За сученето и добавката на едно новородено

  • 670
  • 4
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 680
Мили мами, обещах на моята приятелка, която на 16-ти стана мама да пусна тази тема вместо нея - няма нет, а се притеснява за сученето на детето и добавката му.

Та най-общо - детенце суче горе-долу на 2 часа, като тя му дава всеки път като си поиска. Обаче след някои хранения след като според нея е изсукал гърдите (по 10 минути на гърда го храни) започва да реве.
Тя обаче му дава добавка след всяко хранене независимо дали реве или не реве, обаче се чуди дали е правилно. На мен ми се струва по-логично да му дава добавка, само ако реве, обаче може и да не е така, та затова ви моля от нейно име за съвет.

Пробвала е да продължи да му дава гърда - не иска и се дърпа, а ако спи по-дълго и тя го буди, за да яде - ревял много.

Благодаря ви предварително от нейно име.




# 1
  • Мнения: 972
Според мен не трябва да го буди за ядене. Щом спи детето нека го остави - като стане ще яде. Няма да пропусне.
Ако го буди за да го храни, после може да намрази храненето.
А за добавката си права, щом не реве да не му дава. Само ако реве да го дохранва.
Имам една позната дето хранеше детето в 20 ч., приспиваше го и в 22 го будеше да го къпе. После се чудеше защо не спи!

# 2
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Да се дава добавка без да има реална нужда от нея е много рисково и може много бързо да доведе до отбиване.
Приятелката ти действа чудесно,че дава на детето да суче когато пожелае - но ограничаването на времето,което прекарва на гърдата,не е добра идея.Първите седмици,когато бебето се учи да суче,а тялото на майката се учи да му отговаря,е възможно за 10 минути изобщо да не бъде задействан рефлекса на потичане на млякото,така че като го махне от гърдата след такъв точно фиксиран период,на практика може храненето да е приключило преди въобще да е почнало.За тази възраст е съвсем нормално бебето да прекарва на гърдата и по час-час и нещо.Най-добре е да го оставя да суче на едната гърда,докато се пусне самичко - дори това да значи,че ще прекара там 45 минути - след това,ако бебето не е заспало и е неспокойно,може да го уригне и да предложи другата гърда.Така се осигурява адекватен прием на задно мляко,а не само на предното - задното мляко се отделя след като бебето е сукало известно време на гърдата и е по-богато на мазнини,като подсигурява адекватното наддаване на бебето.
При така организирано кърмене няма да има нужда от добавка.Ревът на бебето най-вероятно е защото го махат от гърдата и вече се разсърдва ужасно и не може да се успокои и отказва вече да суче.

# 3
  • Мнения: 35 892
възможно е за 10 минути изобщо да не бъде задействан рефлекса на потичане на млякото,така че като го махне от гърдата след такъв точно фиксиран период,на практика може храненето да е приключило преди въобще да е почнало

знаеш ли, че това е много възможен вариант? докато го четох, си припомних, че така бях с Елена - повиси на цица и тъъъкмо започне да мляска и ... аз я махам, защото са изтекли онези 20 минути. Няколко пъти съм мислела да я оставя повече време, ама свеки обикаля и казва: "ааа, стига толкова!" и аз слушам  ku-ku

# 4
  • София
  • Мнения: 2 680
Да, ама бебока на въпросната приятелка просто не иска да суче повече.
Тя не го маха от цицата, остава си го колкото иска, обаче след 10 минути нъцки.
В същност забравих да кажа, че кърми със силиконови зърна, понеже нейните не са оформени.

Общи условия

Активация на акаунт