Za bebetata s dvoino grazgdanstvo?

  • 5 746
  • 24
  •   1
Отговори
Zdravejte!Sinat mi e s britanski pasport,no az iskam da go registriram s EGN i v BG.Naiasno sam s vsichko po otnoshenie na prevoda i legalizaciata na akta mu za razhdane,no ne sam naiasno po drug vapros.Tozi mesetz shte se varnem v Sofia za okolo 45 dni.Toi shte vleze s britanskia pasport.Ot posolstvoto me preduprediha obache,che vizata e za 30 dni.kade se hodo da se udalzava sled tova v sluchaj,che bg dokumentite se zabaviat?A dori i da ne se zabaviat,mislia,che ne mozhe da vleze s edin pasport a posle da izleze s drug.I ne na posledno miasto,toj shte bade registriran na postoiannia mi adres v Sofia.Nie obache ne zhiveem tam,a sme postoianno v v zhuzhbina.Kak shte udostoveria sled vreme,che deteto ne e zhivialo tam izobshto,sled kato pog dokumentite shte se vodi,che ne e napuskalo stranata?A tova e vazhno pri momchetata,zashtoto samo taka niama da podlezhi na voenna sluzhba,makar che shte minat dosta godini dotogava.Az naprimer iskam EGN,no ne iskam BG pasport,zashtoto ne mi triabva,mnogo polesno e da patuva s drugia,pone vizite sa mu spesteni.Predvaritelno vi blagodaria za vsiakakva informatzia.

# 1
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Това е доста интересен въпрос. Съжалявам, че не мога да ти помогна със съвет. Дано другите майки имат представа, как се действа в такъв случай Sign Exclamation  Мислиш ли, че регистрирането на детето ще трае толкова дълго? Защото издаването на нормален паспорт става за няколко дни.
Имаш ли някаква представа, дали бълг. посолство може да ти даде информация или и то е толкова зле, както посолството и консулския отдел тук. На мен ми се изправят косите, когато трябва да се занимавам с тях...

# 2
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Сетих се за още нещо, свързано с военната служба. Ако се стигне до там, че от бълг. страна го привикат, то тогава той ще може да удостовери, че е/ще кара военна служба или алтернативна такава в Англия. Или греша?

# 3
Цитат на: rosa
Сетих се за още нещо, свързано с военната служба. Ако се стигне до там, че от бълг. страна го привикат, то тогава той ще може да удостовери, че е/ще кара военна служба или алтернативна такава в Англия. Или греша?


Посолствата са навсякъде еднакви и като че ли са създадени за да късат нервите на хората а не да им помагат.В нашия случай не знаели кога ще станат. Confused А за военната служба в Англия,мъжа ми каза,че нямало такава,не знам.
Според мен най-добрият вариант е да влезе и излезе с бг паспорт.И друго не ми е ясно,те ще му извадят паспорт,но не ЕГН,така ли?

# 4
Не съм напълно запозната с процедурата, но това което знам, че най достоверна информация все пак ще получиш от посолството (колкото и да е изнервящо да се работи с тях).
Иначе това, което аз мисля, че е вярно. Понеже детето ти ще влезе с английски паспорт евентуално удължаване на визата можете да получите в Английското посолство в София. Издаването на български паспорт става много бързо. След като имаш готовите преводи и легализации на английския акт за раждане ,от там нататък всичко става за 3 дена(ако се пусне експресна поръчка за паспорта). С български паспорт може да се върне, но в този случай трябва пак да се отиде в Английското посолство за да се удари съответната виза и също много важно е, че ако майката (респективно бащата) е сам с детето другият родител трябва да издаде пълномощно. За регистрацията на детето на българския адрес - защо трябва да го регистрирате на него Confused  Confused: . И двете ми дъщери са регистрирани на постоянният ни адрес тук в UK. Така и няма да го търсят за военна служба. А такава в Кралството не е задължителна. Само по желание е  и се заплаща като професия.
Цитат
Az naprimer iskam EGN,no ne iskam BG pasport

Ами просто тогава не му издавайте български паспорт. ЕГН може да се получи и без да се издава паспорт. Виж обратното не става. Винаги трябва да имаш ЕГН за да ти издадат български паспорт.

# 5
Защото от посолството ми изпратиха декларация за паспорт даже преди да има издадено ЕГН.Изрично ми казаха да напиша постоянния си адрес в София.
Бих ви помолила да ми изпратите линка към гранична полиция ако го имате.

# 6
Цитат на: Marta
За детски паспорти няма експресна (24 часова или 3дневна) поръчка. Само 3а 30 дни, нормална, 7 лева е таксата и окло 2,3 лева 3а банков превод (че ти прибират парите).

Още повече след и3даване на Акта 3а раждане трябва да минат 14 дни (3аконов срок, не става и с рушвет сиреч), пре3 което време вкарват данните от Общината в РС и ги "подават" на МВР.    

....

Абе не знам защо става такова разминаване в данните. На дъщеря ми издадохме паспорт сега - края на юли.
Дори родителите ми свършиха тази работа, защото ние сме си в Кралството.
След като получиха от нас заварен акта за раждане, отидоха в лицензирана фирма за превод - 1 ден. От там с превода и оригинала в Есгрона и баща ми за час му издадоха български акт за раждане. От там в полицията с необходимите документи и пълномощно заверено от нас паспорта й беше издаден за 7 дена Confused  Confused:  Neutral Face .
Но според мене за да си сигурна има посолства (това им е работата) има и полиция, говори с тях. Едно е написаното от "някой си" в нета, друго от съответните лицензирани органи.
И дето се вика ако те спрат на митница и ти кажат абе това не е наред - какво тогава, Ще кажеш ами еди кой си от нета ми каза, че е така  Wink  Laughing
Успех. И дано имаш по-малко главоболия

# 7
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
А има ли действителна полза от издаването на бълг. паспорт, след като детето има паспорт на друга държава? (освен че има право да пребивава над 30 дни в България)

# 8
Цитат на: rosa
А има ли действителна полза от издаването на бълг. паспорт, след като детето има паспорт на друга държава? (освен че има право да пребивава над 30 дни в България)

Роси, май не виждам такава Embarassed .На всичкото отгоре българските паспорти са с трайност по 5 години и после пак трябва да тича човек и да се "забавлява" с властите.
Не дава никакви преимущества - за съжаление Embarassed  Wink

# 9
  • Мнения: 2 051
Цитат на: Marta
За детски паспорти няма експресна (24 часова или 3дневна) поръчка. Само 3а 30 дни, нормална, 7 лева е таксата и окло 2,3 лева 3а банков превод (че ти прибират парите).

Още повече след и3даване на Акта 3а раждане трябва да минат 14 дни (3аконов срок, не става и с рушвет сиреч), пре3 което време вкарват данните от Общината в РС и ги "подават" на МВР.    

Пусни zапитване до гранична полиция, имат сайт и отговарят експресно бър3о и любе3но.



В София детски паспорти се издават за 3 дни - аз извадих такива за децата си преди няколко месеца.
Колкото до законния срок от 14 дни за прехвърляне на данните от общината до МВР - зависи от общината. Някои го правят за седмица, на други и месеци не им стигат. Това също е за Сф. Извън нея може би става по-бързо.
Аз също се присъединявам към мнението, че на детенцето ви не му е особено нужен БГ паспорт. Извадете му ЕГН и нека си живее с британския паспорт.

# 10
  • Мнения: 239
Zashto iskash da vadish EGN na deteto si, shtom ne iskash pasport?
Moeto dete ne e bylgarski grajdanin, zaradi onazi burokrazija, che ti trjabva vinagi, kogato pytuva samo s edin roditel, notarialno zavereno pylnomoshtno, che drugija roditel e syglasen deteto da pytuva. Vseki pyt me pitat, deteto njama li bylgarski pasport (zashtoto tova vaji samo v tozi sluchaj) i az gordo zajavjavm vseki pyt -ne.

# 11
Една от причините да му извадя ЕГН е,че като го водя на лекар не искам да плаща като чужденец и освен това разбрах,че може да се направи само до една година.

# 12
A kakvo bi stanalo, ako se zakasnee s registraciata na deteto i mine edna godina? To gubi li pravoto da stane BG-grajdanin?

# 13
  • Мнения: 2 452
Дъщеря ми е с двойно гражданство и с придобиването на българско ще стане с тройно. Ние живеем в Канада и според българското посолство тук не е важно на каква възраст става регистрацията на детето (освен ако не са ме подвели). Нужно е да си заверя акта за раждане във външното министерство тук, да го изпратя в България, където ще и издадат български акт за раждане и с него ще и направим паспорт.
По въпроса за смисъла от българския паспорт - единственото предимство (ако законите не се изменят) е, че български поданници могат да бъдат собственици на ЗЕМЯ в България, докато чужденци могат да притежават собственост, но не земята, на която е построена. Не съм сигурна, че здравното обслужване в този случай ще е по-евтино, освен ако не сте си плащали здравните осигуровки.
Разбира се освен "практическата" има и "емоционална" гледна точка, та в този смисъл не е нужно да се получават някакви предимства, за да искаме децата ни да са български граждани.

Аз миналата година бях в България и "престояхме" 35 дни без да и правим виза (аз не знаех, че трябва Embarassed ). Дори не я регистрирахме в полицията, което също е задължително за чуждите граждани. Прави се мисля до 48 часа от  кацането.

Лаура

# 14
  • Мнения: 239
Dete na bylgarski grajdanin ima pravo syshto na bylgarsko grajdanstvo, mislja, che do 18 godishna vyzrast, a i sled tova moje da go pridobie. Az lichno ne namiram njakakvi predimstva ot bylgarskoto grajdanstvo. Ako ne si si plashtala zdravnata osigurosvka edva li shte mojesh da go vodish bezplatno na lekar. Na men kato mi se e nalago sym si plashtala pregledite na chastno. Samo se molja da ne se nalaga bolnichen prestoj.

Общи условия

Активация на акаунт