Съвети за първи стъпки в кърменето, моля!

  • 3 012
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 391
Да, прочетох многото библиотечни материали и т.н.
Предстои ми да раждам тия седмици.
Иска ми се да си избистря някои основни позиции, които сякаш най-ще запомня ако ми ги споделите вие, с вашия опит...

Например много ми се иска, /дай боже да родя нормално/, след като извадят бебето, да ми го дадат на гърда веднага.... но не зная дали ще стане така /ще раждам в Св.София/...
И зная че на 2ри час дават да ги кърмим...
Вероятно ще трябва да си измия с вода гърдите.... И да се пробваме да се кърмим с беба?!
В началото зная че няма да имам кърма... а коластра... но че е хубаво бебка да суче...
Ами ако остане гладна?! И само по 5 минути ли да я държа на гърда - на едната или на двете последователно?! И да се цедя ли след това?
Уж много чета разни материали, ама все като не съм го изпитала ми е мътно....
Ако ви се споделя, споделете!  Simple Smile

# 1
  • Мнения: 7 106
Не претендирам че съм компетент,но ще ти споделя моя опит /три месеца без проблем до тук/.Значи,колкото по-рано след раждането сложиш бебчо на гърда,толкова по-добре.От момента на раждането,до изписването,не са отделяли бебето и за секунда от мен.Родих в 18.48 и ми казаха първо кърмене в 1 през ноща.Щяла да дойде педиатърка да ми покаже как става номера.Но една санитарка ми каза да не чакам никой,а да слагам бебчо на гърдата.Така и направих - на 3-тия час.Първите няколко часа сукателния рефлекс е най-изразени колкото по-дълго отлагаш първото кърмене,толкова по-намалява/това не е чак толкова страшно,бебето си засуква добре и ако е минало повечко време/.
Първите няколко кърмения бяха с продължителнокт 10 минутки на гърда,и постепенно увеличавах времето.Не се притеснявай,че ще остане гладна.Колкото по-често я  или / го/ Wink  слагаш на гърдата,толкова по-бързо ще дойде истинското мляко.Аз на третия ден имах вече мляко и от тогава се кърмим на поискване.В началото миех гърдите преди всяко кърмене,но БЕЗ сапун!!!! само с вода,сега вече не се вманиачавам толкова.Вземи си някакво кремче за зърната /Гармастан е много хубаво/ още за болницата и мажи зърната след всяко кърмене.Поискай да ти покажат как най-правилно да сложиш бебето на гърдата,за да не ти разрани зърната.
За изцеждането - отначало при идването на млякото гърдите се напрягат и втвърдяват болезнено.Хубаво е да изцеждаш за да се отпушат всички канали.Веднъж установите ли някъкъв ритъм с бебето,лично аз не виждам нуждата от цеденето,само ако чувстваш гърдите си напрегнати между кърмениата,тогава можеш да изцедиш малко,колкото да облекчиш.
За това се сещам в момента,тук има доста мами с по-голям "стаж " от мен и те ще се включат.
Леко раждане ни пожелавам и сладко и пухкаво бебче!!! Grinning

п.п забравих нещо - не взимай биберон залъгалка за болницата.И не разрешавай по никакъв предлог да дохранват бебето с изкуствено мляко!!! Това за в случай,че наистина искаш да кърмиш Wink

# 2
  • София
  • Мнения: 10 291
Изцяло съм съгласна с постинга на Shali!
Аз раждах в Св.София и ми дадоха бебчо на 2ия час, веднага щом ме вкараха в стаята. Гледай при всяко проплакване на бебо да му даваш да суче. Ти сама ще усетиш кога плачка от глад. В болницата няма какво да правиш, та има да се храните Simple Smile само незнам какъв съвет да ти дам, ако бебо е поспалив  Confused  че мойта е голяма лакомница и все е гладна... и не забравяй Гармастана, че зърната в началото се разраняват!!!
Не очаквай някой да ти какъвто и да е съвет в болницата. Радвай се, че си открила този форум, на мен ми беше страшно полезен!

# 3
  • Мнения: 1 391
а в началото и на двете гърди ли слагате?! по 10 минутки?
Аз също смятам беба да е при мен през цялото време ... та да свикнем заедно...
А бибероните залъгалки кога ги давате - по-късно вероятно?! като попораснат?
Ами ако не се дохранва бебето от мен и искат да му дават изкуствена храна... как да откажа... да не ми седи гладно...
 Нали на 3тия ден идвала кърмата... а дотогава?

# 4
  • Мнения: 503
Няма да е гладно, то Господ си го е измислил, бебето пове4е спи през първите 2-3 дни и много-много не се буди, но ти го слагай да су4е винаги, когато можеш! Така ще стимулираш лактацията и кърмата ти ще дойде по-бързо. Нормално е (и дори казват, 4е е по-добре) бебто да не се дохранва, коластрата му е достату4на отна4ало, все пак храносмилателната му система едва сега запо4ва да функционира и затова е по-добре увели4аването на коли4еството коластра и кърма, които бебето полу4ава, да става постепенно, а не изведнъж да по4нат да му дават големи (за него) коли4ества адаптирано мляко.
Така 4е не се притеснявай, вси4ко ще е наред!
Пожелавам ти успешно естествено раждане! Laughing

# 5
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
И от двете гърди - първо поне 10 (по-добре 15, но както ти е удобно все пак) от едната, вдигаш, нежно оригваш, след това предлагаш втората. Следващият път започваш от гърдата, която е била последна, и пак така. Ако не иска да суче от втората гърда, няма значение, следващия път пак започваш от нея.
Залъгалките - поне първите две седмици (а по-добре първите 4-6) в никакъв случай. Объркват бебето и може дори да се стигне до там да не знае гърдата ли предпочита или биберона (важи и за шишетата). Най-добре ако иска да суче, да суче от гърдите ти. Така задоволява инстинкта си за сучене и стимулира чудесно гърдите ти да правят мляко.
Първите дни бебето има излишни течности в тъканите си, които отделя (оттам и загубата на тегло в родилния дом). То не изпитва чувство на глад, а суче, защото много обича и му е твърде приятно - особено от гърдите на мама, която го гушка на топло и сигурно. Така че не се тревожи за глад. Бебето приема коластра, която макар и в малки количества е много по-наситена на протеини от зрялото майчино мляко и префектно отговаря на хранителните нужди на новороденото бебе. Освен това тя действа като лаксатив и помага на бебето да изхвърли мекониума и билирубина, който причинява жълтеница у новороденото.
Към съветите ще добавя поне в началото да не кърмиш под час, а винаги, когато бебето иска (търси гърдата, мърда с устни, маха ръчички и т.н.), или ако не - на 2 1/2-3 часа, включително и поне веднъж през нощта - мъничкото стомахче има нужда от малки, но редовни порции в началото поне.
Ако следиш да захапва зърното правилно (виж статии в Библиотеката), т.е. да поема зърното дълбоко в устата си, като 2-3 см от ареолата да влизат вътре; ухото, рамото и бедрото да са в една линия; да е обърнато към гърдата с целото тяло, а не само главата и т.н., зърната ти няма да пострадат. Все пак можеш да си вземеш Лансинох, който е хипоалергичен чист ланолин за кърмачки и няма нужда да се отмива преди кърмене.
Няма нужда да се цедиш, освен ако гърдите ти не са прекалено пълни и ти създават дискомфорт. Ако слагаш бебето от самото начало начесто и редовно на гърдите, то ще се упражнява да суче още докато са меки, и е много вероятно когато млякото слезе, вече да умее да суче добре, а гърдите ти изобщо да не се препълнят.
Успех, ако имаш още върпроси, кажи!

# 6
  • Мнения: 1 770
И аз да се включа. Бебчо също беше при мен в стаята. Щом се събуди няколко часа след раждането видях, че мърда с уста и веднага го сложих на гърдата. Засука без проблем. Щом се събудеше и мрънваше, го слагах на гърдата - горе-долу през час и половина, два. За разлика от горе казаното, аз не давах и от двете гърди на всяко хранене, но ги редувах. Бебчо заспиваше и нямаше начин да му дам от другата, пък и честно казано и аз задрямвах - кърмех го легнала. Нямаше как да седна с моите шевове на неудобните болнични легла. Така хем си почивах, хем бебчо сучеше често. Не ми се е случвало да реве от глад. В болницата (Майчин Дом) и не дохранват, освен в спешни случаи (ако няма кърма след 3-тия ден). Не съм броила колко време е сукал - колкото той искаше. Различните бебета се хранят с различно темпо и затова не мисля, че трябва да се ограничават, особено в първите си дни.
Добре е да носиш удобен сутиен, защото като дойде кърмата, гърдите много ще ти натежат, а и за каналите е важно. Бях си купила и подложки, които освен че попиват евентуално изтекла кърма, поддържат и добра хигиена на зърната.
На мен там ми казаха - будно ли е бебето - на гърдата. И така и направих. И проблеми със засукване и количество кърма съм нямала.
Купих си Гармастан за зърната, а после и Лансинох (който няма нужда да се мие преди хранене).

Много е важно да си направиш на себе си удобно, за да преминеш първоначалния евентуален стрес от проблеми с кърменето.
Първо, слушай себе си и инстинктите си. Правилата са важни, но те ще се наредят от само себе си: те само ти помагат, не бива да те контролират.
Второ, гледай позата да ти е удобна. Ако си седнала, сложи евентуално възглавница под бебето, за да го повдигнеш и да не ти омаляват ръцете. Ако има къде, облегни се.  Ако си легнала, сложи правилно бебето: корем срещу корем, ръката ти над главата му (а не главата му върху ръката ти) - и легни така, че да не се изморяваш.
Трето, не се притеснявай да питаш и да питаш, докато ти стане всичко ясно.

Май това е засега  Wink

# 7
  • Мнения: 3 379
Цитат на: boo
Ако следиш да захапва зърното правилно (виж статии в Библиотеката), т.е. да поема зърното дълбоко в устата си, като 2-3 см от ареолата да влизат вътре; ухото, рамото и бедрото да са в една линия; да е обърнато към гърдата с целото тяло, а не само главата и т.н., зърната ти няма да пострадат.


Мойто бебе суче във всякакви позиции - с главата обърната настрани например и изобщо всякак поставено. Не са ми се разранили зърната изобщо, явно бебето си поема добре зърното от всякакво положение, но си мислех - има ли значение положението за количеството мляко, което бебето поема и за колко време го поема?

# 8
  • София
  • Мнения: 896
Имам дълъг стаж в кърменето. Голямата си дъщеря кърмих 9 месеца. Малката ми дъщеря е на 2г4м и до сега понякога преди лягане я кърмя.
Колкото по-рано имаш възможност да закърмиш бебето си, толкова по-добре. Първите месеци можеш да го кърмиш всеки път когато плаче и няма други видими причини за това. Бебешкото стомахче е малко и бързо усвоява кърмата. Така, че можеш да му даваш винаги когато иска, а то усеща най-добре. Коластрата от първите дни е много важна за бебто и не се притеснявай, че е малко. Достатъчно е за първите дни. Не разрешавай по никакъв повод да дохранват бебето с изкуствено мляко и да му дават вода. Единственото нещо от което има нужда е млякото на мама./малката ми дъщеря не е пила вода до 8-9 месец. просто не я искаше/ Колкото по-дълго време успееш да храниш бебето си само с кърма, толкова по-добре за двама ви. Спокойно можеш да отложиш захранването за 6 месец. Не се вманиачавай в наддаването. Важното е не да се трупат грамове и килограми, а да се отгледа здраво дете.
Изцеждането е много важно, ако имаш намерение да кърмиш по-дълго. Изцеждай се след всяко кърмене и можеш да замразяваш кърмата/има специални пликчета за това/.
В началото е възможно да ти се разранят зърната. Наистина е много болезнено, но преминава за няколко дни. Този период може да ти се види много тежък, но повярвай, заслужава си да се изтрае. Аз използвах ГАРМАСТАН. Можеш да започнеш да подготвяш зърната с него отсега, стига да нямаш някакви проблеми/масажите на зърната предизвикват контракции/, затова се консултирай с гинеколога си.
Не съм ползвала никакви биберони. Дъщеря ми категорично ги отказваше. Нито залъгалка, нито за хранене.
Ако някой се интересува  с радост ще споделя опита си

# 9
  • sofia
  • Мнения: 562
Цитат на: Collibri
а в началото и на двете гърди ли слагате?! по 10 минутки?
Аз също смятам беба да е при мен през цялото време ... та да свикнем заедно...
А бибероните залъгалки кога ги давате - по-късно вероятно?! като попораснат?
Ами ако не се дохранва бебето от мен и искат да му дават изкуствена храна... как да откажа... да не ми седи гладно...
 Нали на 3тия ден идвала кърмата... а дотогава?

не съм слагала бебето не двете гърди а на едното хрнене на едната на другото на другата това даже от четвъртия ден!преди това имах проблеми с едната гърда !както и да е понеже ме болеше гърдата,съм и давала 2-3 пъти адаптирано мляко,не се отказа от гърдите!а пък запоследното хранене в 1 часа те си ги хранеха сестрите!това ти го казвам за да не се шашкаш и притесняваш!
не се втелявай за миенето!докато си в болницата е задължително,и после още седмица си ги мий!аз си миех гърдите в болницата със сапун и вода хем като е топла водата ти отпушва каналите,прибрахме се в къщи и аз така продължих и един ден не пожела да засуче от мен понеже не си ги бях измила..........
успех ти желая!

# 10
  • Мнения: 97
Страхотни сте!
Мен също ме вълнуват тези неща и определено след прочетеното дотук се чуствам много по-подготвена за предстоящите събития passifier

# 11
  • Мнения: 1 391
Наистина сте страхотни!
Ще си разпечатам вашите мнения и ще ги взема с мен в болницата - да не объркам нещо Simple Smile - мисля че много ще ми помогне всичката ваша споделена информация!
ако се сетя още нещо пак ще ви питам!

# 12
  • Мнения: 1 194
здравей!
аз не съм експерт по теориите на карменето и макар че вече близо два месеца кърмя успешно ми беше много интересно и полезно да прочета мненията в темата!
влючвам се само за да споделя моя опит от парвите дни: бебето го сложих на гардата само час след раждането, но в началото въпреки изчетените теории беше трудно-беба си въртеше главата, изпускаше зърното! за мен много беше решаваща помощта на една дежурна акушерка през втората нощ когато беба много плачеше и тази жена ми показа как точно да я сложа да суче. Така че въпрееки изчетеното , ако усещаш че не става , че се мъчите с бебето , не се срамувай да потарсиш помощ от персонала или от баби или приятелки-за мен беше решаващо заштото бях на ръба на отчаянието.
В началото (до 20 ден ) давах по 10-15 мин от всяка гърда. Много е важно да се мажеш след всяко кърмене.
И не позволявай изкуствено мляко-като чета в другия форум в дир-а, доста са мамите които имат проблеми с хрененето заради тези практики-много бях учудена че са им казали още в болницата, че нямат достатачно мляко и са започнали дохранванията! Та това е нормално, моето истинско мляко дойде чак след една седмица- а беба не само че не е недохранена ами качи 1,300 кг първия месец! Така че джа дни след раждането според мен никоъ не може да ти каже че нямаш мляко, не се поддавай , в тези първи дни сме много объркани и съветите летят от всички страни, кой от кой по противоречиви за сажаление!

Желая ти леко раждане, много кураж първите дни и едно здраво и весело бебоче!

# 13
  • Мнения: 1 391
Казваш да се мажа след всяко хранене - с какво имаш предвид - Гармастан ли?!
И също мият ли се гърдите преди, след хранене и с какво - само вода или вода и сапун?!

# 14
  • Мнения: 1 194
здравей
аз живея във Франция и тук ми казаха да се мажа с един крем който се казва Lansinoh-пречистен ланолин
гърдите ги мий само с топла вода преди кърмене, ако не забравиш и след, но аз тогава сменям памперс и забравям...сапуна ги изсушава и отмива защитния мастен слой който те сами си произвеждат.
поне аз така правя
пък и напоследък не съм вече много прилежна ж миенето, оставям ги да си изсъхнат след кърмене...

виждам че си кум финала вече-аз родих на 37 седмици и 2 дни...
леко раждане

Общи условия

Активация на акаунт