Кърмене и лечение на болки в кръста...

  • 6 752
  • 23
  •   1
Отговори
  • Мнения: 249
Направо на въпроса: Някой имал ли е проблеми с гръбнака и кръста, докато е кърмил и как се е лекувал?

Още може би година след ражаднето на първата ми дъщеря, ми се появи болка в гръбнака и постепенно с годините слезе и надолу в кръста... Мойто джи-пи ме лекуваше чат-пат за радикулит, но общо взето ефекта беше минимален. С вечното отлагане под предтекст, че нямам време и докторска незаинтересованост годините си минаваха, и точно когато бяхме решили и двете че ще ме прати на скенер, аз взех че забременях повторно и край с този ни план.

...Все се успокоявах, че след като спра да кърмя най-сетне ще отида на лекар, но това спиране...не се знае кога ще е...  Sick SickSick
...А от около месец  имам сериозна болка в кръста, такава каквато преди не съм изпитвала. Просто сега е още по-сериозно... Може да ми се смеете, но си поръчах космодиск и в началото след няколко дневно носене ме облекчаваше, но напоследък не го свалям от гърба и кръста си, но ефект няма. Cry Направо ми се плаче... ooooh! Едва ставам от леглото, от стола и т.н едва сядам, не мога да си обуя чорапите, дори когато седя и лежа ме боли... Cry
...А да не говорим, че все трябва да разнасям и малката (която хичи не е малка, защото е 10 кг!), и съм с 15 кг отгоре... Embarassed

...Абе, голямо оплакване падна...ама не мога повече...
...Не искам да спирам кърменето и се чудя какво да правя.
Хайде, помагайте!

П.П. Ако модераторите преценят, нека преместят темата!

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Много гадно Sad
Но задължително трябва да идеш на лекар и да направиш необходимите изследвания.И вече като стане ясно за какво става въпрос и какво лечение се препоръчва,тогава ще му мислиш как ще се съвместява с кърменето.
Не отлагай,ами отивай на лекар и дано да се оправят бързо нещата Praynig

# 2
  • Мнения: 1 896
Аз също често имам болки в гърба - при мен се дължат най-вече на претоварване от носене, вдигане, слагане и изобщо изпълнение на всякакви физически упражнения с тежко бебе на ръце.
През лятото периодично ходех при един специалист кинезитерапевт да ми намества гръбнака и тазобедрените стави, защото често имаше разни леки изкривявания и схващания по гърба ми. Мисля, че този вариант е доста добър, защото не пречи никак на кърменето, а е и много приятен - то си е масаж.
Ако проблемите са по-сериозни, разбира се трябва да те види лекар, но при всички случаи добрият масаж от специалист помага много.
(ако желаеш мога и да препоръчам)

# 3
  • Мнения: 249
Много гадно Sad
Но задължително трябва да идеш на лекар и да направиш необходимите изследвания.И вече като стане ясно за какво става въпрос и какво лечение се препоръчва,тогава ще му мислиш как ще се съвместява с кърменето.
Не отлагай,ами отивай на лекар и дано да се оправят бързо нещата Praynig

Е, най-сетне ще отида. В петък имам записан час. Но за да ми поставят най-точно диагноза, трябваше да направим скенер, но... не успях да изпреваря събитията...
...но общо взето за лечение на подобни болежки на гръбначния стълб (дископатия, лумбаго, ишиас...) се използват едни и същи препарати. А те са:

1. Миорелаксанти - Мидокалм, Миоластин
2. Аналгетици - парацетамол (за него ясно!), аналгин, трамал, фентанил
3. Нестероидни противовъзпалителни - Виокс, Целебрекс, Мовалис, Аулин 100, Профенид, Диклофенак, Пироксикам, Ибупрофен, Кетонал
4. Кортикостероидни противовъзпалителни - Дипрофос, Ултрадемоплас
5. Витамини от групата В
6. Локално приложими лекарства
- Меливенон, геловете - Профенид, Пироксикам, Диклофенак, Волтарен, Фастум, Алгезал, Бен-гей  
7. Инжектиране на лидокаин и кортикостероид мускулно веднъж седмично за 3-4 седмици

Общо взето се мажа в момента с Волтарен и пия парацетамол и аналгин...но няма никакъв ефект Cry

От изброеното някое става по време на кърмене?
Веднъж преди няколко дни си позволих та пих Нурофен и определено ме облекчи. Но не съм сигурна дали няма риск. Джи-пито вика - "Не! Не може да го пиеш!", а преди време ми беше дала Мовалис - свещички. (А той май е по-опасен!)


# 4
  • Мнения: 249
Аз също често имам болки в гърба - при мен се дължат най-вече на претоварване от носене, вдигане, слагане и изобщо изпълнение на всякакви физически упражнения с тежко бебе на ръце.
През лятото периодично ходех при един специалист кинезитерапевт да ми намества гръбнака и тазобедрените стави, защото често имаше разни леки изкривявания и схващания по гърба ми. Мисля, че този вариант е доста добър, защото не пречи никак на кърменето, а е и много приятен - то си е масаж.
Ако проблемите са по-сериозни, разбира се трябва да те види лекар, но при всички случаи добрият масаж от специалист помага много.
(ако желаеш мога и да препоръчам)

...Ама, разбира се?! Давай!

# 5
  • Мнения: 278
И вен ме боли кръста и гърба, тъй като след раждането нямаше койда ми помага а аз се натоварих освен с двете си деца и мъжа (който работише по 14 часа на ден) и с ремонта. Резултата е че кръста и гърба ме болят. Но аз моя го лекувам с упражнението "Люлка" - може би сте го правили по физическо. Прегръщаш коленете си и се люлееш. Става прекрасен масаж и след 2-3 минути съм като нов човек.

# 6
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Повечето от изброените от теб стават за приложение по време на кърмене с една или друга степен на риск - ето тук може да провериш всяко поотделно,като освен степента на риск обикновено има дадени и по-безопасни алтернативни лекарства и информация за лекаря за количеството,което се излъчва в млякото,така че да може да прецени по каква схема е най-удачно да ги взимаш:
http://www.e-lactancia.org/asp/consulta_producto2.asp
Но пробвай и нелекарствените алтернативи Grinning

# 7
  • Мнения: 249
И вен ме боли кръста и гърба, тъй като след раждането нямаше койда ми помага а аз се натоварих освен с двете си деца и мъжа (който работише по 14 часа на ден) и с ремонта. Резултата е че кръста и гърба ме болят. Но аз моя го лекувам с упражнението "Люлка" - може би сте го правили по физическо. Прегръщаш коленете си и се люлееш. Става прекрасен масаж и след 2-3 минути съм като нов човек.

Е, и при мен е нещо подобно. Като ремонт правихме и миналото лято докато бях бременна и с контракции и сега довършвахме (вече с родено бебе), ...и т.н.
...А за упражнението - няма да успея... не мога да се сгъна въобще по този начин!

# 8
  • Мнения: 249
Повечето от изброените от теб стават за приложение по време на кърмене с една или друга степен на риск - ето тук може да провериш всяко поотделно,като освен степента на риск обикновено има дадени и по-безопасни алтернативни лекарства и информация за лекаря за количеството,което се излъчва в млякото,така че да може да прецени по каква схема е най-удачно да ги взимаш:
http://www.e-lactancia.org/asp/consulta_producto2.asp
Но пробвай и нелекарствените алтернативи Grinning

Благодаря ти! Ама какво да правя? Да отида с разпечатки ли при нея?  Sick Леле-е-е, ами как ще го приеме?  newsm78

П.П. Между другото, знам го този сайт. Там всъщвост проверих за Мовалис-а.  А и там търсиш по активна съставка, а аз не знам на всичките лекарства точни те активни съставки.
Ама ми се щеше някой да каже нещо изпробвано по време на кърмене!
Благодаря ти все пак! lovekiss lovekiss lovekiss!

Последна редакция: ср, 19 окт 2005, 15:45 от ina_5kova

# 9
  • assenovgrad
  • Мнения: 254
Не знам дали ще ти помогна, но и аз да споделя. Моят юнак е доста тежък за възрастта си, близо 14кг е. И при мен доста отдавна кръста ми е проблемен и все очаквах включване.  От два дни съм на положение ни да се наведеш, ни да се обърнеш. Изобщо все лошо.
Как си помагам ли? Сложих си пластир на кръста + колан, ама медицински, който яко подпира отляво и отдясно. И да си кажа честно, се чувствам по-добре без да съм пила никакви лекарства.
Ако не помогне поне няма да навреди. Опитай! И успех!!! Simple Smile

# 10
  • Мнения: 1 547
Ина, доста късно те е стегнал кръста. Аз бях с ужасни болки още от втория месец след раждането. Болката е тази, която описваш. Не можеш да станеш от леглото без чужда помощ, страшно боли като вдигаш тежко. Много е гадно. Аз не съм се мазала нито съм пила някакви лекарства точно заради кърменето. Според мен такава болка не се лекува с лекарства. Сега се чувствам чудесно, защото тогава идваше масажист у дома, който ме изправи на крака. Масажът продължава един час и е много сериозен. В началото и аз бях решила да ходя на скенер, но така и не стигнах до там. Първоначално той беше казал, че с 10 масажа ще съм ок. Направихме 8, почувствах се чудесно и оттогава не съм имала проблеми  Sunglasses

Той е завършил НСА, кинезитерапия. Страшно много разбира. Работи в частен терапевтичен център. Ако искаш - ще те свържа. В момента идва отново у нас, че баща ми го е закъсал  ooooh!

# 11
  • Мнения: 249
...Как си помагам ли? Сложих си пластир на кръста + колан, ама медицински, който яко подпира отляво и отдясно. И да си кажа честно, се чувствам по-добре без да съм пила никакви лекарства.
Ако не помогне поне няма да навреди. Опитай! И успех!!! Simple Smile

Какъв пластир си ползвала?


Ина, доста късно те е стегнал кръста. Аз бях с ужасни болки още от втория месец след раждането. Болката е тази, която описваш. Не можеш да станеш от леглото без чужда помощ, страшно боли като вдигаш тежко. Много е гадно. Аз не съм се мазала нито съм пила някакви лекарства точно заради кърменето. Според мен такава болка не се лекува с лекарства. Сега се чувствам чудесно, защото тогава идваше масажист у дома, който ме изправи на крака. Масажът продължава един час и е много сериозен. В началото и аз бях решила да ходя на скенер, но така и не стигнах до там. Първоначално той беше казал, че с 10 масажа ще съм ок. Направихме 8, почувствах се чудесно и оттогава не съм имала проблеми Sunglasses

Той е завършил НСА, кинезитерапия. Страшно много разбира. Работи в частен терапевтичен център. Ако искаш - ще те свържа. В момента идва отново у нас, че баща ми го е закъсал ooooh!


Абе, не е много късно! Аз отдавна ги имам тези болежки и перманентно си ме боли, ама с времето  свикнах да не обръщам много внимание...  Embarassed Ама сега е много сериозно... Cry Няма мърдане!
...Та за кинезитерапевта...По колко взема на масаж? Кога може да идва? Защото на мен ще ми е по-удобно вечер, когато не съм сама с бебето...
...Казвай бързо!

# 12
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Преди да тръгнеш на масажи, задължително си направи рентгенова снимка на тази мчаст от гръбнака, която те боли! Ако имаш разместване на прешлените, или дископатия, масажът може да усложни нещата.
И задължително ги свали тези килограми, които са ти в повече.  Wink

# 13
  • Мнения: 1 547

Ина, не съм много бърза  Embarassed, но на въпроса.
Значи аз не си правих снимка и не ми размести нищо. На работа е до обяд и след 12 мисля, че може по всяко време. Масажът продължава 1 час и струва май 18 лв. вече. Не е малко, но знам, че иначе взимат по 17 ако ходиш там. Гарантирам за него. Ако искаш още подробности, питай  Wink

А кг в повече се свалят, ама бавно... Crazy

# 14
  • Мнения: 2 531
Отиди на невролог! След първото раждане и аз не се щадях и в резултат на това започнаха болките като след една година търпене си докарах радикулит. Лекувах го с миорелаксант и нестероидни противовъзпалителни. Знам че шега не бива! Аз бях стигнала до скованост и болки по хода на нерва- в десния крак. като се наведях неможах да се изправя!

Общи условия

Активация на акаунт