А как са зъбките на кърмените деца?

  • 602
  • 14
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 10 825
Прочетох, че продължителното кърмене е също толкова вредно за зъбите на децата като и продължителното използване на биберон. По тази причина било не правилно да се оставя бебето да спи и да суче защото е едно към едно със заспиването с шише. Освен това кърменето трябвало да се прекрати на около година, пак по същата причина - кариеси.
Споделете как са зъбките на вашите продължително кърмени деца, моля!

# 1
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Нашите изобщо ги няма, така че това притеснение ми отпада Sunglasses

# 2
  • Мнения: 1 680
Кариеси при кърмене?!? newsm78

# 3
  • Мнения: 485
Хайде да си признаем ,че здравите зъби са наследственост.И къде го прочете това за кърменето и кариесите?Пък и още на тая възраст не са излезли всичките зъби на едногодишните деца, та да говорим за кариеси.

# 4
  • София
  • Мнения: 2 249
Ето един добър коментар заедно с линкове и препратки към конкретни изследвания  по въпроса:

Is Breastfeeding Linked to Tooth Decay?

# 5
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Това просто е едно от нещата,които автоматично се прехвърлят върху кърменето по сходство с храненето с адаптирано мляко,без да се отчита нито спецификата на сучене,нито някои други фактори - и съответно не отговаря на истината.
А,гледам,Ива вече е дала линк по темата,да не се повтаряме Grinning

# 6
  • САЩ
  • Мнения: 323
Дъщеря ми е кърмена до 2 г и 5 м, сега е на 4 години и няма нито един развален зъб, преди месец я водихме на зъболекар. Що се отнася до наследственост - и аз и баща и не сме с най-здравите зъби.

# 7
  • Мнения: 7 106
Здравите зъби са 90% наследственост и 10% хигиена (четох го някъде, но не помня къде) и аз съм съгласна с това твърдение. Аз съм кърмена малко по-малко от годинка, захранена съм рано като са ми подслаждани почти всички храни, защото съм била ужассссно злояда и това е бил един от начините да хапна нещо.  Все още нямам нито една пломба нито пък някъкъв проблем свързан със зъбите. Наследила съм ги от баща ми, който на 50 и кусур години също няма нито един развален зъб.
Естествено е, че даденото от природата трябва да се поддържа и да се полагат грижи за него.
Надявам си и дъщеря ми да наследи здрави зъби, защото е голям кеф да не знаеш какво става в зъболекарския кабинет Wink

# 8
  • София
  • Мнения: 10 825
Хайде да си признаем ,че здравите зъби са наследственост.И къде го прочете това за кърменето и кариесите?Пък и още на тая възраст не са излезли всичките зъби на едногодишните деца, та да говорим за кариеси.
Прочетох го в книгата " Какво ви очаква през първата една година на детето" - главата за шестия месец, не съм си го изсмукала от пръстите Crossing Arms
И понеже и на мен не ми се вярва зададох въпрос.....

# 9
  • София
  • Мнения: 10 825
Мерси на Iva_D за линка.... Винаги ми даваш много ценна и обоснована информация Heart Eyes

# 10
  • Мнения: 449
Поредните хипотези на някои търсачи на евтини сензации... Аз съм кърмена до 1 година, брат ми-също. Неговите зъби буквално се ронят, а аз не знам какво е зъболекарски кабинет...Така че съди сама. Лично аз съм склонна да отдавам проблемите със зъбите предимно на наследственост и различни други фактори като например заболявания, които намаляват нивата на жизнено важни вещества като калция, което води до тяхното увреждане.  

# 11
  • Мнения: 4 242
Сина ми е кърмен само месец, но има вече 3 пломби Confused
Ако се върна назад, с брат ми сме кърмени до към 2г, аз съм трагедия в устата, той няма нито един кариес или друг подобен проблем.
И нещо друго се сещам в тази връзка newsm78, напоследък заболяванията по зъбите са масово явление, но това поколение не са кърмени деца Thinking. Кърменото поколение свършва с родителите ни (в смисъл те са били кърмени) а следващите са нашите деца Wink

# 12
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 812
Зъбите са ген. Кърменето, дълго или не, не влияе на захапката, нито предизвиква кариеси. Баба ми е кърмена над 2 години, има чудесни зъби все още - на 80 години има само няколко пломби, и те са сложени от 45-50 години нататък. Майка ми е кърмена 1,2 години и зъбите са й ужасни. Аз съм кърмена 6 месеца, и макар да имам пломби, като цяло зъбите са ми здрави.
За здрави зъби допринасят освен ген и начинът на хранене, хигиената, дали човек пуши или не и т.н.

# 13
  • Мнения: 3 161
В "Какво ви очаква..." наистина го пише това за зъбите, наред с повишен риск от ушна инфекция май, затова препоръчват отбиване след годинката. Просто игнорирах тези пасажи (иначе харесвам книгата), защото моята информация е по-различна (бях чела конкретно за кърменето и зъбките и беше  в полза на кърменето). Все пак когато правиш книга - енциклопедия, събираш каквото ти попадне, не може да си тесен специалист по всичко.

Колкото до личните ни наблюдения - пак да напомня, те не са много валидни, тъй като са върху много ограничен кръг хора и не отчитат странични фактори. Иначе за протокола - моят дядо е кърмен до 3-4 г (гледали са овце, мляко бол, ама на - кърмила си го е майка му) и имаше супер здрави зъби, на 62 г. първа пломба. И като цяло беше много здрав. Баща ми също има здрави зъби, аз не. (Една зъболекарка ми каза обаче, че е от антибиотици в детството - а аз съм буквално натъпкана с тях, майка ми е лежала 1 месец в болница с мастит на антибиотици, познайте какво съм папкала през първия месец от живота си...)

# 14
  • Мнения: 35 954
Една зъболекарка ми каза обаче, че е от антибиотици в детството - а аз съм буквално натъпкана с тях, майка ми е лежала 1 месец в болница с мастит на антибиотици, познайте какво съм папкала през първия месец от живота си...

мдам, половинката е "ял" много антибиотици като малък и на 35 години има не повече от 10 собствени зъба в устата си, при това са напълно прозрачни /потвърдено от специалисти/  #Crazy #Crazy #Crazy!!! Кърмен е сравнително дълго и родителите му са със здрави зъби! ето още една причина да харесвам хомеопатията

а за сученото, знам, че то намалява "дефектите" в устната кухина, за разлика от бибите и шишетата /може би Мона, ако се включи, ще го обясни по-добре, тя е зъболекар/

за кариесите - кърмата е сладка и вероятно има влияние върху зъбите, но много от познатите ми деца, които не са кърмени или не се кърмят сега, заспиват в шишето адаптирано или подсладено кисело мляко, което май е по-вредно  Thinking

Общи условия

Активация на акаунт