Смучим си палеца

  • 866
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 278
Моята малка принцеса си смучи палеца докато заспива. Опитах се да я откажа, като и давам да сучи още малко от мен, но така май и става тежко на коремчето и ... по-лошо. Слагах и ръкавичка, но тя я пренебрегва и пак си я смучи. Биберон не иска. Плюе го директоно. Шише с вода също не иска  Cry Вече се уморих от тази борба и се чудя дали си заслужава.  newsm78
Мили мами, моля споделете имали ли сте такъв проблем. И изобщо проблем ли е това че си смучи палеца.  baby_neutral

# 1
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 911
Проблем е, поне за мен.
Синът ми е вече на 2г. и половина и продължава да го смуче на заспиване, а и не само.
В чудо се видях след като и малката започна да го прави редовно. По прнцип задрямва на гърдата ми, но докато я пренеса в кошарката, се събужда и лапва палеца.
От две-три седмици насам обаче я забелязвам, че не го прави или го прави изключително рядко. Надявам се наистина да надрастне тази си нужда, още повече, че сукателния и рефлекс е задоволен отвсякъде, за разлика от този на баткото.
Не бързам още да се хваля, но май вървим към отказване, а аз не съм полагал никакви усилия за това.

Мисля, че щом си опитала вече ръкавици и други методи за отказване и виждаш, не помагат, по-добре не се вманячавай в проблема и остави нещата да си дойдат на мястото от самосебе си. Междувремнно слагай бебето на гърдата винаги когато има нужда, дори да не е гладно, а само за успокоение. Смятам, че това е добра предпоставка за отказването от "лошия" палец.

# 2
  • гр.Банкя
  • Мнения: 287
Дъщеря ми също си смучеше палеца и аз също се бях изплашила много,но започнах да и давам биба  отначало не я искаше но се научи,по добре нея отколкото палеца надявам се да я отуча лесно.

# 3
  • Мнения: 1 107
И нашият син си смуче палеца на заспиване, но засега сме го оставили на мира. Струва ми се стресиращо за бебето постоянно да му се вади пръстът от устата. За биберон и дума не може да става, откакто си намери палеца...
Ще се борим с проблема като стане на годинка-две.
Иначе четох в babycenter.com, че чрез палеца бебетата намират начин да се успокояват сами, без помощта на мама, което е важен етап от развитието им Wink

Последна редакция: нд, 25 сеп 2005, 20:48 от connie

# 4
  • Мнения: 3 818
Смятам, че е прекалено мъничка, за да успееш сега да я отучиш. И аз забелязвам такива мераци от време на време у щерка ми, но са редки, защото при всяко прискърцване й бутам гърдата и тя често си я дъвче без да суче, ей така, за успокоение и за приспиване.
Съгласна съм с Jade - сега й давай да суче, когато прояви желание. Пък като започне да разбира малко повече- ще я отучиш.  А и смученето на палец през първите месеци не е фатално, не се притеснявай:)

# 5
  • Мнения: 423
Ние имахме този проблем. Всъщност не знам дали по принцип е проблем, но за мен беше. Смятах, а и все още смятам, че по-малкото зло е биберона.

Сигурно цял месец се борих да възприеме биберона, но най-накрая успях и тя спря да си смуче палеца. А после като й поникна първото зъбче, на 11 месеца (малко късно стана това при нас), й махнах и биберона - от раз, просто една вечер не й го дадох, а и тя не се сети за него. За себе си смятам, че постъпих правилно.

# 6
  • София
  • Мнения: 2 164
Защо смятате смученето на палеца за проблем?
На какво и по какъв начин вреди?
И моята беба си смуче палеца, но не смятам, че това е проблем. Щом и харесва - нека го прави. Все някой ден ще се отучи самичка.

# 7
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 911
За мен смученето на палеца се превръща в проблем, ако остане като вреден навик, както  е при сина ми. Той отдавна е надрастнал нуждата си да суче и го прави просто защото е свикнал с това действие.
Притенсявам се за зъбите му, които за сега не изглеждат проблемни, но още повече ме притенсява това, че всичката мръсотия и зараза от ръцете му влиза директно в устата.
Няма как да го предпаза и при най-добра хигиена.  Sad

# 8
  • Мнения: 2 467
И аз мисля че по-макото зло е бибата. Моята Жанета си намери вкусния палец и водих борба цяла седмица да го заместя с биберон. Днес успях! Simple Smile Като и се спеше и махам палчето и муша бибата и така полека лека я пое.
От палеца се плаша, че имам братовчедка, която от смукане си го беше изкривила и палчето и зъбките. Уж щеше да се отучи сама, ама чак на 6 години се отказа с помоща на зъболекар (мазал с нещо палчето и така).

Жанета също не пие ни вода, нищо друго, освен цица Simple Smile и доста трябва да си упорита ако я учиш на биба. Успех в борбата  Laughing

# 9
  • Мнения: 3 926
Защо смятате смученето на палеца за проблем?
На какво и по какъв начин вреди?
И моята беба си смуче палеца, но не смятам, че това е проблем. Щом и харесва - нека го прави. Все някой ден ще се отучи самичка.
Ами защото се твърди (аз имам два нагледни примера), че палецът "издърпва" небцето и деформира горната челюст. Така също при някои "закоравели" палчесмучачета пръстчето изтънява и остава така за цял живот. При някои изтънява временно, а после се оправя....
Нашата беба също си смуче палеца, но аз й давам бибка. По някое време през нощта я намирам отново с палчето; много внимателно го издърпвам и ако не засуче я оставям, иначе бутам бибата. Обикновено я смуче около 15-тина минути и я изплюва. Наистина е главно за успокоение

# 10
  • Мнения: 179
Детето на моята приятелка е на 3г.5м.Сму4е си палеца съвсем съзнателно,дори се прикрива с другата ръчичка и  измисля всякакви други номера само и само пръста да и е в устата.Хубавото е,че вече не го прави непрекъснато,но за майката това беше и си остава проблем!Мажеше и пръста със специален лак,после с люта чушка,след това го гипсираха нарочно с един познат лекар,но нищо не помага...Вече се надява да се откаже сама ,но дали до тогава няма да нанесе сериозно поражение на зъбките?

# 11
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 911
...после с люта чушка,след това го гипсираха нарочно с един познат лекар,но нищо не помага...
Сериозно Shocked
Ей такъв екстремизъм не бях чувала.
Аз като разбрах, че лака не помага (той изобщо не реагираше на ужсно горчивия му вкус) и се отказах. Майка ми опитва с люта чушка, пак без успех.
Та накрая реших да го оставя да го надживее сам. Не че няма хора на по 20 дето още си смучат палците, но по теорията на вероятностите шанса да сме от тях е минимален. Та, лежа си аз на тая кълка....

# 12
  • Мнения: 53
Нормално е бебе да си смуче палеца! Според мен това е много важен утешител, от който не бива да се опитвате да лишавате децата си! Много по-трудно е с биберон - докато се научи и после пък да го отучвате... Когато детето е готово, само ще престане - тоест до към 3-4-годишна възраст и то ако не му се натяква постоянно. А относно вредата за зъбките - мммммммм, малко ми е съмнително...

# 13
  • Мнения: 23
И моите дъщери си смучат палците. Каката вече не, сама се отказа на 1 година, но бебка не може да заспи без палчето в устата. С каката много се притеснявах, още повече че като излезем на разходка и всеки срещнат познат с ужас ме поглежда: ама то си смуче пръстта #Crazy И ме гледат укорително, едва ли не за нищо не ставам като майка щом съм допуснала да си смуче пръстта. Ами какво да направя - имаме сигурно 10 вида биберони, нищо не иска, в момента, в който и бутна биба, тя писва и бибата изхвърча от устата. Ако пък я държа, беба направо изкрейзва от ярост - тая пък кво ми набутала в устата  newsm61
надеждата ми е, че и бебка ще се откаже сама до годинката, а дотогава - какво да се прави, ще търпя критики от вечно разбиращите около мен

# 14
  • Мнения: 5 140
Моята Ния също си смучеше палеца,до към 6-тия месец.Започнаха да и излизат зъбките и спря от само себе си,е естествено преминахме на биба,та с нея до 2г и 3м.Палеца си смучеше предимно при заспиване,действаше и като успокойтелно.
Аз също се притеснявах дали ще се откаже сама или ще продължи,но за мое успокоение тя спря самичка.

Общи условия

Активация на акаунт