мусака с тиквички

  • 1 196
  • 6
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 748
да питам;като мусака с картофи ли се прави или има нещо по-особено?имам доста тиквички във фризера от миналата година,които трябваше да сме изяли вече,но не знам с какво да ги готвя.нещо с нищо не ми вървят,та за това да пробвам на мусака.а други идеи за манджи с тиквички?

# 1
  • Мнения: 46
 Аз си правя мусаката с тиквички както и обикновената мусака.Запържвам си тиквичките, лука и ориза, заливам с вода и като се свари слагам заливката.За подправка използвам копър, и става страхотна мусака  chef Grinning
Приятен апетит! newsm64

# 2
  • Мнения: 1 101
Аз я правя така:
Изпържвам тиквичките и ги редя върху тавичка.отгоре нареждам запържената каима с лук и малко дом. сок.и най отгоре картофено пюре и настърган ка6кавал.

# 3
  • Мнения: 1 655
Аз правя нещо средно между огретен и мусака. Настъргвам тиквички и малко картофи, мятам ги на котлона в тефлонов тиган без мазнина, само малко сол да омекнат (около 10 минути). Разбивам 3 яйца с 2/3 ч.ч. прясно мляко и 1/2 кофичка кисело мляко, натрошено сирене и смесвам всичко. Пека в тавичка във фурната на 200 градуса. Малко преди да е готово настъргвам кашкавал.

# 4
Привет,

Аз правя зеленчукова мусака. Щом имаш много тиквички ще дам две рецепти, но предупреждавам - АЗ ГОТВЯ С ФАНТАЗИЯ И НА ОКО Wink
Зленчукова мусака (последен вариант):

За мусаката:
Тиквички (в твоя случай повечко да речем една купа) нарязани на кубчета;
Картофи 3-4 бр. нарязани също на кубчета;
Моркови на къбчета или колелца около 1 ч.ч.
Магданоз 1/2 връзка много ситно нарязан (аз използвам от прсния половината от дръжките откъм листата, защото съдържат много аромат.)
Кимион смлян 1 ч.л.
чер пипер смлян 1 ч.л. (ако е много лют по - малко)
Сол на вкус;
Малки главички лук (имах понеже ако нямаш може да ги заместиш с друг зеленчук.
кромид лук ситно нарязана 1 глава;
чесън 6 скилидки нарязани на филийки.
олио или масло 3 с.л. + 3 с.л.
червен пипер 1 ч.л.
смлени домати или доматено пюре 1 ч.ч.
ориз 1 ч.ч.

за заливката:
2 яйца
2 с.л. брашно
1 к.л. сода
1 кисело мляко
щипка сол и червен пипер
Слагам да се сгорещят първите 3 с.л. олио (ако има масло е по - вкусно) в голяма тенджера. Изсипвам върху мазнината всичките тиквички, картофите и морковите и захлупвам с похлупак да се задушат на силен огън.
След около 10-15 мин. вдигам капака слагам чесъна, лукчетата и магданоза и разбърквам добре. Слагам капака и задушавам пак за около 10 - 15 мин докато поомекне всичко. (Включвам фурната да загрее до 250 градуса). След това прибавям кимиона, черния пипер и червения пипер и пак обърквам добре. Задушавам още около 5 мин. и поглеждам колко сок са пуснали тиквичките ако е необходимо доливам малко топла водичка до 2 пръста на дъното на тенджертата и слагам ориза. разбърквам от време на време още 10 мин. на котлона и свалям всичко. В тавата, която съм определил за печене слагам останалата мазнина настилам ситно нарязания лук и слагам да се позапържи в мазнината във фурната. След като се зачерви добавям зеленчуковата смес върху лука и набучквам лукчетата за красота.
Слагам тавата във фурната и пека докато лукчетата са готови. (ако е нужно добавям и малко водичка.

Приготвям междувременно заливката като разбивам яйцата с киселото мляко, брашното и подправките в купа. оставям я да се постопли и прибавям содата. След содата заливката е добре да остане поне още 5 мин. Заливам после мусаката като вливам в местата, където мазнината се е показала на повърхността. Целта е да се покаже малко мазнина над заливката, защото ще я зачерви по - добре и ще стане приятно кафява.
Когато е почти готова заливката (светло кафяво) изключвам фурната и я оставям да изстине без да я отварям за да не спадне заливката.


Другата рецепта е за млечна супа от тиквички.

С много тиквички, моркови, малко картофки, чесънче и едно зеленчуково бульонче се прави супичка без никакви други подправки. Когато са се посварили зеленчуците се добавя 1 ч.ч. прясно мляко и се разбърква добре. след още 10 мин на огъня се добавя обилно ситно нарязан копър. Може да се сложи и фиде. Без да се застройва супата се оставя да изстине и се консумира хладка, студена или топла.
Успех! Grinning
А, и една идейка - хайвер от майонез, кисело мляко, копър, чесън  и тиквички пак ще ти снижи запасите бързичко Wink

# 5
  • София
  • Мнения: 748
благодаря!приятно съм изненадана от хубавите рецепти!

# 6
  • Мнения: 4 358
Ето и моята мусака с тиквички:

Размивам каймата с малко вода в тавичка (трябва да стане на каша). Слагам при каймата 1 кг тиквички, нарязани на дребно.
Правя запръжка от една по-голяма глава лук, малко брашно и червен пипер. Сипвам запръжката в тавичката, слагам сол и мятам във фурната.
Когато заври, слагам чаша ориз и връщам във фурната докато се свари оризът.
Да ви е сладко  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт