Как се обезвъздушава радиатор?

  • 23 705
  • 15
  •   1
Отговори
  • софия
  • Мнения: 20
Здравейте на всички. На централен ТЕЦ сме и тази година единия радиатор не се затопля целия, а само няколко ребра и от него се чува някакъв теч на вода. Като пускаха "топлото" отворихме всички вентили на MAX. Уви е от старите модели и няма как да се обезвъздуши от някаква клапа. На 5 от 8 етаж сме. Ако някой се е сблъсквал с този проблем да помага- зима е и тепърва ще ни трябва. Благодаря предварително.

# 1
  • Мнения: 4 916
Ще ви трябва парнаджия.
Навремето се звънеше в ТЕЦ-а и те бяха длъжни да го направят, но не знам как е сега. Но можеш да звъннеш и да питаш  Peace

# 2
  • Мнения: 5
Щом сте на централен ТЕЦ моят мъж каза че долу във всеки вход има абонатна станция и от там трябвало да се обезвъдуши от някой от вашият вход ако не е автоматично.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 402
Ако имате от новите радиатори, може да си го направите сами:

1. В долната част на радиатора има една джаджа, която се върти, за да може да започне да пълни вода.

2. Паралелно с нея с шестограм се завърта джаджата в горния ъгъл на радиатора по диагонал. Тази джаджа си има дупчица, от която ще започне да излиза въздух, като излезе въдуха, ще започне да излиза вода - завъртате си обратно всички като текне стабилна струйка вода и сте готови. Задължително отдолу трябва да държите съд за събиране на водата.

Дано да сте ми разбрали обясненията  Embarassed

# 4
  • Мнения: 1 047
...Дано да сте ми разбрали обясненията  Embarassed
Аз не разбрах, ама карай.
Тук има мнения по зададения въпрос:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=452697.0

# 5
  • софия
  • Мнения: 20
Благодаря на всички Ви. Ние все пак пускаме радиатора и постепенно започна да се затопля целия. От 4-5 топли ребра сега е топъл до края. Е в края не е горещо,но... Може би сам е изтикал въздуха нагоре. Знам със сигурност,че апартамента над нас не се обитава (ако това има значение де). Дано да избегнем мини потоп на сред зима или майстор в къщи.

# 6
  • Мнения: 4 916
Според моите бегли спомени този въздушен балон рано или късно ще се върне пак при вас, ще се завърти по цялата инсталация и ще започне отначало. Хубаво е да обезвъздушите все пак.

# 7
  • Мнения: 15 379
Живея на последния етаж в стара кооперация и откакто се помня го имаме този проблем.
За да се приключи с тази неприятност (предвид температурите навън), трябва да бъде открит техникът на района, който да дойде и на място (от абонатната станция) да обезвъздуши системата.
Ако не знаеш по какъв начин да откриеш този човек (например и домоуправителя не е запознат) се обаждаш в ТЕЦ - София и те ще изпратят техник.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 2 768
Непременно го обезвъздушете,защото иначе ще ви е студено цяла зима, апък сметките #Cussing out.Но гледй да извикаш за тази процедура някой,който разбира малко от тези неща,защото преди няколко години ние така се наводнихме вкъщи.

# 9
  • Мнения: 5
Maq не казваш как е свързан радиатора и колко ребра е. Трябва да е свързан на кръст за да има добра циркулация- горе в единия край  топлата вода, а долу в другия студената.

# 10
  • софия
  • Мнения: 20
Радиатора е със 7 ребра, а за свързването   Rolling Eyes  Мога да кажа само, че е централен тец. Много се извинявам,ама не съм компетентна. Ако кажете как ще проверя. Sorry

# 11
  • София
  • Мнения: 1 742
Предполагам,че не е свързан на кръст.А входящата и изходящата тръба са от едната страна на радиатора.Но ако има въздух трябва да се обезвъздуши иначе няма да работи като хората.

# 12
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
От много неща зависи дали може да се обезвъздушат хубаво радиаторите, освен от връзването накръст.
Аз съм на последеи етаж, където инсталацията би трябвало да прави кръг - при нашата обаче такъв няма, явявам се крайна точка и си бера ядове и студувам от доста време, въпреки че монтирах винтили на всички радиатори и уж обезвъздушавам.
Чакам си големия ремонт, когато ще разбия всичко с надежда да оправя чуждите грешки и мръзненето да приключи най-накрая.
Лошо ми става само като си помисля какво мазало ще бъде, но се оказва, че просто няма друг начин.

# 13
  • София
  • Мнения: 1 742
Как така няма тръби,които да правят кръг при вас и да се връщат в абонатната станция.Отгоре над вас не минават ли тръби на парното.

# 14
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Аз не съм специалист и не мога да си представя как точно би трябвало да изглежда този 'кръг', но ако питате дали някъде по ъглите се точат тръби на вертикалния щранг - на второто ниво на апартамента ми няма такива.
Тези, които виждам на първото, свършват в радиаторите на второто - ако изобщо ме разбрахте какво искам да кажа Blush.
Но човекът, който ми монтира винтилите (а той си разбира от работата) каза, че такъв кръг липсва.

Общи условия

Активация на акаунт