...и да си прегледате зъбите!!!

  • 1 818
  • 35
  •   1
Отговори
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 785
Като горда притежателка на 7 (!!!) кариеса, да ви подсетя да си прегледате зъбите. Калцият се извлича от организма основно през бременността, но все пак част отива и през кърменето.
Оглеждайте зъбите основно за бели петна (признак за липса на калций на даденото място), от които по-късно може да се развие кариес. Не пропускайте да огледате добре зъбите в основата за бяла ивица или петна.

За мой срам аз знаех за някои от кариесите от преди, но не се погрижих навреме, а междувременно са се появили и нови  #Cussing out
Понеже млечните продукти в диетата ми се явяват само по време на сутрешното кафе, смесени с него, си взех сусамов тахан, да го смесвам с мед и да го ям...мамка им и зъби!

# 1
  • Мнения: 5 255
Да, наистина трябва да се полагат грижи за зъбите  Peace и то навреме.
Миналата седмица приключих с посещенията при зъболекарката.
Бях се сдобила с 5 кариеса. По нейни думи точки, но все пак кариеси.

# 2
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 785
Бях се сдобила с 5 кариеса. По нейни думи точки, но все пак кариеси.
Е, от моите 7 само 1 е по-сериозен, другите са повърхностни, но пак ме е яд...преди бременността имах почти безупречни зъби. Гррр.

# 3
  • София
  • Мнения: 2 679
бих добавила: И да ги оправяте навреме, щото няма връщане назад, може по-лошо да стане.

На мен пък по време на бременността ми падна една огрооомна пломба на горен заден зъб, която сигурно ми беше от трети клас. Зъболекарката си игра да я прави 2 часа и в мига, в който излязох от кабинета пломбата падна.

# 4
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Опааааа - още един минус за кърменето!  Mr. Green

След бременността със сина ми и 6-седмичното ни кърмене имах 5 кариеса (при нито една пломба преди това). След тази бременност и почти 8-месечно кърмене нямам нито един нов кариес (миналата седмица бях на зъболекар), но имам възпаление на венците и оголване на зъбните шийки, което зъболекарката ми твърди, че е от кърменето (на хормонална основа).

Бу, давай да ги отбиваме вече тия смукала. Изпиха ни младостта и красотата, ей!  Rolling Eyes Mr. Green

# 5
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 785
Зъх, както сама казваш (от цитата със сина ти), е виновна бременността, пусто и върло (а не кърменето). А при мен - донякъде и немарливостта, че не ги оправих по-рано...Ма пак ще бременея, живот и здраве...и така - до кастанети  Mr. Green

# 6
  • Мнения: 3 550
................., което зъболекарката ми твърди, че е от кърменето (на хормонална основа).
Тя каза ли ти кои хормони допринасят за възпалението на венците и оголването на зъбните шийки?  newsm78

# 7
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 785
Пародонтозата е до голяма степен наследствена и надали се влияе от кърменето, при положение, че толкова много мъже страдат от нея. Баща ми е с пародонтоза, мъжът ми - с начален стадий. Баба ми от десетилетия не кърми, но от няколко години също страда от оголени венци. А, и животните също страдат...мъжкия пинчер на свеки вече не може да дъвче твърди храни...и даже не е кърмил Simple Smile
За разлика от кариеса, който може да се оправи и пломбира, пародонтозата само може да се забавя с медикаменти (за напреднал стадий се слагат специални инжекции и лекарства) и да се предодвратява донякъде със специалните пасти, стягащи венците, но като цяло е необратима. Имайте предвид (за в бъдеще), че пушенето, което действа свиващо на кръвоносните съдове, също помага за пародонтозата, защото венците не се оросяват добре и...т.н.

# 8
  • Мнения: 1 722
Кви пет лева, бе хора? За какви 2-3 кариеса говорите, аз съм направо за чене, поне 15 от зъбите ми са за обработка /обаче пуст страх, няма да ида/. През бременността почнаха да ми падат пломби от ученическите години и ги зарязах, щото бях бременна, щото родих, щото кърмя - видите ли колко съм заета. Абе направо ще ида един ден и ще ги сменям всичките.

# 9
  • Мнения: 7 837
Ох, кофти тема  Confused
Искрено се надявам да не ми се наложи скоро да ходя тук  Confused

# 10
  • Мнения: 1 896
Да не се самоурочасам, ама от няколко години не са ми излизали никакви нови кариеси. През бременността също имах деминерализационни петна - тези белите, но зъболекарят каза, че не е задължително да станат на кариеси. Три месеца след като родих, отидох със страх да ме прегледат и хей хоп - все още нито един кариес. Тези дни си мисля да отида пак, дано да не е много по-зле положението.   Praynig

# 11
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 911
Aууу, колко актуална и болна тема Sad
Преди 3 дни ми извадиха един мъдрец, който си чакаше реда още от бременността ми, но аз все отлагах ли отлагах.
За пръв път ми се случва такова нещо и честно казано мислех си, че е по-лека процедурата. А то - първо се оказа че е с разнопосочни корени и ваденето му бая озори стоматоложката, на другия ден бях с Т 38,5 и се чувствах като изпран парцал. Вчера и днес пък ме боли ужасно главата... их, пусти зъби:bad-words:

За кариесите няма да казвам колко са ми в устата, че малко ме е срам, а при прегледа онзи ден се оказа, че две от трите пломби, които ми бяха направени през 3-я месец от бременността с Алекс (т.е. преди 3 год.) вече са за смяна, защото пустия му зъбар ми ги направил не фотополимери, а химиополимери, а те не били толкова трайни #2gunfire

При мен обаче причината изобщо не е в липсата на калции, защото си удрям по литър прясно мляко през ден, а сиренето го ям вместо хляб. Моя проблем идва от пристрастяването ми към сладко и шоколад.
Ма**а му, защо има програми за алколици, наркомани, че дажи и пушачи, но не и за такива като мен Cry

# 12
  • Мнения: 3 926
А, и животните също страдат...мъжкия пинчер на свеки вече не може да дъвче твърди храни...и даже не е кърмил Simple Smile
Да, ама знаеш ли до каква възраст е бил на изключително кърмене Mr. Green Joy
По темата - ами и аз трябва да ида да зяпна, ма то никакво време нямам Confused Като чета трябва да се организирам в най-близко време newsm78

# 13
  • Мнения: 3 818
Възпалението на венците по време на бременност може да се предизвика от високите нива на прогестерон. Това обаче се случва при около 15% от бременните, останалите случаи са вследствие на недостатъчно четкани зъби Wink

А тютюнопушенето е бич за всеки пародонтозно болен и защото катраните улесняват натрупването на зъбен камък.

А пък аз хич няма да си признавам колко кариеса имам, дето още от бременността си ги нося, щот ме е срам Embarassed Зъболекарят ми вкъщи и аз пак се правя на разсеяна Embarassed

# 14
  • Мнения: 2 529
Айде малко лъч в тъмнината Wink

Лятото преди да забременея си извадих четирите мъдреца, защото пусто имам малка челюст, а едрички зъби и нямах просто място за всички Laughing (затова са ми и кривички предните, ама това ми е чара Embarassed). Та покрай ваденето пооправих каквото имах и след 9 месеца бременност и 10 и 1/2 кърмене познайте - нито един кариес newsm44 Даже зъболекарката ми ми каза, че може да са ми криви, но затова пък здрави и бели, което била много рядко срещана комбинация, а и още каза, че при мен кариесът работи много дълго - 3-4 години, преди да стане нещо по-сериозно. Невероятно, но факт, а майка ми, баща ми и сестра ми имат лоши зъби...
Все пак аз ходя редовно на профилактика де, не съм оставила нещата на произвола Wink

Общи условия

Активация на акаунт