Какво продават в училищните лафки

  • 2 748
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 472
Голямата щерка стана първокласничка тази година и аз викам, чакай сега да дам на детето някоя и друга стотинка, да си купи нещо от училищния бюфет. Хубаво, дадох и аз 1 левче. Прибира се наща следобед и целият и сукман омърлян в нещо розово Shocked Питам я какво е това, а тя щастлива ми вади  едно спрейче (такова като за освежител за уста и не по- голямо от червило) и ми вика "Ми ето от това сокче бе мамо" #Shocked  Познайте колко струва - 80 ст Close Това което най- много ме шокира е факта, че въпросното нещо не можа да се изпере от сукмана, дори след 4 часово третиране  с Вениш и Апта Confused И това нещо дъщеря ми го е изпила Shocked
Днес сутринта минах през въпросния бюфет и честно казано по- голямата част от нещата, които продаваха там бяха все в този дух Sad Повечето бяха направо негодни за консумация........ Close
Много се притеснявах аз от този момент и изглежда съм имала право Tired Сега направо се чудя какво да правя - нито е да не му дам пари, нито е да му дам newsm78

# 1
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
И моята дъщеря е в първи клас, но аз изобщо нямам намерение да й давам джобни пари. Още повече, че от днес ще имат безплатни закуски. Слагам в раничката и шише с водичка и една ябълка. Смятам, че е по- добре да не ходи да пазарува от тези лафки.

# 2
  • Мнения: 9 900
ами да, права е анушка. С безплатните закуски ще пие мляко или чай, ще яде кифли някакви....и без друго тези закуски се раздават задължително, възползвайте се.

# 3
  • Мнения: 2 792
 При нас, на 16.09, не бяха дали безплатна закуска Thinking. Димана я пращам със сандвич, ябълка и вода, пари не съм й давала, 1-ви клас са на последния етаж, в различно крило, от това, в което е лавката и не ги пускат да слизат до долу сами.
 Аз си мисля, да й давам около 0,50 ст., след като се поокопити малко, но още не съм преслушала, какво има в лавката, като разгледам, ще й кажа кое може и кое не може да си купува, ама дали ще ме послуша е съвсем друг въпрос, абе слуша обикновенно детето(сега в момента, мисля писменно, ако ви звуча странно Blush)

# 4
  • Мнения: 6 472
Наще закуски почват от сряда Confused Аз пращам задължително сандвич и бях решила пари да не давам. Лошото е че на другите деца им дават и тя се чувства малко кофти. След като видях какви боклуци продават прекратихме практиката с даването на пари Crazy Тя днес си взе от нейните и да видим дали пак ще си купи подобен боклук newsm78 Ако си е взела нещо смислено може да си помисля дали да не и възстановя стотинките Tired

# 5
  • София
  • Мнения: 5 828
И моята дъщеря е в първи клас, но аз изобщо нямам намерение да й давам джобни пари. .....

Да ама като ти опули ей такива  #Shocked  очи, готови да ревнат, и като каже "ми те другите деца ядоха, пък аз не" - как да не й дам, сърце не ми дава.
Така че давам пари и разбира се много говоря - кое е вредно и кое полезно, дано нещо й влиза в главата  Praynig

# 6
  • Мнения: 6 164
Боже като си спомня, че с левчето за закуска си купувах 10 дъвки Coca-cola заради картинките...  ooooh!
Или ги давах за някаква томбола, с която печелиш балони... Децата са си деца...  Confused

# 7
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
И моята дъщеря е в първи клас, но аз изобщо нямам намерение да й давам джобни пари. .....

Да ама като ти опули ей такива  #Shocked  очи, готови да ревнат, и като каже "ми те другите деца ядоха, пък аз не" - как да не й дам, сърце не ми дава.
Така че давам пари и разбира се много говоря - кое е вредно и кое полезно, дано нещо й влиза в главата  Praynig
Слава богу, нямаме такъв проблем до момента. На никой от класа не му дават джобни, никой не ходи да пазари нещо, така че тя няма никакъв дразнител. Пък и няма какво да си купува, защото след първия час хапват (днес са имали вита баница с прясно мляко), и по този начин не огладнява.
Така или иначе на този етап сме решили да не й поверяваме пари. Освен това дъщеря ни знае, че даже и другите да правят нещо по- различно, щом ние не сме разрешили просто не подлежи на обсъждане.
Ще стане интересно, когато решим да й даваме джобни- в какво ли ще ги превръща?

Последна редакция: пн, 19 сеп 2005, 14:01 от anuschka

# 8
  • София
  • Мнения: 4 866
дъщеря ми е в четвърти клас и откакто въведоха безплатните закуски отказва да й даваме джобни пари - не й трябвали. ние пък се опитваме да я научим да не ходи без пари - не се знае кога и за какво ще потрябват. дори да си носи вода в чантата, на някой друг може да му се наложи да си купи за пиене. ами ако тя или някой друг си изпусне закуската? човек никога не знае за какво може да му потрябват пари.

даваме й по 2 лв. на ден, а тя преценява дали да ги харчи. често се оказва със завидни спестявания, с които купува... подаръчета за сестра си или за мен и татко й...

още от най-първия ден в училище й даваме пари. като цяло винаги харчи разумно, не купува боклуци (като изключим 1-2 захарни памука в кутия и 1-2 пакета зрънчо). предпочита да си купи храна, дъвка, сладолед, мляко или нещо за пиене... и то купува само, ако наистина е гладна или жадна, а не просто заради идеята.

още преди да тръгне на училище започнахме да й даваме по малко нейни пари и да я учим да ги разпределя разумно. в момента има достъп до файловете със семейния бюджет, знае какви са ни приходите и разходите и понякога участва с мнение в разпределянето на парите в семейството.

конкретно по темата в началото: аз предпочитам да науча децата си да харчат парите разумно, вместо да ги оставям без пари. все някога ще се наложи да държат пари в ръцете си и ако не умеят да ги управляват.... не ми се мисли!

# 9
  • София
  • Мнения: 5 828
конкретно по темата в началото: аз предпочитам да науча децата си да харчат парите разумно, вместо да ги оставям без пари. все някога ще се наложи да държат пари в ръцете си и ако не умеят да ги управляват.... не ми се мисли!

  202uu  202uu
Това се опитвам да правя и аз, ти го формулира точно  newsm10

# 10
  • Мнения: 6 472
конкретно по темата в началото: аз предпочитам да науча децата си да харчат парите разумно, вместо да ги оставям без пари. все някога ще се наложи да държат пари в ръцете си и ако не умеят да ги управляват.... не ми се мисли!

Абсолютно съм съгласна! До сега също сме и отпускали парички по различни поводи и тя в общи линии си ги спестява и купува смислени неща. Затова сега направо останах в потрес от глупостите които си е напазарувала Shocked Дано просто да се подвела по акъла на другите дечица и тази страст да и мине бързо Confused
А и честно казано останах малко неподготвена за факта че в училищния бюфет могат да се продават такива боклуци Embarassed Днес съм решила да ги поразпитам от какви фирми се снабдяват и изобщо до колко са безвредни нещата които продават newsm78

# 11
  • Мнения: 3 164
Малко в страни от въпроса-а в колко часа е безплатнота закуска при вас?Моя син е подготвителен клас и уж закуската им беше в 10 ч, а от днес я преместили в 8.30ч а той беше закусил у дома.И мисля, че е по добре тази тяхна втора закуска да е в училище.Не вярвам моя да издържи от 8.30 до 12.30 Thinking

# 12
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
конкретно по темата в началото: аз предпочитам да науча децата си да харчат парите разумно, вместо да ги оставям без пари. все някога ще се наложи да държат пари в ръцете си и ако не умеят да ги управляват.... не ми се мисли!
Страшно си права. Това е и нашата идея, но малко на по- късен етап, когато смятнем, че главичката й е узраля за това. Лично дъщеря ми все още не борави добре с пари и затова на този етап е по- добре варианта, на който сме се спряли с баща й.
Смятам да подходя по следния начин (а това може да е още от втория срок). За мен джобни означават пари, с които да може да се купува нещо извън всекидневните нужди (визирам в случая закуската). Така или иначе тя получава храна в къщи, а вече и в училище. Има си и вода за пиене. Ако получава например по 50 ст. на ден, тя ако желае (и умее) може да си ги спести. Затова си мисля, за да постигнем ефекта да се научи да борави с пари, дали не е по- добре да й се отпуска сумата за 1 седмица напред. Така, ако прояви неблагоразумието още първия ден да си похарчи джобните, от следващия ден ще знае, че не разполага с никакви пари и се надявам тогава да започне да разсъждава логично. На следващата седмица пак в началото ще си получи джобните и може би ще подходи по- добре към разпределянето им.
Малко е сложно това наистина, но ще помислим още, защото както споменах, специално нашата дъщеря все още не е узряла за този момент. Хубаво е, че никой друг от класа й също не разполага с никакви пари. Явно повечето мислят като нас, малки са ни децата.

shoni, закуската сега в I клас е след първия час, значи след 8,35. А миналата година в предучилищната бе в 8,30. Тогава не правих закуска в къщи. Дъщеря ми обаче "издържаше" до 12,30. Когато минете втора смяна (ако ще минавате де), закуската е в 15,30.
 

# 13
  • Мнения: 1 250
МИ синът ми вчера ми заяви, че пакетче носни кърпички в училището му струват не 10 или 20 ст. ами 1лв!

Специално се уточнихме че не става въпрос за 1 стекче салфетки, а 1 пакетче.

Често съм се питала за лоялността на продавачите в лафката, защото едно дете е мого лесно за лъгане. В заключение със синът ми решихме така - давам му 1лв да има за вода (той пие много вода) и не изхвърля закуската. Иначе му обещах да му орежа и парите за вода.

# 14
  • София
  • Мнения: 3 658
Как какво, неща които не са за ядене. Вчера синът ми пристигна с едно бурканче пълно с някаква зеленикава слуз, в което има гумен паяк Shocked. Аз естествено му се накарах, че стотинките са му за храна. Всъщност ми обясни, че си е мислил, че това е дъвка, но понеже било сложено на високо, решил да си го купи за да го разгледа. Детска работа. Стана ми съвестно Embarassed.

Едно време и аз си купувах ароматизирани гумички със стотинките за закуската Rolling Eyes.

Общи условия

Активация на акаунт