Сатурнова дупка?

  • 11 829
  • 27
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 959
Разприказвахме се днес с колегите за депресиите, които ни налягат по рожденните дни.

Споменах, че знам това състояние като сатурнова дупка.
"Твърдят, че в дълбините на „сатурновата дупка” човек изпада 45 дни преди рождения си ден.
Този период се характеризира с депресия, апатия и дискомфорт на индивида."


Оказа се, че моите колеги-англичани, си нямат идея за какво говоря.
Пробвахме в Гугъла как ли  не, но нищо не излиза.
Добрахме се единствено до-Saturn return, но то е друга някаква криза на възраста.
За тази, в която уж попадаме покрай всеки рожден ден-ниииищооо!

Само в България ли имаме Сатурнова дупка?!
В нашенските статии се говори за "специалистите" казали това, онова..
Кои са тези специалисти?!

Много моля, ако някой се добере до смислено инфо на английски, целият колектив, ще сме много благодарни.
А, може и на френски, шефко знае френски, а той е пресния ни рожденик в депресия.

Прощавайте за безумната тема, знам, че е клюкарска, но я пускам тук, защото  ми трябва инфо от чужбинско.

 Heart Eyes


# 1
  • Мнения: 563
само това намерих в нета, но не се споменава нищо за рождени дни...

Today we seem to prefer the word depression over sadness and melancholy. Perhaps its Latin form sounds more clinical and serious. But there was a time, five or six hundred years ago, when melancholy was identified with the Roman god Saturn. To be depressed was to be "in Saturn," and a person chronically disposed to melancholy was known as a "child of Saturn." Since depression was identified with the God and the planet named for him, it was associated with other qualities of Saturn. For example, he was known as the "old man," who presided over the golden age. Whenever we talk about the "golden years" or the "good old days," we are calling up this god, who is the patron of the past. The depressed person sometimes thinks that the good times are all past, that there is nothing left for the present or the future. These melancholic thoughts are deeply rooted in Saturn's preference for days gone by, for memory and the sense that time is passing.

не съм чувала нищо подобно от специалисти, аз мислех, че Сатурнова дупка е просто идиом...

# 2
  • Мнения: 1 959
Ммм, полезно е това. Поне дава някаква връзка между депресията и Сатурн.

Уф, какъв ти идиом, от нашите /бг/ писания, оставаш с впечатление,
че цял едни клон на науката се занимава с тази сатурнова дупка..

Ако някой англичанин ви пита всички ли българи падаме в дупките на Сатурн,
не му се смейте и не го изтипосвайте в темата със смешните въпроси.
От мен ще да е тръгнало  Mr. Green

# 3
  • Мнения: 563

Уф, какъв ти идиом, от нашите /бг/ писания, оставаш с впечатление,
че цял едни клон на науката се занимава с тази сатурнова дупка..


не се и съмнявам Grinning Обаче, ако подобна нАука е неизвестна на останалия свят, значи работата е съмнителна. Аз никога не съм попадала на това понятие в пресата.  Но пък и не чета често бг такава, така че ми е простено незнанието.

# 4
  • Мнения: 2 093
ей, бях забравила за тези дупки, дори не знаех че така се казват. Май си е чисто българско изобретение като чушкопека  Grinning. Другото, което тук го няма е урочасване, магия и другите от този род. Обаче сьм чувала от една туркиня, че според техните традиции, синеоките хора могат да те урочасат. Направо не знам как турците преживяват в Канада.
Аз сьм решила тази година на рождения ми ден да си взема ден отпуска и да се отдам на разкрасяване-масаж, фейшьл и всякакви екстри, хич няма да им се давам на сатурновите дупки Naughty

# 5
  • Мнения: 948
 Laughing

Ето тук за Сатурн, има нещо, ще знаеш:
http://www.astrologyzone.com/tools/saturn.html

Saturn grabs us by the collar and forces us to confront reality. When Saturn touches a specific area in your chart, that area experiences a kind of slow-down, or freeze. Saturn is cold and icy. This planet is also considered heavy or leaden.

Сюзън Милър (от уебстраницата) е американско звездно гуру; хороскопите и са единствените, които мога да чета от време на време, рядко се сещам, но е подробна и убедителна  Mr. Green
http://www.astrologyzone.com/forecasts/

# 6
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Тук е познато състоянието "депресия на рождения ден" - като ти наближава и си депресиран - заради отлитащото време, страхът, че никой няма да те поздрави, т.е. да, такива екзистенциални страхове като този от смъртта и самотата...
Мен това ме е задоволявало, очевидно си говорим за едно и също с местните, не съм се замисляла конкретно за словосъчетанието "сатурнова дупка"  Laughing Даже малко се разочаровах, че идва от астрологията...

Златна толумба,  да знаеш, че Сатурн те е оплел значи, трябвало е да се разберете за основните неща, не да задълбавате в терминология  Joy

мишолина, тази Сюзън Милър много хубави неща ми предвижда  Flutter (на мен и всички родени в близки до рожденната ми дата дни)   Mr. Green

# 7
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Тук е познато състоянието "депресия на рождения ден" - като ти наближава и си депресиран - заради отлитащото време, страхът, че никой няма да те поздрави, т.е. да, такива екзистенциални страхове като този от смъртта и самотата...

И в Испания е така: рожденденска депресия  Laughing, но има и друго понятие "depresión endógena" - когато Сатурн не е разположен хармонично спрямо другите планети ( Thinking какво точно е това, нямам идея), и че продължителността на депресията зависела от определен цикъл на Сатурн.

Потърси в гугъл Endogenous depression Saturn и виж какво ще ти излезе  Rolling Eyes .

А в самия израз мисля, че "дупка" не е използвана в прякото й значение, а в преносното - "в дупка съм" = "депресиран съм". Т.е. депресия, провокирана, или свързана със Сатурн по някакъв начин.
Никога не съм използвала този израз, между другото.  Rolling Eyes

# 8
  • Мнения: 3 932
Добре, 4е mи напоmнихте за дупката, за mалко да изпусна mоmента да се депресираm  newsm78
Ни6то на френски не наmерих за двете mинути ровене из гугъл...

# 9
  • Мнения: 1 909
Около мен никой не беше чувал за такава дупка (преди да ги открехна Wink) Във всеки случай и аз не можах в гугъл  да намеря нищо на френски за момента.

Май в БГ много повече се вживяваме в такива неща:  например дните на завишена слънчева активност, или изригвания или както там им казват.  Из българските вестници като че ли все още ги отбелязват редовно и майка ми например много се влияе, не знам доколко е субективно, но тук не съм виждала из пресата, нито пък съм чувала някой да се вълнува от такива планетарни обяснения на дискомфорта и депресията.





# 10
  • Мнения: 57
Момичета, открих нещо интересно по въпроса - Saturn Return - http://astrology.about.com/od/advancedastrology/p/SaturnReturn.htm. Мисля, че става въпрос точно за същата "Сатурнова дупка", само в българските публикации пише, че е преди всеки рожден ден, а този Saturn Return e 3 пъти в живота - между годините 7-30, 58-60, 86-88.

# 11
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Около мен никой не беше чувал за такава дупка (преди да ги открехна Wink) Във всеки случай и аз не можах в гугъл  да намеря нищо на френски за момента.

Май в БГ много повече се вживяваме в такива неща:  например дните на завишена слънчева активност, или изригвания или както там им казват.  Из българските вестници като че ли все още ги отбелязват редовно и майка ми например много се влияе, не знам доколко е субективно, но тук не съм виждала из пресата, нито пък съм чувала някой да се вълнува от такива планетарни обяснения на дискомфорта и депресията.



и майка ми все се 4уди как така не ги съобЩавали по вестниците  Mr. Green

ина4е и тук от моите познати никой не е 4увал за Сатурнова дупка, но това не ми пре4и да си падам в нея редовно всяка година  Laughing
е, айде да не е 45 дена пред рожден ден, но едно десетина дена дискомфорт си ги имам  Rolling Eyes

# 12
  • Мнения: 5 710
интересно, аз знамх, че това е дупка в която се влиза около 30тия РД, а не на всеки ...
преброих дните до моя, трябва да влизам вече ... Laughing

# 13
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
интересно, аз знамх, че това е дупка в която се влиза около 30тия РД, а не на всеки ...
преброих дните до моя, трябва да влизам вече ... Laughing

 Joy

# 14
  • Мнения: 3 371
само мен ли никога не ме подминава тая сатурнова дупка?
всяка година като по календар ме подкарва и докато не ми мине рожденият ден, е мамма миа  Crazy

Общи условия

Активация на акаунт