Кой да гледа детето-голямата дилема!

  • 1 755
  • 34
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 194
Здравейте мили мами.
След три месечен престой в България от който съм много много доволна, се завърнах на френска земя и трябваше с мъжа ми да си поставим ужасния въпрос: Кой ще гледа детето като тръгна на работа през ноември.
Място в яслите няма...безнадеждно е, поне за тази година.
Отидох в детската здравно -социална служба(ох какво обяснение, PMI za фрнските мами) и от там ми дадоха списък на гледачки, които са дипломирани и под контрола на яслите и социалната служба.
Започнах да звъня(списъкът уж беше "ъп-дейтван" скоро)но от 20 жени само 2 имаха места. Отидох да ги видя и се оказа , че са арабки. Едната я харесах, гледа общо три деца и има голям апартамент. има 15 Г. стаж, а в асансиора една от майките на децата ми каза че е супер доволна от нея.
Да , но мъжа ми каза твърдо "НЕ" на арабка. Французойки да гледат деца в нашия квартал няма, а и да има нямат места. Така че съм пред ужасна дилема. Кой вариант да избера?
1. Арабка, която говори лош френски с акцент. аз на детето говоря на български и тя френския ще трябва да го учи от гледачката. Плюс условието да убедя мъжа ми да вземем арабка. Ако взема такава жена социалните служби ми поешат част от разходите(166 ? връщат на 700? заплата на гледачката). Има и данъчни облекчения + сигурността че сключваш договор с нея и всичко е регламентирано.

2. Да взема българка на черно... Страх ме е момата да не каже след месец -два , че вече не и се занимшава или направо да изчезне(за такива случаи имам пресен пример). Плюсовете са, че ще я гледа "по български"(цитат на мъжо), ще идва в къщи и няма да разкарвам детето всяка сутрин в осем часа до гледачката а и ще мога да съм по-спокойна, защото знам , че работното ми време понякога ще е до доста късно и ако е при гледачка , те ги гледат максимум до определен час и после жив или мъртъв трябва да си там и да си вземеш детето  за да няма разправии.

3. Последния за мен вариант е свекърва ми. За него не искам дори и да си помислям, но за мъжа ми това е първия вариант и тъй като не съм съгласна ме е оставил да се занимавам сама с проблема.

Объркана съм. Лошото е , че до петък трябва да дам отговори на двете арабки , които селекционирах. Ако им кажа "не" , повече на официални гледачки не мога да разчитам, защото сега е месецът когато цял един набор тръгва на детска градина и мат места. след месец вече няма да има.
Тогава ще трябва да рискувам с българка или по обяви в интернет на жени, които гледат деца по домовете на родителите, но не са квалифицирани специално за това , пък и неизвестността ме плашИи.
Знам, че не можете да решите на мое място, но ще съм благодарна на тези от вас които споделят как биха постъпили в моето положение. или пък изникнат идеи, знае ли човек? Heart Eyes
ПС. Съжалявам, че не пише често във форума, виждам, че има много нови мами. Надявам се през октомври(последния ми месец "майчинство") да съм по-свободна и да бъда по-често с вас.
Благодаря предварително.

# 1
Меринце, ей това май е най-големият проблем на всички дето живеем навън.
Какво бих постъпила на твое място........(само малко оф, а за О-пеър мислили сте)
Може би бих избрала вариянта с гледачките. Все пак държавата ти поема някаква част. Иначе цените са убийствени (поне тук)
Приеми примерно факта, че няма да е вечно при тази гледачка. Ти си се "натискай" за място в детска градина ......
С българка (било то позната или непозната) наистина малко или много рискуваш, ако вземе и реши, че след месец, два, три й омръзне или я налегне депресия. Съответно можеш да попаднеш и на добрият вариянт, но винаги се мисли първо лошият - нали така Wink Grinning.
За свекърва ти и друг път си споделя, че "настръхваш" от срещи с нея пък камо ли съжителство за това няма да се спирам на този вариянт............
Помислете пак за О-пеър, но там няма да стане веднага. Така, че пак временно може би ще трябва да ползваш арабката. newsm78 Thinking
Трудно е пусто му - особенно като става дума за детето ти.

# 2
  • Ispania
  • Мнения: 4 482
От вариянтите ,които си дала аз сьЩо бих се справила на арабката.Те са много 4исти жени (вьпреки ,4 еса малко мургави Embarassed)а и Щом от социялните са ти дали нейни кординати зна4и все пак няма да има, проблеми с нея.
Друг вариянт , е 4е можеш да пуснеш обяви за дететгледа4ка ,но да иска, препорьки.Само ,4е поне две,заЩото една препорька лесно се намира.Да се запознаеш с бившите шефове на детегледа4ката и така ,Ще си по спокойна.Тук това много се практикува Peace
Успех,и кажи после какво си решила ,4е ми стана интересно ,please

# 3
  • Мнения: 3 367
..само да кажа че Ния я гледа леля пакистанка,англииския и не е върха,различна к-ра е..детето ни разбира всичко,но засега не продумва повече от 15ина думи на 2та езика(срам за майката; в бг връстниците и рецитирали мила моя мамо според форума)..доволна съм от жената,дете е сред деца и това има огромно значение..няма идеално решение,но за мен бабите не са опция,особено за тази възраст..
всичко по-най..
Анна

# 4
  • Ispania
  • Мнения: 4 482
Аз ей сега се загледах в ленти4ката и видях ,4е детето ти е на годинка и малко.Ли4но аз смятам (както казва и anette1104 ) ,4е в тази вьзраст детето трябва да е между други деца.

# 5
  • Bristol
  • Мнения: 9 355
Аз бих избрала свекито докато се намери място в градината, но от свеки до свеки има разлика все пак  Crazy
Извинявай за невежеството, а свекито тамошна ли е или българка? Защото ако е българка и трябва при вас да живее май ще стане доста комплицирано  newsm78

# 6
  • Мнения: 1 194
Благодаря ви за бързото включване! Heart Eyes

Хонда, мислили сме за au pair , но не е за нас вариант за момента. За тези момичета трябва да осигуриш жилище или поне самостоятелна стая, а ние сме в апартаментче от хол и спалня. Проблема е, че сега сме в преходен момент, защото аз през изминалите 5 години сменях местоработата си на всеки шест месеца(по програмата на специализацията) и работех в различни градчета около Париж. Сега вече като получа договор поне за 4 години, може и да се замислим да купим нещо и тогава вече ще имаме възможност за au-pair или дори свеки. Тя не е чак толкова лоша жената, аз каква репутация и създадох, но аз просто не съм човек който обича да съжителства с друго поколение... Оказа се , че на мъжо това не му пречи... Опознаваме мъжете си понякога болезнено Sad
Аз общо взето се бях спряла на варианта с арабка, защото съм стриктна и обичам сигурността. вярно е, че ще ми е трудно с работното време...Но мъжът ми вчера ми сервира, че не иска арабка в никакъв случай и оттогава ме държи в мат...
За ясла съм се записала още от шестия месец на бремеността. Места няма. Поне в нашия квартал. Утре ще се пробвам в една частна , да я запиша в списъка на чакащите, било то и за догодина.
Яна е много контактно дете и знам, че сама в къщи през зимата ще и е скучно.
Ох, има много параметри да се вземат в предвид.
Пиша разхвърляно, но и в главата ми е такова.
Мразя такива моменти. Sad

# 7
  • Мнения: 934
Според мен, ако на арабката единствения проблем и е, че е арабка, а иначе всичко друго е наред... естествено, че тя е най добрия избор. И детето ще има с кой да си играе. Не си струва заради някакъв си глупав расизъм да се правят компромиси с гледането на детето. Освен това можеш да я видиш как се държи с другите деца (арабката, де), щастливи ли са, майките им доволни ли са, и прочее.
Не бих взела българка на черно без да я познавам и без някой да ми я е препоръчал - какво, като е българка, всякакви ги има!

# 8
  • Германия
  • Мнения: 8 085
Сега се пораздумахме с половинката по вашият проблем, и той е на мнение, че ако ние бяхме в такава ситуация бихме взели арабката, едно, че се поемат разходите, второ, че детето има контакт с други деца и трето, че е обучена и се гарантира за нея. Друго щеше да бъде, ако свекито е там на място, а не тепърва да идва, освен това винаги го има момента с начина на възпитание и омешване на авторитетите.
Та няма ли начин да убедиш мъжа си, че арабката е по-малкото зло, докато се отвори място в градина?

# 9
  • Мнения: 2 013
а с какво притеснява мъжа ти арабката? че е мюсюлманка ли или че е по-мургава? какви са му аргументите? от мюсюлманките имам впечатления, че като цяло са грижовни жени, обичат децата, чисти са.... още повече тази жена е успяла да се пребори в чужда държава и да се лицензира като детегледачка. Това за мен би било гаранция, че ще е стриктна и по-добра от някои местни жени, които са родени и отрасли във Франция. У мюсюлманките, според мен, я има тази топлота към децата, която я има у нас. Не знам как да го обясня точно, но ми се струва, че западноевропейците са малко по.студени спрямо децата си, докато източните и южните народи - по емоционални  Тъпо звучи, като гадно обобщение, каквито по принцип мразя, но......

# 10
  • Мнения: 734
Пред много трудна дилема сте...
Каквото и д ате посъветвам няма да ти помогне. Само ти си видяла условията, познаваш жените и само ти единствено знаеш коя би се грижила добре за детето ти!Не казвам най-добре, защото най-добре можеш да я гледаш само ти, но сега ти трябва някой който ще я храни като е гладна, пресушава като е с пълен памперс и забавлява когато реве.

За мен най изгоден винаги е бил варианта с кръвен роднина. Вярвам че на никого няма да му пука повече за детето от някой с когото то е свързано. Свекървата може да е на нож с теб, но това е и нейното внуче, то за нея е като собственото й дете макар и да не ти го показва.
Българската свекърва и чуждоземката, обаче са две различни понятия.

При арабката си плащаш, на нея това й е работата, тя има задължения и към други деца, твоето поне ще е в "бебешка" среда и няма да му е толкова скучно.

Ако само и за момент съм сигурна че свекърва ми ще гледа детето по добре от арабката - веднага го давам при нея, но ако арабката ти се струва по сръчна и образована - избирай нея.

Трябва ти чевръста жена, не много възрастна, някоя по млада която да има сили да търчи, защото от собствен пример ти казвам - моята кукла е само на 3 месеца но ни разкатава от бягане 3ма души в къщи;) да е жива и здрава.
И още нещо - винаги можеш да опиташ да го оставиш за няколко дни за да видиш как ще го понесе детето. Не го оставяй чак за Ноември а ако имаш възможност направи едни пробни 5 дни през Октомври да речем.

# 11
  • Мнения: 1 366
И аз съм ЗА арабката (имай пред вид, че еврейка ти го казва  Party, е, майтап, де)  За езика не  бери грижа, ОБЕЩАВАМ ТИ, че френския няма да избяга, та това е естествената езикова среда, в която детео ще расте. Детето сега има нужда от:
1- детска среда
2- занимания, които да развиват интелекта и моториката му
3- лично внимание и любов

Не на последно място, детето има нужда от твоето спокойствие. Трчбва да "вървиш" със собствениете си усещания. Ако вариянта свекърва ти не те изпълва с нужното спокойствие - отхвърли го.
Ще подсиля нещата с моя опит - баби при нас няма. сега бебката ми е при жена, точно от типа, който описваш. Голям апартамент с градина. Много оборудване, опит и общо са 4 дечица. Мойта мома сутрин тича на градината.

Каквото и да решите - успех!!!

# 12
  • Мнения: 1 017
Ти чакаш да ти се обадят за място в яслата или ходи да провериш?
Питам те защото ми споделиха, че ако си по- настоятелна и кажеш колко е задължително да започнеш работа и как не можеш да плащаш на бавачка може и да се навият да вземат детето. Все пак яслите тук са главно за работещи майки.
Ако пък си го направила вече и според мен най-добрия вариант е с бавачката арабка.

Дано се оправите бързо с този проблем!


# 13
  • Мнения: 1 173
Аз също бих избрала арабката и даже бих я карала да говори с детето на арабски.
Така или иначе сме запланували с мъжа ми един ден да вземем О-пеър и то арабка или китайка и то само заради езика, че да може детето да го научи като майчин.

# 14
  • Мнения: 4 399
Наистина си пред голяма дилема. Аз не мога да ти помогна с отговора. Но мога да ти кажа, че имах много отрицателен опит с българки работещи на черно. Случаят беше по-различен защото ги бях наела за чистачки, но видях манталитета и съм решила че аз повече няма да наема българи в чужбина да ми работят на черно. Когато дойдохме тук взех една българка защото ми я препоръчаха. Не бях особено доволна от качеството на работата и, но виждах че се старае и знаех че финансово е силно затруднена. Затова я държах, пък и имах доверие. И така до лятото когато през Май ми заяви че тя си заминава за БГ и то без предизвестие. Попитах я за колко време, тя ме излъга че не знае. Аз бях сигурна че си отива за цялата лятна ваканция, защото има ученик и така и стана. Аз реших че след като тя постъпва непочтено и ме оствя цяло лято, точно когато времето е хубаво и аз искам да излезна, през Noemvry като стане студено не ми трябва. Взех друга. Пак българка, пак с преоръка. Ами налагаше ми се да чистя след нея. Тя пък имаше разбирането че ще и сервирам кафето сутрин (нямам нищо против), ще си стоим на сладка приказка и ще и плащам за да ми прави комплименти. Подобен манталитет съм виждала и в други българи в чужбина, които смятат че ако ти имаш повече си длъжен да им даваш без те особено да се стараят. Ей така от чист патриотизъм.  На тази втората също и се е случвало да си тръгне за БГ без предизвестие, да ме лъже кога ще се прибере и т.н. Е, беше и за кратко, но за мен беше много поучително. От тогава насам с българи не се занимавам.

Общи условия

Активация на акаунт