Вчера в Parliament Hill

  • 518
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 452
Вчера излязохме с гостите ни за да разгледаме Parliament Hill и станахме неволно свидетели на въвеждането в длъност на новия Генерал-Губернатор на Канада - Мишел Джийн (http://www.wehaitians.com/a%20haitian%20native%20canadian%20gove … or%20general.html). Вероятно ще ви се стори интересно; Генерал-Губернатора е представителя на Кралицата в Канада. Досега ролята се изпълняваше от Г-жа Адриен Кларк, а от вчера на тази длъжност е Мишел Джийн (или по-скоро Жан). Тя е родом от Хаити и е омъжена за французин; наложи се да се откаже от френското си поданство, защото обществеността сметна за неподходящо френска гражданка да представлява Английската Кралица.  Laughing Тя е на четиридесет и няколко години, цветнокожа, журналист по професия и има малка дъщеря - мисля 6 годишна.
Цялата зона около парламента бе обиколена от Маунти-та - това са характерните канадски полицаи облечени в червени дрехи (RCMP). Ние бяхме застанали зад една ограда, точно до сградата на праламента, когато забелязахме няколко оръдия и стана ясно, че те ще изпълнят т.нар. 21 салют (21 топовни салюта) - посъветваха ни да запушим ушите на децата и да се отдалечим от оградата. При приключването на церемонията започнаха топовните гърмежи и ние с Изабела се покрихме с бял пушек миришещ на сяра. Малко по-късно официалните лица минаха между кордона маунтита в открита конска колесница и ние с Изабела им махахме. Явно новата Генерал-губернаторка бе получила уроци по етикет, защото много умело кимаше с глава за поздрав, като че ли го е правила цял живот. След официалните лица минаха и Уелските пехотинци, заедно с тяхния маскот - една коза с позлатени рога и позлатени копита, "облечена" в синя дреха с кръст. След тях минаха и шотландските музиканти - всичко това под барабанен ритъм, както си му е реда. Ние си направихме снимки с командващия Уелските пехотинци, като зълва ми се опита да го поздрави на уелски (тя знае само 2-3 думи) и остана разочарована, че той не я разбра. Laughing
Първоначалната ни идея да отидем до парламента бе заради т.нар. котешки хотел, който е интересна атракция за децата. Мисля, че в представянето на градовете в които живеем бях написала за него. Докато ние си стискахме ушите и чакахме в продължение на 15 минути да започнат салютите, зълва ми заведе Ива до "котешкия хотел", който е буквално от другата страна на оръдията. В момента преди салюта човекът, който се грижи за животните им раздавал храна и затова там имало десетки котки, катерички и гълъби. Зълва ми бе силно впечатлена от реакцията им при първия изстрел - според нея те не се разбягали, а буквално излетяли за секунди - също като в комедиен филм. Горките животни!
Тпова исках да споделя, как случайно (въпреки че аз знаех от сутринта за церемонията, не мислех че ще е в парламента) станахме свидетели на един специален момент в историята на Канада. За съжаление, нямам още снимки, защото снимахме с камера, а не с фотоапарат.

# 1
Лауричка, много вълнуващо звучи. Представям си картината. А котките си мисля, че са направили същата "гимнастика" и като са чули шотландските гайди Laughing Laughing Laughing. Поне нашият кучо (нищо, че е шотландец Laughing) хич не ги харесва милият.
Ама как може уелските пехотинци да не знаят уелски  Crossing Arms
Жалко, че не можем се полюбува на тая картина (в същност можем Flutter....тия дни мама Веси пусна един сайт, в който могат да се качват и филми. Та ако го копресираш и подбереш малко кадри - някой ден - може и да се полюбуваме Flutter Flutter)

# 2
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Интересен раzкаz, Лаура. Simple Smile Преz колко години се сменя гувернатора?
А май всички животинки не обичат гърмежите и фойерверките. На едни наши приятели кучето толкова го е страх и откача, че всяка Нова година му дават успокоителни.

# 3
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Много хубаво си го описала ,Лаури4ка,по4ти си го представих  Blush Сигурно е било много тържествено  bowuu Аз си мислех, 4е губернатора е от силния пол а то се оказа жена и то цветнокожа  newsm78 Какви са нейните правомоЩия
Моят ку4о навремето съЩо се плаШеШе от гърмежи и на Нова година като по4неха с фойерверките се криеШе под леглото  Rolling Eyes

# 4
Сега зяпнах и линка, който си дала. Ама тя попана цветнокожа Flutter, и лапенцето какво е сладко, но плътно до полата на мама Hug Grinning

# 5
  • Мнения: 1 854
Много интересно е това, което разказваш....жената изглежда добра комбинация между топьл човек и професионалист, бьдещето ще покаже естествено.Интересна дльжност има.На мен сьщо така ми е любопитно как е стигнала до тази дльжност и по какьв критерий е била избрана,на какви изисквания е трябвало да отговаря/освен отказа и от френско поданство/.

# 6
  • Мнения: 2 452
Много интересно е това, което разказваш....жената изглежда добра комбинация между топьл човек и професионалист, бьдещето ще покаже естествено.Интересна дльжност има.На мен сьщо така ми е любопитно как е стигнала до тази дльжност и по какьв критерий е била избрана,на какви изисквания е трябвало да отговаря/освен отказа и от френско поданство/.

Отказа и от френско поданство не е изискване. Направи го от куртоазия. Генерал-губренатора представлява Английската Кралица в Канада и е главнокомандващ на войската. Ролята на генерал-губернатора е формална - едва ли нещо реално зависи от нея. Изборът се прави по политически критерии. В момента бе изгодно да се избере франкофон на този пост и го направиха. Сложни политически интриги, които не могат да се опишат с едно изречение.
В момента нямам много време да разказвам, защото имам гости и мога да пиша във форума само нощем когато съм "безсънна" и в момента докато чакам да ми изсъхне прането. Имам много работа защото скоро ще имам рожденничка и ще подготвям партита.

# 7
  • Мнения: 1 854

В момента нямам много време да разказвам, защото имам гости и мога да пиша във форума само нощем когато съм "безсънна" и в момента докато чакам да ми изсъхне прането. Имам много работа защото скоро ще имам рожденничка и ще подготвям партита.

Благодаря ти за информацията!
Пожелавам ти да осьществите партитата така както са планувани и весело изкарване!!!

Общи условия

Активация на акаунт