Не иска да стъпва

  • 7 763
  • 26
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
Здравейте!Искам да задам един въпрос във връзка с дъщеря ми.Тя е на 4 месеца,но не иска да стъпва.Като я държа изправена върху някаква повърхност,или си свива пръстите на краката, или си вдига краката.Свекърва ми е била патронажна сестра и ми каза,че другите бебета на тази възраст стъпвали с цяло ходило,някои даже отскачали,като ги друсат.Та аз взех,че се притесних.Питах лекарката-тя каза,че всичко е нормално,но аз останах с впечатлението,че не разбра много-много какво точно ме притеснява.
Моля ви,кажете ми дали това може да е знак за евентуален проблем в бъдеще.Знам,че ни е още много рано да мислим за прохождането,но се притеснявам...
Благодаря ви предварително!

# 1
  • Мнения: 46 436
 #Crazy Ама как ще я слагате да стъпва на 4 месеца  #Crazy

Ходихте ли на профилактичния ортопедичен преглед? Там ще ви кажат от кога трябва да позволявате на детето да стъпва. На нас ни казаха към 8-9 месец.
Не бързай, освен да докараш проблеми на детето, друго няма да постигнеш с това разнно слагане.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
Ама аз не я карам!Просто понякога я дондурка свекърва ми така,нали се сещаш как го правят бабите, и тогава ми направи впечатление как си свива пръстите на краката,та се притесних...

# 3
  • Мнения: 46 436
На тази възраст е опасно това, което прави свекърва ти.
Но това са ви го казали преполагам, на прегледа, къде ходихте?

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
Ами ние живеем в Ямбол. Не знам дали е толкова опасно. Дори четох в някаква книга,че е добре след четири месеца да се прави (като част от гимнастиката) по следния начин:детето се поддържа под мишниците изправено,така че стъпалата му да се допират до масата.Аз обаче не го правя...Но въпросът не е в това...

# 5
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Ние тази гимнастика я правим от края на първия месец - държа бебето под мишниците и й допирам краката до масата, да намери някаква опора и тя отскача. Не става въпрос да я оставя да се крепи на краката си, тежестта я поемам аз.
Освен това по-късно започнахме и друго упражнение - легнала по гръб и аз я хващам под мишниците и я повдигам напред до седнало положение. След това я повдигам до изправено, правим горното с подскачането и след това я натискам с палците и я бутвам леко назад, да падне по дупе и накрая я смъквам пак до легнало. В момента вече е доста укрепнала и от легнало положение подлага крака направо да се изправи и виждам малко зор с упражнението.
Подобно упражнение има и от легнало положение по корем.

Тази гимнастика ми е показана от доктора, не съм си я измислила  Laughing Според мен опасно би било, ако детето не приема (достатъчно) витамин Д.

# 6
  • Мнения: 206
детето се поддържа под мишниците изправено,така че стъпалата му да се допират до масата.Аз обаче не го правя...Но въпросът не е в това...
И нашия педиатър ни посъветва да правим тази гимнастика когато бяхме на 3месеца.Детето в никакъв случай не се оставя да тежи с тялото си на крачетата. Е, аз я правих, но започна да стъпва стабилно на 6,5месеца. Горе-долу тогава седна сам и започна и да се изправя самичък. Така че спокойно - всяко нещо с времето си.Не се притеснявай. Laughing

# 7
  • Мнения: 46 436
При упражнението, за което говориш бебето не се натоварва, защото не се отпуска. От отва, което написа преди това разбрах, че го оставяте да стъпи и го придържате, явно в мен е грешката.

# 8
  • Мнения: 1 753
Анна пожела да "стъпи" на 6 месеца. То пак не беше точно стъпване, но поне забеляза, че краката й съществуват и като я държах изправена подскачаше в ръцете ми.

Не се притеснявай - първото е да започне бебето да седи и след това да стои. Като начало забележи дали прави опити да се изправя в седнало положение, дали се обръща от корем по гръб и обратно... за стъпването ви е още рано... така си мисля  Thinking

# 9
  • Мнения: 2 807
На 4 месеца бебето е прекалено малко, за да иска да стъпва.
По-скоро ще прикляка или ще вдига крачетата, както и е във вашия случай.
Е, разбира се има и изключения, но това е друга тема  Wink
Всяко дете се развива с индивидуални темпове - това е, което можеш да кажеш на свекърва ти.  Wink

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
В картона отзад има една табличка с нещата, които трябва да може да прави в съответните месеци. За трети месец пише - трябва да има опора на краката. Разбира се, бебетата са различни и там е дадено идеалното развитие.
Според мен - прави го това упражнение всеки ден или по няколко пъти на ден. В началото и моето бебе си държеше стъпалцата свити едно към друго или си сгъваше краката преди да е усетила опората, сега от време на време се получава подскачане на един крак, но много се забавлява, а на мен ми отмаляват ръцете!

# 11
  • Мнения: 1 250
Дъщеря ми не правеше изобщо опити да стъпва, дори на 8 месеца. А сега не мога да я стигна.

АКо е имало някакъв проблем при раждането, от който да се притесняваш за нервната система на детето, тогава е нормално да се притесняваш че не иска да стъпва.

На синът ми такива неща изобщо не съм правила.

# 12
  • Мнения: 1 645
Ето какво открих;
"
За развитие опората на кракатапрез 3 месецсе прави т.нар.упражнение"танцуване"То започва ако детето може да държи главата си изправена,когато тялото му е поставено във вертикално положение.Хванете детето под мишниците,изправете го във вертикално положениеи допрете стъпалата на краката му до твърда повърхност.При този допир краката му се изпъват рефлексно за кратко време след което се отпускат.
Неупражняването на този вроден рефлексводи до изчезването му.Тогава при допир на стъпалата до твърда повърхност краката на детето се свиват в коленните и тазобедрени стави,като рефлексна реакция липсва.
В такъв случай танцуването трябва упорито да се упражнявадо появана на рефлекса.Това съдейства за навременното прохождане на детето"

# 13
  • Мнения: 1 250
Ето какво открих;
"
За развитие опората на кракатапрез 3 месецсе прави т.нар.упражнение"танцуване"То започва ако детето може да държи главата си изправена,когато тялото му е поставено във вертикално положение.Хванете детето под мишниците,изправете го във вертикално положениеи допрете стъпалата на краката му до твърда повърхност.При този допир краката му се изпъват рефлексно за кратко време след което се отпускат.
Неупражняването на този вроден рефлексводи до изчезването му.Тогава при допир на стъпалата до твърда повърхност краката на детето се свиват в коленните и тазобедрени стави,като рефлексна реакция липсва.
В такъв случай танцуването трябва упорито да се упражнявадо появана на рефлекса.Това съдейства за навременното прохождане на детето"


Изобщо не съм правила такива "упражнения" нито със сина ми, нито с дъщеря ми.
Дъщеря ми се роди с луксация, беше с обездвижеви крачета 3 месеца, проходи си чудесно. Вярно, малко къдно но просто мускулатурата на крачетата и беше много слаба. Виждала съм ужасени лица на лекари, които се притесняват от липсата на този "рефлекс", но вероятно съм се доверила на майчиния ми инстинкт че всичко е наред и не съм се притеснявала. Единственото което сме правили като рехабилитация след обездвижването беше масажи и гимнастика. Дъщеря ми проходи на 1г и 2 месеца.

Какво значи "навременно прохождане"? Дъщеря ми започна да прави опити за пълзене чак на 8 месеца, при това на морето, когато се усети достатъчно укрепнала.
Никакви упражнения не съм правила на сина ми, и той проходи на 11 месеца, но поначало той беше едро и силно бебе, докато дъщеря ми си се роди дребна и много крехка - придържах и главичката чак до края на 3тия месец, докато на сина още първия месец си я държеше и виреше навсякъде.

АКо нещо те съмнява, консултирай се с ортопед или невролог.

# 14
  • Мнения: 603
Наистина всяко дете се развива с индивидуални темпове. И няма защо да се притесняваш. А и бебчо още мъничък Laughing, дай му време.

Общи условия

Активация на акаунт