за моля другарката

  • 637
  • 8
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 4 865
ужасявам се като чувам деца да казват "госпожата каза..", "госпожата иска..."

коя госпожа, бе? и аз съм госпожа, и майка ми е госпожа, а пък някои учителки май още са госпожици.

също както едно време ние казвахме на учителките "другарки", все едно че заедно играем на ластик...

моите деца май се научиха, че след госпожа/госпожица следва името на жената, а жената в детската градина/училището е учителка. прави ми впечатление обаче, че и родители масово използват "госпожа" и "учителк" като синоними.

само аз ли не съм в ред?

Последна редакция: чт, 13 окт 2005, 09:45 от yanita

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 903
Мисля, че трябва след обръщението г-жо/г-це да се каже и името. Сигурно на децата, а и на родителите им е по лесно да кажат направо госпожата...
Ние сме в ясла и не говорим много добри още, но се старая да науча детето да казва леля еди коя си, да ги нарича по име. На която може да каже името, го казва след обръщението.

# 2
  • Мнения: 843
    Не е правилно , но се наложило. Самите ние го налагаме в речта си, оттам и децата...И така плавно се премина от " другарката" към " госпожата"

Голям майтап беше в началото на 90-те.... половината учителки на сина ми се тръшкаха да си им викат " другарко", другите " госпожи... Тежко и горко на детенце, ако сбърка.. Та моя син директно започна на " Павлова" и като ме извикаха  в училище детето си смънка " аз и казвам така, да не взема да ги сбъркам , бе мамо"   Точка. Аз така изфучах, че повече не са ме викали за нищичко.

# 3
  • sofia
  • Мнения: 8 925
Дааам, така е. Не е коректно.
Ама и аз ползвам често само лелята, госпожата.
А сестра ми като беше в детската имаше любима учителка - другарката Сашка Mr. Green

# 4
  • Мнения: 1 017
тук пък си говорим на първо име  Grinning госпожата на Гого е Анне  Hug даже и напрофесорите в Уни се говори на малко име, което все о6те си ме ужасява newsm78 само се се6там за моите професори в Бг, 4е как да им кажа 4удомире (На4ев) или Кремена (Анадолийска)  Crazy сега на 6ефовете си съ6то говоря на малко име...
ужас, ама и ние като децата трябва да се приспособяваме...а ина4е за името да идва след госпожа съм с две ръце за  smile3521

# 5
  • Мнения: 9 990
Ами много е хубаво това с първото име,ама тук бая вода ще изтече докато стигнем до там.Защото името затова му е дадено на човек.Иначе-в сегашното положение,в което се намираме,детето ми се обръща към учителките в яслата с г-жа едикоя си и към лелките-леля едикоя си.
Малко off-щото не приличам на госпожа-в градския транспорт най-обичам да ми кажат-ало,малката не се бутай така с това дете.Тук предпочитам да използват почтително-госпожо,моля ви бихте ли слезнали от краката ми... hahaha

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 4 563
По този повод се сещам една случка в супера преди година и нещо. Връщат ми ресто и касиерката ми казва: Заповядайте, госпожо, при което дъщеря ми ме изглежда удивено и казва на висок глас: Ама ти не си госпожа!...при което аз почвам да обяснявам, а касиерката ме гледа снизходително, демек горкото дете - без баща...

Та мисълта ми беше, че по-малките деца схващат "госпожата" като нарицателно име, дори не го възприемат като форма на обръщение и то по причина, че и родителите говорят така.

# 7
  • Мнения: 3 161
По тази причина когато ходим на "чичо доктор", обикновено казвах "Доктор еди-кой си"... ама вече ме мързи и минах и аз на "Леля доко" (както в момента казва дъщеря ми). Но наистина ние създаваме навиците и ако всеки ден питаме детето "Каво прави днес госпожа Някоя си", то ще свикне да я нарича така. Иначе кой да му каже? Тя едва ли сама си казва "аз съм госпожа Някоя си, няричайте ме така".

# 8
  • Мнения: 46
Веднага след "революцията" децата се шашнаха между другарко и госпожо и масово казваха  например ГОСПОДАРКАТА ИВАНОВА! Embarassed

Общи условия

Активация на акаунт