
Няма да се обърка , говори на детето БГ , то  гръцки ще нау4и , няма накъде.Иначе  ако чакаш като порасне може да не му се щте  да учи БГ ...така   говоти ...да стане плавно , неусетно....децата  се справят с  2  езика много  добре.

# 12
  • Мнения: 139
Изцяло на български тук-там по някоя на иврит.Достатъчни са дет.градина и контактите с децата с които общува на вън,така че е понаучил нещо и тепърва ще учи.Сега се започва,до някое време ще говори езика перфектно. Wink

# 13
  • München/Stara Zagora
  • Мнения: 422
Само на български. Той не че разбира нещо на какъвто и да му говоря сега. Тук там му казвам и нещо на немски ей така от лиготия Wink
Една приятелка ми каза, че учителката от градината и казала да му говорят само на български в къщи, и в градината като му говорят на немски, така най- лесно учел паралелно и двата езика.

# 14
  • Мнения: 1 194
Български , български и само български. След месец тръгва при гледачка , тя ще я научи на френски... Познавам българи чиито деца не говорят български и съм травмирана и особено мотивирана от техния случай да не говоря на детето на френски. Истината е, че аз дори и не мога да си представя да и говоря на френски. Така е при нас. И двамата сме българи, така че две мнения по въпроса няма. В смесените бракове е по-сложно, но мисля че зависи от мотивацията на майката-иска или не детето да говори българсрки-аз искам и така правя. Всеки решава за себе си...

Общи условия

Активация на акаунт