Закъсах...

  • 632
  • 14
  •   1
Отговори
  • tardis
  • Мнения: 329
Още в началотосе изложих.... Embarassed
 Казват ми, че било нормално и ще се оправи, но...
Бебата засука като по учебник (не веднага, на втория ден) и се справя много "професионално", но аз не бях подготвена - сега едното ми зърно е толкова разранено и нецепено, че като цедя тече и кръв, с помпа е абсурд, бебето суче днес само от другата гърда, със силиконов  накрайник, но и тя отива натам и е ужас. Иначе кърма има... и искам да се кърмим, но нещо я подкарах погрешно отначалото. Мажа се и с Гармастан, но и той не спасява, силикона също...
Та какво да правя???

Забравих да кажа, че сучем по-продължително, искаше ми се да оставя бебето да суче колкото иска - около 30 мин..., на поискване, но интервалът е около 2 и половина, три часа; не съм сигурна дали това не е много за първите кърмения...
А и бебето започна май да преяжда и не се увства добре, но като я храня по-малко, реве (май от глад) почти постоянно...
Или са колики още отсега?

# 1
  • Мнения: 127
Казват ми, че било нормално и ще се оправи, но...
Чак нормално едва ли, но поне е често срещано. Правилно си се ориентирала към "Гармастан"-а, а мои познати бяха доволни и от силиконовите накрайници (аз с тях нямам опит). Но майката му е стискане на зъби и търпение. Няма мазила, които да помагат чудодейно, а и вие още сте съвсем мънички, за да се отказваш!
Моят съвет е да редуваш гърдите при кърмене и да доизцеждаш само на ръка след това. Така ще имаш повече време за почивка на всяка гърда, защото ако даваш само здравата, както сама казваш, скоро и нея ще докараш до кофти положение Confused А с "Гармастан" ще мажеш и двете зърна след всяко кърмене, независимо от коя си давала - така ще му подсилиш ефекта поне мъничко. Забрави и миенето със сапун на зърната, особено ако имаш суха кожа - така ги разраняваш още повече.
Ами - успех!

# 2
  • Мнения: 1 283
Това са рагади! Close И аз имах такива със сина ми!Мажех се с "Дефламол" и из4езнаха за 3 дни.През това време се изцеждах и давах с шише,като преди това се мият гърдите със сапун! Peace Успех! Heart Eyes

# 3
  • tardis
  • Мнения: 329
Ако минават за 3 дни, примерно, значи, че тия три дни ще трябва да цедя само здравата, за да го храня, защото от другата си тече кръв и не знам дали въобще става за нещо кърмата от нея. Дали ще стига? А и след като заздравеят раните няма ли после да се появят пак? Или зърната загрубяват?

п.с. Със сапун не мия в никакъв случай, защото знам, че изсушава. Само с вода.

# 4
  • Мнения: 1 283
...да ти кажа 4естно се изцеждах и ........после си продължих да изцеждам,4е бабите не ми позволиха да държа детето гладно докато пак засу4е  Close Но ти не го прави тоз номер! Naughty Заздравеят ли ти зърната,веднага го слагай на гърдата! Peace

# 5
  • Ку-куландия
  • Мнения: 793
Аз също имах този проблем, но давах да суче и от двете гърди, кръвтта не пречи. Много ми помогна домашно приготвен благ мехлем - бучка чист восък(колкото орех), кафеена чашка зехтин или чиста свинска мас и шепа листенца от невен. На водна баня преваряваш зехтина/мастта прибаяш за 3-5 мин. невена, прецеждаш, добавяш восъка и бъркаш докато стане хомогенно, оставяш да се втрърди и мажеш всеки път като се сетиш. Не е нужно да го отмиваш преди кърмене.
Успех от мен. Wink

# 6
  • Мнения: 3 926
Такааа... първо да питам защо цедиш? Ако е за облекчаване - добре, ама ако е по съвет - "Изцеждай след хранене каквото има до дупка" не ти го препоръчвам.
Аз имах дупка на едното зърно. Отделно бяха рагадите Wink Mr. Green Казвам от опит, а и от опита на доста мами от този форум. Зарежи Гармастана - трябва да миеш зърната преди да дадеш от тях, а от тази процедура те се изсушават допълнително и се завърташ в един доста порочен кръг. Изобщо недей да миеш. Давай на детето да суче, когато то иска, редувай гърдите и остави слюнката на бебето и кърмата да си свършат работата. Няма по добро лекарство от това. Ходи без сутиен, особено ако ползваш протектори - те доста запарват и не позволяват на зърната да "дишат" и ако можеш ходи максимално време с открити гърди, или спи без нощница... гледай просто до гърдите ти да има свободен достъп на кислород максимално дълго време. Аз се оправих така за една седмица, след едномесечни мъки с какви ли не мазила и мехлеми Grinning
Успех и стискай зъби - знаем как боли, но резултатът си струва Grinning

# 7
  • tardis
  • Мнения: 329
Не цедя, имам такова намерение, най-вече за облекчаване. Само дето цеденто на ръка не върви никак Cry ooooh!
Да, права си май, и на мен ми се струваше, че това миене преди всяко кърмене изсушава... Но според твоя съвет следва да зарежа и силиконовия накрайник, така ли? Струваше ми се че така ще забавя по-нататъшното разраняване... В интрес на истината мия с вода и след кърмене... Не е ли съвсем нестерилно да не се мия?
Но ще пробвам и твоя съвет, бебето умира да суче, а аз вече всеки път изтръпвам как да го нахраня... ooooh!

# 8
  • Мнения: 432
Асито е била из4ерпателна (същия съвет даде и на мен и аз се оправих за около седмица).Само да допълня-ако много ти се препълва разранената гърда-налагай със зелеви листа- така млякото тръгва безболезнено-с помпата е адска мъка. Ако ти е по-леко кърми със силиконовите зърна, но така зърната по-бавно ще загрубеят. Аз се престраших да махна силиконките напълно 4ак в на4алото на 2рия месец-дотогава редувах ту с тях ту без. Пробвай да кърмиш на4есто и по-закратко като редуваш гърдите. Боли много, но после, когато нещата се оправят е страшно приятно!!!

# 9
  • Мнения: 414
Aз имах същия проблем. Към 6-я ден минах на кърмене от едната гърда на едно ядене. Все пак се мажех с дефламол. Вярно, че се мие с вода и сапун, но на 6 часа не беше толкова страшно. Първо се мазах с гармастан, но нямаше много резултат. Оправих се окончателно към края на първия месец, но от шише не съм давала. Ако можеш, давай да суче, не от шише, че толкова малки много бързо се отучват да сучат. Поне така чувам от няколко познати вече.

# 10
  • Мнения: 6 472
И аз се сдобих с подобна екстра още в болницата Close От там ми дадоха един много готин мехлем. Правят си го в МД. Като ме изписаха ми връчиха 2 бурканчета и едното не съм го използвала. Мога да ти го изпратя ако искаш newsm78

# 11
  • София/Велико Търново
  • Мнения: 734
Виждам че си получила много отговори, но като чета за проблема ти ми се струва че все едно аз съм го писала преди 5 месеца и не се сдържах да ти отговоря! А освен това си и землячка  Simple Smile Имах същия проблем - кървящи гърди и бебе със силен сукателен рефлекс което сучеше толкова продължително че не можех да разгранича отделните кърмения. И тъй като вече ми се спи и не искам да бъда многословна в този късен час само ще ти кажа че на мен ми помогна прополиса /пчелен клей/ и ще ти дам линк към темата която пуснах тогава - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=28319.msg549080#msg549080
Рагадата ми се оправи за 24 часа. През това време не можех нито да кърмя от едната гърда нито да цедя с помпата, цедях се на ръка, само така не ме болеше. Въздушните бани също много помогнаха!

# 12
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Копвам си мнението от аналогична тема на втора страница,че да не пиша отново:
Първото и най-важно условие за излекуването е да оправиш начина,по който слагаш бебето на гърдата.Правилната поза е бебето в скута ти,обърнато към теб,т.е. коремчето му да е залепено за твоето коремче,а не да сочи към тавана и бебето да суче с извърната настрани глава.Корема и главата на бебето трябва да са в една линия и да са обърнати към теб.Погъделичкваш устата на бебе със зърното и дебнеш момента,в който то ШИРОКО отваря уста и напъхваш вътре колкото е възможно по-голяма част от ареолата - бебето не трябва да смуче само зърното,а по възможност цялата ареола или ако е много голяма,да обхваща поне 2см от нея.Ако бебето не си отваря добре устата(моята щерка беше така и ми разказа играта първите 3 седмици),кажи - има техники,които се прилагат,за да го научиш.
За рагадите - най-доброто е да ходиш с голи гърди.Макар че вече е студено,е лесно постижимо - обличаш разкопчана риза и отгоре разкопчана жилетка,може да си със сутиен,ако имаш такъв специално за кърмене - но сутиена да е с пуснати надолу капачета,за да са открити зърната.Не мий гърдите нито преди,нито след кърмене и особено важно - не слагай на тях никакъв сапун дори когато се къпеш,това страшно изсушава и премахва естествения им защитен и овлажняващ слой.След кърмене може да изстискаш 2-3 капки кърма и да намажеш зърната и да ги оставиш да съхнат така.След като идсъхнат,може да мажеш с Лансинох - хубавото му е,че не се отмива преди кърмене и не разранява гърдите с допълнително миене.Ако много те боли преди кърмене,може да обтриваш зърната с бучка лед - това ще ги обезчувстви за момент и ще ти е по-лесно.
Още няколко въпроса - зърната ти как са - нормални или плоски - това е един от възможните проблеми.Друг възможен е помпата - изцеждаш ли се след кърмене?Първо,че не е необходимо и второ - от гадна помпа (тип спринцовка най-често)гърдите може ужасно да болят и да се разраняват.Силиконовите накрайници само допринасят за проблема,а не облекчават нещата - това от опит ти го казвам,създават едно много гадно триене,заради което раните може да не минат със седмици - ако бебето си захапва добре на гърда и нямаш плоски зърна,въобще ги махни.
Не се притеснявай,това е период и ще мине - кърменето не остава болезнено,иначе никой нямаше да го прави.Бебче расте,учи се как се суче,ти също се учиш от него и нещата ще се оправят - по-горе изброените мерки ще помогнат да стане по-бързо

# 13
  • tardis
  • Мнения: 329
Много благодаря на всички за отговорите:))
И особено на Асинка и Мирка Hug
Съветите на Асинка от снощи ми бяха от огромна полза, а и нападнах бурканчето със свинска мас... Като мазило е далече пред Гармастана.
Ефектът от предприетите мерки вече се усеща, не мога да повярвам:))))

Хедра, снощи доста експериментирах за това "отворено" облекло и се спрях на твоя вариант, като сметнах, че е мое изобретение. Около мен малко се смеят на новата мода hahaha
Благодаря и на всички останали (здравей, Валка:)))
  bouquet
Ще видим как ще е занапред, но вече се храним прилично:))

# 14
  • София/Велико Търново
  • Мнения: 734
Чудесно е че се оправяш Geilriel  Hug

Дано нямате повече проблеми и да се кърмите безпроблемно още дълго  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт