Голямото пазене

  • 9 071
  • 68
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 927
Не мислех да пиша, 'щото ми минава вече, но все пак да видя какво мислите.

Детето ми тръгна на ясла. Караме втора седмица. Отивам да я взема днес на обяд и какво мислите имало за обяд: картофено пюре с кренвирш. Някаква супа преди това и ябълка за десерт. Хубаво, ама детето ми като не е яло кренвирши досега, а аз съм на принципа да избягвам доколкото мога подобни храни (не толерирам и вафлите, гризките, пудинги, пастети и др. подобни.....) Ама - никой не ме пита.

И сега си мисля защо ми е било тогава да опазвам детето си, след като оттук нататък ще яде все подобни неща.......жал ми е, но няма как да се гледаме вечно у дома, все някога ще се разделим.

Та, с две думи: не си струва такова едно предпазване - според мен. А според вас?

Ясно, че темата хич не е нова Mr. Green

# 1
  • Мнения: 62
А какъв ти е проблемът с "подобни храни"?
И от какво точно си пазиш детето? Светът е голям, не може цял живот под стъклен похлупак.

Аз съм на принципа, че всяка храна е добра, стига да не се превръща в навик и ежедневие. Нищо няма да му стане от един кремвирш, нали вечерта в къщи ще яде нормално сготвено месо? И какво ако излапа една вафла, нали след това ще яде ябълка или зеленчуци?

Това е личното ми виждане, но аз по принцип не съм фен на прекаленото пазене, не само за храната...

# 2
  • Мнения: 6 243
Не, Тане!
Струвало си е и ти си знаеш защо. И разбирам, защо си раздразнена.
Липсата на пари не е оправдание. Вместо един кренвирш, същата работа и за същите пари шеше да свърши парче пилешко задушено. Ако имаш сили - съберете се родителите и повдигнете въпросът на родителска среща или направо пред директорката.

И аз не съм на принципа, че децата трябва да се държат под похлупак, но не съм съгласна, че деца на година и половина трябва да бъдат изхранвани с малотрайни колбаси, пълни с неизвестно какво... Няма да им стане нищо от един кренвирш, но няма да е само един. Утре ще им дадат пържена Камчия, вдруги ден - бог знае какво. Скоро ми разказваха за "елитна" детска градина, в която за сдледобедна закуска им давали по едно шоколадово яйце. Разни хора, разни идеали.

# 3
  • Мнения: 62
Ей, нещо друго ми хрумна сега - във вашата ясла не обявяват ли менюто? В нашата винаги има на таблото седмичното меню за две седмици напред. Моят е всеяден, така че не ми се е налагало да правя рекламации, но мисля, че има опция  ако някое майче не хареса или прецени,че не е подходяща дадена храна за детето й, да помоли да не му ядават... Не съм сигурно какво им дават в такъв случай, както казах, на мен не ми се е случвало. Но да няма обявено меню ми се вижда странно.

# 4
  • Мнения: 1 220
В градината би трябвало старшата сестра да отговаря за менюто и храната, иди и поговори с нея, обясни и какво те тревожи, така може да се разберете! Както е казала една мама преди мен "разни хора....", та сестрата може да не намира кремвирша за гадна храна!

# 5
  • В офиса
  • Мнения: 3 994
Моят съвет - от другите родители съдействе не можеш да очакваш. Не повече от 5-10% са противниците на тези храни. На българина му дай евтина джънк-фууд, и онези, които искат да ядат по-качествена храна, са балъци - имали бол пари, дали ги.
По-добре кажи, че малката е алергична и им изреди един дълъг списък с храни, които не искаш да яде. Обясни им, че предпочиташ да дават на детето ти само хляб, отколкото да яде тези боклуци, опиши им апокалиптични картини на зверски обриви, ако трябва.
Аз като търсих градина, опрях до частна не щото съм баси и баровката и се чудя къде да хвърля поредните ми излишни 400 лв, ами защото там почти не ми се налага да правя компромиси от такъв характер.

# 6
  • Magrathea
  • Мнения: 2 771
Напротив, според мен си е струвало цялото това пазене, както ти го наричаш.   bouquet

# 7
  • София
  • Мнения: 8 931
Хубаво е да го пазиш докато е малко, но влезне ли сред хора (имам предвид детски градини, а след това и училища) неизбежно ще се храни с боклуци. Гледай поне когато е в къщи да му даваш това, което наистина е хубаво. И те съветвам да преглеждаш менютата.

# 8
  • Мнения: 2 700
Разбира се ,че си е струвало пазенето. Ти създаваш в къщи хранителни навици, които са трайни. А и дори да не са трайни, поне си спестила погълщането на известна доза боклуци. В къщи, например, газирани напитки не се купуват и не се пият. Незасимо какво предлагат на дъщеря ми /когато е сред деца/, тя или пие натурален сок /вода/ или нищо не пие - аз не я ограничавам, но тя подсъзнателно избягва газираното. Когато й серзират нещо, което в къщи не се яде, постъпва по същия начин.

# 9
  • София
  • Мнения: 7 242
Струва си пазенето - все пак спестяваш част от вредните храни, а и детето научава кое е вредно и полезно за него и след време /може би/ само започва да подбира храната си.
Мои роднини вегетарианци не даваха месо на децата си в къщи и макар и да не забраняваха, не одобряваха, когато децата им го ядяха другаде. До 5 - 6 години ти харесваха месо /особено кебапчета Grinning/ - ядяха в градината или по гостита, но после отрицателното отношение на родителите се прехвърли и на тях и сега напълно са го изключили от менюто си. Разбира се, не одобрявам такива крайности Wink

# 10
  • Мнения: 1 077
Струва си, струва си.
Все пак кренвирш се случва да дават рядко, предполагам. И аз съм засичала в нашата ясла чат-пат. Нищо не пречи през останалото време да си се храни здравословно. А има и друг момент - детето най-вероятно няма да иска да яде нещо различно от другите деца. Бяха опитали да оставят мойта щерка на диета един ден - бяха се усъмнили, че има разсройство, а тя беше омела един нектар от кайсия... та, не и дали супичка, а коматче хляб... и щерката придърпала купичката на другарчето... Уви, така е и със зрънчовците. Случва се понякога, ако останат повече деца в късния следобед да им отварят някое "дарение" от зрънчо и всички лапат.

а кренвиршът си е гадна храна... Ама я вземете прочете какво има в солетите на Wolf - ония в големите пакети, и рибките ... и разните там други... само брашно няма....Солети, ама не съвсем. Киселото мляко - мляко, ама не съвсем... не е ли цяло, да го хвърлиш в тенджерата, все нещо ще са му "добавили".

Нашия тати купува шунка от 14лв, и пармиджано за детето, че с много калций, ама айде не си мислете, че Ида не хапва кренвирш в яслата.  Mr. Green

# 11
  • Мнения: 811
Струва си.
Много рядко им дават нещо подобно. В нашата ясла им даваха кренвирш, когато имаха профилактика на тока - 2 пъти годишно - не е болка за умиране.
Менюто в яслите и градините е сравнително добре балансирано. Редуват пилешко, свинско и риба, всеки ден млечен продукт и плод. Задължително супа и сок/нектар/чай.
За много деца храненето в детската градина е по-полезно от това, което консумират вкъщи.

# 12
  • Мнения: 272
Хубаво е да го пазиш докато е малко, но влезне ли сред хора (имам предвид детски градини, а след това и училища) неизбежно ще се храни с боклуци. Гледай поне когато е в къщи да му даваш това, което наистина е хубаво. И те съветвам да преглеждаш менютата.

ЕТо това е и моето мнение!
Както се казва "Прекален светец и Богу не е драг".   Wink
Аз давам на моето дете отвреме навреме и кренвирши и зрънчовци и вафли. Не прекалявам, естествено. Смятам, че колкото съм го пазила и ограничавала - толкова. Няма винаги а е "под майчиното крило"...

# 13
  • София
  • Мнения: 6 999
Естествено, че си струва. Отвратително е с какво хранят децата в държавните заведения и това е един от доводите ми да дам моето в частно.

Изрази от рода "под стъклен похупак" в случая са крайно неуместни. Аз не ям кренвирши, нито наденици, нито каквото и да било подобно. Не хапвам също полуфабрикатите на "Кенар", нито салатите им, нито пица на парче и какво - живея под похлупак ли? Не мисля, че е така. Просто имам вкус към храната и не виждам с какво яденето от мен или от детето ми на боклуци ще ни изкара от похлупака или още повече какво положително ще ни донесе това.

Taneto, незнам какво да те посъветвам в конкретни случай, но при всички положения продължавай да даваш на детето си 'добра' храна това ще развие в него вкус и ще му покаже, че храненето не е просто защитане на глада, а удоволствие.

# 14
  • sofia
  • Мнения: 8 925
Ей, нещо друго ми хрумна сега - във вашата ясла не обявяват ли менюто? В нашата винаги има на таблото седмичното меню за две седмици напред. ......... Но да няма обявено меню ми се вижда странно.
Аз пък съм засичала несоътветствие с обявеното меню и това дето са яли. Сама леля ми докладва какво бил ял днес и после случайно погледнах менюто - нищо общо.

Иначе по темата - да заслужава си, защото така му изграждаш навици на хранене и каква храна да яде. Аз на дърти години проядох крем-карамел и зелен боб. Защото почнах да ги готвя по желание на мъжо Mr. Green Иначе майка ми никога не е готвила тез манджи (мрази ги от детската градина)....така че създаването на навици му е майката Grinning

Общи условия

Активация на акаунт