Равиоли, тортелини, пелмени, вареники, мантъ?

  • 46 034
  • 50
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11 747
Дали има някой компетентен, да направи сравнителна характеристика между тези ястия?  Приликите са ясни, разликите ме вълнуват. Разлики в тестото, в пълнежа, в оформянето, в соса, с който се поднасят и други разлики също, ако има, а ги пропускам.
И други любопитни нещица относно тия специалитети, бих прочела с удоволствие!  Simple Smile

Равиоли



Тортелини



Пелмени



Вареники



Мантъ

# 1
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
не съм специалист, но бих увеличила списъка с :

Gyōza - Япония



Jiaozi - Китай



Wan Tan - Китай



тези съм ги правила и ги харесваме  Crazy
пелмени и вареники съм купувала готови (пресни и замразени), мъжът ми хареса неговите с месо, моите със зеле и гъби не бяха хубави  Whistling

# 2
  • Мнения: 11 747
Да, да, знам за китайските  Peace Не се сещах конкретните имена, но за спецификата им още по- малко ми е известно. Чакам разяснения и рецепти  Simple Smile

# 3
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
ето ги моите Gyōza



трябва да преведа рецептите и ще ги пусна  Hug
аз харесвам Gyōza повече от Jiaozi ( мисля, че също се казват dumplings), защото освен, че се задушават, отдолу са запържени и имат много приятен вкус от запържването....

ще гледам днес утре да пусна рецептите Simple Smile

# 4
  • Мнения: 11 747
Асялейн, ще се радвам на рецептите!
Аз съм намислила да правя нещо, но тестото да е като за равиоли, пълнежа месо/кайма, формата още не съм решила  Thinking  , а соса май искам да е нещо средно като за мантъ, но пък със заквасена сметана, подобно на пелмените... Накрая не знам как да го нарека  Laughing  Със сигурност ще се отчета със снимка и рецепта. Просто това ми е новата страст - точени и варени теста  Simple Smile

# 5
  • Мнения: 1 909
Записвам се да чета рецепти Simple Smile

Интересна тема, опитах се да намеря малко информация по въпроса, но освен че всички по всяка вероятност имат общ китайски произход, не можах да си изясня много разликите. Явно всеки си ги е нагодил според местните природни дадености и вкусове.

# 6
  • Bulgaria-Italia
  • Мнения: 218
Пина ,много интересна тема  .Ще следя и ще се включвам с удоволствие Hug

Любими са ми равиоли с плънка от спанак , яйце,извара .Сварени и гарнирани с разтопено масло и пармезан  Crazy

Правих домашна паста ,но нещо не ми се получи . Чакам рецептичка от теб  Wink

# 7
  • Мнения: 1 313
Хубава тема Peace

Ще се включа само с едни равиоли Wink

# 8
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Пина, пак нова кулинарно-авантюристична тема, много та обичЪм да знаеш  Mr. Green!
Обичаме ги тези нещица много в нашето семейство  Mr. Green.
Руските и италианските по не ни привличат или са ни поомръзнали, но азиатските и латиноамериканските варианти в момента са ни много любими. Японските гиоци ги обичаме пържени, рядко ги ядем но са много вкусни. Китайския вариант са уонтон - пак пържени хапки с различен пълнеж. Най-любими са ни дим-сум - китайските вкусотийки варени на пара :

Евтини са и ги доставят и в къщи, така че рядко правя, но знам как  Mr. Green. Най-лесно става с готови опаковчици - замразени тестени кръгчета от китайския магазин. Пълнежа може да е всякакъв, най обичам кайма смес от скариди и свинско с малко зелен лук и бок чой наситно, също така малко белтък, нишесте, сол, пипер и капка сусамово олио. Завива се в кръгчето и се стиймва за 10 мин. Потапя се в соев сос и се хапва. Най-красиви и апетитни са полу-прозрачните, пълнежа прозира много интересно. Оказа се че са правени само от нишесте Shocked. Мисля да я пробвам някога тази рецепта.

Дим-сум
Много е важно да са точно тези нишестета :
1 1/2ччаша пшенично нишесте
1/2 ччаша нишесте от тапиока
1/4 чл. сол
1 чч вряща вода
1 1/2 сл олио или твърд маргарин
Смесват се нишестетата и солта, заливат се с водата и се размесват с вилица  хубаво да се намокри. Оформя се тесто и се оставя да почине 15-20 мин завито с влажна кърпа. След това се измесва с мазнината върху леко набрашнена повърхност, докато стане сатенено и гладко. Прави се на цилиндъри се реже на топчета по 2 см диам. горе долу. Разточват се или най-лесно се притискат с намаслена преса до тънка кора, в центъра се слага лъжица пълнеж и се затваря на плисенца отгоре.
За китайците това обикновено е закуска, приготвяна от жените, за добре представилите се предната вечер китайци   Wink.

Наскоро се запалихме и по латиноамерикански дивотии от този род - емпанадас, арепас, пупусас и т.н.
Дълго време купувах емпанади от едно чилийско кафе преди да се реша да пробвам в къщи. Страхотни се получиха.

Емпанадас
За тестото :
3 чч брашно
1 яйце + един жълтък (белтъка е за намазване)
1 чл сол, 1 сл бял оцет
1/2 ч студена вода, 3-4 сл маргарин / масло
В блендера се смесват брашното, солта и маслото докато стане на малки трохи. Разбива се яйцето, водата и оцета и се смесват, прави се гладко тесто без да се меси прекалено. Слага се в хладилника за поне един час. От това тесто стават 6 по-малки или 4 по-големки емпанади. Разделя се на парчета, останалите пак в хладилника. Трябва да е студено за да не се разтяга и свива и да стане тънко като се разточи. Правят се кръгчета с чиния или купичка и се пълнят с пълнеж, затварят се, мажат се с белтък с малко вода и се пекат до хубаво зачервяване отгоре и отдолу.

Не ги пълнете толкова като мен, за да могат хубаво и красиво да се затворят. Моите малко протекоха но не се отвориха.
Пълнежа може да е много видове, аз най-обичам бяло месо от печено пиле, позадушено с лук, доматен сос и червен пипер, може и малко люто. Затваря се с малко краставичка, маслина и варено яйце, защо- не знам, чилийска работа Laughing. Става много добре и с телешко задушено, с лук и сини сливи и пак малко маслини. Може и просто парче кашкавал, пак е хубаво като е топло.
Задължително вървят с чилийска салата - марули, домати, броколи, зелен лук и авокадо с лимон сол, зехтин и много пресен кориандър.

Ще добавя нещо ако правя скоро, ще се радвам да пробвам и вашите рецепти  Peace!

Последна редакция: сб, 01 май 2010, 05:54 от eli_c

# 9
  • Варна
  • Мнения: 236
Tъй като не мога да меся, а много обичам такива тестянки използвам оризовата кора от китайското рулце. Като я намокря и увия няколко пъти става. След варене пържа . Или корите за лазаня на "Силва".

# 10
  • Мнения: 11 747
Eха, много се радвам, че темата е потръгнала!  Simple Smile

kasier , ето рецептата за домашната паста, аз колко я раздавах вече, но тя не е за равиоли и тортелини, но мисля точно с това тесто да пробвам! Много, много вкусно и лесно се получава на талятеле и затова смятам, че задължително трябва да се приложи и за такива тестени работи с пълнеж.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=231840.msg14698083#msg14698083

eli_c ,  Flutter  Laughing  Бравос за рецептите, виж как латиноамериканските не ги бях чувала дори, освен емпанядас, но не знаех как се правят. Сега да се чудя от къде по- напред да започвам!
За китайските, аз мога да разпитам за подробности моята приятелка - китайка, макар, че едва ли ще каже нещо ново след Гугъл...

Преди около 2 години правих мантъ, да взема да си го покажа



Не ми се получи много идеално. Соса е разкошен - кисело мляко със счукан чесън и препържено кр. масло с червен пипер; но тестото не ми се свари съвсем идеално. Май трябваше още 1-2 минути, но ми беше за първи път. Не повторих, че се изгърбих, докато ги направя и после ме домързя. Нямах тънка точилка тогава, а с дебелата ми е трудно да точа на тънко и то голям лист. Масата ми идва ниска, у нас, и затова винаги ме заболява гърба, когато правя нещо продължително по нея  Confused

Добавям, че за мантъ-то, пълнежа беше запържена телешка кайма с подправки (обичайни). А, за пелмените пълнежа се слага суров, нали? А, за равиолите суров ли се слага, ако е кайма?
Разликите в тестото, макар и малки, според мен дават съществена разлика.

# 11
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Хехе, тук според мен трябва да се включат и кнедлите, при които също тестото се вари. Има ги и в солен и в сладък вариант.  Hug

# 12
  • Истанбул
  • Мнения: 306
Май всеки народ си има такива варени тестени изкушения,поне тук в Турция са многобройни видове мантъ=та,например в Кайсери изискването за мантъ е ,че 40 броя мантъ  трябва да се съберат в една лъжица. #CrazyНапример много е вкусно мантъто на черкезите ,които са се заселили около Измит =халуж= ,или мантъто на тюркмените=.Сварява се на парна баня=има си специална тенджера.
Майката на мой колега прави мантъ,обаче те го поливат със специален сос от утайката на сварено суроватъчно масло,вкусът е божествен и въобще не искаш да си мислиш за холестерол и триглицериди Mr. Green

# 13
  • По-близо до звездите
  • Мнения: 274
Ние редовно си правим вкъщи пелмени, мантъ и вареники. Аз обичам и трите, но любими - все пак - са ми варениките.  Peace
Забелязала съм, че тези изделия се харесват на почти всичките ни гости, защото не са много по-различни на вкус от българската кухня.
Варениките са с пълнеж (обикновено) от извара и захар. Вкусът им, след края на приготвянето, прилича на макарони със захар, сирене и масло (заливат се с разтопено краве масло непосредствено преди сервиране).
Пелмените се приготвят с кайма, ситно нарязан лук, чесън и черен пипер, като това се разрежда с топла вода, в която предврително се слагат да се варят няколко дафинови листа.
Мантъ прави свекърва ми; тя има и специална тенджера с няколко приставки към нея, върху които се редят вкусотиите, за да бъдат "сварени" на пара. Тя ги оформя, като прави квадрати, в центъра на които поставя плънката (обикновено е мляно месо) и после събира върховете на квадрата в средата над плънката.
Сега, докато пиша, предвкусвам удоволствието на утрешния обяд от пелменки.  Hug

Ако има желаещи да си направят вкъщи, ще постна рецептата за пелмени и за вареники.
 

# 14
  • Мнения: 228
Ех , развалихте ми диетата Crossing Arms
Правила съм пелмени ,мантъ  и кнедли.
Сега ще пробвам тази вкусотия:
http://www.youtube.com/watch?v=r8MBX-SXnmg&feature=fvw

Общи условия

Активация на акаунт