Сбърках ли?

  • 824
  • 12
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 334
Здравейте мами, страх ме е да пиша при вас понеже явно се оказах мека мара и не успях да кърмя. Все се опитвам да се успокоя с това, че направих всичко възможно но не знам дали е така Sad
Моля ви кажете сбърках ли ?
Та Ицко се роди 3 кг и 51 см. ^ дена в болницата бях на антибиотици и го хранеха с шише. На 6-тия вечера се опитах да кърмя, оказа се че гърдите ми нямат обособено зърно и човека не може да захапе. Рева , врещя, и аз ревах и накрая една акушерка ми даде силиконово зърно. И захапа! Уж яде, в силиконовото зърно има мляко, той дърпа а като го мерят преди и след хранене 10-15 мл за 1 час. Ужас. Това продължи и у дома...след 2 седмици почти непрестанен рев от негова страна и аз почти постоянно разцицена и той яде отидохме на консултация. Ицката свалил 250 гр. Праевихме и там пробно кърмене - за 30 мин 15 мл. Човека гладен Sad и почнах с рев и сълзи да цедя и да давам адапте и познайте-кърмата спря.
А толкова исках да кърмя...Имаше ли начин да науча мързеланкото да суче?
Можеше ли да успеч?
Сигурно до края на дните си ще се самообвинявам , че съм го държала гладен 2 седмици  Cry
Кажете ми какво да поправя , за да успея да кърмя евентуално неговото братче или сестричка.
Благодаря ви!!!

# 1
  • Мнения: 4 244
Не може да си сбъркала след като си виждала че ти и бебо не се справяте.
Щетата е нанесена още в родилното, за кето ти няма какво да се обвиняваш.
Това че не си имала обособени зърна и си ползва силиконови - ами те нали за това са направени, да помагат на майчета като теб.
Сега погледни детенцето си в очите, виждаш че ти се радва!
За него ти си най добрата майка на света - кърмила или не, важното е той да е здрав и да расте и се развива като добро човече. Hug

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 1 263
Не се обвинявай! Просто така се получило...И аз имах доста проблеми в началото, но добре, че бях доста прочела от форума преди да вляза в болницата. Имах висок пролактин/това ми пречеше дълго да забременея/ и докторите ми казаха-или ще имам много кърма или нищо, така, че се подготвях прадварително. Беба се роди 2050 кг. и ми я дадоха чак на 4-тия ден.Но аз още на втория започнах да цедя на всеки 3 часа/жалко, че си изхвърлях коластрата Cry/. Така доста си регулирах кърмата. После дойде проблема, че устичката и беше много малка за гърдата ми/дал господ!/ и не можеше да обхване зърното. Продължих обаче да си я слагам да суче. За няколко дена започна да захапва по-добре,но нямаше сили да засуче...Тогава последва месец и половина цедене-първо я слагах да суче 20 мин и след това цедях/стигнах до 200 мл. на цедене, а беба и стигаха и 100 мл Shocked/. Докарах си хиперлактация, което беше ужасно, а и беба преяждаше.... Но в един момент започна постепенно да суче по-добре/цедях по доста по-малко след като тя спираше да суче/ и постепенно спрях да цедя. Проблем ми се появи, когато махнахме нощното хранене/ появи ми се буца в едната гърда и аз 2 дни слагах беба основно на нея, докато се разкара/слава богу!//. Последваха 3 месеца щастливо и безпроблемно кърмене Laughing. От 2 седмици съм на работа и пак цедя. Първия ден успях само 100 мл., а на четвъртия вече 350 мл./от тогава вече все по толкова/, което и стига точно за двете яденета докато ме няма.Имаче не съм забелязала да суче с по-малък хъс след като има и 2 яденета със шише. По този начин имаме 5 или 6 кърмения/ако се събуди или не през нощта/. Ами това е...моята история на тема как кърмих. дано съм ти била полезна Laughing

# 3
  • Мнения: 2 784
Не се обвинявай, мила, понякога просто така се получава, а и не е да не си се опитала. Това от което едно бебе има нужда НА ВСЯКА ЦЕНА е майчина любов, а ти му я даваш, нали.  Hug Heart Eyes

# 4
  • Мнения: 1 586
Да, вероятно е имало начин да се оправят нещата. Понеже питаш какво е могло да се направи, за да знаеш за следващото бебе, ето на кратко как аз виждам правилният подход в описания случай:

-В болницата по време на антибиотичното ти лечение бебето да се храни от чашка или с лъжичка (по възможност с донорска кърма), за да не свиква на лесното поглъщане от огромните дупки на бибероните там. Това за съжаление май не зависи от желанието на майката в нашите болници.

-Не добре обособените зърна всъщност не пречат на кърменето, защото бебето суче от ареолата, а не от зърното. Има доста теми, обсъждащи този въпрос. В случая трябва просто да се научите взаимно на правилно засукване, по който въпрос има хубави материали в библиотеката на форума. Най-добре да ти помогне за това на живо майка с опит в кърменето, а още по-добре някой лидер на ла лече Simple Smile

-Не споменаваш колко често си кърмила, но най-добре е да се кърми при всеки знак от бебето (плач, лапане на ръчичка, търсене на гърдата с уста), колкото и често да е това, включително и нощем.

-на бебето не се дава биберон залъгалка, вода или чай. Всичкото му сукане трябва да е на гърдата, за да се стимулира адекватно лактацията.

-пробните кърмения  е трябвало изобщо да ги пропуснеш, те въобще не са критерий за количеството кърма, само допълнително стресират майката и влияят отрицателно върху освобождаване рефлекса на потичане на млякото.

-при описаните мерки едва ли щеше да се стигне до спадане теглото на бебето. Но дори и да се наложи след това дохранване с адаптирано, пак е най-добре да става от чашка или лъжичка (съчетано с често цедене), за да е по-лесно постепенното му отпадане след стабилизиране на лактацията. Сукането от биберона е задоволило до голяма степен сукателния рефлекс и е усилило нежеланието му да суче от гърдата.

Така накратко виждам аз нещата във вашия случай. Разбира се вината не е твоя, просто не си била осведомена по тези въпроси, нито си получила правилни напътствия от лекарите за съжаление. За следващото бебе най-добре се подготви предварително с информация. Информираността дава доста повече увереност и спокойствие при сблъсък с обезкуражаващи и неправилни лекарски съвети. В споменатата вече библиотека на форума има много ценна информация за кърменето. До раждането на следващото ти бебе вече вероятно ще има легален ла лече лидер и в София - непременно се снабди с координатите му преди раждането Simple Smile Също питай при евентуални проблеми и в този форум.

Надявам се, че отговорих на въпросите ти. Сега се радвай на бебчето си, защото правиш най-доброто за него според знанията си Simple Smile

# 5
  • Мнения: 4 629
Не - не си сбъркала! Недей да се самообвиняваш и да се чувстваш зле за това, че не си кърмила бебето си! Направила си това, което е било по силите ти и не се е получило. Кърменето би трябвало да бъде приятно изживяване и за двете страни, а не да натоварва, подтиска, стресира и отчайва майката.  За детето е важно да има една спокойна и щастлива мама, която да му дарява любовта си. Кърменето е хубаво, но не и да се прави на всяка цена. Това, че не си успяла в кърменето в никакъв случай не те прави лоша майка. Когато имаш следващо детенце  тогава ще мислим за съвети, които биха ти помогнали да кърмиш успешно, ако пак имаш желание.

# 6
  • Мнения: 30
Все едно чета какво се случи с нашето кърмене.
Няма зърна.Няма адекватна помощ от педиатрите в родилното.Не става и със селиконовото зърно.Накрая свърши и кърмата а детето свалило теглото.В крайна  сметка започнах да се цедя и докато се върне млякото дохранвах. Сега сме на кърма,но изцедена,но за другите бебета ще направя всичко възможно да успея да кърмя.
Освен във форума не познавам лично кърмеща майка която би ми помогнала.
Не се чувствай виновна и се радвай на малкото слънчице.

# 7
  • София
  • Мнения: 4 381
При нас положението беше абсолютно същото. Едвам успях да взема бебка при мен последния ден и нощ в болницата, за да се учим как се кърми. След болницата няколко дни просто се изцеждах в устата на бебка, защото тя не искаше да захапе. Само си стоеше с широко отворена уста и чакаше млякото самичко да тече в гърлото. Тази порочна практика в болницата да се дава добавка с биберони с големи дупки явна много майки е отказала:twisted:В началото и аз пробвах със силиконови накрайници, но млякото изтичаше отдолу, а бебка гълташе въздух. Сигурно съм проявила голям инат, след като най-накрая бебка се съгласи да засуче. Първите 2м. ми бяха много трудни - бебка да засуче,  после внимавах дали е правилно поставена и това всичко на режим от 3 часа със залъгване през останалото време с водичка. В движение се учехме и поправяхме грешките. Добре че има интернет.

# 8
  • Мнения: 3 818
Само да вметна относно необособените зърна. И на мен ми казаха, че имам този проблем, но както и по-нагоре беше споменато, то детето захапва не само зърното. И сега като се връщам в началото, си давам сметка, че когато зърната са необособени, трудността идва най-вече от факта, че в началото гърдите са препълнени, твърди и съответно невъзможни за захапване. Тоест си мисля, че ако се изцежда малко майката, за да омекнат гърдите и да може детето да хване ареолите, то лошите зърна няма да са пречка. Щото на мен и досега са ми лоши зърната, пък не виждам нещо да ме спират Wink.

# 9
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Стига глупости!  Rolling Eyes Гледай си бебето и не се чуди как да си измисляш тревоги.  Wink Погледни от хубавата страна - няма да ти увиснат циците!  Mr. Green

# 10
  • София
  • Мнения: 1 334
Стига глупости!  Rolling Eyes Гледай си бебето и не се чуди как да си измисляш тревоги.  Wink Погледни от хубавата страна - няма да ти увиснат циците!  Mr. Green
Simple Smile)) Благодаря на всички!
Аз преди да родя изобщо и не допусках варианта, че няма да кърмя. Бях решила - ще кърмя и всичко ще е наред. Изчетох една камара литература, но явно не успях.
За второто и 3-тото Simple Smile ще се старая повече.
Безкрайно ви благодаря за милите думи и съветите  Hug

# 11
  • София
  • Мнения: 2 249
lioneberja, само да ти кажа, за следващите пъти е добре още по време на бременността да носиш коректори за зърна (в случай, че зърната ти не са се коригирали).

# 12
  • Мнения: 4 062
Само да вметна относно необособените зърна. И на мен ми казаха, че имам този проблем, но както и по-нагоре беше споменато, то детето захапва не само зърното. И сега като се връщам в началото, си давам сметка, че когато зърната са необособени, трудността идва най-вече от факта, че в началото гърдите са препълнени, твърди и съответно невъзможни за захапване. Тоест си мисля, че ако се изцежда малко майката, за да омекнат гърдите и да може детето да хване ареолите, то лошите зърна няма да са пречка. Щото на мен и досега са ми лоши зърната, пък не виждам нещо да ме спират Wink.

точно това правех и аз, за да може да засуче бебка от препълнената гърда с необособено зърно. Тако постепнно се върнахме към гърда, беше много трудно в началото, точно заради големите дупки на бибероните,  с които явно са ги дохранвали Sad Това между другото ми го каза педито заедно с още един съвет, който ми докара страшни главоболия - да изцеждам до капка след кърмене...

lioneberja, естествено, че не си сбъркала! Радвай се на детенце и недей да се връщаш със самообвинения назад, просто няма смисъл. Ти си най-добрата майка за Ицето, независимо дали си кърмила или не. Следващият път ще успееш. Между другото, в болницата и аз бях на антибиотици (защото бях с изтекли води много дълго време), но кърмих. Лекарят ми се беше съобразил с това и ме беше сложил на антибиотик, съвместим с кърменето. Много е жалко, когато майката има желание да кърми, практиката в болницата да я възпрепятства всячески....

Общи условия

Активация на акаунт